|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Детски песнички

image
/11


Боите на есента

 

Есен е. Ни доцна, ни рана.

Сал што не паднала првата слана.

По гранките на дрвјата овошни

се уште плодови висат.

Едни жолти, други црвени,

но сите опојно мирисаат

- Леле, ама си жолта!

едно јаболко на дуњата и рече

- Сигурно си болна,

од гранката чинам ќе паднеш до вечер...

- Јас болна?! - дуњата навредено врати

И потешка и поздрава сум од тебе,

барем десетина пати!

- Поцрвена од мене гледам ти си...

Но бојата не одредува кој колку на дрвото ќе виси!

Една крушка, кантарушка,

наесен што зрее

чу што зборуваат, па почна да се смее...

- Во животот - им рече

ништо вечно не е.

Сал сонцето за сите нас

подеднакво грее!

 

Но секое годишно време

своја боја си има...

Зелената е на пролетта,

жолтата е на есента

а бело се е, во зима!

Бојата пак на летото

на ниту една друга слична не е...

Речиси не се ни гледа,

а сите топло не грее...

 

Во тој миг оттука

три дечиња минаа

- Леле - викнаа - колку се зрели!

И сите три ги скинаа.

Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

Лав и лисица
Детско катче
3
Мајчице мила моја
Детски песнички
3
Поздрав до летото
Со песна и игра летото да го поздравиме
3
Јуни пак се буни
Детско катче
3
Анкета

/
Jana9

Dali preferirate ketering?

Da (50%)

Ne (50%)


Број на сите гласови: 2

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!