|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  5 6 [7] 8 9   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Закажување за лични карти и пасоши
30.3.2012 19:01:51   
kikicka
Леле бе јас возачката ја заборавив.....уште ми е онаа розева книшка...има казна и за мене а?

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 151
   RE: Закажување за лични карти и пасоши
2.4.2012 14:24:52   
Calypso
Eve, jas denes bev na slikanje za pasos, sekako trebase da go smenam i poradi promena na licni podatoci i poradi istekuvanje (zadutre mi istekuva, a jas mislev vo dekemvriuser posted image ). Kako i da e, me prasaa dali sum patuvala so toj pasos posle vencavkata, im rekov ne, ama sepak mi gi proveruvaa pecatite. Gi prasav, mi rekoa ako sum patuvala, ke sum plakjala kazna, a vaka ne. Ke vidime kako kje bide koga kje odam da si go zemam - valjda nema retrogradno da mi udrat kaznauser posted image

_____________________________

All that is gold does not glitter,
Not all those who wander are lost;
The old that is strong does not wither,
Deep roots are not reached by the frost.

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 152
   RE: Закажување за лични карти и пасоши
2.4.2012 14:51:20   
Luci

ИЗВОРНА ПОРАКА: Calypso

Eve, jas denes bev na slikanje za pasos, sekako trebase da go smenam i poradi promena na licni podatoci i poradi istekuvanje (zadutre mi istekuva, a jas mislev vo dekemvriuser posted image ). Kako i da e, me prasaa dali sum patuvala so toj pasos posle vencavkata, im rekov ne, ama sepak mi gi proveruvaa pecatite. Gi prasav, mi rekoa ako sum patuvala, ke sum plakjala kazna, a vaka ne. Ke vidime kako kje bide koga kje odam da si go zemam - valjda nema retrogradno da mi udrat kaznauser posted image

Се потврди се тоа што го пишував погоре, значи не стануваше збор воопшто за ШПИКУЛАЦИИuser posted image

_____________________________

Рани куче да те лае!!!

(Одговор на членот Calypso)
Непосредна врска до пораките: 153
   RE: Закажување за лични карти и пасоши
2.4.2012 15:00:26   
miana
za vozackite go prodolzija do oktomvri,takada nema kazni seuste...
denes se javiv za pasos za bebeto,mi zakazaa za utre :)
ИЗВОРНА ПОРАКА: Calypso

Eve, jas denes bev na slikanje za pasos, sekako trebase da go smenam i poradi promena na licni podatoci i poradi istekuvanje (zadutre mi istekuva, a jas mislev vo dekemvriuser posted image ). Kako i da e, me prasaa dali sum patuvala so toj pasos posle vencavkata, im rekov ne, ama sepak mi gi proveruvaa pecatite. Gi prasav, mi rekoa ako sum patuvala, ke sum plakjala kazna, a vaka ne. Ke vidime kako kje bide koga kje odam da si go zemam - valjda nema retrogradno da mi udrat kaznauser posted image


(Одговор на членот Calypso)
Непосредна врска до пораките: 154
   RE: Закажување за лични карти и пасоши
2.4.2012 15:01:42   
mamicka_26
Инаку вистина е стварно едни пријатели на мм кога отишле да го мењаат пасошот поради тоа што им истекол више и кога виделе дека патувала после венчавката со старото презиме им удриле казна и тоа огромна,а и јас си патувам со пасошот а презимето не ми е сменетоuser posted image

(Одговор на членот Luci)
Непосредна врска до пораките: 155
   RE: Закажување за лични карти и пасоши
2.4.2012 15:05:00   
Luci

ИЗВОРНА ПОРАКА: mamicka_26

Инаку вистина е стварно едни пријатели на мм кога отишле да го мењаат пасошот поради тоа што им истекол више и кога виделе дека патувала после венчавката со старото презиме им удриле казна и тоа огромна,а и јас си патувам со пасошот а презимето не ми е сменетоuser posted image

Значи и тебе ќе ти удрат казна, т.е не само на тебе туку на сите нас што после брак во рок од 30 дена не сме си смениле презиме и адреса

_____________________________

Рани куче да те лае!!!

(Одговор на членот mamicka_26)
Непосредна врска до пораките: 156
   RE: Закажување за лични карти и пасоши
2.4.2012 15:07:11   
mamicka_26
Па поради тоа и ми е страв да отидам да си го сменам пасошот

(Одговор на членот Luci)
Непосредна врска до пораките: 157
   RE: Закажување за лични карти и пасоши
2.4.2012 15:08:51   
Calypso
Samo ako ste patuvale Luci, inaku ne. Jas ne si go smeniv pasosot eve godina i pol posle svadbata. Ama ne patuvav so toj pasos, samo do Grcija odma posle svadbata, a toj pecat go nemam vo pasosot, posto Grcite ne gi priznavaat, bile biometriski ili ne.
Uste vozackata ne mi e smeneta, ama ne deka ja koristam...

_____________________________

All that is gold does not glitter,
Not all those who wander are lost;
The old that is strong does not wither,
Deep roots are not reached by the frost.

(Одговор на членот Luci)
Непосредна врска до пораките: 158
   RE: Закажување за лични карти и пасоши
2.4.2012 15:11:16   
Luci
Ќе го сменам и јас здравје таму пред одмор, кога ќе вадам и за М. па да видиме што ќе биде со мене. Јас имам само до Грција отидено на шопинг и ако ми лупнат казна ѓавол и пол ќе ми излезе шопинготuser posted image

_____________________________

Рани куче да те лае!!!

(Одговор на членот Calypso)
Непосредна врска до пораките: 159
   RE: Закажување за лични карти и пасоши
2.4.2012 15:12:43   
Andriance
Lelellelellee aman be..pa i ja patuvav so pasos so mominko prezime....zar kjeplakjam kazna,...pa kje go prijavam kako izguben hiihihihi a?? boze aman vekje..a moram da go smenam mi istekuva a imame uplateno za odmor

_____________________________

Зборовите и времето користете ги правилно!!! Ни едното ни другото не можете да ги вратите!!!

(Одговор на членот mamicka_26)
Непосредна врска до пораките: 160
   RE: Закажување за лични карти и пасоши
2.4.2012 15:15:27   
Beatris
Луѓе прашав пак, значи точно од пасошко ми рекоа нема врска!!! Тоа што се збори за плаќањето се можеби некои поединечни случаи поради други икс причини....

_____________________________

Whatever you are feeling is a perfect reflection of what is in the process of BECOMING...

(Одговор на членот Andriance)
Непосредна врска до пораките: 161
   RE: Закажување за лични карти и пасоши
2.4.2012 15:16:33   
Calypso
Jas se mislam za vozackata da ja prijavam ko izgubenauser posted image user posted image user posted image Inaku do Grcija, ako nasive ne ti udrat pecat na granica, mozes da se izvadis. Ete i za maliot podnesovme denes baranje, ama placese epten, srekja nekako se smiri, pa go slikaa. Da si znaete, tie sto ne ste informirani, mora i dvajcata roditeli da bidat prisutni, od dvajcata trebaat licnite karti i potpisi na lice mesto.

_____________________________

All that is gold does not glitter,
Not all those who wander are lost;
The old that is strong does not wither,
Deep roots are not reached by the frost.

(Одговор на членот Andriance)
Непосредна врска до пораките: 162
   RE: Закажување за лични карти и пасоши
2.4.2012 15:38:16   
bebe82
Значи луѓе тетка ми работи таму, и вистина е. А тоа печат има нема, не е битно и во компјутер ве евидентираат дали сте поминале граница.
Според законот за патни исправи, должни сте да ја смените исправата во рок од 30 дена, ако имате промена на презиме.
Тоа е тоа.


(Одговор на членот Calypso)
Непосредна врска до пораките: 163
   RE: Закажување за лични карти и пасоши
3.4.2012 1:37:36   
Andriance
Llelele i jas se javiv kaj covek i od pasosko, i od MVR...tocno e..i za site kje ima kazni...lico odam utre pa kje vi kazam user posted image

_____________________________

Зборовите и времето користете ги правилно!!! Ни едното ни другото не можете да ги вратите!!!

(Одговор на членот bebe82)
Непосредна врска до пораките: 164
   RE: Закажување за лични карти и пасоши
3.4.2012 16:27:23   
Andriance
Еве проверено лично од мене!!!
значи...се зависи од неколку работи...прво..колку време ви е сменето презиме?? второ - па дали сте патувале надвор од земјава - тоа е најбитно...трето..уште колку важи пасош?? ако ви важи било кој ден после 2103 - посекако плаќате казна - и тоа голема...
ако евентуално - ви истекува пасош оваа година - казна не плаќате

_____________________________

Зборовите и времето користете ги правилно!!! Ни едното ни другото не можете да ги вратите!!!

(Одговор на членот Andriance)
Непосредна врска до пораките: 165
   RE: Закажување за лични карти и пасоши
3.4.2012 16:36:20   
Beatris
ај сега кажи ја точно годината user posted image user posted image user posted image  И колку како се плаќа

_____________________________

Whatever you are feeling is a perfect reflection of what is in the process of BECOMING...

(Одговор на членот Andriance)
Непосредна врска до пораките: 166
   RE: Закажување за лични карти и пасоши
3.4.2012 16:40:58   
Ikana
Тебе ти опнаа казна Андрианче?
Лелеее сите ќе го јадеме со казниве, ама мора да им се признае дека станале креативни во крадење пари од народов, до перфекција се стигнати!!!

(Одговор на членот Beatris)
Непосредна врска до пораките: 167
   RE: Закажување за лични карти и пасоши
3.4.2012 16:50:05   
Beatris
Еве баш сега зборам со андрианче на фб и и се жалам како ме зезна братучед му на мм, 100 пати го прашав, нели и тука кога зборевме, он вика не требааа ништо. А тој извеаниот го мрзело да праша, он си мислел дека се знае user posted image  И сабајле му викам да прашаш одма иначе тешко тебе, и ми се јавува како посран и вика абе извини точно е!!!! Му се јавив на мм му викам ти ќе го истепаш или јас??? Ми наби една нервоза невидена, казни до 600 евра. Ќе одам со него во четврток таму па да видам каква честитка ќе ми дадат, ма user posted image  нивна лоповска!!!!

И плус сите тука ве исполажав ради него, сори,  среќа што повеќе луѓе прашале па се информиравме. Да не беше темава и јас немаше да запнам кај него.

< Поракaта ја уредил Beatris RR -- 3.4.2012 16:54:30 >


_____________________________

Whatever you are feeling is a perfect reflection of what is in the process of BECOMING...

(Одговор на членот Ikana)
Непосредна врска до пораките: 168
   RE: Закажување за лични карти и пасоши
3.4.2012 16:56:18   
Andriance

ИЗВОРНА ПОРАКА: Andriance

Еве проверено лично од мене!!!
значи...се зависи од неколку работи...прво..колку време ви е сменето презиме?? второ - па дали сте патувале надвор од земјава - тоа е најбитно...трето..уште колку важи пасош?? ако ви важи било кој ден после 2103 - посекако плаќате казна - и тоа голема...
ако евентуално - ви истекува пасош оваа година - казна не плаќате


Cu cu cu ja od pobrzo da vi napisham hahahahaha 2013..

inace ja projdov bez kazna zasto mi vazi do juni ( a imav izlezeno od drzavava so mominsko i toa dva pati )..

_____________________________

Зборовите и времето користете ги правилно!!! Ни едното ни другото не можете да ги вратите!!!

(Одговор на членот Andriance)
Непосредна врска до пораките: 169
   RE: Закажување за лични карти и пасоши
3.4.2012 16:56:31   
Ikana
Ужас, немам зборови. А каде е истакнато уствари дека ќе има казни, кажале на вести нешто или онака само во службен весник излегол законот и толку од утре сите по џеб! Еееее не ми се верува!!!! Среќа барем што не сум патувала, да се надеваме дека помалце ќе ми украдат!!!

(Одговор на членот Beatris)
Непосредна врска до пораките: 170
   RE: Закажување за лични карти и пасоши
3.4.2012 17:02:31   
mila mama

ИЗВОРНА ПОРАКА: mamicka_26

Инаку вистина е стварно едни пријатели на мм кога отишле да го мењаат пасошот поради тоа што им истекол више и кога виделе дека патувала после венчавката со старото презиме им удриле казна и тоа огромна,а и јас си патувам со пасошот а презимето не ми е сменетоuser posted image



Leleee uzas I ja sum taka. A najgolemata ironija e sto izvadiv pasos nekolku dena posle svadba I ne go smeniv imeto. Nemav vreme da ja cekam vencanicata od maticno...sea fakticki imam nov pasos so staro ime I ne znam dali da diram mecu u p--u i da odam da go menuvam, ili da se praam mutava uste 5 godiniuser posted image

_____________________________

Razbirlivo e deteto da se plasi od temninata...
No, ne e razbirlivo vozrasen da se plasi od svetlinata.

(Одговор на членот mamicka_26)
Непосредна врска до пораките: 171
   RE: Закажување за лични карти и пасоши
3.4.2012 17:05:11   
sandrin
Е многу убав поздрав! Кој ѓавол ме тераше презиме да менувам!
Секако ќе си ја платам највисоката казна, затоа што по свадбата не знам колку пати имам патувано со ''стариот'' пасош. Кој знае точно (не дека менува многу!) која е максималната казна која се плаќа?!

И ова сега ми отвора една друга дилема... како молим те они точно знаат да пребројат колку месеци се поминати од законскиот рок за промена за да можат да те казнат, а не знаат да пребројат пред колку месеци си се породила за да ти исплатат породилно!!!

(Одговор на членот Ikana)
Непосредна врска до пораките: 172
   RE: Закажување за лични карти и пасоши
3.4.2012 17:34:16   
Viktori
мислам дека имаше цифра докај 500-600 евра назад на странициве некадеuser posted image

_____________________________

Danger! Ha! I laugh in the face of danger. Ha, ha, ha, ha ...
Мај нејм ис лукс. Жито лукс.





(Одговор на членот sandrin)
Непосредна врска до пораките: 173
   RE: Закажување за лични карти и пасоши
3.4.2012 17:36:17   
sandrin
А сега се прашувам дали и за лична карта важат истиве закони, затоа што мене ни личната карта не ми е сменета.

(Одговор на членот Viktori)
Непосредна врска до пораките: 174
   RE: Закажување за лични карти и пасоши
4.4.2012 10:18:19   
Bububebe
На мм пасошот е наведена старата адреса.Исто има казна user posted image .Инаку пасошот е биометриски

(Одговор на членот sandrin)
Непосредна врска до пораките: 175
Страница:   <<   < Претходна страница  5 6 [7] 8 9   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  5 6 [7] 8 9   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Цуцла.
пеперутка16

До кога вашето дете имало цуцла?