|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  4 5 [6] 7 8   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Закажување за лични карти, пасоши и возач...
30.3.2012 10:30:31   
Luci
Мојот пасош важи до 2015 ми се чини, и стварно не знам што е подобро дали да одам одма по нов или кога ќе дојде време. Искрено бркам врски па ми рекоа дека можеби тоа и ќе се укине ама можеби и нема. А од скоро е, од пред 3 месеца отприлика е почнато со казнување. Ама што е многу -многу е бреuser posted image Ај да е некоја минимална казна да речам, од 20-тина евра ама па од 100 па до 500 евра, што си мислат овие бе, колкав е нашиот стандардuser posted image

< Поракaта ја уредил kikicka RR -- 15.5.2012 16:37:43 >


_____________________________

Рани куче да те лае!!!

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 126
   RE: Закажување за лични карти, пасоши и возач...
30.3.2012 10:33:10   
Luci
ИЗВОРНА ПОРАКА: Viktori RR

не мора, ако не ти треба.
јас мојот го изгубив + ми е истечен. Господ знае шо казна ќе плаќам.
Да не знае некој што процедура има?

Издавање на патна исправа ако е изгубена или исчезната

< Поракaта ја уредил kikicka RR -- 15.5.2012 16:38:09 >


_____________________________

Рани куче да те лае!!!

(Одговор на членот Viktori)
Непосредна врска до пораките: 127
   RE: Закажување за лични карти и пасоши
30.3.2012 11:27:22   
arh_diz
A zosto kazna da se plaka , od kade sega toa e nesto novo
Na mene mi bese istecena vozackata okolu 2,5 godini (prijaviv kako izgubena za pobrzo) neplativ nistoA licnata karta ja imav ostaveno neznam kade user posted image   a bez licna nemoze da se izvadi vozacka i nejze ja prijaviv kako izgubena i neplativ nikakva kazna



_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот Luci)
Непосредна врска до пораките: 128
   RE: Закажување за лични карти и пасоши
30.3.2012 11:40:30   
Luci
Ново е да, од пред неколку месеци. За лична карта не знам, ама за пасош со 100% гаранција кажувам бидејќи ми кажаа луѓе кои веќе го изеле стапот со казната. Демек со невалиден документ сме напуштиле државаuser posted image

_____________________________

Рани куче да те лае!!!

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 129
   RE: Закажување за лични карти и пасоши
30.3.2012 11:45:28   
vezilka RR
Мислам дека веќе не ни можеш да ја напуштиш државата со стар пасош, нема да те пуштат да излезеш од граница.

(Одговор на членот Luci)
Непосредна врска до пораките: 130
   RE: Закажување за лични карти и пасоши
30.3.2012 11:50:58   
Luci

ИЗВОРНА ПОРАКА: vezilka

Мислам дека веќе не ни можеш да ја напуштиш државата со стар пасош, нема да те пуштат да излезеш од граница.

Мислам за боиометриски пасош, таков имам, ама со стари податоци, старо презиме и стара адреса

_____________________________

Рани куче да те лае!!!

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 131
   RE: Закажување за лични карти и пасоши
30.3.2012 12:07:16   
mila 3

ИЗВОРНА ПОРАКА: vezilka

Добрата страна е што веќе не се чека милјарда години за да ти закажат туку се е во разумен рок.


Navistina ne se ceka mene mi zakazaa za 2 dena otkako se javiv za decava. dobro e sto barem za ednovo ke mi bide so rok na vazenje od 5 godini

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 132
   RE: Закажување за лични карти и пасоши
30.3.2012 12:19:06   
vezilka RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: luci


ИЗВОРНА ПОРАКА: vezilka

Мислам дека веќе не ни можеш да ја напуштиш државата со стар пасош, нема да те пуштат да излезеш од граница.

Мислам за боиометриски пасош, таков имам, ама со стари податоци, старо презиме и стара адреса


Ааа штом имаш бометриски немаш гајле тогаш. Старото презиме нема врска. Еве сестра ми шета со старото презиме сто години па нема везе. А за адреса ич не праам муабет user posted image

(Одговор на членот Luci)
Непосредна врска до пораките: 133
   RE: Закажување за лични карти и пасоши
30.3.2012 12:21:04   
Viktori
ИЗВОРНА ПОРАКА: vezilka


ИЗВОРНА ПОРАКА: luci


ИЗВОРНА ПОРАКА: vezilka

Мислам дека веќе не ни можеш да ја напуштиш државата со стар пасош, нема да те пуштат да излезеш од граница.

Мислам за боиометриски пасош, таков имам, ама со стари податоци, старо презиме и стара адреса


Ааа штом имаш бометриски немаш гајле тогаш. Старото презиме нема врска. Еве сестра ми шета со старото презиме сто години па нема везе. А за адреса ич не праам муабет user posted image


е па тоа е проблемот де, што нема везе додека се шеташ. Кога ќе дојде време нов да вадиш ќе имаш проблем user posted image user posted image user posted image
Податоците во пасошот мора да се точни. user posted image

инаку најубао да се распрашате да не праиме тука ШПИКУЛАЦИИ user posted image

< Поракaта ја уредил Viktori RR -- 30.3.2012 12:22:06 >


_____________________________

Danger! Ha! I laugh in the face of danger. Ha, ha, ha, ha ...
Мај нејм ис лукс. Жито лукс.





(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 134
   RE: Закажување за лични карти и пасоши
30.3.2012 12:43:39   
Calypso
I jas za ova se prasuvav. Dali ke me kaznat koga ke odam da vadam nov pasos, posto stariot uste ne mi e istecen, a mi e so starite podatoci? Licnata karta si ja smeniv nekoj mesec posle svadbata, a vozackata i pasosot ne mi se smeneti. Sega treba da vadime pasos i jas i maliot, i da ne mi opnat bezveze kazna? Ne e logicno da me kaznat za toa sto ne sum go smenila pasosot, pologicno e za licnata karta, oti sepak taa e dokument za identifikacija. Ne deka pasosot ili vozackata ne se, ama licnata karta e primarna. Barem taka jas mislam.

Ima li nekoj od vas pobliski vo MVR da ne informiraat tuka na RR? user posted image posto na stranicata ne mozam da najdam nisto...

_____________________________

All that is gold does not glitter,
Not all those who wander are lost;
The old that is strong does not wither,
Deep roots are not reached by the frost.

(Одговор на членот Viktori)
Непосредна врска до пораките: 135
   RE: Закажување за лични карти и пасоши
30.3.2012 12:49:07   
Beatris
Ај ќе се распрашам подетално кај братучед му на мм, па таму работи мајка му стара, он ми кажа ако треба да мењаш ЈАС ќе ти кажам, затоа и си свиркав до сега. Инаку и мојот е биометриски ама со старо презиме.

Кога ќе ми каже ќе ви пишам, без ШИПИКУЛАЦИИ ко шо би рекла виктори

_____________________________

Whatever you are feeling is a perfect reflection of what is in the process of BECOMING...

(Одговор на членот Calypso)
Непосредна врска до пораките: 136
   RE: Закажување за лични карти и пасоши
30.3.2012 12:50:33   
Ikana
Леле јас сум нае*ала!
Немам ништо сменето од лични податоци откако се регистриравме со мм. Ни лична карта, ни пасош, ни возачка, ништо. Не сум излегла од државата откако сум венчана, ама ова е нов закон ако не се лажам, така да чему да казнуваат ако не си знаел и не си излегол од државата? Се јавив да закажам за лична карта и пасош, и ми објаснија дека мора прво личната карта да ја сменам па потоа пасошот и на крај возачката, а личната карта и пасошот ми се нови само со старо презиме и адреса, а возачката стара ама ми важи до 2013г.
Беатрис бргу прашај и кажи ни, зашто стварно немам пари по казни да давам сега уфффффф!

< Поракaта ја уредил Ikana -- 30.3.2012 12:54:03 >

(Одговор на членот Calypso)
Непосредна врска до пораките: 137
   RE: Закажување за лични карти и пасоши
30.3.2012 13:18:35   
Beatris
Еве сега зборев, ми вика до сега таква казна никој нема платено, седи си и трај си! Што да ви кажам, човеков работи баш таму, ако он не знае не знам кој. Ова важи само за тие со биометриски пасош а старо презиме. ЛК мора да се смени

_____________________________

Whatever you are feeling is a perfect reflection of what is in the process of BECOMING...

(Одговор на членот Ikana)
Непосредна врска до пораките: 138
   RE: Закажување за лични карти и пасоши
30.3.2012 13:20:47   
Luci
Моите постови не се шпекулации со 100% гаранција тврдам, дека се плаќа казна и дека веќе мои две блиски особи платиле, за жалuser posted image

< Поракaта ја уредил luci -- 30.3.2012 13:22:13 >


_____________________________

Рани куче да те лае!!!

(Одговор на членот Beatris)
Непосредна врска до пораките: 139
   RE: Закажување за лични карти и пасоши
30.3.2012 13:41:56   
Calypso

ИЗВОРНА ПОРАКА: Beatris RR

Еве сега зборев, ми вика до сега таква казна никој нема платено, седи си и трај си! Што да ви кажам, човеков работи баш таму, ако он не знае не знам кој. Ова важи само за тие со биометриски пасош а старо презиме. ЛК мора да се смени



E pa super, fala ti mnogu za infoto. Jas imam biometriski pasos so staroto prezime, koj mi istekuva kon krajot na godinava. A zakazav za vadenje nov pasos sega pred malku, za mene i za maliot, vo ponedelnik. Malku brzo mi se vide, ama so ogled na toa sto mm odi na sluzben pat na 6, mi odgovara. Tuku za kolku vreme bese zemanjeto, za mesec dena? Koga ja menuvav licnata karta, cekav mesec dena da si ja zemam novata.

_____________________________

All that is gold does not glitter,
Not all those who wander are lost;
The old that is strong does not wither,
Deep roots are not reached by the frost.

(Одговор на членот Beatris)
Непосредна врска до пораките: 140
   RE: Закажување за лични карти и пасоши
30.3.2012 13:45:17   
Beatris
ИЗВОРНА ПОРАКА: luci

Моите постови не се шпекулации со 100% гаранција тврдам, дека се плаќа казна и дека веќе мои две блиски особи платиле, за жалuser posted image


Луси само заради старо презиме во биометсриски пасош платиле казна?


_____________________________

Whatever you are feeling is a perfect reflection of what is in the process of BECOMING...

(Одговор на членот Luci)
Непосредна врска до пораките: 141
   RE: Закажување за лични карти и пасоши
30.3.2012 13:57:46   
angell
znaci vaka:-), vcera bev vo pasosko, imav zakazano za nov pasos zatoa sto slusnav za noviov zakon, a i veke nekolku drugarki mi se kazneti so 12 000 den.
mi kazaa deka pasosot mora da se smeni vo rok od tri mesesci po promena na prezimeto inaku se plaka 12 000 kazna i plus za sekoe izleguvanje od drzavata t.e pecat vo pasosot po 100 evra, so toa sto najgolemata kazna e 500 evra. kako i da e nikoj nisto ne ti vika se dodeka ne dojdes da vadis nov pasos, tuka te cekaat, gore ides na razgovor i najmalku sto moze da platis e 12 000 denari - zadoozitelnooo!! zakonot e od pred 3 meseci mislam :-((

(Одговор на членот Beatris)
Непосредна врска до пораките: 142
   RE: Закажување за лични карти и пасоши
30.3.2012 14:05:52   
Mihaela 2010
Mm zakazal za nova licna karta na 9 april..se uste mu e starata i sakate da kazete deka ke mu lupnat da plakja 200 evra kazna ili???Lele uste toa ni treba..znam deka za nova licna karta vazese do 2010 pa go prolongiraa ama neznam za do koga...

(Одговор на членот angell)
Непосредна врска до пораките: 143
   RE: Закажување за лични карти и пасоши
30.3.2012 14:18:31   
Luci

ИЗВОРНА ПОРАКА: Beatris RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: luci

Моите постови не се шпекулации со 100% гаранција тврдам, дека се плаќа казна и дека веќе мои две блиски особи платиле, за жалuser posted image


Луси само заради старо презиме во биометсриски пасош платиле казна?


И адреса на живеење

_____________________________

Рани куче да те лае!!!

(Одговор на членот Beatris)
Непосредна врска до пораките: 144
   RE: Закажување за лични карти и пасоши
30.3.2012 14:19:54   
Mihaela 2010
Sega se javiv kaj drugarka mi koja raboti vo MVR pa ke mi kaze tocno...pa ke vi kazam

(Одговор на членот Luci)
Непосредна врска до пораките: 145
   RE: Закажување за лични карти и пасоши
30.3.2012 14:20:19   
dostickage
ИЗВОРНА ПОРАКА: Calypso

I jas za ova se prasuvav. Dali ke me kaznat koga ke odam da vadam nov pasos, posto stariot uste ne mi e istecen, a mi e so starite podatoci? Licnata karta si ja smeniv nekoj mesec posle svadbata, a vozackata i pasosot ne mi se smeneti. Sega treba da vadime pasos i jas i maliot, i da ne mi opnat bezveze kazna? Ne e logicno da me kaznat za toa sto ne sum go smenila pasosot, pologicno e za licnata karta, oti sepak taa e dokument za identifikacija. Ne deka pasosot ili vozackata ne se, ama licnata karta e primarna. Barem taka jas mislam.

Calypso ako si patuvala otkako si ja izvadila novata LK kazna ne ti bega.
Ako ne si patuvala togas mozes mislam da projdes.
Ima li nekoj od vas pobliski vo MVR da ne informiraat tuka na RR? user posted image posto na stranicata ne mozam da najdam nisto...

(Одговор на членот Calypso)
Непосредна врска до пораките: 146
   RE: Закажување за лични карти и пасоши
30.3.2012 14:25:36   
Calypso
Ne sum patuvala, osven do Grcija. Ama tie i onaka vo pasosot ne ni udiraat pecat, neli posebni pasosi, listovi, ni davaat na granica... aj ke kazam, ponedelnik odime, pake ve izvestam kako pominav jas. Ic ne mi se davaat pariuser posted image


Edit: sea mi tekna, pa jas nikade ne sum patuvala otkako ja izvadiv LK. Ama jas izvadiv nekolku meseci posle svadbata, ne bas odma. Ne patuvav togas, vekje bev trudna, posle dojde bebeto... i takauser posted image

< Поракaта ја уредил Calypso -- 30.3.2012 14:28:06 >


_____________________________

All that is gold does not glitter,
Not all those who wander are lost;
The old that is strong does not wither,
Deep roots are not reached by the frost.

(Одговор на членот dostickage)
Непосредна врска до пораките: 147
   RE: Закажување за лични карти и пасоши
30.3.2012 16:25:28   
Ikana
Е па вака: јас личната карта сега си ја земав дури а се сликав и аплицирав лани во април. Идури сега ја земав, но со старото презиме.
А пасошот ми е исто со старото презиме и адреса (на личната карта ми е старата адреса, од пасошот истата), и не сум патувала надвор од државата и двете откога ги извадив, бев бремена.
И ако ми лупнат казна, ќе се убијам!!!
Фала во секој случај, Беатрисче, гушкиии!!!!

ИЗВОРНА ПОРАКА: Beatris RR

Еве сега зборев, ми вика до сега таква казна никој нема платено, седи си и трај си! Што да ви кажам, човеков работи баш таму, ако он не знае не знам кој. Ова важи само за тие со биометриски пасош а старо презиме. ЛК мора да се смени


(Одговор на членот Beatris)
Непосредна врска до пораките: 148
   RE: Закажување за лични карти и пасоши
30.3.2012 16:31:08   
Beatris
Веќе не знам што да мислам, така ми кажа човеков, што се случило како,не знам, не верувам и дека другиве членови погоре измислуваат, и сега цела сум збунка! Ќе препрашам убаво викендов фејс-то-фејс па да видам што ќе ми кажат

_____________________________

Whatever you are feeling is a perfect reflection of what is in the process of BECOMING...

(Одговор на членот Ikana)
Непосредна врска до пораките: 149
   RE: Закажување за лични карти и пасоши
30.3.2012 16:55:17   
kikicka
Ако законот е од пред 3месеци да плакаш таква казна може и да е точно....Јас имав нов биометриски пасош пред да се земам со мм една година стар не го сменив ,сменив само лична карта после 3месеци од бракот ,бидејќи старата ми истече.Значи бев сонова ЛК и биометриски пасос со моминско име. Л кога се роди на 3месеци и извадивмепасош пошто моравме дека се селиме,јас мојот не го сменив,и на граница ништонеми рекоа ,некои ми бараа полномошно од таткото дека пасосот ми е др презиме среќа штоносев Лк променета со ново презиме инаку ке ме вратеа. Река дека тоа не е проблем туку мора со полномошно од таткото. Е следниот пат кога одевме за да нема збунки иакопасошот не беше истечен извадив нов биометриски пасош соново презиме и плус полномошно . И никој не рече дека треба казна да плаќам оти пасошот сум го сменила после година од брак.


_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот Beatris)
Непосредна врска до пораките: 150
Страница:   <<   < Претходна страница  4 5 [6] 7 8   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  4 5 [6] 7 8   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Пелени.
пеперутка16

Кога почнавте да го одвикнувате вашето бебе?