|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

8 позиции со кои ќе го олесните доењето

Редакција Рингераја, 13.9.2021
Доењето може да биде предизвик за секого, но овие пози за доење можат да ви помогнат да започнете одлично

image
/11


Само затоа што доењето е природно, не значи дека нема потешкотии. Понекогаш е потребно време, вежбање и многу обиди и грешки за да влезете во континуитет. Може да се бара трпеливост и упорност - уште од првиот ден. Здраво новороденче го достигнува својот врв на инстиктот за доење околу 20 до 30 минути откако ќе се роди. Заради тоа е најдобро бебето да биде веднаш до вас, подготвено да го испие вашиот колострум (прво млеко преполно со хранливи материи што го лачите по породувањето). Додека сте во болница, искористете ги целосно медицинските сестри и консултантите за лактација кои можат да ви помогнат на вас и на бебето да ги најдете најдобрите позиции за доење за двајцата.

 

„Доењето на бебето зависи од многу фактори, како што се големината на вашите гради и вашето ниво на удобност. „Целта е да му се отвори устата на бебето, брадата да падне и да ги допре градите, јазикот надолу, со усните на прирабниците на ареолата“. За среќа, можете да го постигнете идеалниот тек во многу различни пози на доење, затоа експериментирајте и пронајдете го оној што ви одговара најмногу. Прочитајте за да дознаете за некои од најдобрите пози за доење, како да ги усовршите и кои се користат во различни околности.

 

 

Позиции за доење

Прво, не постои правилен или погрешен начин за доење на бебе: „Единствениот правилен тип на положба на доење е удобна, која најдобро одговара за мајката и бебето“. Затоа, слободно пробајте една или сите овие пози за доење - и имајте на ум дека она што би можело да работи за вас денес може да се измени, додека бебето расте и двајцата се чувствувате поудобно во текот на хранењето.

 

Опуштено доење

„Многу мајки и бебиња ја сакаат опуштената положба за доење, бидејќи е толку природно за бебето и релаксирачко за мајката“, вели Стефани Нгуен, консултант за лактација овластен одбор во Скотсдејл, Аризона. За да го направите ова, се наведнувате наназад околу 45 степени каде и да сте - на каучот, во креветот, на лежиштето - и бебето лежи свртено надолу на градите со рацете што ги гушкаат градите од двете страни.

 

opusteno

 

Фудбалско држење

Од положбите за доење, оваа  е честопати една од првите што ја учат мајките. Со држење на главата на бебето, бебето е спуштено под раката настрана (да, како фудбалска топка) и се држи со едната рака додека ги поддржувате градите со другата рака. Ако го држите бебето од десната страна, бебето ќе се закачи за вашата десна града додека го поддржувате со левата рака.

 

fudbalsko

 

Странично лежечка положба

За оваа положба за доење во кревет, легнете на страна со бебето свртено кон вас. (Може да ставите перница за доење или превртувана крпа зад бебето за да го потпрете на грбот.) „На некои мајки им е најлесно да го прицврстат бебето додека седат, а потоа полека да легнат додека не ја добијат оваа позиција“, вели Нгуен.

 

stranicno

 

Вкрстена лулка позиција

„Од сите пози на доење, ова е она што повеќето мајки го претпочитаат затоа што бебето е обвиткано од вашето тело и лесно можете да видите што прави“, вели Нгуен. Тоа е исто така најлесната позиција за доење во јавност. За да ја користите положбата на лулка, доведете го бебето до телото, стомакот до стомакот, па ако бебето дои од вашата лева страна, држете го бебето-поддржувајќи го вратот-со десната рака, а градите држете ги со левата рака. Многу мајки користат перница за доење кога дојат во оваа положба, бидејќи тоа може да го направи уште полесно и поудобно. Ова е исто така омилена позиција за хранење со шише.

 

vkrstena

 

Лулка позиција

Овој тип на држење е многу сличен на вкрстената лулка, но во ова вие го поддржувате бебето со раката на истата страна од градите од кое се хранат, а не спротивната рака. Ова е една од најпопуларните пози за доење во текот на првите неколку недели од нега, кога се чувствувате удобно со вашата нова работа. Како и со вкрстената лулка, перницата за доење може да ви помогне да го подигнете бебето и да ги поддржите вашите лакти.

 

lulka

 

Исправено доење

За оваа положба за доење, понекогаш наречена коала или исправено фудбалско држење, нека бебето седи исправено, свртено кон вас.  Го поддржувате бебето со раката на иста страна додека бебето се храни и ќе ги поддржувате вашите гради со спротивна рака.

 

ispraveno

 

Позиции за близнаци кои дојат

Ако имате близнаци, вашите раце сигурно ќе бидат полни. „Истовременото доење може да биде тешко и стресно“, вели Срираман. „Кога штотуку започнувате, обидете се да го доите секое бебе одделно, пред да се обидете да ги доите двете. Кога сте подготвени за тандем доење, испробајте ги овие пози за близнаци кои дојат:

 

bliznaci

 

Држење со двоjна лулка позиција

Оваа положба за доење им овозможува на мајките на повеќе деца да лежат во тандем, често со перница за доење под двете бебиња. Секое бебе лежи во дупката на секој лакт, прекрстувајќи се едни со други во скутот.

 

Двојно фудбалско држење

Во ова држење, телата на вашите бебиња лежат на перници покрај вашите страни и под вашите раце. Можете исто така да држите едно бебе во лулка и едно во фудбал позиција.

Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

Спиење и одмор на новопечената мајка
Без разлика на фактот дека раѓањето на детето е повеќе од посебно доживување, тоа е сепак напорен период, посебно за мла...
11
Календар на исхрана од 4-12 месеци
Воведувањето на цврста храна кај доенчињата може да биде забавно, весело и интересно, но е предмет на сомнежи и двоумење...
9
Кортикостероиди за дерматолошка примена
Кога ќе се спомне кортикостероид, кај родителите веднаш се појавува страв, недоумица и се поставуваат безброј прашања - ...
6
Масирање на бебиња
Масирањето е одличен начин на воспоставување и зацврстување на врската со детето, бидејќи на секое дете допирот му е нео...
4
Анкета

privatno ill drzavno uciliste
katence

dali bi se odlucile za drzavno ili privatno uciliste dokolku vo moznost

privatno (62%)

drzavno (38%)


Број на сите гласови: 29

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!