|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  9 10 [11] 12 13   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Витамини на децата
16.8.2012 20:28:19   
Octavia

ИЗВОРНА ПОРАКА: Maca RR

А вистина е дека сирупите со Ехинацеа не се даваат ако детето е болно? нешто вакво имам слушнато.
Јас уште немам ништо купено, само вит. Ц ама кај и да е ќе треба да земам. Мислам дека ќе продолжиме со Саностол.


Ehinaceata ги зголемува белите крвни зрнца и затоа не се дава долго, веројатно затоа и не се дава на болни деца.

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 251
   RE: Витамини на децата
16.8.2012 22:11:43   
Felly RR
Јас ги споредував Саностолот и Пиковитот (обичен) и истите витамини ги има, дури и некои ги има во поголемо количество во Пиковитот. А и лани кога го давав Саностолот, немаше некои посебни ефекти. Сега со Пиковитов, ептен и се подобри апетитот, и тоа имам забележано само од обичниов, од тој со рибино масло кога и давав немаше никаков ефект на апетит. Затоа се одлучив за обичен Пиковит.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Octavia)
Непосредна врска до пораките: 252
   RE: Витамини на децата
17.8.2012 2:32:50   
nadica

ИЗВОРНА ПОРАКА: Felly RR

Сега со Пиковитов, ептен и се подобри апетитот, и тоа имам забележано само од обичниов, од тој со рибино масло кога и давав немаше никаков ефект на апетит. Затоа се одлучив за обичен Пиковит.

pa i ti da probas od toj so ribino maslo ke ti go ubie apetitot user posted image
mislam navistina e gaden N go obozava dr.Leo ama mislam deka i obicniot pikovit ili marsovcite ke zavrsat rabota od septenmvri

_____________________________

Завидливите луѓе се хранат со твојата несреќа...
Биди Среќен!...
Нека умрат од глад!!!

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 253
   RE: Витамини на децата
12.9.2012 17:15:11   
Felly RR
Дали некој користи Пиковит пребио - и каков треба да му биде вкусот? Мене вчера ми беше сомнителен и не и дадов на М. Кога ставив во лажичката гледам сето како ситни меурчиња, и го пробав, малку како киселко. А претходно обичен пиковит користевме, и овој некни го зедовме, еден ден беше отворен, нема шанси да е скиснат, ама па си велам да не фабрички не бил добро затворен. Ај ако некој користи нека пише каков е, дали да го корситиме, или дефинитивно НЕ?

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот nadica)
Непосредна врска до пораките: 254
   RE: Витамини на децата
12.9.2012 18:33:44   
Bethany
Јас на моето дете му давам Саностол со железо, пола лажице, по препорака на педијатар. Пред крај сме со прва боца. Да ли треба сега да правам пауза, па да почнам повторно рецимо за месец дена?
Ово е прв витамински сируп што му имам давано. А Пиковит, содржи ли железо?

< Поракaта ја уредил Bethany -- 12.9.2012 18:34:10 >

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 255
   RE: Витамини на децата
12.9.2012 19:06:04   
Barbicki2
nie koristime pikovit probio,ima meurcinja ama ne e kisel,normalen ovosen vkus,ne mi se verura da e rasipan,osven sko ne bil fabricki zatvoren,ama bi primetila.

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 256
   RE: Витамини на децата
13.9.2012 9:03:07   
Felly RR
Го ставив во фрижидер, сабајлево немаше меурчиња. Кога купував Саностол, аптекарката ми нагласи да го чувам во фрижидер, зошто не седржел конзерванси, а за пиковитов, не знам. Го чував на собна температура, ама да не треба и тој во фрижидер да стои?

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Barbicki2)
Непосредна врска до пораките: 257
   RE: Витамини на децата
13.9.2012 9:12:25   
Barbicki2
da Felly vo frizider i jas go cuvam,i od nego im se otvara apetit,a isto mnogu mi jadat i od ehinavit c za imunitet sto e,mnogu sum zadovolna i za apetit i za imunitet od nego,i ne go menuvam.

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 258
   RE: Витамини на децата
13.9.2012 11:56:22   
Bethany

ИЗВОРНА ПОРАКА: Felly RR

Кога купував Саностол, аптекарката ми нагласи да го чувам во фрижидер

Јас мојот не го држев во фрижидер user posted image

Ајд да прашам повторно, Пиковит содржи ли железо?

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 259
   RE: Витамини на децата
13.9.2012 12:16:37   
Beatris
И јас не го чувам Пиковитот во фрижидер, треба ли? Јас моментално го имам обичниот и знам дека не содржи железо. Не знам за другите видови

_____________________________

Whatever you are feeling is a perfect reflection of what is in the process of BECOMING...

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 260
   RE: Витамини на децата
13.9.2012 23:38:20   
Natuska85
И јас не го чував во фрижидер,ама прочитав дека треба да се чува на температура до 25 С.а летово си знаеше да биде бајаги топличко кога не бевме дома и почнав да го чувам во ф.user posted image

_____________________________

"Whoever said that money doesn.t buy happiness didn.t know where to shop."

(Одговор на членот Beatris)
Непосредна врска до пораките: 261
   RE: Витамини на децата
13.10.2012 11:59:32   
Bethany
Му земав на син ми Флорадикс, тоник со железо, витамини (додуша само од Б групата и вит. Ц) и со билни екстакти.
Има ли некој користено? Од ист производител има и само со витамини КИндер и нешто се вика , ама овој го земав бидејќи е со железо. Беше му паднато минатиот месец, па викам да пробам. Таа во аптеката многу го фалеше, наводно родителите многу го фалеа тоникот, па може искуство од некој што го користил? user posted image

(Одговор на членот Natuska85)
Непосредна врска до пораките: 262
   RE: Витамини на децата
13.10.2012 14:53:12   
Natuska85
Еве мамице тука има искуства од тој сируп.

_____________________________

"Whoever said that money doesn.t buy happiness didn.t know where to shop."

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 263
   RE: Витамини на децата
13.10.2012 16:16:53   
Bethany
fala user posted image

(Одговор на членот Natuska85)
Непосредна врска до пораките: 264
   RE: Витамини на децата
13.10.2012 19:41:30   
lukas
me interesira od kolku godini mozi da se dava ribinoto maslo i vo koj oblik go ima...?
a inace od vitamini pieme kinder imuno na zima,dr.tajs sekogas pauza pravime okolu dve nedeli tri,i acerola,bez pauzi...
me interesira uste nesto dali D vitaminot da prodolzam da mu go davam ,lukas e 2 i pol godinki?

_____________________________

Неможите да бидите храбри ако не сте повредени.Неможе да научите ако не сте погрешиле.Неможете да бидете успешни ако не сте доживеале неуспех.

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 265
   RE: Витамини на децата
13.10.2012 22:07:38   
Pepelaska *
Лукас задоволна си од Др тајс?
И Мартин го пие еве скоро месец ама не гледам некоја промена а особено не на апетитот.Еве 5 тти ден не јаде ништо само насабајле малку и цел ден е со тоа.До денес пиеше Ферум лек за железо ептен му беше паднато , а сега сме со ова Др тајс уште скоро пола шише.
Незнам дали може да му давам и плус уште нешто за апетит, многу е ослабееенuser posted image

_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот lukas)
Непосредна врска до пораките: 266
   RE: Витамини на децата
13.10.2012 22:42:53   
Џесика

ИЗВОРНА ПОРАКА: lukas

me interesira od kolku godini mozi da se dava ribinoto maslo i vo koj oblik go ima...?
a inace od vitamini pieme kinder imuno na zima,dr.tajs sekogas pauza pravime okolu dve nedeli tri,i acerola,bez pauzi...
me interesira uste nesto dali D vitaminot da prodolzam da mu go davam ,lukas e 2 i pol godinki?

Лукас, да продолжиш слободно со Д витаминот. Кога бевме на контрола кај Видоески за Д витаминот рече- „зошто даваме Д вит? за коските. А зошто да престанеме да даваме после втората година? Престанале да растат коските? Толку треба? Д витамин ќе давате се додека детето расте...“ Така да... паметно шамарање беше тоа user posted image

_____________________________

Жената по природа е АНГЕЛ, но ако и ги скршат крилата таа лесно ќе научи да лета на метла!!!

(Одговор на членот lukas)
Непосредна врска до пораките: 267
   RE: Витамини на децата
13.10.2012 23:14:08   
AnnaMolly RR
Јас ќе му давам пак витамиин Д, ама преку оние капсулите за имунитет Омега Кидс. И не гледам зошто не би давала, нема штета од витамини.

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот Џесика)
Непосредна врска до пораките: 268
   RE: Витамини на децата
14.10.2012 9:42:37   
mmbucko
Paleska, prati mi go Martin na nekolku dena na popravanje. Kaj nas site deca projaduvaat i se razjaduvaat. Neznam dali e do guzvata, atmosverata ili mojata kujna :D

(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 269
   RE: Витамини на децата
14.10.2012 13:53:38   
Annet
jas na kerka mi i davam floradiks Kindervital,ima zgolemen apetit,i zasega sum zadovolna,pravam 2 nedeli pauza i pocnuvam pak,eve doma site nastinaa ama nea sal noset_o i tecese 3 dena i tolku,ako ne piese surup mislam ke zavrsevme so nekoj antibiotik...lani koga imase nekoj doma bolen,nea obavezno ja prefakase,se po doktori odevme,sega da ne ja podrecam dobra e,ovoj e ubav sirup.a za apetit ,go zgolemuva baaajgi
ИЗВОРНА ПОРАКА: Bethany

Му земав на син ми Флорадикс, тоник со железо, витамини (додуша само од Б групата и вит. Ц) и со билни екстакти.
Има ли некој користено? Од ист производител има и само со витамини КИндер и нешто се вика , ама овој го земав бидејќи е со железо. Беше му паднато минатиот месец, па викам да пробам. Таа во аптеката многу го фалеше, наводно родителите многу го фалеа тоникот, па може искуство од некој што го користил? user posted image



< Поракaта ја уредил Annet -- 14.10.2012 13:54:40 >

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 270
   RE: Витамини на децата
14.10.2012 14:39:13   
mila 3
ИЗВОРНА ПОРАКА: Bethany

Му земав на син ми Флорадикс, тоник со железо, витамини (додуша само од Б групата и вит. Ц) и со билни екстакти.
Има ли некој користено? Од ист производител има и само со витамини КИндер и нешто се вика , ама овој го земав бидејќи е со железо. Беше му паднато минатиот месец, па викам да пробам. Таа во аптеката многу го фалеше, наводно родителите многу го фалеа тоникот, па може искуство од некој што го користил? user posted image

I jas mu go davav na maloto, go pievme 3 meseci bidejki bese slabokrven. mu se podobri hemoglobinot od 105 go kacivme na 120. prvo pocnav so legofel ama mi go povrakase, ova ubavo si go prifati

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 271
   RE: Витамини на децата
14.10.2012 20:15:05   
Bethany
Fala za odgovorite zenski user posted image

Mila, piese 3 meseci bez prekin, taka?
Jas pak mislem posle ova boca, da mu zemam toj Kindervital sto Anet zboruva, ama sega me stavivte vo nedoumica, dali da prodolzim so ovoj uste nekoe vreme? Ajd kako i da e, sigurno nema da e pogresan nieden. user posted image

(Одговор на членот mila 3)
Непосредна врска до пораките: 272
   RE: Витамини на децата
14.10.2012 22:31:32   
mila 3

ИЗВОРНА ПОРАКА: Bethany

Fala za odgovorite zenski user posted image

Mila, piese 3 meseci bez prekin, taka?
Jas pak mislem posle ova boca, da mu zemam toj Kindervital sto Anet zboruva, ama sega me stavivte vo nedoumica, dali da prodolzim so ovoj uste nekoe vreme? Ajd kako i da e, sigurno nema da e pogresan nieden. user posted image


Nie go pievme po preporaka na lekar 3 meseci zosto ke nema efekt. ustvari ke ima ama ke mu se namali zelezoto povtorno. Taka mi objasnija user posted image

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 273
   RE: Витамини на децата
15.10.2012 10:03:03   
lukas

ИЗВОРНА ПОРАКА: Pepelaska RR

Лукас задоволна си од Др тајс?
И Мартин го пие еве скоро месец ама не гледам некоја промена а особено не на апетитот.Еве 5 тти ден не јаде ништо само насабајле малку и цел ден е со тоа.До денес пиеше Ферум лек за железо ептен му беше паднато , а сега сме со ова Др тајс уште скоро пола шише.
Незнам дали може да му давам и плус уште нешто за апетит, многу е ослабееенuser posted image



zadovolna sum no ne gledaj mnogu od mene nie nemame posekako mnogu proizvodi na masata za jadenje,mu go davam kako dodatok za hrana poveke otkolku za apetit ama mnogu go falat i go zedov oti ima i plus zelezo vo nego,i nie imavme problemi so zelezoto ama ete od koga go pie dr.tajs nemam maka.pozz

_____________________________

Неможите да бидите храбри ако не сте повредени.Неможе да научите ако не сте погрешиле.Неможете да бидете успешни ако не сте доживеале неуспех.

(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 274
   RE: Витамини на децата
15.10.2012 11:01:02   
Bethany

ИЗВОРНА ПОРАКА: mila 3


ИЗВОРНА ПОРАКА: Bethany

Fala za odgovorite zenski user posted image

Mila, piese 3 meseci bez prekin, taka?
Jas pak mislem posle ova boca, da mu zemam toj Kindervital sto Anet zboruva, ama sega me stavivte vo nedoumica, dali da prodolzim so ovoj uste nekoe vreme? Ajd kako i da e, sigurno nema da e pogresan nieden. user posted image




Nie go pievme po preporaka na lekar 3 meseci zosto ke nema efekt. ustvari ke ima ama ke mu se namali zelezoto povtorno. Taka mi objasnija user posted image


Fala za objasnuvanje Mila3. Ke prodolzam i jas so toj, pa posle zdravje ke premineme na Kindervital.

(Одговор на членот mila 3)
Непосредна врска до пораките: 275
Страница:   <<   < Претходна страница  9 10 [11] 12 13   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  9 10 [11] 12 13   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Што да дознаете.
пеперутка16

Кога би носеле тројки, што би направиле?