|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  11 12 [13] 14 15   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Витамини на децата
29.11.2012 18:37:32   
bubickaa
Nie pocnavme od denes so Kinderimunno, do sega davav Plivit C za deca i A-D perli na alkaloid. Dali znaete, moze li so Kinderimunno da se prodolzi da se dava i Plivit C i A-D perli. Deteto ima 2,5godini.

(Одговор на членот vesna_kr)
Непосредна врска до пораките: 301
   RE: Витамини на децата
10.12.2012 12:02:01   
Bethany
Ај мамички вие што имате давано Киндервитал на Флорадикс, како им дававте? На кутија пишува 2 пати на ден по 5 мл, некако многу ми се чини тоа.. Флорадикс со железо давав само една кафена лажица (значи само 5 мл)?

Исто така, овој сируп содржи витамин Д, а јас му давам Пливит капки, треба ли да престанам со капките?

< Поракaта ја уредил Bethany -- 10.12.2012 12:04:43 >

(Одговор на членот bubickaa)
Непосредна врска до пораките: 302
   RE: Витамини на децата
10.12.2012 12:21:13   
lilicka

ИЗВОРНА ПОРАКА: Bethany

Ај мамички вие што имате давано Киндервитал на Флорадикс, како им дававте? На кутија пишува 2 пати на ден по 5 мл, некако многу ми се чини тоа.. Флорадикс со железо давав само една кафена лажица (значи само 5 мл)?

Исто така, овој сируп содржи витамин Д, а јас му давам Пливит капки, треба ли да престанам со капките?

Nie pievme Kindervital sega praime pauza i jas se cudev Betany nekako mnogu mi bese ama i davav po 5ml 2pati na den sabajle i navecer i merev so spric.....i epten imaame efekt od ovoj sirup!

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 303
   RE: Витамини на децата
10.12.2012 15:05:10   
Felly RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: bubickaa

Nie pocnavme od denes so Kinderimunno, do sega davav Plivit C za deca i A-D perli na alkaloid. Dali znaete, moze li so Kinderimunno da se prodolzi da se dava i Plivit C i A-D perli. Deteto ima 2,5godini.

Мислам дека може, вит Ц секако, а не знам колку содржи Д вит Киндеримунот, ама сигурно не е во толку голема количина за да не даваш посебно. Така да, да, мислам дека може.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот bubickaa)
Непосредна врска до пораките: 304
   RE: Витамини на децата
10.12.2012 15:06:22   
Bethany

ИЗВОРНА ПОРАКА: lilicka


ИЗВОРНА ПОРАКА: Bethany

Ај мамички вие што имате давано Киндервитал на Флорадикс, како им дававте? На кутија пишува 2 пати на ден по 5 мл, некако многу ми се чини тоа.. Флорадикс со железо давав само една кафена лажица (значи само 5 мл)?

Исто така, овој сируп содржи витамин Д, а јас му давам Пливит капки, треба ли да престанам со капките?

Nie pievme Kindervital sega praime pauza i jas se cudev Betany nekako mnogu mi bese ama i davav po 5ml 2pati na den sabajle i navecer i merev so spric.....i epten imaame efekt od ovoj sirup!


Kolku vreme go pievte?

(Одговор на членот lilicka)
Непосредна врска до пораките: 305
   RE: Витамини на децата
23.8.2013 10:42:26   
Bethany
ИЗВОРНА ПОРАКА: Yummy Mammy


ИЗВОРНА ПОРАКА: Bethany RR


ИЗВОРНА ПОРАКА: mama_06

Добро утро, ај ве молам линк до тема за зголемување на апетеит кај деца. А кафенцето е мераци, си земам и јас едно.


Мама_06 има повеќе теми каде може да прочиташ нешто во врска со апетитот, за почеток овие, може некој и да ме дополни ако има уште нешто поконкретно user posted image Витамини на децата
и Справување со нејадењето,


Jas samo da ti kazam deka na moive deca mnooooogu im se zgolemuva apetitot od sirupot Kindervital. Toj kao za imuniteti go davam od vreme na vreme, i ne mozam da gi prepoznaam kolku mnogu jadat. Golemata kerka ako jadela edno parce leb, vo toj period koga pie sirup jade po tri.


ИЗВОРНА ПОРАКА: Mihaela 2010



Jas samo da ti kazam deka na moive deca mnooooogu im se zgolemuva apetitot od sirupot Kindervital. Toj kao za imuniteti go davam od vreme na vreme, i ne mozam da gi prepoznaam kolku mnogu jadat. Golemata kerka ako jadela edno parce leb, vo toj period koga pie sirup jade po tri.

_____________________________

Sto pari e kindervitalot?i mene mi treba za zgolemuvanje na apetit,posto nie vecito sme so namalen apetit,ama ako vikas deka ima efekt da go zemam

ИЗВОРНА ПОРАКА: Bethany RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: Mihaela 2010

Sto pari e kindervitalot?i mene mi treba za zgolemuvanje na apetit,posto nie vecito sme so namalen apetit,ama ako vikas deka ima efekt da go zemam

Михаела околу 600 денари е, ама па голема доза е. Јас му давав на син ми, мислам дека се поправи од него, а исто храна зимаше. user posted image Може да пробаш, па ќе видиш.



ИЗВОРНА ПОРАКА: Mihaela 2010


ИЗВОРНА ПОРАКА: Bethany RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: Mihaela 2010

Sto pari e kindervitalot?i mene mi treba za zgolemuvanje na apetit,posto nie vecito sme so namalen apetit,ama ako vikas deka ima efekt da go zemam

Михаела околу 600 денари е, ама па голема доза е. Јас му давав на син ми, мислам дека се поправи од него, а исто храна зимаше. user posted image Може да пробаш, па ќе видиш.



Pa aj da go probam i toa,denovive bre kaj majka mi maka macime,mnogu slabo jade,samo tecnosti bara,jas ne vikam da bide jadac ama barem da jade pola od toa sto i se davauser posted image



< Поракaта ја уредил Snowhite RR -- 23.8.2013 11:54:26 >


_____________________________

" Maturity is knowing more and more what is worth fighting for, and what is not worth fighting for."

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 306
   RE: Витамини на децата
23.8.2013 10:46:05   
Bethany
Еве оваков јас користев.
user posted image

_____________________________

" Maturity is knowing more and more what is worth fighting for, and what is not worth fighting for."

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 307
   RE: Витамини на децата
23.8.2013 10:50:06   
mama_06
Ќе му го купам тој сируп, колку сака нека биде. После тој проклет стомачен вирус ништо не ми јаде, а после 300 молби да стави залак во уста - одма го плука. Сака да пие само млеко, а јас му направив рестрикција - само навечер пред спиење шишие млеко.

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 308
   RE: Витамини на децата
23.8.2013 11:03:12   
Bethany
Пробај, барем да ги надокнади витамините на инстант начин,па може ќе му го поттикне апетитот.

Кај нас многу време помина откога мојот син имаше стомачен вирус, можеби едно месец дена, ако не и повеќе, и се ни е од тогаш пореметено,буквално. Што сакаше да јаде, од тогаш веќе не сака, не сака да џвака, само голта, како некој страв во него да влегол од тоа повраќањето, па не сака да ја допре храната со уста, не знам user posted image ама знам дека од тогаш започна се.... кога види одредена храна во чинијата, која дотогаш ја сакаше и ја јадеше, веднаш прави звукови на гадење, одбива ја, и се морам нешто ново да измислувам, барем да направам да изгледа поинаку храната за да не му се гади и пред да проба...
Се надевам дека како дојде, еднаш мора и да оди овој период.... user posted image

Читав и на нет дека во оваа возраст, порано или покасно, (тој е 23 месеци ) , има и термин се вика Неофобија-страв од новите работи, посебно во врска со храната (прочепкај по нет, можеби ќе најдеш нешто за утеха, ако не па)... Додуша мојов не само што има страв од новите работи, нема шанси нешто да го натераш да проба, ма ниту да го погледне, туку и тоа што јадеше треба да се намолиме да проба, ептен неколку јадења што јаде без да го испитува и одбива...



_____________________________

" Maturity is knowing more and more what is worth fighting for, and what is not worth fighting for."

(Одговор на членот mama_06)
Непосредна врска до пораките: 309
   RE: Витамини на децата
23.8.2013 11:48:38   
mama_06
Да, сега се` што ќе пробам да му дадам ми плука или не сака да јаде. Има 1 година и 7 месеци и сега веројатно му се измеша и вирусот и страв од нови работи во јадење, па може да се замисли на што личи секое хранење. Ужас! Само се чудам од каде толку многу енергија во него, по цел ден не застанува а спие максимум еден саат денски. Како на кокаин да е, скраја било.

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 310
   RE: Витамини на децата
23.8.2013 11:48:57   
Yummy Mammy
Da, ovoj e sirupot, kosta nesto poveke od 600 den, i toa e doza za 3 nedeli. Posle se pravi pauza nedela dena, pa moze pak da se prodolzi. I ubavo se mucka pred da se dade zasto vnatre ima kako celi "plodovi" (ako moze taka da se kaze).

Jas site drugi multivitamini sum gi probala i od ovoj sum najnajzadovolna, koga site vo gradinka bile bolni, kerka mi pukala od zdravje.

_____________________________

There are no strangers, just friends you haven''t met yet!

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 311
   RE: Витамини на децата
23.8.2013 12:36:04   
Snowhite RR
А да ве прашам дали му давате бедоксин на децата, јас почнав одвреме навреме да му давам на М, а и на Јана по пола бедоксин и пола витамин Ц, не знам дали смеам, мислам сепак е витамин не би требало да штетиuser posted image

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот Yummy Mammy)
Непосредна врска до пораките: 312
   RE: Витамини на децата
23.8.2013 13:27:16   
sandriana RR
0,1 -0,3 мг е доза на Б6 за бебиња/ дечиња до 1 година, односно 0.1 мг за од 0-6 месеци, 0.3 мг за од 7-12 месеци.
Јас го давам повремено, кога Т покажува често знаци на вознемиреност, и кога ги имаше ноќните напади.
Инаку, од предозираност има нус ефекти од овој витамин.

_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 313
   RE: Витамини на децата
23.8.2013 13:30:53   
Yummy Mammy
A za sto potocno im davate bedoksin na decata? Za kakov vid na voznemirenost ne razbiram?!

Ne deka sme nemale "treskanja od zemja", ama mislam deka se toa bilo del od nekoja detska razvojna faza i pokazuvanje na karakter.



_____________________________

There are no strangers, just friends you haven''t met yet!

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 314
   RE: Витамини на децата
23.8.2013 15:55:44   
sandriana RR
За вознемиреноста и ноќните епизоди пишував во соодветната тема ТУКА, а витами Б6 има широк спектар на поволни дејства: важен сегмент е од многу метаболички процеси, поволно влијае на нервен систем, намалува депресија, учествува и регулира синтеза на невротрансмитери, кои се директно одговорни за интензитетот на однесување.

_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот Yummy Mammy)
Непосредна врска до пораките: 315
   RE: Витамини на децата
23.8.2013 16:21:47   
Annet
jas pocnuvam so Floradiks-Kindervital od 1 septemvri ako ne i porano.Se pokaza super:))))

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 316
   RE: Витамини на децата
23.8.2013 23:10:19   
Snowhite RR
На Михаил му давам 2 дена еве зашто многу ми е темпераментен, плачи за се и сешто, се инаети и пред некој ден му правев сок од цвекло, морков и јаболко и му давав да пие и реков и вит. Ц да му дадам и ги видов и бедоксинот и помислив ај да му дадам и бедоксин зашто нешто ми е многу нервозно детево и еве денеска беше многу мирен да го пофалам, значи ниту еднаш не се заинаети, не се расплачи, не пребаруваше ништо, смирено цел ден ми зборуваше, си играше со играчки, потоа малку на компјутер гледаше, па поигра игри на компјутер, е сега малку одручеква ја задеваше сестра му, го искарав и единствено тогаш се расплачи, не знам дали е до бедоксинот или така денот му се погодил, ќе видиме. Е сега кога му давав него, ај реков и на Ј ќе и дадам, зашто една недела откако се роди фати жолтица и тогаш ми рекоа да и давам по пола бедоксин, па затоа мислев нема да и штети и неа ако и дадам, а и таа денеска некако помирна беше си спиеше. Баш да видиме дали е до тоа

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 317
   RE: Витамини на децата
21.9.2013 16:49:14   
Annet
bas Bedoksin tableti,najobicni davate,mojava pocna da e depresivna,noke mnogu place....moze da i dadam bedoksin izroneta tableta??? nasigurno??
sakav da prasam za Acerola za deca,kazete nekoe iskustvo,eve godinava pocnavme so Kindervita,ama se razbolevme,nekako ne gledame fekt,i toa po 3 nedeli koristenje....

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 318
   RE: Витамини на децата
23.9.2013 9:23:15   
sandriana RR
Анет, најобични Б6 витамин, здробена и растворена во лажица вода.
Ацерола немам користено, ама во суштина и тоа е вит.Ц, само маркетиншки дотерано :)).
Јас нема да давам екстра мултивитамини, само вит.Ц, и некое сирупче или перли со Омега3,6 - зависи што ќе одлучам.

_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 319
   RE: Витамини на децата
23.9.2013 9:36:42   
Mihaela 2010
Jas davam po dve c vitamincinja,edno sabajle i edno popladne i sekako so sirupceto za imunitet toj nemam namera da go prekinuvam,mozebi so mala pauza,prezadovolna sum od nego

_____________________________

Најголемата трагедија во животот не е смртта, туку она што дозволуваме да згасне во нас додека живееме.

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 320
   RE: Витамини на децата
23.9.2013 10:46:57   
srculko
Mihaela koe sirupce za imunitet go koristite,jas na sinceto mu davam kinderimuno veke deset dena lani go koristevme se pokaza kako dobar pa sega ke vidime kako ke bide oti odi i vo gradinka.

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 321
   RE: Витамини на децата
23.9.2013 10:50:23   
srculko
Sakav i da prasam nesto na sisenceto pisuva deka sodrzi vit.c jas mu davam vit.c kako apcenca na alkaloid a nekade procitav deka ako sodrzi sirupceto visok procent na vit.c da ne se davaat apcinja i sega neznam dali da mu davam i apcinja vit.c ili ne samo so kinderimuno da prodolzime

(Одговор на членот srculko)
Непосредна врска до пораките: 322
   RE: Витамини на децата
23.9.2013 11:10:21   
Mihaela 2010

ИЗВОРНА ПОРАКА: srculko

Mihaela koe sirupce za imunitet go koristite,jas na sinceto mu davam kinderimuno veke deset dena lani go koristevme se pokaza kako dobar pa sega ke vidime kako ke bide oti odi i vo gradinka.

I jas lani kupuvav od kinderimunoto no ne vidov nikakov efekt,pa sega vekje od lani zimata go koristam imunillflor na ESI,italijansko sirupce i mi se vide dosta efikasno go ima vo Zegin


_____________________________

Најголемата трагедија во животот не е смртта, туку она што дозволуваме да згасне во нас додека живееме.

(Одговор на членот srculko)
Непосредна врска до пораките: 323
   RE: Витамини на децата
23.9.2013 13:03:59   
Felly RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: srculko

Sakav i da prasam nesto na sisenceto pisuva deka sodrzi vit.c jas mu davam vit.c kako apcenca na alkaloid a nekade procitav deka ako sodrzi sirupceto visok procent na vit.c da ne se davaat apcinja i sega neznam dali da mu davam i apcinja vit.c ili ne samo so kinderimuno da prodolzime

Срцулко, не знам во колкава количина е застапен вит Ц, ама мислам дека можеш да му даваш и уште едно витаминче Ц плус. Не е многу, сигурно. Јас не и давам цело време, ама ако е поднастината тогаш така и давам, и од витаминскиот сируп, и посебно Ц.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот srculko)
Непосредна врска до пораките: 324
   RE: Витамини на децата
2.10.2013 20:00:41   
Felly RR
Сега јас со дилема за вит Ц.user posted image Денеска земав за М, и баш и посочив на аптекарката дека за дете 3 и пол годни и таа ми даде едни за шмукање, кога дома гледам 240 мг. Нели е тоа многу за дете? Јас погоре пишав дека давам и по две, ама од 50 мг. Значи вкупно 100, или плус и витамиснки сируп да и дадам, пак до 150 мг максимум. Затоа овие ми изгледаат како многу. Планирам да и ги кршам на пола, и така да и давам. Што велите?

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 325
Страница:   <<   < Претходна страница  11 12 [13] 14 15   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  11 12 [13] 14 15   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?