|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Што е забрането за вашите дечиња?
8.12.2009 11:21:22   
Bogdancanka
Не им забранувајте на децата да пијат кафе
Иако многу родители не би се сложиле, медицинските научници тврдат дека во борба против болестите на срцето, за подобрување на функцијата на мозокот и подолг живот се потребни осум шолји пијалак со кофеин, било да станува збор за кафе или чај.

Исто така, иако за многумина звучи претерано, научниците советуваат децата да пијат кофеин бидејќи тој е добар за нивното здравје.

Докторката Кери Рукстон за Daily Telegraph изјави дека направила 47 објавени студии и дошла до заклучок дека напивките со кофеин, како што се чајот, кафето и какаото имаат позитивен влијание врз здравјето и краткотрајното помнење.

Истражувањата потврдуваат дека 400 милиграма кофеин дневно е добар за редукција на кардиоваскуларните болести. Тоа се докажа со три студии и повеќе од 90.000 пациенти, а некои истражувачи потенцираа дека кофеинот кај пушачите ги намалува шансите за срцев удар за 20 отсто.

- Луѓето кои не внесуваат кофеин можат да пропуштат потенцијална корист за себе, порачува докторката која ги советува родителите да не им забрануваат да консумираат чај и кафе. Всушност, тие можат некогаш да бидат дури и подобри од соковите. Напивките со кофеин се демонизираат без потреба. Црниот чај на пример содржи полифенол, кој е природен антиоксиданс. Има корисен ефект на многу биохемиски процеси во телото бидејќи ги штити клетките од штетни слободни радикали, тврди Кери.
Што мислите за ова?


< Поракaта ја уредил Еца -- 8.12.2009 21:09:04 >
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Што е забрането за вашите дечиња?
8.12.2009 11:44:08   
Bogdancanka
Децата смеат да јадат снег user posted image
Во свежо паднатиот снег има голема количина бактерии, но таков вид што е толку вообичаен да не може сериозно да го загрози здравјето, освен ако разиграното дете не изеде „цел оброк“.

Снегот кој паѓа и во позафрлени, неизвалкани подрачја, содржи голема количина од бактеријата Pseudomonas syringae, која може да предизвика болест во доматите и во гравот

Сепак, експертите тврдат дека нема потреба на децата да им се забрани да јадат мали количини свеж снег затоа што се работи за вид на бактерии коj го има секаде и се внесува организмот во секоја прилика, но стомакот е успешен убиец и одлична бариера за евентуалните негативни последици.

„Тоа е многу вообичаена бактерија која се наоѓа секаде. Всушност ниедна храна не е стерилна, туку јадеме бактерии цело време“, цели докторката Пенелопи Денехи, членка на Американската академија на педијатрискиот одбор за заразни болести.

„Можам да речам дека немам пронајдено ниедна клиничка забелешка за некое дете кое се разболело од јадење снег. А, барав“, вели Џоел Форман, американски педијатар.




(Одговор на членот Bogdancanka)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Што е забрането за вашите дечиња?
8.12.2009 11:46:05   
Bogdancanka
Ајде мамички дали вашите дечиња некогаш посегнале по филџанот со кафе?И која е вашата реакција?Што мислите за овие изјави на медицински научници?


(Одговор на членот Bogdancanka)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Што е забрането за вашите дечиња?
8.12.2009 11:49:35   
ripce
ГЕНОТ ЗА КАФЕ ГО НАСЛЕДУВАМЕ ОД РОДИТЕЛИТЕ

Генот за кафе односно кофеин го наследуваме од нашите родители. Но дури и децата кои наследиле брз метаболизам за разградување на кофеин не се безбедни. Имено, нивото на ензимот кој е одговорен за разградувањето на кофеинот кај децата сé уште е ниско. Тоа значи дека сите деца се бавни метаболизатори. Дури и кога, како возрасни лица ќе станат побрзи метаболизатори на кафето, како деца имаат намалена способност за исфрлање на кофеинот од телото.

Негативното влијание на кофеинот не е видливо веднаш. Тинејџерите ретко заболуваат од срцеви болести и од инфаркт. Но, доколку тие секојдневно, па дури и континуирано секоја недела пијат лименки со енергетски пијалаци, може да имаат здравствени проблеми кога ќе наполнат 40 години. Проблемите главно се поврзани со крвотокот и со срцето.

(Одговор на членот Bogdancanka)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Што е забрането за вашите дечиња?
8.12.2009 12:32:36   
mis.
Пред некој ден го забележав Стефан како јаде земја од саксијата.Коса ми се крена кога го видов.Се разбира не му дозволив но како да го забранам да не го прави тоа кога на него му се виде многу интересно и вкусно а плус и не може од прва да знае што е дозволено а што забрането.Настојувам постојано да го упоменувам се надевам ќе роди со плод.

(Одговор на членот ripce)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Што е забрането за вашите дечиња?
8.12.2009 20:35:45   
Iva
Михајло до сега изразил желба да проба само нес кафе, нејверојатно му е интресно дека го пиеме со цевка и сум му дала да пивне некоја голтка. Турско кафе не се посегнал да проба. Мислам дека една голтка не би му наштетила и затоа му дозволувам само малку.

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Што е забрането за вашите дечиња?
8.12.2009 21:18:03   
Еца
Па искрено и покрај горе прочитаното сигурно нема да и давам да пие Мартина кафе со мене. Мислам, една голтка ако сака да проба е ок, но сепак јас и варам како на неа. Не знам можеби јас како дете сум пиела какао и  многу сум го сакала, па сега и давам и на Мартина. А за чај секако дека пие. Снег има пробано и не сум и забранила, мислам сега не сум и дозволила да јаде, но онака од љубопитност лани и дозволив, стави во уста и почна да рипка демек студи, студиuser posted image

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот Iva)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Што е забрането за вашите дечиња?
10.12.2009 13:38:29   
mother 29
хееххех кафе ,е за ова одма си створив филм јас и Марко седиме и си пиуцкаме кафенце хихихи да се згазиш од смеење!user posted image

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Што е забрането за вашите дечиња?
10.12.2009 13:43:00   
bojanas
Син ми не сака кафе ама обожаваше да ја пикне раката во чаша со пиво и да ја брка пената. Ваљда го потсеќаше на бањање. Инаку снег лиже од кога е бебе особено кога паѓа

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Што е забрането за вашите дечиња?
10.12.2009 13:53:39   
mami
ако сака да проба ке му дадам да лизне и толку, иако верувам дека со сестра ми досега има пробано, пошто по цел ден се на кафе кај некоја нејзина другаркаuser posted image
снег- па лани беше малечок ама лизнуваше и правеше фацки како сладолед кога јаде, и би му дала да проба, но само ако знам дека е чист таму снегот, дека не поминувале кучиња и сл...

(Одговор на членот bojanas)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Што е забрането за вашите дечиња?
10.12.2009 13:58:42   
STRUMFETA
E sega najzabranet mu e pristapot do elkatauser posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image
Inaku  ne mu dodavam sol  nitu seker.Nemislam do godina nitu cokolada, nitu jagodi, malini, med, zaprzeni jadenja.
Miss, i jas kako malecka sum "navalila"  na  zemjata od saksijata.user posted image , SAKA SE DA PROBA

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Што е забрането за вашите дечиња?
10.12.2009 15:31:13   
big_mama817
мислам дека во однос на кафето ако сака да проба ок една голтка нели мажко е user posted image  инаку за снегот сеуште не сме пробале лани беше мал и се плашеше од снегот ќе видиме оваа година ако падне инаку за тоа што некој деца јадат земја или пак го стругат ѕидот и јадат тое е некој недостаток на витамин така имам слуѓнато е сега колку е вистина незнам

_____________________________

Децата се најголемо богаство :)

(Одговор на членот STRUMFETA)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Што е забрането за вашите дечиња?
10.12.2009 15:36:53   
mami
за чудо некое, ставив сијалички како за прооба, да видам како ке реагира, и тоа му се на дофат на рака, и не ги пипка, само ги гледа и притиска на копчето да се менува брзината на светкањето, па се мислам и елката да му ја наместам пониско, ке ја изгустира и нема да ја пипка веќе

(Одговор на членот big_mama817)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Што е забрането за вашите дечиња?
10.12.2009 15:45:58   
profesorica
досега не пројавил интерес за кафе, елката не ја чепка а дијаличките ги сака бидејќи се во вид на дедо Мраз но не му дозволувам.

_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Што е забрането за вашите дечиња?
7.1.2010 16:49:27   
niki
Забрането е да скока по кревети, да си игра со ножеви или било каков алат, да излегува сама од дома, да чепка по плакари и фиоки, да пие кафе (несквик и ставам во млекото и тоа е нејзино кафе), да лиже сол иако пројавува желба за тоа, да пие газирани пијалоци и сл. Забраните варираат со возраста. Едно време ги јадеше дрвените боички па и тие беа долго забранети.
Статиите ги прочитав за кафето но и покрај тоа немам намера да го сменам мојот став во врска со кафето од едноставна причина што не се прецизира возраста. Деца се од 0 до 18 години па сепак  од раѓање не им даваме кафе и сигурна сум дека е повеќе штетно отколку корисно додека се мали, во пубертет можеби е добро да почнат да пијат, но порано е дискутабилно.


_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Што е забрането за вашите дечиња?
12.1.2010 15:09:21   
mother 29
све со што може да се исече,пресече...
од јаденје газирано тој не сака,кафе во никој случај,пиво лизна еднаш се згади ............

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Што е забрането за вашите дечиња?
12.1.2010 15:13:28   
ripce
многу работи му се забранети...значи тоа се работи со кои може да се повреди.
еве во моменов се сетив дека му е забрането да оди кај шанкот, зашто таму ни стојат шишињата со алкохол... и само што ќе го извадам од оградицата или ќе го спуштам на земја да лази, оди таму и се смешка user posted image

_____________________________

"Кога сте мајка никогаш не сте сами во своите мисли. Мајката секогаш мора да мисли два пати, еднаш за себе и еднаш за своите деца."

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Што е забрането за вашите дечиња?
12.1.2010 15:37:33   
zami
zabraneto mu e da faka nozevi i se sto e povrzano so struja, pa makar i kabel.

i da ne se cudite, ama nekoi deca sakaat da jadat zemja ili malter od zid, negde citav deka se raboti za nedostatok na nekoi minerali koi decata gi nadoknaduvaat na toj nacin.

(Одговор на членот ripce)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Што е забрането за вашите дечиња?
10.2.2010 18:40:03   
ripce

i da ne se cudite, ama nekoi deca sakaat da jadat zemja ili malter od zid, negde citav deka se raboti za nedostatok na nekoi minerali koi decata gi nadoknaduvaat na toj nacin.


Мојов во последно време јаде сликовници од тие што се со дебели корици...
Ги криеме од него, ама ќе ги најде и одма ги бутка во устаuser posted image целите се со дупки од странитеuser posted image


_____________________________

"Кога сте мајка никогаш не сте сами во своите мисли. Мајката секогаш мора да мисли два пати, еднаш за себе и еднаш за своите деца."

(Одговор на членот zami)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Што е забрането за вашите дечиња?
10.2.2010 20:31:22   
topce
со баба и дедо пијат кафе.буц прстето и после го лиже user posted image user posted image
не смее да оди на колена, лошо за нозете, не смее да гризе и да тепа, незнае дете да бацува па гризеuser posted image user posted image , не смее да плука храна, тоа проба еднаш и многу се искаравме така што веќе не и текна, ама затоа многу сака копчиња на техника да стиска така да џабе јас викам не анастасија џиш.

(Одговор на членот ripce)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Што е забрането за вашите дечиња?
10.2.2010 20:34:20   
ripce
не смее да оди на колена, лошо за нозете


Зашто е лошо за нозете?



_____________________________

"Кога сте мајка никогаш не сте сами во своите мисли. Мајката секогаш мора да мисли два пати, еднаш за себе и еднаш за своите деца."

(Одговор на членот topce)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: Што е забрането за вашите дечиња?
10.2.2010 20:55:06   
lilit
Да пцуе ,да јаде со не миени раце а за кафе знае да лизне по малку ама не од турско туку од 3 во 1 итн.Да јаде бел шекер па му куивме кафеав и толку!

(Одговор на членот ripce)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: Што е забрането за вашите дечиња?
11.2.2010 8:25:29   
topce
затоа што се искривуваат ноџињата и после нема да може да носи мини сукња user posted image user posted image
одењето на колена и има едно седење со петите кога им се до бутините, јас го викам тоа жаба седење штетно е може но не мора да им се искриват, како на фудбалерите нозете.
значи компарацииве ми се ужас.user posted image

(Одговор на членот ripce)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: Што е забрането за вашите дечиња?
16.4.2010 15:38:47   
matushka
Zabraneto mu e da gi kine listovite od cvekinjata, da vleguva sam vo wc, da izleguva sam na balkon, da istura voda po masa i takvi sitni detski dosetkiuser posted image

(Одговор на членот topce)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: Што е забрането за вашите дечиња?
16.4.2010 15:52:39   
ananikol
Jas ne zabranuvav nisto,ne deka dozvoluvav se...no ne postoese zborot zabrana.Tuku mnogu mnogu mnogu zboruvanje deka toa ne e vo red bla-bla-bla,mene prioritet mi bese toj sam da si go zabrani toa nesto a ne jas da mu nametnuvam.
Eve sega mnogu od drustvoto na sin mi pusat,pijat alkohol.Jas sum mu rekla ako pusis kazi jas ke ti kupuvam cigari ne sakam da me lazis ne pusam a i rizikot deka nekoj nesto drugo ke ti ponudi mesto cigara e ogromen-ovde drogata e legitimna i mozis da ja kupis vo sekoj kafeshop...NO pak pocnuvam so blablabla... da svati deka jas ne mu zabranuvam deka samiot toj treba da svati deka toa nee ok.
E sega da bidam iskrena ne bi mi bilo seedno ako bi pocnal da pusi ama moja zabrana ne pomaga dokolku toj sam ne si zabrani.

(Одговор на членот matushka)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?