|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  7 8 [9] 10 11   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Витамини на децата
27.4.2012 8:21:21   
Felly RR
И мене во аптека многу ми го пофалија, затоа го зедов. Белки ќе и делува и на Матеа, ептен последниов месец не фатија настинки. А плус и Кундеримун докторката ни рече да продолжиме да даваме, за малку да и се зајакне имунитетот.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 201
   RE: Витамини на децата
27.4.2012 8:26:56   
arh_diz
Jas davav eden sirup Alvetyil efekt imase ama detevo postojano bese gladno nenormalen apetit imase pa morav da mu go prekinam

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 202
   RE: Витамини на децата
27.4.2012 8:44:19   
Maca25
И Нина е во последно време стално гладна user posted image еве денес, станува од спиење и одма - што ќе јадеме? јаде често, но по малку и може затоа не се поправа.

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 203
   RE: Витамини на децата
27.4.2012 8:53:55   
Felly RR
А МАца, од Саностолот и даваш по 10 мл? И како и го даваш - пред јадење?

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 204
   RE: Витамини на децата
27.4.2012 10:07:59   
JovanaJ
Jas od Sanostol ne vidov nikakov efekt. I vo apteka i vaka so luige slusam deka bil dobar, ama nas licno ne ni dade efekt. Apetitot mu ostana ist, ako ne i namalen. Go prekinav. Sega po preporaka od drug pedijatar mu davam vitamin C 50mg i B-komplex po edno apcence od sabajle, seuste ribino maslo pieme (uste ovoj mesec) i po edna lazica madzun. Vaka terame 2 nedeli veke i zabelezuvam mala promena vo apetitot. Si jade pocesto, po malku, sto e i podobro ...pa ke vidime kako ponatamu.

_____________________________

You can never make the same mistake twice, the second time you make it it''s no longer a mistake, it''s a choice!

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 205
   RE: Витамини на децата
27.4.2012 10:12:53   
Maca25

ИЗВОРНА ПОРАКА: Felly RR

А МАца, од Саностолот и даваш по 10 мл? И како и го даваш - пред јадење?

И давам една лажичка, мислам дека не ставам 10мл туку 7-8 не знам точно. И го давам секој ден наутро, пред да ја носам во градинка, значи на гладно.

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 206
   RE: Витамини на децата
16.5.2012 14:31:44   
angelovska
mojot sin ima 15 meseci i koristime kinderimuno veke vtora doza; so imunitetot nemame problemi no so apetitot imame i ne gledam razlika i pokraj koristenjeto na kinderimun. pocnav pred nekoj den so madzun vo mleko, no povtorno nisto dali e rano ili sto e veke neznam . sekojdnevno davame vit.C'.
neznam so sto da probam veke. citam na forumot mnogu gi falite zelatinskite kapsuli megutoa moze li nekoj da mi gi pise kako se vikaat i kade da gi pobaram.

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 207
   RE: Витамини на децата
30.6.2012 12:24:50   
light
Zdravo sakav da ve prasam za 9 mesecno bebe dali mozam dda i dadm nekoj vitamin za apetit ne saka nisto da jade nisto ne i se bendisa pozdrav

(Одговор на членот angelovska)
Непосредна врска до пораките: 208
   RE: Витамини на децата
30.6.2012 13:28:22   
Natuska85
Лајт знам дека пиковит отвара апетит ама тој е за над годинка иако мене матичната ми го препорачуваше и кога К. имаше 9 месеци. Значи мислам дека можеш да го даваш во намалена доза на пример.Ние пиевме имуно-б на ерба вита на таа возраст и бев презадоволна,само што за апетитот неможам да ти кажам пошто моето и без сирупот си имаше огромен апетитuser posted image

_____________________________

"Whoever said that money doesn.t buy happiness didn.t know where to shop."

(Одговор на членот light)
Непосредна врска до пораките: 209
   RE: Витамини на децата
30.6.2012 16:00:18   
Maca25
Им давате на децата уште витамини?
Јас и го прекинав на Н. Саностолот и сега и давам само вит. Ц наутро. Јаде многу овошје и зеленчук цел ден. Мислам дека и е доволно само вит.Ц. Што мислите?

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Natuska85)
Непосредна врска до пораките: 210
   RE: Витамини на децата
30.6.2012 22:20:25   
Felly RR
Лајт, и јас отприлика на 9 месеци почнав да давам Пиковит, само по едно лажиче, а после година се даваат 2 лажички.
Инаку сега не давам никакви дополнителни витамини, само тоа што си внесува преку овошјето и зеленчукот.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 211
   RE: Витамини на децата
13.7.2012 13:40:27   
Natuska85
Женски пошто не најдов тема за внесување витамински апчиња за нас големитеuser posted image тука да ве прашам...Има шанси витамински апчиња конкретно витрум да го зголемуваат апетитот???Нив ги пијам и ми се јаде ко вол е сеа се мислам дали од нив дали онака ми е зголемен апетитотuser posted image

_____________________________

"Whoever said that money doesn.t buy happiness didn.t know where to shop."

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 212
   RE: Витамини на децата
13.7.2012 13:49:40   
Beatris
Хахха, многу нормално, сите витамински препарати зголемуваат апетит, посебно па ако некој сака да си крка тие уште бетер те тераат user posted image

_____________________________

Whatever you are feeling is a perfect reflection of what is in the process of BECOMING...

(Одговор на членот Natuska85)
Непосредна врска до пораките: 213
   RE: Витамини на децата
13.7.2012 13:53:14   
Beatris
Него да ве прашам и јас за витаминиве, вчера земав Пиковит сирупче IQ (тој со омега масни киселини), имате ли искуство каков е што е, брка ли работа, отвара ли апетит? Ние до сега користевме капки Baby Vit ама многу се мали, кој што прави ја само капки купувам, а околу 500 ден се. Па си реков ај да пробам со сирупчево. Не дека детето нема имунитет или нешто, него ете сакам да си прима витамини плус па ако имате искуство дека не го бива кажете, барем да и земам нешто друго.

_____________________________

Whatever you are feeling is a perfect reflection of what is in the process of BECOMING...

(Одговор на членот Beatris)
Непосредна врска до пораките: 214
   RE: Витамини на децата
13.7.2012 15:03:43   
nadica

ИЗВОРНА ПОРАКА: Beatris RR

Него да ве прашам и јас за витаминиве, вчера земав Пиковит сирупче IQ (тој со омега масни киселини), имате ли искуство каков е што е, брка ли работа, отвара ли апетит? Ние до сега користевме капки Baby Vit ама многу се мали, кој што прави ја само капки купувам, а околу 500 ден се. Па си реков ај да пробам со сирупчево. Не дека детето нема имунитет или нешто, него ете сакам да си прима витамини плус па ако имате искуство дека не го бива кажете, барем да и земам нешто друго.


lele jas na N i kupiv takvo a sto ubavo si piese dr.leo i od toa ima malku pojak vkus maki macime za sirupi prvo jas pijam pa taa probuva za na kraj da se napie user posted image
probaj majlkar sto mislam deka ke se buni


_____________________________

Завидливите луѓе се хранат со твојата несреќа...
Биди Среќен!...
Нека умрат од глад!!!

(Одговор на членот Beatris)
Непосредна врска до пораките: 215
   RE: Витамини на децата
13.7.2012 19:52:56   
lilicka
Мамички што витамини ми препорачувате за неколку дена правиме 1год. ептен сме слаби со јадењето,ми е страв да не и слаба крвта од што толку не јадеuser posted image

(Одговор на членот nadica)
Непосредна врска до пораките: 216
   RE: Витамини на децата
22.7.2012 21:30:10   
Maja82
Здраво рингерајки,
дали некоја мамичка давала флорадикс киндервитал за деца, тоник со калциум, витамини и билни екстракти? user posted image

(Одговор на членот lilicka)
Непосредна врска до пораките: 217
   RE: Витамини на децата
22.7.2012 22:00:08   
Bububebe

ИЗВОРНА ПОРАКА: Maja82

Здраво рингерајки,
дали некоја мамичка давала флорадикс киндервитал за деца, тоник со калциум, витамини и билни екстракти? user posted image



ЈАс му давам на user posted image киндервитал и сум ептен задоволна user posted image

(Одговор на членот Maja82)
Непосредна врска до пораките: 218
   RE: Витамини на децата
14.8.2012 10:50:23   
Yummy Mammy
Me interesira za 10 mesecno bebe, sto imate da preporacate?

Procitav negde pogore Baby Vit... drugo? Dali znaete Kinderimun i Kindervital za nad koja vozrast se? Zasto ako pisuva nad 1 god, jas sakam nad 1 god da go davam, a ne porano.

_____________________________

There are no strangers, just friends you haven''t met yet!

(Одговор на членот Bububebe)
Непосредна врска до пораките: 219
   RE: Витамини на децата
14.8.2012 11:28:37   
Barbicki2

ИЗВОРНА ПОРАКА: Yummy Mammy

Me interesira za 10 mesecno bebe, sto imate da preporacate?

Procitav negde pogore Baby Vit... drugo? Dali znaete Kinderimun i Kindervital za nad koja vozrast se? Zasto ako pisuva nad 1 god, jas sakam nad 1 god da go davam, a ne porano.

eve procitav kindervitalot moze od 6 meseci i e super mislam,plus e tonik so kalcium i vitamini,a i ima nekoi trevki korijander nesto.Interesno e so e kako sok so pulpa i ima vnatre kako delcinja sitni kako od ovosje

(Одговор на членот Yummy Mammy)
Непосредна врска до пораките: 220
   RE: Витамини на децата
14.8.2012 11:43:36   
Annet
jas sakam da pocnam da i davam kindervital,citam go falite,ke go zemam,pocnuva da i opaga imunitetot, da si pocnam so vreme so ova,pa ke vidime

(Одговор на членот Barbicki2)
Непосредна врска до пораките: 221
   RE: Витамини на децата
14.8.2012 11:43:53   
Yummy Mammy
ИЗВОРНА ПОРАКА: Barbicki2


ИЗВОРНА ПОРАКА: Yummy Mammy

Me interesira za 10 mesecno bebe, sto imate da preporacate?

Procitav negde pogore Baby Vit... drugo? Dali znaete Kinderimun i Kindervital za nad koja vozrast se? Zasto ako pisuva nad 1 god, jas sakam nad 1 god da go davam, a ne porano.

eve procitav kindervitalot moze od 6 meseci i e super mislam,plus e tonik so kalcium i vitamini,a i ima nekoi trevki korijander nesto.Interesno e so e kako sok so pulpa i ima vnatre kako delcinja sitni kako od ovosje


Fala mnogu sto mi proveri, sum i davala i Kindervital i Kinderimun na golemata kerka, ama ne znaev dali moze i nabebevo da mu davam.
A inace ne se sekavam deka imalo pulpa i sitni delcinja vnatre?! Ovoj kindervital bese tecen kako sirup. Za isto li zborime?!

< Поракaта ја уредил Yummy Mammy -- 14.8.2012 11:45:59 >


_____________________________

There are no strangers, just friends you haven''t met yet!

(Одговор на членот Barbicki2)
Непосредна врска до пораките: 222
   RE: Витамини на децата
14.8.2012 11:44:44   
Felly RR
Киндеримун се дава дури после 2 години. Јас сега оваа недела дека почна во градинка и почнав да и давам пиковит, од обичниот.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Barbicki2)
Непосредна врска до пораките: 223
   RE: Витамини на децата
14.8.2012 12:12:38   
Barbicki2
da sirup ama vnatre ima kako reckicinja skroz sitni isto kako na multivitaminskite sokovi,bi trebalo za istiot da zboruvame floradiks kindervital tonik so kalcium i vitamini na nego pisuva

_____________________________

TOA STO GO IMAS DENES,SILNO PREGRNI GO,ZOSTO UTRE MOZE DA GO NEMAS!

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 224
   RE: Витамини на децата
14.8.2012 21:41:55   
Maca25
цело лето ништо не и давав, ама од пред два дена почнавме со вит. Ц два пати на ден. Многу е настината Н. па морав малце ја ја ојачам. Не знам од септември што сируп да земам, више се ми е пробано и се е исто сраuser posted image е.

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Barbicki2)
Непосредна врска до пораките: 225
Страница:   <<   < Претходна страница  7 8 [9] 10 11   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  7 8 [9] 10 11   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?