|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2 3   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Потење навечер
17.10.2009 10:33:05   
Јасминка
Дали вашето дете се поти навечер?
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Потење навечер
17.10.2009 10:37:13   
mis.
Мартин е секоја вечер испотен.Иако спие на ладно,значи сега не грееме во собата кај што спие тој се покрива преку глава и после некое време откако ќе заспие е испотен.Спие само со фротирно пиџами со едно подебело ќебе и пак е испотен.

(Одговор на членот Јасминка)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Потење навечер
17.10.2009 11:03:24   
profesorica
Дамјан не ми се поти.таман си е покриен + во вреќа и дури се отскрива често ама не се поти.

_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Потење навечер
17.10.2009 16:07:30   
Maria
Nie si imame golem problem so Ilija vo vrska so potenjeto.Saat dva da prespie so sto i da e pokrien, toj se budi mokar.Takov e uste od bebe,a nikogas ne sme spiele na toplo.Spieme vo ladna soba i gledam pizamite da se sto potenki,ama djabe.

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Потење навечер
17.10.2009 17:50:09   
Еца
ИЗВОРНА ПОРАКА: Maria

Nie si imame golem problem so Ilija vo vrska so potenjeto.Saat dva da prespie so sto i da e pokrien, toj se budi mokar.Takov e uste od bebe,a nikogas ne sme spiele na toplo.Spieme vo ladna soba i gledam pizamite da se sto potenki,ama djabe.


ист случај со Мартина, некогаш и два пати во теот на ноќта ја пресоблекувамuser posted image


_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот Maria)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Потење навечер
17.10.2009 22:56:22   
nadica
Nie si imame golem problem so Ilija vo vrska so potenjeto.Saat dva da prespie so sto i da e pokrien, toj se budi mokar.Takov e uste od bebe,a nikogas ne sme spiele na toplo.Spieme vo ladna soba i gledam pizamite da se sto potenki,ama djabe.


и кај нас е исто мислев со тек на време нема да се поти ќе престане но не продолжи иако не дозволувам да биде потопло од 20 степени навечер user posted image незнам како да го решиме проблемот само се пресоблекуваме а со тоа и ја будам user posted image user posted image user posted image

_____________________________

Завидливите луѓе се хранат со твојата несреќа...
Биди Среќен!...
Нека умрат од глад!!!

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Потење навечер
17.10.2009 23:02:04   
Aleksandra
Lele sto e so decava sto tolku se potat?? I Luka e ist takov lesno e oblecen, ne e pokrien mnogu i za pola saat toj e ziva voda i pernicata i carsavot se isto taka ziva voda i za edna vecer jas go presoblekuvam edno 3-4 pati i samo gi redam na spalnata pizamite kako na zica. Stavrno neznam sto da pravam !!!!!user posted image user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот nadica)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Потење навечер
17.10.2009 23:06:27   
mis.
Мартин пие млеко топло пред спиење и мислм дека го загрева и затоа се поти дали и кај вас е така?

(Одговор на членот Aleksandra)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Потење навечер
17.10.2009 23:18:25   
Јасминка
И Никола многу се поти, синоќа го преслеков неколку пати и за тоа и го поставив прашањето, ама за жал,одговор на проблемот немамuser posted image


(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Потење навечер
17.10.2009 23:31:03   
nadica
мис надица цица па се поти незнам во што е проблемот ама преку лето е побезболно но во зимаuser posted image ако заспијам а таа се испоти и открие? сега е малку и настината па тоа е дополнителен проблем

_____________________________

Завидливите луѓе се хранат со твојата несреќа...
Биди Среќен!...
Нека умрат од глад!!!

(Одговор на членот Јасминка)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Потење навечер
18.10.2009 0:24:46   
mami
уф..читам и незнам што да ви пишам. Мис, Лука пие топло млеко пред спиење и уште едно околу 3-4 сабајле, и спе во вреќа, сега и покриен со кебенце плус но не се случило да се испоти...можени малку делот кај вратчето каде што му завршува косичката и толку, ама бе потреба за пресоблекување..

(Одговор на членот nadica)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Потење навечер
19.10.2009 8:50:23   
Iva
ИЗВОРНА ПОРАКА: nadica

мис надица цица па се поти незнам во што е проблемот ама преку лето е побезболно но во зимаuser posted image ако заспијам а таа се испоти и открие? сега е малку и настината па тоа е дополнителен проблем


Леле и ние го имаме тој проблем, прво со Михајло а сега еве и со Тео, јас не знам што е со децава. Поготово додека ги фати длабокиот сон двајцата се утоп мокри, да им ги цедиш маиците и пижамите. Што вика Надица, а што ќе се прави зимава? user posted image

(Одговор на членот nadica)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Потење навечер
19.10.2009 10:51:10   
niki
Па не ги покривајте, или само лесно со некој чаршав или тенко кебенце.
Керка ми не се поти кога спие, ама па ретко кога спие покриена. Јас лесно ја покривам секогаш,ама таа ни тоа не трпи на себе и одма се открива.
Незнам што друго да кажам, ама три пати ноќе да стануваш да го преслекуваш значи дека е прегреано детето, не сме сите исти може стварно им е топло, па не ги облекувајте многу и полесно покривајте или воопшто. Мислам дека е подобро да му е малку поладно додека спие, отколку толку да се поти.

_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот Iva)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Потење навечер
19.10.2009 11:14:35   
nadica
неможам да не ја покријам кога јас на иста температура се покривам со дебело ќебе како неа да ја оставам откриена?
се случува да не ја покријам убаво додека да легнам јас ама рачињата и се ладни мраз исто и лицетоuser posted image user posted image


_____________________________

Завидливите луѓе се хранат со твојата несреќа...
Биди Среќен!...
Нека умрат од глад!!!

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Потење навечер
19.10.2009 12:02:22   
niki
Епа вака ќе ти кажам надица. Мм и јас спиеме во иста соба на иста температура, тој откриен само на гаќи и маица и испотен, јас покриена до врат со фротирка и ќебе и во пижами и пак некое време ладно ми е. И по кого да се водиме ладно е во собата или топло, а температурата е околу 20 степени. Сите различно ја доживуваме температурата, па и децата. Сепак ориентирај се според однесувањето на детето, а не толку дали тебе ти е ладно или топло. Незнам како ја облекуваш, ама ако носи маица и пижами, извади и ја маицата исто и чорапите ако ги носи и пак покри ја, ако уште се поти земи потенко кебенце, незнам пробај различно ќе најдеш начин да ја преспиете ноќта без да се потите.
Можеби навечер бидејки е заиграна и уште е топла па кога ќе легне и ја покриеш се поти, па пробај да ја оставиш откриена да заспие и после саат два кога ќе и пристуди да ја покриеш.
Во секој случај имаш избор или да пробаш различни начини на облекување и покривање или да продлжиш исто и да се поти па да ја преслекуваш.


_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот nadica)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Потење навечер
19.10.2009 12:05:45   
nadica
да ники во право си треба да проба повеќе ситуации и да видам како реагира ама пусто мислам како мене што ми е ттреба и на неа да и биде user posted image user posted image

_____________________________

Завидливите луѓе се хранат со твојата несреќа...
Биди Среќен!...
Нека умрат од глад!!!

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Потење навечер
19.10.2009 12:09:07   
profesorica
Дамјан ми спие со вреќа без ракави и тенки пижамчиња и без чорапи доле.откако ќе заспие го покривам по некое време уште со тенко ќебенце и обично рацете му се голи и не се поти воопшто а не му се ни ладни рачињата.

_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот nadica)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Потење навечер
19.10.2009 12:11:08   
Iva
Сум ги пробала сите варијанти, отскриено, покриено, полесно облечено...џабе е се, пак во првиот пола саат до саат тие се жива вода, лете зимо исто е. Највројатно така и ќе остане и не ни преостанува ништо друго освен да си ги пресоблекувамеuser posted image

(Одговор на членот nadica)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Потење навечер
19.10.2009 12:16:16   
niki
Од она јас што сум забележала кај децава, без оглед на тоа колку е ладно ниедно не сака рацете да ги покрива и сите спијат со рачињата надвор дигнати кај главата и не им е проблем, нити им е ладно.

_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Потење навечер
19.10.2009 12:26:17   
mis.
Мислам дека секое дете е различно како во поглед на потењето така и во сите други работи.Па и ние возрасните се разликуваме во потењето.Некои многу потат некои не така и децата.И како што рече ива ни останува да ги пресоблекуваме кога ќе се испотат.И нешто што сум приметила Мартин многу поти тогаш кога че се разболи.Тој не е испотен секоја вечер.Штом почнува да поти знам дека ќе се разболе.user posted image

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Потење навечер
20.10.2009 0:24:52   
Боцко
стефан често се поти. не само на спиење, и преку ден. најчесто глава и врат му се жива вода. но, јас и жм не можеме да се согласиме околу та дали е многу/малку облечен. јас мислам да се гледа по нега, таа си гледа по себе...

_____________________________

Sometimes it is the people who no one imagines anything of, who do the things that no one can imagine.

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: Потење навечер
17.12.2009 17:47:12   
Mila na mama
ИЗВОРНА ПОРАКА: BILJANA_G

Angela uste od bebe se poti a vo posledno vreme epten i mislam deka od toa ponekogas nastinuva.Postojano ili i stavam maramcinja toa go pravam noke a preku den ja presoblekuvam.Kako e kaj vas?

(Одговор на членот Боцко)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: Потење навечер
4.6.2011 9:06:52   
AnnaMolly RR
Филип навечер ми се поти претерано! Еве на пример ноќеска спиеше по боди со кратки и доле кратки пижамчиња, покриен со тенко фротирско ќебенце, а 30 мин откако заспа беше жива вода, како некој да го потурил со вода. Бодито му беше цееееело мокро, како тукушто извадено од перење! Кората жива вода му беше и само се чешаше цела вечер го бришев. Ова му се случува веќе неколку вечери по ред.
И маж ми претерано се поти, ама навистина претерано, а малку се затопли, него капки по челото му течат. Наследно ли е потењето?
Треба ли да го облекувам потенко? Што да правам?? Ќе ми испонастине ако продолжи вака.


_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот Mila na mama)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: Потење навечер
4.6.2011 9:17:34   
Палешка РР
И Миа се потеше исто толку навечер. Независно дали е ладно или топло во собата, дали е потенко покриена или воопшто не покриена, таа беше како со вода потурена. Ја пресоблекував по неколку пати во текот на ноќта.
Пребарував по интернет и најдов дека тоа може да значи недостаток на Д-витамин и иако докторката ми рече да ги прекинам капките, јас продолжив да и давам. Можеби независно од тоа престана да се поти навечер. Сега се поти само ако многу трчала и беснеела пред да заспие.
И јас многу се грижев и интересирав, но нема некое решение, период е. Само пресоблекувај го, не го оставај така да спие.


_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: Потење навечер
4.6.2011 9:40:59   
arh_diz
Sin mi isto se poti remnogu pogotovo koga cica.I se isfrla sto e poloso.Prestanav da go pokrivam i ostavam otvoren prozor i gledam deka pomalku se poti.

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2 3   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2 3   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?