|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  3 4 [5] 6 7   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Закажување за лични карти, пасоши и возач...
10.4.2011 23:51:24   
Тања РР
Жени да ве прашам нешто.
Јас имам биометриски пасош ама со старата адреса и презиме (моминските). Сега во мај треба да патувам па ме интересира дали морам да вадам нов пасош или ќе може да поминам со стариот?

< Поракaта ја уредил kikicka RR -- 15.5.2012 16:40:07 >


_____________________________

There are two ways to live your life. One is as though nothing is a miracle. The other is as if everything is."......А.А

(Одговор на членот mama26)
Непосредна врска до пораките: 101
   RE: Закажување за лични карти и пасоши
10.4.2011 23:53:07   
Viktori
сакаш да прашам официјално лице и да се стрпиш до утре за одговор?
Инаку мислам дека можеш со стариот.

_____________________________

Danger! Ha! I laugh in the face of danger. Ha, ha, ha, ha ...
Мај нејм ис лукс. Жито лукс.





(Одговор на членот Тања РР)
Непосредна врска до пораките: 102
   RE: Закажување за лични карти и пасоши
10.4.2011 23:53:42   
Тања РР
Сакамuser posted image

_____________________________

There are two ways to live your life. One is as though nothing is a miracle. The other is as if everything is."......А.А

(Одговор на членот Viktori)
Непосредна врска до пораките: 103
   RE: Закажување за лични карти и пасоши
11.4.2011 0:34:12   
veckasr
 jas mojata licna karta  starata mi vazese uste po registracijata   no poradi promena na adresata i mestoto na ziveenje morase da ja smenam a kolku sto znam za pasosite vazi istoto   no sepak prasaj si

(Одговор на членот Тања РР)
Непосредна врска до пораките: 104
   RE: Закажување за лични карти и пасоши
11.4.2011 0:35:35   
Viktori
nema vrska. Jas so star pasos ne biometriski patuvav polno godini. I mi istece so staroto prezime. Ne go ni smeniv...

Ne e isto sto i licna karta...


_____________________________

Danger! Ha! I laugh in the face of danger. Ha, ha, ha, ha ...
Мај нејм ис лукс. Жито лукс.





(Одговор на членот veckasr)
Непосредна врска до пораките: 105
   RE: Закажување за лични карти и пасоши
11.4.2011 8:35:00   
anedespo
Znam za starite deka mozese, ama ne znam za ovie biometriskive. Ama mozes da se javis za informacija, znam jas se javuvav, ke ti kazat.

(Одговор на членот Viktori)
Непосредна врска до пораките: 106
   RE: Закажување за лични карти и пасоши
11.4.2011 14:25:02   
Viktori
Можеш. Без никаков проблем.
Тука може и да ти кажат дека не можеш за да ти земат пари за нов, ко и за изводите на 6 месеци, ама реално на граница никој нема проблем да ти направи.



_____________________________

Danger! Ha! I laugh in the face of danger. Ha, ha, ha, ha ...
Мај нејм ис лукс. Жито лукс.





(Одговор на членот anedespo)
Непосредна врска до пораките: 107
   RE: Закажување за лични карти и пасоши
11.4.2011 22:06:16   
*miki mami*
Sakame da odime nadvor od drzavava sin mi ima 13meseci so mm imame biometriski pasosi sega decata se stavale na poseben pasos
taka slusnav neznam dali e tocno ako znae nekoj ve molam neka mi pise user posted image

(Одговор на членот Viktori)
Непосредна врска до пораките: 108
   RE: Закажување за лични карти и пасоши
11.4.2011 22:09:27   
Viktori
да мики мами. Имаат посебен пасош. Ама за што како, најубаво јави си се на бројчето од МВР и распрашај се таму.

_____________________________

Danger! Ha! I laugh in the face of danger. Ha, ha, ha, ha ...
Мај нејм ис лукс. Жито лукс.





(Одговор на членот *miki mami*)
Непосредна врска до пораките: 109
   RE: Закажување за лични карти и пасоши
11.4.2011 22:10:51   
Maci3
ИЗВОРНА ПОРАКА: *miki mami*

Sakame da odime nadvor od drzavava sin mi ima 13meseci so mm imame biometriski pasosi sega decata se stavale na poseben pasos
taka slusnav neznam dali e tocno ako znae nekoj ve molam neka mi pise user posted image


Да,точно е.Детето ќе си има свој пасош.И ние среда ќе ја сликаме ќеркичката

(Одговор на членот *miki mami*)
Непосредна врска до пораките: 110
   RE: Закажување за лични карти и пасоши
11.4.2011 22:12:07   
Viktori
мислам дека важи 2 години...

_____________________________

Danger! Ha! I laugh in the face of danger. Ha, ha, ha, ha ...
Мај нејм ис лукс. Жито лукс.





(Одговор на членот Maci3)
Непосредна врска до пораките: 111
   RE: Закажување за лични карти и пасоши
11.4.2011 22:16:57   
Тања РР
ИЗВОРНА ПОРАКА: *miki mami*

Sakame da odime nadvor od drzavava sin mi ima 13meseci so mm imame biometriski pasosi sega decata se stavale na poseben pasos
taka slusnav neznam dali e tocno ako znae nekoj ve molam neka mi pise user posted image



Да мики мама сега треба посебен пасош за децата, исти се како нашите само што важат 2 години. Ние извадивме за ќерка ми лани летото.


Виктори, фалаuser posted image

_____________________________

There are two ways to live your life. One is as though nothing is a miracle. The other is as if everything is."......А.А

(Одговор на членот *miki mami*)
Непосредна врска до пораките: 112
   RE: Закажување за лични карти и пасоши
11.4.2011 22:47:13   
mila mama
ИЗВОРНА ПОРАКА: Тања

Жени да ве прашам нешто.
Јас имам биометриски пасош ама со старата адреса и презиме (моминските). Сега во мај треба да патувам па ме интересира дали морам да вадам нов пасош или ќе може да поминам со стариот?


Jas sum istata user posted image user posted image user posted image Site dokumenti mi se so mominsko prezime, a ne mislam da vadam novi. Nikoj ne znae spored mene, dodeka sam ne si odis da si kazes deka si go smenil prezimeto, ili se lazam?


_____________________________

Razbirlivo e deteto da se plasi od temninata...
No, ne e razbirlivo vozrasen da se plasi od svetlinata.

(Одговор на членот Тања РР)
Непосредна врска до пораките: 113
   RE: Закажување за лични карти и пасоши
11.4.2011 23:26:32   
denim
Jas patuvav so pasos so staro prezime, nekoe vreme i nemase problem user posted image . Potoa toj si istece i si izvadiv nov. Toa bese vo vremeto koga se cekaa redici po cel den i zatoa ne gorev bash od zelba da go smenam.

_____________________________

ПО 100 ГОДИНИ ...НЕМА ДА БИДЕ ВАЖНО КОЛКАВА БЕШЕ МОЈАТА СМЕТКА ВО БАНКА, КАКВА БЕШЕ КУЌАТА ВО КОЈАШТО ЖИВЕЕВ, ИЛИ КАКОВ АВТОМОБИЛ ВОЗЕВ. ...НО СВЕТОТ МОЖЕ ДА БИДЕ ПОИНАКОВ ЗАТОА ШТО ЈАС БЕВ БИТЕН ВО ЖИВОТОТ НА ЕДНО ДЕТЕ!

(Одговор на членот mila mama)
Непосредна врска до пораките: 114
   RE: Закажување за лични карти и пасоши
29.3.2012 23:44:50   
*mika*
Devojki ajde edno prasanje. Imam informacija deka pocnale da kaznuvaat ako ne si go smenila pasosot i licnata karta po 30 dena od promenata na zivealiste ili prezime i toa po 500 evra kazni. Isto i ako si izleguval od drzvava vo ovoj period po 100 evra kazna za sekoe izleguvanje...znaci kaznuvale koga ke ides da smenis licna karta...op kaznicka...mislam i na granica proveruvale.. navodno nemaat vise od kade budzetot da go polnat pa udri po mladite nevestiuser posted image Dali ima nekoj ponova informacija vo vrska so ova???

(Одговор на членот denim)
Непосредна врска до пораките: 115
   RE: Закажување за лични карти и пасоши
30.3.2012 9:55:57   
Luci
Mika сакав за истово сега да напишам. Вистина е, казнуваат од 100 до 500 евра казна зависно од тоа колку пати си ја напуштила државата. На сестра ми другарката е казнета со 200 евра зошто има 2 пати излез откако е омажена а не и е сменет пасошот со новите податоци, презиме и адреса, а пак јатрвата е казнета со 100 евра зашто има еден излезuser posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image . И тоа казнуваат во моментот кога одиш да си го подигнеш пасошот, прво си плаќаш па отоп потом пасошот си го зимаш

_____________________________

Рани куче да те лае!!!

(Одговор на членот *mika*)
Непосредна врска до пораките: 116
   RE: Закажување за лични карти и пасоши
30.3.2012 10:01:19   
Viktori
добро, тоа е и со закон уредено. Има временска рамка во која треба да се смени личното име на исправите.
Е сеа што не можеш ко човек да отидеш да си смениш пасош е друг муабет.
Инаку мене не ми е јасно како и до сега толерираа....Ама казните не би смеело да важат ретроактивно, во тој случај треба и да се самоказнат што досега дозволувале...

_____________________________

Danger! Ha! I laugh in the face of danger. Ha, ha, ha, ha ...
Мај нејм ис лукс. Жито лукс.





(Одговор на членот Luci)
Непосредна врска до пораките: 117
   RE: Закажување за лични карти и пасоши
30.3.2012 10:03:36   
Felly RR
Леле глупости, па ако не ти важи пасошот - на граница нека ти кажат, нека не те пуштаат, а не отпосле казни да делат. Немој вака да е и за возачки - да не ме прашаат кога ќе појдам да ја сменам, колку пати сум возела со не сменета возачка user posted image user posted image user posted image Јас не возам многу, ама сепак, ако ме запрат може ли да ме казнат дека не ми е сменета возачката?

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Luci)
Непосредна врска до пораките: 118
   RE: Закажување за лични карти и пасоши
30.3.2012 10:14:06   
Maca25
Можат да те казнат Фели.

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 119
   RE: Закажување за лични карти и пасоши
30.3.2012 10:15:17   
AnnaMolly RR
Добро, а јас пасошот што ми е истечен пред 2-3 години и што не сум излегувала од државата? Морам и јас одма да го сменам или не мора?

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 120
   RE: Закажување за лични карти и пасоши
30.3.2012 10:16:20   
Viktori
не мора, ако не ти треба.
јас мојот го изгубив + ми е истечен. Господ знае шо казна ќе плаќам.
Да не знае некој што процедура има?

< Поракaта ја уредил Viktori RR -- 30.3.2012 10:17:17 >


_____________________________

Danger! Ha! I laugh in the face of danger. Ha, ha, ha, ha ...
Мај нејм ис лукс. Жито лукс.





(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 121
   RE: Закажување за лични карти и пасоши
30.3.2012 10:18:57   
Beatris
Аман бе, јас лани бев со стар пасош во Тунис, не ми се мења пред свадба негде го вадев ми важи уште еххее. Прашував еден братучед на мм работи во мвр баш на пасоши и лк вика немај гајле ене ја и жена ми со стар пасош уште, ако треба прво на неа ќе и го сменам user posted image  И сеа по ова што читам се чудам дали да вадам нов или не...

_____________________________

Whatever you are feeling is a perfect reflection of what is in the process of BECOMING...

(Одговор на членот Viktori)
Непосредна врска до пораките: 122
   RE: Закажување за лични карти и пасоши
30.3.2012 10:22:27   
Maca25
Вади нов. Нели имаше нешто да се сменат старите пасоши, лични карти и возачки до крајот на март?! или фебруар беше?!? Изгледа и затоа почнале да казнуваат.

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Beatris)
Непосредна врска до пораките: 123
   RE: Закажување за лични карти и пасоши
30.3.2012 10:26:13   
Beatris
Ајде ова ќе излезе скоја година по 2500 ден у пм

_____________________________

Whatever you are feeling is a perfect reflection of what is in the process of BECOMING...

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 124
   RE: Закажување за лични карти и пасоши
30.3.2012 10:26:35   
vezilka RR
Старите лични карти и пасоши вќе не важат, треба биометриски. А возачките мислам дека беше рокот до ноември ама не сум сигурна. Добрата страна е што веќе не се чека милјарда години за да ти закажат туку се е во разумен рок.

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 125
Страница:   <<   < Претходна страница  3 4 [5] 6 7   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  3 4 [5] 6 7   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Пелени.
пеперутка16

Кога почнавте да го одвикнувате вашето бебе?