|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Чести проблеми поврзани со исхраната на децата

Редакција Рингераја, 10.7.2020
Железодефициентната анемија е чест нутритивен проблем, особено кај оние деца кои не добиваат добар извор на железо од тврдата храна и кои се хранеле со кравјо млеко како основна храна многу порано од што треба (пред наполнети 12 месеци)

image
/11


 

Железодефициентната анемија се
поврзува со честите инфекции, губење во тежина и нарушување во растот
на детето.

Железодефициентната анемија сеповрзува со честите инфекции, губење во тежина и нарушување во растотна детето.

Најбогат извор на железо е црвеното месо, рибата и живината кои содржат форма на железо кое се ресорбира два до три пати поефикасно (хем железо) во однос на железото кое потекнува од растителни извори (не-хем железо). Легуминозните растенија, темнозелените зеленчуци и овошје се исто така извор на железо. Зголемениот внес на витаминот Ц, заедно со храна богата со железо, ќе придонесе за подобра апсорпција на железото и негово поефикасно искористување во организмот.


Запек

Запекот (опстипација) е чест проблем кај малите деца. Може да се регулира со зголемување на диететски влакна (повеќе зеленчук, интегрален ориз, легуминози, сирово овошје) во исхраната на детето. Опстипацијата може да биде резултат од премало внесување течности, па затоа на децата треба да им се дава да пијат повеќе течности, особено вода.

 

Пролив

Проливот е чест во оваа возраст (1-3 години) и може да се појави поради тоа што системот за варење не е комплетно развиен. Тој може да биде поврзан и со пречестото консумирање пијалоци кои содржат шеќер, како и овошни сокови со шеќер, особено помеѓу оброците.

Проливот во оваа возраст, предизвикан од оваа причина, не е сериозна состојба и ќе исчезне со растењето на децата. Во многу случаи проливот ќе запре доколку се направат некои промени во исхраната:

♦ Исхраната треба да биде базирана на мали оброци и ужини кои содржат храна од четирите главни групи;

♦ Не треба да им се дава на децата премногу овошен сок;

♦ Треба да се дава полномасно млеко и млечни производи;

♦ Да се осигура дека детето консумира доволно диететски влакна (на пример, од интегрален леб, овошје и зеленчук), иако преголемо внесување диететски влакна не е препорачливо за малите деца затоа што може пребрзо да ги засити.

Обезбедување на адекватна и здрава исхрана за децата е одговорност на родителите и целото општество. Навиките во исхраната на детето се создаваат уште во раното детство и траат до крајот на неговиот живот. Заради тоа, многу е важно тие правилно да бидат формирани, со цел да се обезбеди здрав раст и развој на младиот организам. Потребата од создавање на силен и здрав потенцијал, кој може да им одолее на заразните и незаразните болести, кои во денешно време се сè почести, е императив за сите фактори вклучени во исхраната, растот и развојот на децата.

 

Интервју со Нора Шаќири Марковиќ
Нора Шаќири и Марко Марковиќ на 6 април станаа родители на нивното прво дете Ијан. За тоа како течеше породувањето, со к...
111
Развојни патокази кај 5 месечно доенче
Во петтиот месец бебето станува љубопитно за околината, внимателно следи сe што се случува околу него и се обидува актив...
14
Фото: 24 најубави фотографии од доење
Погледнете ги овие прекрасни фотографии од доење. Сигурни сме дека ќе ви заигра срцето
8
Фото: Ешли Грам гола го дои своето бебе
Plus size моделот Ешли Грем се фотографира гола за магазинот Elle како го дои своето бебе
8


Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:Анкета

Koe e poubavo ime?
sandra1

Koe e najubavo?

Lana (35%)

Daria (40%)

Iva (25%)


Број на сите гласови: 273

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!