|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  8 9 [10] 11 12   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Закажување за лични карти, пасоши и возач...
15.5.2012 16:57:21   
Ljubovce
Znaci izgorev i jas,of mori majkooooo.....

< Поракaта ја уредил kikicka RR -- 15.5.2012 22:59:22 >

(Одговор на членот Beatris)
Непосредна врска до пораките: 226
   RE: Закажување за лични карти, пасоши и возач...
16.5.2012 13:14:12   
Calypso
Мене сега ме интересира со возачките дозволи како е, дали се плаќа казна? Има некој што менувал возачка дозвола во скоро време? И дали треба лекарско уверение и при промена на дозволата поради промена на лични податоци? Тоа не го најдов на страната на МВР...
Не дека мене ми треба дозволата, јас не ни возам.

_____________________________

All that is gold does not glitter,
Not all those who wander are lost;
The old that is strong does not wither,
Deep roots are not reached by the frost.

(Одговор на членот Ljubovce)
Непосредна врска до пораките: 227
   RE: Закажување за лични карти, пасоши и возач...
16.5.2012 13:17:43   
Felly RR
И мене ме интересира за возачките. Исто и таа треба да се смени во рок од 3о дена, ама па можеш да речеш дека воопшто не си ја користел, не е тоа документ за лична идентификација па да мора да е важечки. Е сега ако те начекаат да возиш со стара возачка, тогаш сигурно може да те казнат.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Calypso)
Непосредна врска до пораките: 228
   RE: Закажување за лични карти, пасоши и возач...
16.5.2012 13:22:14   
Mihaela 2010
Mene vozackata mi e istecena 2 godini,baska so staroto prezime mi e,ama ne vozam,ne ja koristam ,ne gledam zosto bi plakjala kazna?!

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 229
   RE: Закажување за лични карти, пасоши и возач...
16.5.2012 13:25:22   
Calypso
Мене не знам ни до кога ми важи, ама па и јас се тешам дека не е документ за идентификација, барем не со иста важност како ЛК или пасош, освен ако возиш. Ама јас, како што кажав, не ни возам. Ама тоа не можам да го докажам...

< Поракaта ја уредил Calypso -- 16.5.2012 13:28:05 >


_____________________________

All that is gold does not glitter,
Not all those who wander are lost;
The old that is strong does not wither,
Deep roots are not reached by the frost.

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 230
   RE: Закажување за лични карти, пасоши и возач...
16.5.2012 13:26:15   
sandriana RR
ne e potrebno lekarsko uverenie ako menuvas vozacka zaradi promena na licni podatici- potrebna e standard dokumentacija samo: branje i uplatnici.

(Одговор на членот Calypso)
Непосредна врска до пораките: 231
   RE: Закажување за лични карти, пасоши и возач...
16.5.2012 13:33:00   
Felly RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: Calypso

Мене не знам ни до кога ми важи, ама па и јас се тешам дека не е документ за идентификација, барем не со иста важност како ЛК или пасош, освен ако возиш. Ама јас, како што кажав, не ни возам. Ама тоа не можам да го докажам...

Е па и тие не можат да докажат дека си возела.user posted image
Ова и јас се тешам, дека јас понекогаш возам со мојата возачка со моминското презиме.


_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Calypso)
Непосредна врска до пораките: 232
   RE: Закажување за лични карти, пасоши и возач...
16.5.2012 13:34:35   
sandriana RR
A, kazna za pasos se plaka dokolku imalo vlez-izlez od drzavava od koga e smeneto prezime, a ne i pasos; ili vo sekoj slucaj se plaka-duri i ako nemam mrdanto 2 godini od drzavava? I shto ako im go vratam pasosot-ne mi trebauser posted image

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 233
   RE: Закажување за лични карти, пасоши и возач...
16.5.2012 13:36:09   
Џесика
Јас во ноември вадев нова возачка, ама тогаш не беше ова објавено уште, така да поминав регуларноuser posted image

_____________________________

Жената по природа е АНГЕЛ, но ако и ги скршат крилата таа лесно ќе научи да лета на метла!!!

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 234
   RE: Закажување за лични карти, пасоши и возач...
16.5.2012 13:40:11   
Calypso

ИЗВОРНА ПОРАКА: sandriana

ne e potrebno lekarsko uverenie ako menuvas vozacka zaradi promena na licni podatici- potrebna e standard dokumentacija samo: branje i uplatnici.


Фала, да си знам... кој ќе се мафта по лекари. А ако треба да платам казна... уф, уште тоа ми фалешеuser posted image


_____________________________

All that is gold does not glitter,
Not all those who wander are lost;
The old that is strong does not wither,
Deep roots are not reached by the frost.

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 235
   RE: Закажување за лични карти и пасоши
16.5.2012 14:08:09   
Luci

ИЗВОРНА ПОРАКА: Beatris RR

Јас вчера си платив како попче. Нема предупредување ова се спроведува од 1ви јануар. Јас имав еден излез само, повеќе од 1 година несменето презиме и платив 50 евра зашто ги изнасмеав тие у комисијата што ме седнаа како КРИМИНАЛЕЦ, инаку незнам колку требаше да биде...

200 евра инаку, 100 евра казна што не си го сменила + 100 евра за еден излез

_____________________________

Рани куче да те лае!!!

(Одговор на членот Beatris)
Непосредна врска до пораките: 236
   RE: Закажување за лични карти, пасоши и возач...
16.5.2012 14:11:12   
Luci

ИЗВОРНА ПОРАКА: sandriana

A, kazna za pasos se plaka dokolku imalo vlez-izlez od drzavava od koga e smeneto prezime, a ne i pasos; ili vo sekoj slucaj se plaka-duri i ako nemam mrdanto 2 godini od drzavava? I shto ako im go vratam pasosot-ne mi trebauser posted image

Се плаќа казна без разлика дали си излегла или не од државата

_____________________________

Рани куче да те лае!!!

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 237
   RE: Закажување за лични карти, пасоши и возач...
16.5.2012 14:16:47   
Mihaela 2010

МВР повеќе нема да ги толерира граѓаните кои ги промениле личните податоци, а не извадиле нови лични документи. Доколку во рок од 30 дена не се сменат податоците во личните документи, ќе се применуваат парични казни, согласно Законот за патни исправи.

Така, младенците што нема да ги променат патните исправи доколку дошло до промена на презимето при стапување во брак, не ќе можат да заминат на меден месец бидејќи нема да можат да ја напуштат земјата, а ќе платат и прекршочна казна која може да достигне и до 500 евра - пишува Вест.

- И доколку го пробиете рокот, а не ве фатиле, казна ќе има. При поднесување на барање за нов пасош, надлежниот инспектор ќе ви напише казна, велат од МВР.

Законот предвидува казна од 100 до 500 евра за патување со непостојно презиме. Казната расте во зависност од тоа колку пати сте го злоупотребиле пасошот т.е. колку пати сте ја напуштиле државата со непостојан идентитет. Казните за невадење лични карти по менување на име, презиме, место на живеење се движат од 20 до 80 евра.

(Одговор на членот Luci)
Непосредна врска до пораките: 238
   RE: Закажување за лични карти, пасоши и возач...
16.5.2012 14:27:54   
Pepelaska *

ИЗВОРНА ПОРАКА: Mihaela 2010

Mene vozackata mi e istecena 2 godini,baska so staroto prezime mi e,ama ne vozam,ne ja koristam ,ne gledam zosto bi plakjala kazna?!


Којзнае Михаела, може да им текне и за ова казни, мм возел 2 години со стара истечена возачка и кога појде да ја смени му рекле дека уште малку ке му прателе покана да преполага,а мислам дека треба и лекарско за продолжувањето.
А за пасошиве фала му на бога лани бевме на свадба до Грција па си го сменив ( по совет на една пријателка која работи во МВР) иако ми рече дека можам да одам и со старо ама поарно да си го сменам.И лична карта сменета се спасив.
А малку надвор од темава , ми се чини дека веќе немаат од каде да земаат пари да полнат буџет и на се лупаат казни.

_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 239
   RE: Закажување за лични карти, пасоши и возач...
16.5.2012 14:30:39   
Mihaela 2010
Којзнае Михаела, може да им текне и за ова казни, мм возел 2 години со стара истечена возачка и кога појде да ја смени му рекле дека уште малку ке му прателе покана да преполага,а мислам дека треба и лекарско за продолжувањето

Hi hi pa ke prepolagam,i onaka mi trebaat casovi sum zaboravila da vozam

(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 240
   RE: Закажување за лични карти, пасоши и возач...
16.5.2012 14:30:40   
Luci

ИЗВОРНА ПОРАКА: Pepelaska RR
Којзнае Михаела, може да им текне и за ова казни, мм возел 2 години со стара истечена возачка и кога појде да ја смени му рекле дека уште малку ке му прателе покана да преполага,а мислам дека треба и лекарско за продолжувањето.
А за пасошиве фала му на бога лани бевме на свадба до Грција па си го сменив ( по совет на една пријателка која работи во МВР) иако ми рече дека можам да одам и со старо ама поарно да си го сменам.И лична карта сменета се спасив.
А малку надвор од темава , ми се чини дека веќе немаат од каде да земаат пари да полнат буџет и на се лупаат казни.

Ова е баш ко што викаш, и на мене така ми изгледа

_____________________________

Рани куче да те лае!!!

(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 241
   RE: Закажување за лични карти, пасоши и возач...
16.5.2012 14:35:08   
Gardenia
ИЗВОРНА ПОРАКА: Pepelaska RR


ИЗВОРНА ПОРАКА: Mihaela 2010

Mene vozackata mi e istecena 2 godini,baska so staroto prezime mi e,ama ne vozam,ne ja koristam ,ne gledam zosto bi plakjala kazna?!


Којзнае Михаела, може да им текне и за ова казни, мм возел 2 години со стара истечена возачка и кога појде да ја смени му рекле дека уште малку ке му прателе покана да преполага,а мислам дека треба и лекарско за продолжувањето.
А за пасошиве фала му на бога лани бевме на свадба до Грција па си го сменив ( по совет на една пријателка која работи во МВР) иако ми рече дека можам да одам и со старо ама поарно да си го сменам.И лична карта сменета се спасив.
А малку надвор од темава , ми се чини дека веќе немаат од каде да земаат пари да полнат буџет и на се лупаат казни.


Леле истото и ја го помислив кога прочитав,абе овие се ненормални жити се ,казна од 500 евра,па ние плати толкави не земаме.Сега кога ќе ги сменат улиците пак ќе менуваме документи,оп ајде пак лазни user posted image

(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 242
   RE: Закажување за лични карти, пасоши и возач...
16.5.2012 14:43:13   
Ikana
Ние утре имаме закажано, знаи како и да е, си плаќам казна, излегла, не излегла од МК...страшно еј....и тоа не 10 20 евра казна него стотки..ц..ц..ц....

(Одговор на членот Gardenia)
Непосредна врска до пораките: 243
   RE: Закажување за лични карти, пасоши и возач...
16.5.2012 14:50:37   
taisa
eve i nie si izvadivme pasosi ni zakazaa otkako se javiv za dva dena i potoa na razgovor kaj inspektor vo vtornik ili cetvrtok od 9 do 12 znaci odkako ne sliknaa posle na razgovor i bev sigurna deka ke dobijam kazna imav biometriski pasos na staro prezime i adresa i posle svadba bevme grcija a od togas pominaa skoro dve godini ama ete bez vrski bez nisto ne dobiv kazna mnogu se izraduvav i za 10tina dena i pasosite ke ni bidat gotovi user posted image

(Одговор на членот Ikana)
Непосредна врска до пораките: 244
   RE: Закажување за лични карти, пасоши и возач...
16.5.2012 14:55:19   
Џесика

ИЗВОРНА ПОРАКА: Pepelaska RR
Којзнае Михаела, може да им текне и за ова казни, мм возел 2 години со стара истечена возачка и кога појде да ја смени му рекле дека уште малку ке му прателе покана да преполага,а мислам дека треба и лекарско за продолжувањето.
А за пасошиве фала му на бога лани бевме на свадба до Грција па си го сменив ( по совет на една пријателка која работи во МВР) иако ми рече дека можам да одам и со старо ама поарно да си го сменам.И лична карта сменета се спасив.
А малку надвор од темава , ми се чини дека веќе немаат од каде да земаат пари да полнат буџет и на се лупаат казни.

ИЗВОРНА ПОРАКА: luci Ова е баш ко што викаш, и на мене така ми изгледа

Со ова не се сложувам... сумата за казна не ја коментирам, превисока е... а за тоа дека треба да има казна- треба... менување на личен идентитет не е тралалајка и не можеш на лична карта во Македонија да си Стојна Петковска а во Србија си Стојна Младеновска... само затоа што пасошот не е сменет по новото презиме. дека си треба ред- си треба, само што можеле некоја понормална сума на казна да извадат, па на некој сите плати во фамилија им се 500 евра, за казна е многу...

_____________________________

Жената по природа е АНГЕЛ, но ако и ги скршат крилата таа лесно ќе научи да лета на метла!!!

(Одговор на членот taisa)
Непосредна врска до пораките: 245
   RE: Закажување за лични карти, пасоши и возач...
16.5.2012 15:01:42   
Luci
Се сложувам и јас Џесика со тебе, но мубетот ми беше наменет за висината на казната. Факт е дека лупаат казна на све живо и диво и ставаат нереално високи суми кои не се за нашиот стандард. А инаку ова е закон што е донесен пред 5 години а со казните се почна дури годинава па за почеток можеше барем на граница некоја опомена да дадат при излез, или на крају краева толку реклами се пуштија по тв за владата па да пуштеа една и за ова, зашто јас лично еве немав поима дека сум требала и пасошот да си го сменам зашто кога јас прашував сите ми викаа чекај, кога ќе истече тогаш

_____________________________

Рани куче да те лае!!!

(Одговор на членот Џесика)
Непосредна врска до пораките: 246
   RE: Закажување за лични карти и пасоши
16.5.2012 15:06:09   
DuffytheDuck
РР-ки ми треба помош user posted image Јас сменив и лична карта и пасош веднаш после свадбата и си извадив биометриски со новото презиме. Во мегувреме се преселивме и ја сменив личната карта пак на новата адреса ама на пасошот не го сменив и ми стои старата адреса (значи со презимето на мм ама на нова адреса). Дали ова е проблем? Дали мора да извадам нов пасош со новата адреса за на одмор? Се надевам ме разбравте - ФАЛА user posted image

(Одговор на членот Beatris)
Непосредна врска до пораките: 247
   RE: Закажување за лични карти и пасоши
16.5.2012 15:20:47   
Џесика
Немаш проблем, и кај мене беше иста ситуацијата... сепак прашај си, и информирај се директно од изворот user posted image

_____________________________

Жената по природа е АНГЕЛ, но ако и ги скршат крилата таа лесно ќе научи да лета на метла!!!

(Одговор на членот DuffytheDuck)
Непосредна врска до пораките: 248
   RE: Закажување за лични карти и пасоши
16.5.2012 15:27:30   
arh_diz
Za kazni znaat da stavaat ,ama greski koga ke napravat si molcat kako nisto da nebilo.Jas koga go vadev pasosot so novoto prezime mi stavile mesto C KJ , bidejki go vedev oo brza postapka nemav vreme da reagiram za greskata si ostana taka i site dokumenti morase da gi izvadam so taa greska
SEga treba da go menuvam pasost ,i bi sakala da znam ako nekoj ima iskustvo kako moeto sto mi treba za da stoi pravilno prezimeto , i dali taa procedura e dolga:)

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот Џесика)
Непосредна врска до пораките: 249
   RE: Закажување за лични карти и пасоши
16.5.2012 15:40:22   
Џесика
Ја како да работам во МВР сите ситуации им ги знам user posted image ќе им барам процент... Арх_диз, извод на родени е доволно да приложиш, или плус венчаница за презимето... ти носи си ги сите документи, ама мислам дека изводот на родени е најверодостоен... исто и лична карта.

_____________________________

Жената по природа е АНГЕЛ, но ако и ги скршат крилата таа лесно ќе научи да лета на метла!!!

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 250
Страница:   <<   < Претходна страница  8 9 [10] 11 12   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  8 9 [10] 11 12   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Пелени.
пеперутка16

Кога почнавте да го одвикнувате вашето бебе?