|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Ако не успее веднаш....

Хелена Млакар, 5.12.2021
Бременоста многу ретко може да се планира. Мал број мајки можат да бидат “горди“дека забремениле при првиот обид. Зошто не доаѓа веднаш до саканата бременост постојат многу фактори.

image
/11


Нередовниот месечен циклус  може да биде една од причините за да не можете веднаш да забремените. Исто така помала е можноста за забременување доколку жените имаат проблеми со јајниците, или семето на партнер нема доволно сперматозоиди, или се со лош квалитет.

Стресот може да биде исто така причина за пролонгирано планирање на бременоста. На  за жал во денешно време се поголем и поголем  е стресот,  со што се намалува желбата за полов однос, а со тоа секако се намалуваат и можностите за забременување.

Доколку живеете стресно пробајте да најдете начин како ќе се смирите. Можете да трчате, убаво ќе ви дојде прошетка во природа, читајте книга, посетувајте  курсеви по јога или само разговарајте со Вашиот партнер.

Немојте да се грижите доколку не забремените веднаш. Можностите да забремените во една година се 90%, а во две години 95 %.

Ако  не успеете да забремените за година или две, најдобро ќе биде да се консултирате со доктор. А ако сте на возраст над 35 години побарајте стручна помош за понатамошни инструкции.

 

Рингераја Ви препорачува:

Размислувајте позитивно, љубете многу и примајте љубов, тоа е единствениот пат до Вашето бебенце!

Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

Седум погрешни тврдења за неплодноста
Кога се обидувате да зачнете, секој има совет за вас. „Многу си напната, треба малку да се опуштиш и веднаш ќе забремени...
4
И сперматозоидите имаат своја сезона
Сперматозоидите се најздрави во текот на зимата и раната пролет, па заради тоа најмногудеца се раѓаат во есен утврди...
3
7 чекори до здрава бременост
Со цел Вашата бременост и породувањето да поминат без никакви компликации, земете го во предвид Вашето тело пред да оста...
3
Овулација и плодни денови
До овулација доаѓа кога јајце клетката која созревала во јајникот во текот на циклусот ќе се издвои и ќе го започне свој...
3
Анкета

Dali?
Jana9

Dali vasite deca se zadovolni so odenjeto vo gradinka?

Da (50%)

Ne (25%)

Ponekogas (25%)


Број на сите гласови: 4

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!