|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Како да зачнете девојче - девет совети

Редакција Рингераја, 13.10.2020
Дали вашето срце се топи секогаш кога ќе видите мало розово нежно туту? Секако дека да, затоа сте тука – бидејќи се прашувате како да забремените со девојче!

image
/11


Прво, не преземаме одговорност ако ги следите упатствата и родите момче – теориите за зачнување на дете од одреден пол не се гаранција за успех и не се поддржани од науката.

Но, ако сте желни, не може да боли да се обидете - имате 50% шанси во секој случај.

Што се однесува до Рингераја.мк, веруваме дека најдобриот исход е да си родите живо и здраво бебенце, без оглед на полот.

 

Значи, важно е да го имате ова на ум додека читате за тоа како да забремените со девојче (или како да зачнете момче).

 

Сепак, разбираме дека паровите ширум светот имаат свои лични причини зошто сакаат да се обидат за девојче.

 

Исто така е исклучително важно да се напомене дека машката сперма има влијание врз полот на бебето. Додека различни методи сугерираат различни работи што жените можат да ги направат за да влијаат на полот на бебето, тоа на крајот се определува со тоа која сперма ја достигнува јајце клетката. Полот на бебето е целосно определен од машкиот придонес кон зачнувањето.

 

Како да зачнете девојче

Подготвени сте да дознаете како да забремените со девојче? Еве 9 совети како да започнете:

 

Совет бр. 1: Методот Шетлс

Методот Шетлс постои уште од 60-тите години на минатиот век и има 75% стапка на успех за паровите кои се надеваат дека ќе забременат со девојче. Д-р Шетлс веруваше дека најважниот фактор е тајмингот.

 

 

Полот на бебето се одредува со хромозомот кој го носи спермата.

 

Машките сперматозоидите пливаат побрзо, но преживуваат пократок временски период отколку женските сперматозоиди.

 

Женските сперматозоиди се посилни и поотпорни, но пливаат побавно од машките.

 

Според методот Шетлс, треба да имате секс два до четири дена пред овулацијата, ако се надевате дека ќе зачнете девојче.

 

Додека се појави овулираната јајце клетка, само женските сперматозоиди треба да бидат оставени да го оплодуваат јајцето.

 

Д-р Шетлс советува дека ако сакате да зачнете девојче, треба да избегнувате сексуални односи кога имате чиста, како белка од јајце вагинална слуз, бидејќи тоа е сигурен знак за овулација.

 

Сепак, треба да се напомене дека избегнувањето на сексуален однос во ова време може да ја намали веројатноста за зачнување воопшто. Ако вашата желба е да забремените, додека исто така се надевате на девојче, може да потрае подолго за да се зачне секое бебе со овој метод.

 

Ако сте задоволни да зачнете момче или девојче и не забремените за неколку циклуси, можеби е време да ги смените методите.

 

Исто така е важно да се напомене дека Методот Шетлс промовира некои пристојни стапки на успех. Сепак, теориите врз кои се заснова се негирани.

 

Совет # 2: Опции за користење на висока технологија

Како што споменавме погоре, ние силно веруваме дека едноставното добредојде на бебето е најдобар исход, без оглед на полот. Сепак, разбираме дека постојат причини поради кои некои семејства се надеваат на одреден пол.

 

За оние кои можат да забременат природно, барањето на високотехнолошки методи за зачнување одреден пол често се смета за екстремно.

 

Меѓутоа, ако сте некој на кој можеби ќе ви треба помош од висока технологија за зачнување, можете да ги изберете овие опции. Две опции за висока технологија за зачнување девојче вклучуваат:

 

ИВФ со ПГТ (генетско тестирање пред имплантација) - кога ембрионите создадени со ИВФ достигнуваат одредена фаза од развојот, може да се направи мала биопсија за да се тестира нивната генетика. Ова обично се прави за да се проверат хромозомски абнормалности, но може да се провери и нивниот пол. Важно е да се напомене дека ова не е достапно во сите земји

Сортирање на сперматозоидите - Помалку инвазивно од ИВФ со PGT, сортирањето на сперматозоидите може да се направи пред IUI. Таа е достапна само во некои земји и со одобрени различни методи на сортирање. Поверојатно е да се произведе посакуваниот пол во споредба со природното зачнување, но помалку веројатно од PGT.

И двата горенаведени методи се нешто инвазивни, често скапи и не се достапни насекаде. Тие обично се користат само од парови кои веќе имаат потреба од помош за репродукција во висока технологија.

 

Совет # 3: Позиции

Според различни методи, вклучително и Методот Шетлс, влијанието врз позиционирањето на спермата може да го достигне јајцето.

 

Длабоката пенетрација за време на сексот се смета за клучна ако сакате да зачнете момче, а за девојчето, спротивно.

 

Некои методи сугерираат дека можете да ја зголемите шансата за зачнување девојче со тоа што ќе се одлучите за мисионерската позиција. Ова ја ограничува длабочината на пенетрација.

 

Ова ограничува колку ејакулираната сперма е близу до грлото на матката.

 

Совет # 4: Нема оргазам

Избегнување на оргазам може да биде клучно за зачнување девојче, според некои експерти кои се занимаваат со зачнување по пол.

 

Женскиот оргазам ослободува алкална секреција што може да им помогне на машките сперматозоиди да преживеат подолго, создавајќи помалку непријателска средина.

 

Без овие секрети, машките сперматозоиди можат потешко да преживеат и имаат помали шанси да стигнат до јајце-клетката.

 

Совет # 5: Повеќе секс

Наместо да го ограничувате вашиот сексуален живот на специфични периоди, кога се обидувате за девојче, треба да имате за цел да имате повеќе секс.

 

Во деновите пред вашето клучно време на зачнување, треба да имате што е можно повеќе секс.

 

Ова ќе го намали бројот на машки сперматозоиди кои можат да се вклучат во трката за оплодување.

 

Совет # 6: Која храна помага да се зачне девојче?

Според едно истражување, јадењето повеќе овошје и зеленчук може да ги подобри шансите да зачнете девојче.

 

Некои луѓе веруваат дека вегетаријанската диета може да ви помогне да зачнете девојче, особено ако јадете храна како спанаќ, ореви и брокула.

 

Изберете храна природно богата со калциум и магнезиум, како што се лиснат зеленчук, овошје и ориз, за ??кои исто така се вели дека се добри за зачнување девојчиња.

 

Совет # 7: Кисела средина

Друг совет поврзан со храната е да јадете кисела храна во деновите пред овулацијата.

 

Машките сперматозоиди се помалку способни да преживеат во кисела средина, а јадењето кисела храна всушност може да ја смени pH вредноста на вашата вагина.

 

Сепак, имајте на ум дека всушност е нездраво вашето тело да биде во кисела состојба.

 

Некои луѓе веруваат дека треба да избегнувате јадење алкална храна, како што се јаболка, бадеми, краставици и авокадо (сета многу важна храна нутриционистички) во периодот до овулацијата.

 

Совет # 8: Ниска концентрација на сол

Ако сакате да забремените со девојче, не користете сол. Се вели дека диетата со малку сол ги подобрува шансите за зачнување девојче.

 

Затоа, треба да исфрлите од исхраната солено месо, маслинки, сини сирења и преработена храна додека се обидувате да зачнете девојче.

 

Исто така, треба да ја ограничите количината на сол што се користи за време на готвењето. Иако е важно да се напомене дека многу луѓе не ја менуваат својата диета додека се обидуваат да забременат, освен за целокупното здравје. Фокусирањето на целокупната исхрана е важно додека се обидувате да забремените, без оглед на сексуалните склоности.

 

Совет # 9: Време за бањање

Некои луѓе веруваат дека машките сперматозоиди се онеспособуваат од топлина, па затоа бањањето пред секс може да помогне во ослабување на машките сперматозоиди кои чекаат ослободување.

 

Потопувањето во топла када би функционирало исто толку добро.

 

За повеќето парови, најважниот фактор за зачнување е раѓањето бебе.

 

Ако копнеете по девојче, можете да ги испробате горенаведените методи, но запомнете дека за повеќето нема многу или воопшто нема научни докази. Се чини дека додека некои студии покажуваат одредени резултати, кога ќе се повторат подоцна, резултатите понекогаш се разликуваат.

 

Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

Методи на лечење на неплодност кај жените
Неплодноста е еден од најчестите проблеми во практиката на акушерство и гинекологија. Но и покрај бројните дијагностички...
5
3 убави работи кои ќе ви помогнат да забре...
Постојат три многу пријатни работи кои секоја жена може да ги прави за да ги зголеми своите шанси за забременување - сп...
4
Запознајте ја јајце клетката со сперматозо...
План: Како да ја запознаете јајце клетката со сперматозоидот?
4
Папа тест – класификација на наоди
Пред деталното објаснување и класификација на абнормалните наоди на Папа-тестот потребно е да се објаснат некои поими ко...
4
Анкета

Ime
Jana9

Ime

Sofija (50%)

Sara (0%)

Srna (50%)

Slagjana (0%)

Simona (0%)

Sandra (0%)


Број на сите гласови: 2

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!