|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  6 7 [8] 9 10   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Закажување за лични карти и пасоши
4.4.2012 10:24:20   
penelopa
Дали некој знае дали уште се закажува за вадење лична карта и на кое бројче бидејќи мене ми го украдоа новчаникот ама пријавив во полиција и во амбасада имам подврда само ме интересира дали има гужва и колку однапред се закажува?

_____________________________

"When planning for a year, plant corn. When planning for a decade, plant trees. When planning for life, train and educate people."- Kuan Tzu

(Одговор на членот Bububebe)
Непосредна врска до пораките: 176
   RE: Закажување за лични карти и пасоши
4.4.2012 10:28:09   
Bububebe

ИЗВОРНА ПОРАКА: penelopa

Дали некој знае дали уште се закажува за вадење лична карта и на кое бројче бидејќи мене ми го украдоа новчаникот ама пријавив во полиција и во амбасада имам подврда само ме интересира дали има гужва и колку однапред се закажува?



Повели Пенелопа 0800 192 92

(Одговор на членот penelopa)
Непосредна врска до пораките: 177
   RE: Закажување за лични карти и пасоши
4.4.2012 10:31:04   
penelopa

ИЗВОРНА ПОРАКА: Bububebe


ИЗВОРНА ПОРАКА: penelopa

Дали некој знае дали уште се закажува за вадење лична карта и на кое бројче бидејќи мене ми го украдоа новчаникот ама пријавив во полиција и во амбасада имам подврда само ме интересира дали има гужва и колку однапред се закажува?
Благодарам многу Бубубебе

Повели Пенелопа 0800 192 92


_____________________________

"When planning for a year, plant corn. When planning for a decade, plant trees. When planning for life, train and educate people."- Kuan Tzu

(Одговор на членот Bububebe)
Непосредна врска до пораките: 178
   RE: Закажување за лични карти и пасоши
4.4.2012 10:51:26   
kikicka
леле ама сум се спасила на време јас ,сенадевам за возачката нема ништо да речат .

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот penelopa)
Непосредна врска до пораките: 179
   RE: Закажување за лични карти и пасоши
4.4.2012 11:27:18   
libra.n
Decki, znaete deka od VIP ne moze da se vrti na besplatniot tel. za zakazuvanje? Da ne znaete drug nacin za aplikacija na pr. mail?

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 180
   RE: Закажување за лични карти и пасоши
4.4.2012 11:37:57   
Luci

ИЗВОРНА ПОРАКА: libra.n

Decki, znaete deka od VIP ne moze da se vrti na besplatniot tel. za zakazuvanje? Da ne znaete drug nacin za aplikacija na pr. mail?

Не може ни преку Тмобиле, единствено преку фиксен телефон да звониш на 0800 192 92

_____________________________

Рани куче да те лае!!!

(Одговор на членот libra.n)
Непосредна врска до пораките: 181
   RE: Закажување за лични карти и пасоши
4.4.2012 20:20:21   
Ina11
Eve ako vi koristi jas da vi dadam informacii vo vrska so prasanjeto za kazna vo slucaj na nepromeneti podatoci od aspekt na Zakonot za patnite ispravi na drzavjanite na RM, odnosno od praven aspekt. Imeno, ovie izmeni na Zakonot se od 2007 godina koga vo ovoj Zakon e voveden clen 26-a spored koj vo slucaj na promena na slednite podatoci: ime i prezime, datum na raganje, pol i EMBG (odnosno podatocite pod tockite 1,2,5 i 7), imatelot na patnata isprava e dolzen da japredade istata vo rok od 30 dena vo MVR na ponistuvanje. Soglasno clen 44 od istiot Zakon, paricnata kazna za nepocituvanje na ovaa odredba e od 100 do 500 evra. Za ovoj prekrsok, prekroscnata postapka se vodi pred prekrsocna komisija vo MVR sostavena od 3 clena.
Logikata na Zakonot proizleguva od clen 5 vo koj se veli deka imatelot na patnata isprava ne smee da ja koristi istata dokolku dojde do promena na ovie podatoci.

< Поракaта ја уредил Ina11 -- 4.4.2012 20:21:27 >


_____________________________

17.01.2008
26.11.2011

(Одговор на членот Bububebe)
Непосредна врска до пораките: 182
   RE: Закажување за лични карти и пасоши
4.4.2012 22:46:17   
Andriance

ИЗВОРНА ПОРАКА: Ina11

Eve ako vi koristi jas da vi dadam informacii vo vrska so prasanjeto za kazna vo slucaj na nepromeneti podatoci od aspekt na Zakonot za patnite ispravi na drzavjanite na RM, odnosno od praven aspekt. Imeno, ovie izmeni na Zakonot se od 2007 godina koga vo ovoj Zakon e voveden clen 26-a spored koj vo slucaj na promena na slednite podatoci: ime i prezime, datum na raganje, pol i EMBG (odnosno podatocite pod tockite 1,2,5 i 7), imatelot na patnata isprava e dolzen da japredade istata vo rok od 30 dena vo MVR na ponistuvanje. Soglasno clen 44 od istiot Zakon, paricnata kazna za nepocituvanje na ovaa odredba e od 100 do 500 evra. Za ovoj prekrsok, prekroscnata postapka se vodi pred prekrsocna komisija vo MVR sostavena od 3 clena.
Logikata na Zakonot proizleguva od clen 5 vo koj se veli deka imatelot na patnata isprava ne smee da ja koristi istata dokolku dojde do promena na ovie podatoci.


Da se nadovrzam na pogore napishanoto....se e taka i na kraj kje ve pratat kaj inspektorite na 9-ti kat vo delot za stranci i kje reshat kolkava kazna kje vi opnat...

_____________________________

Зборовите и времето користете ги правилно!!! Ни едното ни другото не можете да ги вратите!!!

(Одговор на членот Ina11)
Непосредна врска до пораките: 183
   RE: Закажување за лични карти и пасоши
26.4.2012 21:27:32   
miana
Mamicki kazuvajte kolku pari s euplakaat za pasos za deca...Ednoto mi ima 4 godini a drugoto 4meseci...I kolku pari za takseni marki se uplakaat znaete li ?
Inaku za kaznite za pasosi so mominsko prezime tocno e ...kaznata e okolu 3000 denari ,sestrami si go okrka a i edna komsika

(Одговор на членот Andriance)
Непосредна врска до пораките: 184
   RE: Закажување за лични карти и пасоши
26.4.2012 22:09:04   
Ikana
Еве Мианке се што ти треба, издавање на патна исправа за малолетни лица

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 185
   RE: Закажување за лични карти и пасоши
27.4.2012 8:34:29   
Luci

ИЗВОРНА ПОРАКА: miana

Mamicki kazuvajte kolku pari s euplakaat za pasos za deca...Ednoto mi ima 4 godini a drugoto 4meseci...I kolku pari za takseni marki se uplakaat znaete li ?
Inaku za kaznite za pasosi so mominsko prezime tocno e ...kaznata e okolu 3000 denari ,sestrami si go okrka a i edna komsika

А имаа излегувано надвор од државата? Мене стварно не ми е јасно како некој поминува без казна, некоја со казна од минимум 100 евра, а сега тек па ме збунија овие 3000 денари? Мене искрено ми е страв да закажам и све си одлагам ај другата недела, ај наредната и еве уште не сум се јавила.

_____________________________

Рани куче да те лае!!!

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 186
   RE: Закажување за лични карти и пасоши
27.4.2012 8:58:01   
dostickage
i jas go ispapav user posted image

so trista vrski projdov so 50 eur.

eve sega gotov mi bil pasosot treba da idam da go zemam

(Одговор на членот Luci)
Непосредна врска до пораките: 187
   RE: Закажување за лични карти и пасоши
27.4.2012 9:53:29   
Beatris
Јас чекам да видам КОЛКУ ќе го опапам user posted image  До следниот петок. Достич колку излези имаше ти, и до кога ти важеше?

_____________________________

Whatever you are feeling is a perfect reflection of what is in the process of BECOMING...

(Одговор на членот dostickage)
Непосредна врска до пораките: 188
   RE: Закажување за лични карти и пасоши
27.4.2012 10:00:18   
dostickage
da ti kazam pravop pojma nemam kolku se sobraa zaso kaj mene malce se iskomplicira.
vaden e pasosot po itna postapka koga trebase da idam za Ljubljana na ispituvanje pa trcav po bolnici baranje po regionov i ne znam iskreno kolku tocno bea.
zaradi bolesta mi progledaa malce niz prsti zaso pretezno izlezite bea za po bolnici. i ednas na zimski i ednas na leten odmor.
go izvadiv 2011 i mi vazese do 2016.

kumata moja samo eden izlez imase i plati 2150 denari.

(Одговор на членот Beatris)
Непосредна врска до пораките: 189
   RE: Закажување за лични карти и пасоши
27.4.2012 10:01:46   
Luci
Леле овие луди се стварно, цени од рукав даваат. А Достичка сатарот кога ти го удрија, кога поднесе или кога беше да си го земеш пасошот?
Сега дури прочитав...сеуште не си го земала. Значи на поднесување

< Поракaта ја уредил luci -- 27.4.2012 10:03:44 >


_____________________________

Рани куче да те лае!!!

(Одговор на членот dostickage)
Непосредна врска до пораките: 190
   RE: Закажување за лични карти и пасоши
27.4.2012 10:07:42   
Natuska85
Јас да си се пофалам поминав без казнаuser posted image . Кога бев на сликање дечкото што ме сликаше(ептен зголедн,бонбонаuser posted image ) како ми кажа во стил куртули од казна за малку,дека до 06.2012 ми важел пасошот.А од која причина така не го разбрав баш,дека со user posted image бевме а имаше многу гужва и гледав побрзо да си отидеме.Јас како што ги резонирам работите,да не е донесен овој закон пред 6 месеци па демек има рок во наредни 6 месеци да се сменат невалидните исправи...незнам

_____________________________

"Whoever said that money doesn.t buy happiness didn.t know where to shop."

(Одговор на членот Luci)
Непосредна врска до пораките: 191
   RE: Закажување за лични карти и пасоши
27.4.2012 10:09:24   
Beatris
Абе не се нормални, лопужана user posted image  Јас дента кога бев да се сликам, тој таму ми вика - Ама госпожа зашто мењаш ти важи до 2019? Ја викам заради презимето. И овој - Ама па не мора, понатака ќе го мењаш user posted image  Ај види им го сега паметот.

И другиот ден одма на тел - Алооо, ве молам утре дојдете на 9ти спрат со венчаница. Па бев, ми рекоа следната недела у петок да одам у полициска станица у лисиче зашто таму ги одредувале казните.

Сега сум во процедура на барање врски user posted image user posted image user posted image

_____________________________

Whatever you are feeling is a perfect reflection of what is in the process of BECOMING...

(Одговор на членот Luci)
Непосредна врска до пораките: 192
   RE: Закажување за лични карти и пасоши
27.4.2012 10:31:59   
Calypso
Тие што се двоумите - одете што побрзо, барем со помала казна да поминете. Јас си го зедов пасошот во вторникот, и ништо не ми рекоа, ни казна ни ништо. Додуша, ни кога бев да се сликам ништо посебно не ми рекоа, само ме прашаа оти не сум го сменила и дали сум патувала после свадбата. Ама мислам дека кај мене имаше улога тоа што личната карта ја сменив за брзо време после свадбата, и плус стариот пасош ми истекуваше на 4.4.2012 - а се сликав на 2.4.2012 user posted image

_____________________________

All that is gold does not glitter,
Not all those who wander are lost;
The old that is strong does not wither,
Deep roots are not reached by the frost.

(Одговор на членот Beatris)
Непосредна врска до пораките: 193
   RE: Закажување за лични карти и пасоши
27.4.2012 16:43:39   
miana

ИЗВОРНА ПОРАКА: luci


ИЗВОРНА ПОРАКА: miana

Mamicki kazuvajte kolku pari s euplakaat za pasos za deca...Ednoto mi ima 4 godini a drugoto 4meseci...I kolku pari za takseni marki se uplakaat znaete li ?
Inaku za kaznite za pasosi so mominsko prezime tocno e ...kaznata e okolu 3000 denari ,sestrami si go okrka a i edna komsika

А имаа излегувано надвор од државата? Мене стварно не ми е јасно како некој поминува без казна, некоја со казна од минимум 100 евра, а сега тек па ме збунија овие 3000 денари? Мене искрено ми е страв да закажам и све си одлагам ај другата недела, ај наредната и еве уште не сум се јавила.




Sestrami e mazena i zivee vo druga drzava i zatoa ne i bese smenet pasosot. by the way koga trebas da go zmeni ( zosto se omazi ) imase nov zakon za novi licni karti i za da go smeni pasosot i trebase nova licna karta ( starat baska sto ja izgubi ) a za licna karta i zakazaa duri posle cela godina..I sto da pravi ona ??? Da ne mrda od tuka cela godina? Da ne si odi kaj mazot i kaj deteto? Nemase logika..Sega dojde tuka da polaga za vozacka kaj nas i morase da vadi licna karta ( za luge sto ziveat vo stranstvo ne se zakazuva) i jas koga procitav na forumov za kaznive i kazav i zatoa pobrka za da izvadi tuka licna karta..Pa i trebase izvod so novoto prezime,pa vadese internacionalna vencanica od kaj nea ( zet mi i ja prakase po posta ) i ona duri sega go registrira brakot tuka i pak i oprcija kazna od 5o 0 evra odnosno 3045 den i plus nekoi taksi sto plakala tamu ..I ona bese vo Tv na 9 ti sprat..I rekoa deka nekoi pominuvaat samo so opomena,ama ona i pokraj site okolnosti si ja okrka..I koga im rekla deka slusnale deka kaznite se po 500-600 evra tie i rekle deka taka bilo ama nemalo smisla i gi namalile..

(Одговор на членот Luci)
Непосредна врска до пораките: 194
   RE: Закажување за лични карти и пасоши
3.5.2012 10:02:32   
mamita83
Devojki, dali ima nekoj sto patuval poveke pati so pasosot so devojacko prezime koj moze da mi kaze kolku go kaznile vo policiskata stanica vo Lisice. ??? Mislam ova e katastrofa. Itno mi e deneska sum na slikanje pomagajte :)

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 195
   RE: Закажување за лични карти и пасоши
3.5.2012 10:30:25   
dostickage
ИЗВОРНА ПОРАКА: luci

Леле овие луди се стварно, цени од рукав даваат. А Достичка сатарот кога ти го удрија, кога поднесе или кога беше да си го земеш пасошот?
Сега дури прочитав...сеуште не си го земала. Значи на поднесување


Otidov na slikanje , vednas mi rekoa da odam na razgovor kaj inspektor gore u MTV na 9-ti sprat.
Posle ti se javuvaat i ides u Lisice. Oni ti davaat resenie i ti kazuvaat kolku da platis. Ides so sve uplatnica kaj niv i posle po sluzbena dolznost ide pasosot u MTV nazad i ti prakjaat sms koga kje e gotov.

u megjuvreme ne smees da iskacas od drzavata ni do srbija so licna karta.

(Одговор на членот Luci)
Непосредна врска до пораките: 196
   RE: Закажување за лични карти и пасоши
4.5.2012 14:33:16   
Tanjicka
mamita83, kako pomina vo pasosko?

(Одговор на членот dostickage)
Непосредна врска до пораките: 197
   RE: Закажување за лични карти и пасоши
4.5.2012 14:36:39   
Tanjicka
a beatrisRR ti, sto napravi?

(Одговор на членот Tanjicka)
Непосредна врска до пораките: 198
   RE: Закажување за лични карти и пасоши
4.5.2012 14:52:48   
temjana
Ллелелее што зборите бе? значи јас си го окркав во тој случај и тоа изгледа опасно упм. Година ипол сум во брак со моминско презиме и на стара адреса ми се документитеuser posted image Ајјјј ја насана ќе бараме сега врски ова не ќе е на арноuser posted image Значи се јавувам закажувам и после ќе ме колат, така некако ако добро разбрав

(Одговор на членот Tanjicka)
Непосредна врска до пораките: 199
   RE: Закажување за лични карти и пасоши
4.5.2012 19:02:56   
mamita83
Se slikav i sega cekam da idam na 9-ti kat vo vtornik.

(Одговор на членот temjana)
Непосредна врска до пораките: 200
Страница:   <<   < Претходна страница  6 7 [8] 9 10   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  6 7 [8] 9 10   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Цуцла.
пеперутка16

До кога вашето дете имало цуцла?