|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2 3 4   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Колку јазици зборувате?
8.10.2009 15:55:06   
penelopa
Јас да си се пофалам ги разбирам и зборувам сите јазици од бивша ЈУuser posted image ...посебно словеечкиот супер ми иде но сакам да го усовршам...од светските секако англискиот; сум учела и германски ама ништо не знам- браво за наставничката user posted image ... а би сакала да научам и италијански.

_____________________________

"When planning for a year, plant corn. When planning for a decade, plant trees. When planning for life, train and educate people."- Kuan Tzu
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Колку јазици зборувате?
8.10.2009 15:56:33   
mami
Одлично зборувам руски и српски, потоа доаѓа англиски и шпански, сега сум на ум да го учам словенечкиот, со малку воља и напор ке биде и тоа

(Одговор на членот penelopa)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Колку јазици зборувате?
8.10.2009 15:57:48   
mother 29
англиски-одлично,италијански и германски-слабо

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Колку јазици зборувате?
8.10.2009 16:02:19   
niki
Зборувам англиски, грчки и српски, почнав да учам шпански и италијански и никако да завршам со учењето, ама разбирам помалку и не би било лошо да научам француски, во план сум, ама кога ќе се оствари планот ќе видиме. Се од утре седнувам да ги завршам двата и да го почнам третиов и никако да ми дојде тоа утрето.

_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Колку јазици зборувате?
8.10.2009 16:04:00   
mami
ники за шпански имам некои материјали на комп ако сакаш да ти ги пуштам? а за француски ако треба помош кажувај ке најдам некоја од другарките што учеше па ке ти праќам материјали

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Колку јазици зборувате?
8.10.2009 16:04:57   
profesorica
Одлично зборувам англиски, германски, српски, шпански а го имам учено италијански но само знам по нешто да разберам.имам учено и полски на факс но не се сеќавам ништо.

_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Колку јазици зборувате?
8.10.2009 16:09:37   
niki
Не би било лошо за шпанскиов. За француски имам најдено еден сајт со интерактивни лекции има и изговор со звук и се арно ама никако да се наканам. Инаку имам материјали, не да немам, и за германски имам книга со дискови, ама незнам што ме фатила мрза и неможам да се организирам никако.

_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Колку јазици зборувате?
8.10.2009 16:13:59   
bibi
одлично зборувам англиски, српски, помалку шпански. Бидејќи работам во таква средина го научив и албанскиот и 2 степена турски завршив. Мислам знам да се разберам со пациентиве на албански скоро се,ама турски потешкоuser posted image

_____________________________

Бракот понесен од силите на љубовта станува полесен товар

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Колку јазици зборувате?
8.10.2009 16:15:36   
vezilka RR
па англиски го знам баш онака солидно (би било срамота  да не знам оти пола другарки ми се професорки по англиски user posted image ), а руски, германски и италјански знам онака, ги учев што во школо што на факултет. Е сега за српски да не спомнувам оти јас сум дете од постарата генерација и ни беше задолжителен у основно user posted image ..и не знам дали овде се сметаат и мртви јазици, пошто знам и латински..user posted image user posted image user posted image ..

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Колку јазици зборувате?
8.10.2009 16:18:52   
niki
Браво рингерајки полиглотиuser posted image user posted image user posted image
Може треба да ни отворат еден форум за учење на странски јазици, па да си помагаме и заедно да учиме.

_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Колку јазици зборувате?
8.10.2009 16:36:25   
Enika
zboram angliski, vlashki(majcin) perfektno neli:Dza ju jazicive ne komentoram neli:Ducev italijanski i mn poveke razbiram ama tesko mi e da vratam mn go mehsav so spanski  i ostanav na razbiranje ama kaj i da e pak ke se zapisham...spanski i portugalski razbiram skoro se(portugalskiot od brazil im e troa pomek ovie d portugalija nemozam da gi razberam)drui i gi koristev vo anglija koga bev vo shkolo:D
jazicar sum po profesija i toa me vlece...sakam da naucam sto poveke jazici...a da i albanski ucev na fax..ama mn malku znam nekoj zbor..tesko mi se vide ke treba da se zapne poveke za da mi trgne:Dsum ucela i germanski u sredno i malku grcki
kako i da e iam namera da naucam sto poveke jazici

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Колку јазици зборувате?
8.10.2009 17:03:20   
mis.
Жени па дај напишете некоја страна и ние што не знаеме толку јазици да научиме нешто .user posted image

(Одговор на членот Enika)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Колку јазици зборувате?
8.10.2009 17:20:23   
beki RR
Livemocha , se zaclenuvate i ucite:)
Jas zboruvam vlashki,angliski,(da ne spomnuvam srpski i bugarski),razbiram romanski,shpanski,mala rabota grcki,pocnav na livemocha da naucham germaski ama nekako nemam vreme.

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Колку јазици зборувате?
8.10.2009 20:54:05   
Natasha5
Англиски ,српски и македонскиuser posted image user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот beki RR)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Колку јазици зборувате?
9.10.2009 8:03:59   
profesorica
бреее навистина сите полиглоти на едно место, бравоuser posted image user posted image user posted image

_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот Natasha5)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Колку јазици зборувате?
9.10.2009 10:14:22   
mother 29
ејјјјј и јас зборам влашки,и јас сум влаинка по мајка...еј еника ,кој др. зборуваше, баш ми е мило....еве се така влаинкиuser posted image

лелелл како можев вчера да заборавам да пишам и влашкиuser posted image

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Колку јазици зборувате?
9.10.2009 10:19:27   
Iva
Англиски зборувам одлично, спрски, бугарски разбирам, руски исто така, зошто по мајка сум русинка, а имам учено и албански.

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Колку јазици зборувате?
9.10.2009 10:22:37   
Adrijana
Znam agliski i spanski, posto ziveev vo Chicago 2 godini, i posto rabotev so mnogu meksikanci, zatoa nauciv spanski, a angliski mislam oti si go znam od sekogas. I mozam da se razberam nekako na srpski ili bugarski.

_____________________________



(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Колку јазици зборувате?
9.10.2009 10:25:25   
ripce
англиски разбирам и зборувам, хрватски,српски и бугарски разбирам добро ама тешко дека зборувам, и шпански доста научив од овие сериите што ги гледав 

(Одговор на членот Adrijana)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Колку јазици зборувате?
9.10.2009 11:08:42   
Enika
mora eden da se javi za vlav za da donzaam...ajde koj drug znae vlashki...koj go razbirba ako ucite nekoj od romanskata grupa na jazici ke vidite koja osnova e za brzo ucnje:Dmother 29 i beki sea za sea:Da beki ti po tatko ili majka ili 100%.ja sum 100% vlainka i decko mi e 100% vlav...se najdome...od stipskite vlasi neli:)inace da i vo romanija komuniciram so vlashkiot:)

(Одговор на членот ripce)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Колку јазици зборувате?
9.10.2009 23:15:37   
milijana
Македонија е земја на писмени, образовани млади луГе.Високо-стручни кадри..само Што од некои кои мислат дека се незаменливи немоземе да дојдеме на позиција. Повекето од македонците зборуваат на два па и повеке јазици..и потоа ми е чудно..кога ке не рангираат на некој долен праг..или кога ке ни препиШуваат мерки за школството како да сме болни. Верувам во школуваните млади луге и би сакала да се смени неШто во оваа наШа земја и младите да го најдат своето место под сонцето.верувам во полиглотите македонски, верувам во македонија.

(Одговор на членот Enika)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: Колку јазици зборувате?
9.10.2009 23:44:05   
Anushka
зборувам англиски, германски по малку, совршено добро хрватски, учев малку албански... Во среедно старогрчки и латински.
До скоро учев јапонски (мојот животен сон), а сега учам бебешки.

(Одговор на членот milijana)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: Колку јазици зборувате?
9.10.2009 23:45:03   
mami
мислиш повторуваш бебешки..тоа ти е како возење точак- никогаш не се забораваuser posted image

(Одговор на членот Anushka)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: Колку јазици зборувате?
9.10.2009 23:46:18   
Natasha5
хаха бебешки  и јас го зборувам
user posted image

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: Колку јазици зборувате?
12.10.2009 23:01:45   
Боцко
одлично: SRB, HR, SLO, EN, DE
малку: IT, ES, AL
ептен малку, скоро ич (ама решив ќе го учам): GR

сурфав и дојдов до една нова интерактивна метода на учење јазици на компјутер. методата се заснова на принципот на учење на малите дечиња/бебиња на својот прв јазик. мојот верен другар стефан ми помага во освежувањето на мојот германски. само кликаш слики и после некое време сфаќаш дека ти влегло во потсвест. така сега тој програм ни е играта SIE KOCHT user posted image

повеќе инфо и демо за методата тукаuser posted image


_____________________________

Sometimes it is the people who no one imagines anything of, who do the things that no one can imagine.

(Одговор на членот Natasha5)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2 3 4   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2 3 4   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Пелени.
пеперутка16

Кога почнавте да го одвикнувате вашето бебе?