|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Сакаш да имаш твој календар?
ПРИЈАВИ СЕ и добивај новости со корисни, интересни и забавни содржини на својата електронска пошта.

Развој на детето: Доење и дохрана

На доенчето во петтиот месец му се потребни 5-6 оброци дневно. Повеќето доенчиња ноќе спијат и до 6 часа во континуитет, а многу од нив се разбудуваат 2-3 пати за хранење. Што се однесува до зачестеноста на доењето најдобро е да му ја понудите дојката секогаш кога ќе плаче или ќе покажува други знаци на глад.

Хранење со шишенце

Ако доењето не е можно, или сте одлучиле да не доите, замена за мајчиното млеко е фабрички преработено адаптирано млеко за бебе, Во петтиот месец на доенчето може да му понудите преодна млечна мешавина (означена со бр. 2) која е погуста, но исто така може да продолжите и со почетната формула (означена со бр.1) На повеќето бебиња им се потребни околу 4 до 5 оброци дневно. Што се однесува до количеството на млекото, придржувајте се на упатството на амбалажата.

Повеќе за хранењето и подригнувањето на доенчето можете да прочитате во воведниот прв месец.

Прочитајте уште

Моето доенче
Развојни фази
Доење и дохрана
Воведување на дохрана
Здравје и нега
Спиење
Си играмеАнкета

Градинка.
Admin

Во која градинка посетува вашето дете?