|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Сакаш да имаш твој календар?
ПРИЈАВИ СЕ и добивај новости со корисни, интересни и забавни содржини на својата електронска пошта.

Развој на детето: Спиење

Колку сон е потребно?
Во периодот од 5. и 6. месец повеќето доенчиња спијат по 5-6 часа без прекин. Ако Вашето дете не е меѓу нив можеме да ве утешиме дека не сте единствени, затоа што многу доенчиња (пред се доени) се будат 1-2 пати ноќе за доење. Доенчето ноќе спие околу 10 часа и потребни му се уште околу 2-3 пати по два часа дневно спиење.

Многу доенчиња кои ноќе спиеле подолго без разбудување, може да почнат повторно да се будат. Причина може да биде гладот, заради зголемената потреба за енергија, брзиот раст или многуте активности преку денот. Доенчето може да го разбуди случајното превртување на стомак, или потребата за Ваша близина.

Спиењето е важно за физичкиот и менталниот развој на детето. Додека спие доенчето расте, а неговиот мозок ги обработува и уредува информациите кои ги присобрало во текот на денот. Органите се развиваат и обновуваат. Квалитетот на спиење влијае и на расположението и подготвеноста за игра. Спиењето на доенчето има влијание на расположението на целото семејство.

Прочитајте уште

Моето доенче
Развојни фази
Доење и дохрана
Воведување на дохрана
Здравје и нега
Спиење
Си играмеАнкета

Фудбал. За кого навивате на ЕП 2024?
пеперутка16

За кого навивате на ЕП 2024?