|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  15 16 [17] 18 19   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Совети за зајакнување на имунитетот на ва...
23.9.2012 1:30:36   
Darky

ИЗВОРНА ПОРАКА: mis.

Мислам дека е мало но ц витамин нема да му штети од 50мг


Po 5 mg ima vit C, od Plivit c ili prasok sto se raztvara vo kasicki voda bilo kade, 50 mg e za vozrazni, 5 mg za 10 mesecno bebe!

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 401
   RE: Совети за зајакнување на имунитетот на ва...
23.9.2012 9:07:54   
Barbicki2
darky abe 50 mg za deca vit c a za vozrasni 500 mg,taka pisuva na kutivcinjata.i po sirupite vidi po 50 mg vit c ima vo tie deckite multivitaminski.

(Одговор на членот Darky)
Непосредна врска до пораките: 402
   RE: Совети за зајакнување на имунитетот на ва...
2.10.2012 15:21:58   
mila 3
Jas kupiv imunokinden na dr.volz, imame 1 ipol, maticnata mi rece deka moze da go pie. Moja prijatelka go ima davano na nejzinoto dete uste od 7 ili 8 meseci, po preporaka na doktor od Kozleuser posted image user posted image user posted image

Dali odkoga ke go rastvoram vo voda treba odma da se pie, jas mu stavam vo epten malku voda okolu 40ml ama nesaka sekogas da go ispie. dali da mu go dadam istoto posle 1 saat ili da pravam novo?

(Одговор на членот Barbicki2)
Непосредна врска до пораките: 403
   RE: Совети за зајакнување на имунитетот на ва...
2.10.2012 15:32:31   
Natuska85
И ние почнавме од вчера со киндеримуно,јас му го ставам сабајле во млеко(пошто млако го пие) и цело до капка го испива,така сум најсигурна дека го има внесено. Прочитав дека не се става во врела течност.

Инаку прво купив киндервитал и тоа аптекарката ме убедуваше да земам киндеримуно јас не тоа.Доаѓам дома,скиснато замислете,капачето превртуваше и не бил убаво затворен.Цела пратка им била таква.Па се враќаше мм и оваа како па јас индирекно и кажував на женати да не го зимаuser posted image .Па шо не ја повлечат пратката јас незнам,за мали деца се работи мислам хелоуууuser posted image

_____________________________

"Whoever said that money doesn.t buy happiness didn.t know where to shop."

(Одговор на членот mila 3)
Непосредна врска до пораките: 404
   RE: Совети за зајакнување на имунитетот на ва...
4.10.2012 9:04:09   
детуленце

ИЗВОРНА ПОРАКА: Natuska85 RR

И ние почнавме од вчера со киндеримуно,јас му го ставам сабајле во млеко(пошто млако го пие) и цело до капка го испива,така сум најсигурна дека го има внесено. Прочитав дека не се става во врела течност.

Инаку прво купив киндервитал и тоа аптекарката ме убедуваше да земам киндеримуно јас не тоа.Доаѓам дома,скиснато замислете,капачето превртуваше и не бил убаво затворен.Цела пратка им била таква.Па се враќаше мм и оваа како па јас индирекно и кажував на женати да не го зимаuser posted image .Па шо не ја повлечат пратката јас незнам,за мали деца се работи мислам хелоуууuser posted image


Затоа што во составот има бета глукан треба да се зема нагладно, а млекото претставува еден вид на храна. Јас за моето дете земам Imunobor kids кое е во облик на капсули и има правилна дозажна единица, веке трета година по ред го земаме почнувајќи од октомври па се до јануари и (покритичните месеци) и поминуваме многу полесно само со мали настинки кои траат многу кратко. Сега веке може да ги голта капсулите, но и претходно кога не можеше да ги голта ја отваравме капсулата, без да се изгуби ефектот. Се зема нагладно со малку водичка. Imunobor kids ми го препорача педијатар. Јас сум многу задоволна од овај производ би ви препорачала и вие да го пробате.

(Одговор на членот Natuska85)
Непосредна врска до пораките: 405
   RE: Совети за зајакнување на имунитетот на ва...
4.10.2012 23:26:44   
mamicka_26
Може ли да ми каже некој на М многу му е опаднат имунитетот и земав денес да пие киндервитал сирупче,дали да купам и киндеримуно и во комбинација двете да ги пие или само едново е доволно па после од другото.Зошто киндервиталот е витамински сируп а киндеримуно е за подигање на имунитетот.

(Одговор на членот детуленце)
Непосредна врска до пораките: 406
   RE: Совети за зајакнување на имунитетот на ва...
5.10.2012 9:27:57   
Barbicki2
Mozes da mu gi davas dvete,ednoto e vitamini,drugoto za imunitet,mozes.

(Одговор на членот mamicka_26)
Непосредна врска до пораките: 407
   RE: Совети за зајакнување на имунитетот на ва...
5.10.2012 9:32:24   
@Mila@
Najdobro sporedi go sostavot za da ne davash isti raboti bidejki jas koristam kinderimuno i vo nego ima pobajagi vitamini taka da najubavo konsultirajse so pedijatar ili prashaj vo apteka.

(Одговор на членот Barbicki2)
Непосредна врска до пораките: 408
   RE: Совети за зајакнување на имунитетот на ва...
6.10.2012 16:43:00   
Maca25

ИЗВОРНА ПОРАКА: mamicka_26

Може ли да ми каже некој на М многу му е опаднат имунитетот и земав денес да пие киндервитал сирупче,дали да купам и киндеримуно и во комбинација двете да ги пие или само едново е доволно па после од другото.Зошто киндервиталот е витамински сируп а киндеримуно е за подигање на имунитетот.

Јас двете не би ги давала. Прво едното нека го испие, па другото.

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот mamicka_26)
Непосредна врска до пораките: 409
   RE: Совети за зајакнување на имунитетот на ва...
8.11.2012 16:08:30   
Lokica1
I kupiv na kekami SaraVita imuno kids popreporaka na aptekarkata, ve molam za iskustvo, dali nekoj go koristi i kolku ste zadovoni

(Одговор на членот BEBICA)
Непосредна врска до пораките: 410
   RE: Совети за зајакнување на имунитетот на ва...
10.11.2012 13:23:21   
penelopa
Ние користиме вакво сирупче за имунитет user posted image


< Поракaта ја уредил penelopa -- 10.11.2012 13:28:24 >


_____________________________

"When planning for a year, plant corn. When planning for a decade, plant trees. When planning for life, train and educate people."- Kuan Tzu

(Одговор на членот Lokica1)
Непосредна врска до пораките: 411
   RE: Совети за зајакнување на имунитетот на ва...
10.11.2012 14:10:49   
Barbicki2
Jas mnogu sum zadovolna od ehinavit c,praevme sega pauza od 4 nedeli,za toa vreme davav i uste davam propolis kapki i med kostenov,b kompleks,sega deneska kupivme imunilflor od esi,so ehinacea, kostenov med, cink,acerola i probiotici,pa ke vidime kako ke bide. Inaku od lani dobro e sto pocnav porano da davam uste od 15 avgust,a lani bevme katastrofa na 2 nedeli bolni

(Одговор на членот penelopa)
Непосредна врска до пораките: 412
   RE: Совети за зајакнување на имунитетот на ва...
11.11.2012 9:11:57   
Natuska85
Ние секој ден пиеме киндер имуно по едно лажиче во 50 мл.сокче,витамин Ц по една таблетка, една лажичка мед обавезателно и многу цедени сокови.Задовона сум како ја минуваме сезоната на грипови и настинки.Читав и негативни коментари за киндер имуно на Др.волтс меѓутоа решив да го пробаме и планирам да го продолжиме.Сигурно се зависи од организмот на детето кој витамински или имунолошки препарат ќе го прифати.

_____________________________

"Whoever said that money doesn.t buy happiness didn.t know where to shop."

(Одговор на членот Barbicki2)
Непосредна врска до пораките: 413
   RE: Совети за зајакнување на имунитетот на ва...
11.11.2012 9:23:23   
SkCura77
Син ми 15 месеци, нон-стоп е настинат со ниска Т, со затнато или растечено носе и подкашлува. Педијатарот ми препорача витамин Ц капки (жолто пакување) и сируп Пиковит. Јас се трудам да му набутам све во храната, тазе сварено месо, зеленчук, овошје ама некако не му поминува настинкава баш на природен начин.

(Одговор на членот Natuska85)
Непосредна врска до пораките: 414
   RE: Совети за зајакнување на имунитетот на ва...
11.11.2012 23:02:05   
Bile
Za podobruvanje na imunitet na pogolemata kerkicka i davav Kinder imun i sum definitivno prezadovolna, taa zima dodeka go piese sirupot ne fati nastinka pa i vo naredniot period bese super, potoa narednata zima davav DR. LEO i od negum zadolvolna ama sega nikade go nema toa sirupce, prasav vo ZEGIN i na drugi mesta i go nema.

Dali nekoj znae sto se slucuva so sirupceto DR.LEO??

Ovaa esen i na dvete im davam SANOSTOL i se razbira vitamin C kako i voobicaeno, no dobiv preporaka od pedijatar i dosta citav a gledam deka i nekoi od vas go upotrebuvaat gelot od ALOE VERA, znaeme site sto znaci aloeto i se okolu nego, no neznam dali e vistinskiot izbor sega vo momentot da pocnam da davam na decata, dali bi sakale da mi pisete nekoi iskusta kolku e efikasno kaj tie sto go koristat i go davaat na malite decinja, sega vo zecona na nastinki i virusi?

_____________________________

Gorana i Stefani

(Одговор на членот SkCura77)
Непосредна врска до пораките: 415
   RE: Совети за зајакнување на имунитетот на ва...
11.11.2012 23:05:33   
Maca25
Минатото зимо ние користевме Саностол, а и сега го земав за Н. ама уште не сме и дале. Јас бев задоволна од него. И матичната докторка ептен го пофали.


_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Bile)
Непосредна врска до пораките: 416
   RE: Совети за зајакнување на имунитетот на ва...
12.11.2012 9:14:48   
dostickage
Nesto sto mnogu pomaga za imunoloskiot sistem se jajcata od potpoloska.
Jas ne davam nikakov suplemenet , fala Bogu deteto e zdravo i ne odime vo gradinka za da  e postojano izlozen va bakterii i virusi.Ne deka gi nema vaka ama sepak vo gradinka e pogolem rizikot. Jajcata od potpoloska se zakon rabota.

Inace nekoj orasa za Aloe Vera kaj decinja.Jas pijam cist sok od Aloe Vera + Noni Juice(ne deka mnogu sakam ama poradi zdravstven problem moram da zemam nekoj suplement) i sin mi mi bara da proba koga pijam jas.Sum mu dala ama ne mozam da kazam dali mu deluva ili ne. Prasav lekar mi rece deka dejstvoto na Aloe Vera kaj malite deca ne e ispitano.Ne e stetno ama ne e ispitano i potkrepeno so brojki i fakti.

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 417
   RE: Совети за зајакнување на имунитетот на ва...
12.11.2012 9:23:35   
bebence19
za site koi NE ZA ALERGICNI na med

1 tegla med
100g integralen susam
100g leneno seme
100g seme od koprivi
100g zivi semki od tikva
100g ziv integralen soncogled

site seminja se melat na masinka za kafe(elektricna) koj ima doma najdobro i se mesaat so medot plus se dodavaat 3 limoni (sokot)

od ova se dobivaat dve tegli na med receptot e dokazano uspesen i e za site vozrasti i za vozrasni i za deca samo vnimavajte poradi moznost naALERGII

(Одговор на членот dostickage)
Непосредна врска до пораките: 418
   RE: Совети за зајакнување на имунитетот на ва...
12.11.2012 9:32:25   
miana

ИЗВОРНА ПОРАКА: Maca RR

Минатото зимо ние користевме Саностол, а и сега го земав за Н. ама уште не сме и дале. Јас бев задоволна од него. И матичната докторка ептен го пофали.


Sanostolot - TOP
Kerkami pocna da go pie samo sto pocna vo gradinka ovaa godina... Prv pat odime tolku dolgo bez seriozno da se razbolime

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 419
   RE: Совети за зајакнување на имунитетот на ва...
12.11.2012 9:55:42   
Mihaela 2010
jas kupiv Imunilfluor na ESI,edna doza ispivme,sega pak ke pieme,inaku sanostolot komsika go falese,ama koga prasav vo zegin mi rekoa deka e za deca nad 3 god...

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 420
   RE: Совети за зајакнување на имунитетот на ва...
12.11.2012 10:02:26   
Палешка РР

ИЗВОРНА ПОРАКА: dostickage

Nesto sto mnogu pomaga za imunoloskiot sistem se jajcata od potpoloska.



Како се даваат јајцата? По едно на ден или повеќе? И колку време непрекинато?
Сум заборавила, а му давав и на Марио. Ефикасно е!

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот dostickage)
Непосредна врска до пораките: 421
   RE: Совети за зајакнување на имунитетот на ва...
12.11.2012 10:52:14   
dostickage
Jas gi davam preku eden den zasto koga gi davav sekoj den stolicata mu bese crna.
Ova e recept od koleskata moja so golemi deca pa iako mi se cinese malku neverno go probav i sega redovno go koristam. Milk sejk:

1 jajce od potpoloska zivo
1/2 lazice kakao
1 lazice med
250 ml mleko

Se mati vo blender ili jas go pravam so matalka za nes kafe.

Prva liga rabota user posted image

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 422
   RE: Совети за зајакнување на имунитетот на ва...
12.11.2012 13:04:24   
Палешка РР
Супер, фала многу!
Ќе пробам и варено, а и вака...
Но, ми рекоа дека има во Тинекс, откаде ги купуваш?

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот dostickage)
Непосредна врска до пораките: 423
   RE: Совети за зајакнување на имунитетот на ва...
12.11.2012 13:26:57   
dostickage
Vo tinex ima od dve firmi,Sum kupila i od ednata i od drugata i ne sum videla razlika.
Samo vnimavaj na rokot , se ima sluceno na majka mi da kupi pa da gi vrati zasto se so izminat rok.

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 424
   RE: Совети за зајакнување на имунитетот на ва...
12.11.2012 13:28:20   
dostickage
Izvini sega se setivuser posted image
Gledaj, isto taka da bidat cuvani vo frizider.Na niv pisuva deka treba da se cuvaat vo frizider no vo marketive ne sekogas gi cuvaat taka.

(Одговор на членот dostickage)
Непосредна врска до пораките: 425
Страница:   <<   < Претходна страница  15 16 [17] 18 19   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  15 16 [17] 18 19   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?