|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  5 6 [7] 8 9   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Витамини на децата
25.12.2011 15:36:12   
*miki mami*
Otidov vo apteka da gi kupam imono bor kic go nosev i detevo so mene vo fevruari polni 2godini i aptekarkata mi vika za ova dete user posted image user posted image
ne mnogu e malo ke se udavi od kapsulite se davaat na pogolemo deteca 
i ne gi kupiv vo misla me stavi user posted image user posted image

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 151
   RE: Витамини на децата
25.12.2011 16:10:01   
Felly RR
Miki mami па ти нема да му даваш цела капсула да ја голта. Ќе си ја отвориш капсулата и ќе ја раствориш во нешто. Не знам зошто така ти рекла. Еве и мојата М и М на Сноувајт се приближно иста возраст па ги даваме.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот *miki mami*)
Непосредна врска до пораките: 152
   RE: Витамини на децата
25.12.2011 16:25:39   
Snowhite RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: *miki mami*

Otidov vo apteka da gi kupam imono bor kic go nosev i detevo so mene vo fevruari polni 2godini i aptekarkata mi vika za ova dete user posted image user posted image
ne mnogu e malo ke se udavi od kapsulite se davaat na pogolemo deteca 
i ne gi kupiv vo misla me stavi user posted image user posted image



Е сега ми е јасно зошто му бараа факултет и на аптекарките, па ти нема да му ја дадеш да ја пие капсулата, прашакот го раствораш во течност. Божеее, не знам што да речам...user posted image

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот *miki mami*)
Непосредна врска до пораките: 153
   RE: Витамини на децата
25.12.2011 16:35:28   
*miki mami*
da ne go nosev maliov so mene ke si gi kupev jas i vitamin c vo lazicka mu rastvaram so malku vodicka i go pie
me napadna koga i rekov deka se za negouser posted image
da i pobaras nesto sovet ke ti rece neznam jas toa......user posted image

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 154
   RE: Витамини на децата
27.12.2011 9:55:27   
Maca25
Дали некој  му давал на детето Санистол мултивитамински сируп? Една аптекарка ми ги препорача, ама вика ај прво со вас да се консултирам. 

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот *miki mami*)
Непосредна врска до пораките: 155
   RE: Витамини на децата
27.12.2011 10:01:01   
dostickage
ИЗВОРНА ПОРАКА: Maca RR

Дали некој  му давал на детето Санистол мултивитамински сируп? Една аптекарка ми ги препорача, ама вика ај прво со вас да се консултирам. 


Odlicen,najdobar multivitamiski sirup.Jas sum koristela za sin mi.Promeniv preparat zaradi alergijata na ribino maslo.Mi trebase nesto sto sodrzi Omega 3 i D3.Inace ke prodolzev da go koristam. 

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 156
   RE: Витамини на децата
27.12.2011 10:17:04   
Maca25
Мене ми го препорача една аптекарка ( Ана Моли ја знаеuser posted image ), таа и го давала на ќерка и.
Ние до сега користевме Киндеримун, но испи една доза, сега треба да направиме пауза од еден месец. Мора малку да и го ојачам имунитетот, башка сега после сипанициве, а и дека 15 дена не е излезена од дома.


_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот dostickage)
Непосредна врска до пораките: 157
   RE: Витамини на децата
27.1.2012 12:18:00   
Bububebe
Киндеримунот може да се става во млеко user posted image  Прашав две аптекарки,добив различни одговори,ако некоја мамичка знае молам да ми каже user posted image

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 158
   RE: Витамини на децата
27.1.2012 13:11:37   
kikicka

ИЗВОРНА ПОРАКА: *miki mami*

da ne go nosev maliov so mene ke si gi kupev jas i vitamin c vo lazicka mu rastvaram so malku vodicka i go pie
me napadna koga i rekov deka se za negouser posted image
da i pobaras nesto sovet ke ti rece neznam jas toa......user posted image




Што им е гајле бе на нив а нај што ме нервираат кога докторот ти кажува што да земеш и кога бараш во аптека се прават ааа нема такво нешто не е тоа за деца а внатре пишува дека е за деца user posted image колку пати имам речено ти дај ми јас одговарам за неа..... user posted image

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот *miki mami*)
Непосредна врска до пораките: 159
   RE: Витамини на децата
27.1.2012 13:52:10   
arh_diz
Po preporaka na pedijatarot mu davav na M alvityl defenses sirup , i da ne go prerecam nitu ednas ne se razbole .Mnogu tesko go najdov sirupov sega go poracav se nadevam deka ke mi stigne vo najbrzo vreme

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 160
   RE: Витамини на децата
27.1.2012 13:54:54   
JovanaJ

ИЗВОРНА ПОРАКА: Bububebe

Киндеримунот може да се става во млеко user posted image  Прашав две аптекарки,добив различни одговори,ако некоја мамичка знае молам да ми каже user posted image

Pa jas taka mu go davav sekogas. Vo mlecna kasicka so zitarki...Ama jas ne vidiv nekoj poseben efekt od toa. Go pievme cela zima lani.

(Одговор на членот Bububebe)
Непосредна врска до пораките: 161
   RE: Витамини на децата
27.1.2012 22:19:20   
Bububebe
ИЗВОРНА ПОРАКА: JovanaJ


ИЗВОРНА ПОРАКА: Bububebe

Киндеримунот може да се става во млеко user posted image  Прашав две аптекарки,добив различни одговори,ако некоја мамичка знае молам да ми каже user posted image

Pa jas taka mu go davav sekogas. Vo mlecna kasicka so zitarki...Ama jas ne vidiv nekoj poseben efekt od toa. Go pievme cela zima lani.



Значи во храна му ставаше.А само во млеко user posted image Знам дека може во сок,ама user posted image  не пие сок,така да единствена опција ми е во млеко.И дали го менува вкусот,дали се осеќа

(Одговор на членот JovanaJ)
Непосредна врска до пораките: 162
   RE: Витамини на децата
27.1.2012 22:27:51   
Maca25
ИЗВОРНА ПОРАКА: dostickage

ИЗВОРНА ПОРАКА: Maca RR

Дали некој  му давал на детето Санистол мултивитамински сируп? Една аптекарка ми ги препорача, ама вика ај прво со вас да се консултирам. 


Odlicen,najdobar multivitamiski sirup.Jas sum koristela za sin mi.Promeniv preparat zaradi alergijata na ribino maslo.Mi trebase nesto sto sodrzi Omega 3 i D3.Inace ke prodolzev da go koristam. 


јас никаде не видов дека Саностолот има рибино масло...или нешто не сум те разбрала добро. user posted image
Н. го пие еден месец, ама не можам да кажам дали е добар или не. Оваа недела почна да оди во градинка, после пауза од месец и пол, освен сирупов ништо друго не и давам. И тоа не и ја давам цела доза од 10мл, туку по 8.
А ми кажаа за Саностолот кој е за деца на 6 години, кој содржи железо, дека можело да се дава и на помали, само во помала доза, не пропишаната на упатството.
Ај некој фармацефт да го потврди ова?!?! Тања?!


_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот dostickage)
Непосредна врска до пораките: 163
   RE: Витамини на децата
27.1.2012 22:31:43   
Maca25
на упатството на киндеримун мислам дека пишуваше да се раствора во млеко или сок, но пијалокот да не биде топол. Нема ни вкус ни мирис, и не го менува воопшто вкусот.
Јас го давав во сок од цеден портокал и тоа наутро пред градинка.


_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 164
   RE: Витамини на децата
27.1.2012 22:35:28   
Bububebe
ИЗВОРНА ПОРАКА: Maca RR

на упатството на киндеримун мислам дека пишуваше да се раствора во млеко или сок, но пијалокот да не биде топол. Нема ни вкус ни мирис, и не го менува воопшто вкусот.
Јас го давав во сок од цеден портокал и тоа наутро пред градинка.



Фала ти многу Маца user posted image

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 165
   RE: Витамини на децата
27.1.2012 22:41:45   
Тања РР
ИЗВОРНА ПОРАКА: Maca RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: dostickage

ИЗВОРНА ПОРАКА: Maca RR

Дали некој  му давал на детето Санистол мултивитамински сируп? Една аптекарка ми ги препорача, ама вика ај прво со вас да се консултирам. 


Odlicen,najdobar multivitamiski sirup.Jas sum koristela za sin mi.Promeniv preparat zaradi alergijata na ribino maslo.Mi trebase nesto sto sodrzi Omega 3 i D3.Inace ke prodolzev da go koristam. 


јас никаде не видов дека Саностолот има рибино масло...или нешто не сум те разбрала добро. user posted image
Н. го пие еден месец, ама не можам да кажам дали е добар или не. Оваа недела почна да оди во градинка, после пауза од месец и пол, освен сирупов ништо друго не и давам. И тоа не и ја давам цела доза од 10мл, туку по 8.
А ми кажаа за Саностолот кој е за деца на 6 години, кој содржи железо, дека можело да се дава и на помали, само во помала доза, не пропишаната на упатството.
Ај некој фармацефт да го потврди ова?!?! Тања?!



Да, да, слободно може да се дава и на помали деца ако има потреба од внес на железо односно ако детето има анемија, ако не - нема потреба, обичниот ќе заврши работа.


_____________________________

There are two ways to live your life. One is as though nothing is a miracle. The other is as if everything is."......А.А

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 166
   RE: Витамини на децата
27.1.2012 22:48:11   
Тања РР
ИЗВОРНА ПОРАКА: kikicka


ИЗВОРНА ПОРАКА: *miki mami*

da ne go nosev maliov so mene ke si gi kupev jas i vitamin c vo lazicka mu rastvaram so malku vodicka i go pie
me napadna koga i rekov deka se za negouser posted image
da i pobaras nesto sovet ke ti rece neznam jas toa......user posted image




Што им е гајле бе на нив а нај што ме нервираат кога докторот ти кажува што да земеш и кога бараш во аптека се прават ааа нема такво нешто не е тоа за деца а внатре пишува дека е за деца user posted image колку пати имам речено ти дај ми јас одговарам за неа..... user posted image


Многу погрешно!!!
Фармацевтот е последна контрола, не си ни свесна колку катастрофални грешки се спречени благодарение на тоа што во аптека прашале за кого е лекот кого го издаваат.
Не сакам да замарам со примери.


_____________________________

There are two ways to live your life. One is as though nothing is a miracle. The other is as if everything is."......А.А

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 167
   RE: Витамини на децата
2.2.2012 19:29:54   
bombica
Мамички можем ли да давам витамин Ц на 7 месечно user posted image Го носев сега на лекар малку е поднастинат и др. ми рече да му давам ама јас да се консултирам и со вас пошто матичнава и не ни е нешто погодена.

(Одговор на членот Тања РР)
Непосредна врска до пораките: 168
   RE: Витамини на децата
2.2.2012 19:55:13   
Bububebe
ИЗВОРНА ПОРАКА: bombica

Мамички можем ли да давам витамин Ц на 7 месечно user posted image Го носев сега на лекар малку е поднастинат и др. ми рече да му давам ама јас да се консултирам и со вас пошто матичнава и не ни е нешто погодена.



Можеш бомбица,раствори го во водичка и дај му user posted image

(Одговор на членот bombica)
Непосредна врска до пораките: 169
   RE: Витамини на децата
2.2.2012 20:45:12   
Felly RR
Слободно давај бомбица, уште од 4 месеци може да се дава вит Ц.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Bububebe)
Непосредна врска до пораките: 170
   RE: Витамини на децата
2.2.2012 21:35:29   
bombica
Фала РР мамички user posted image

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 171
   RE: Витамини на децата
4.2.2012 0:12:47   
baby_bump
Дали некој има искуство со Immuno B, од денес почнавме на своја рака со овиој сируп, па не знам што да очекувам.
Совет на педијатаот беше, до 3 годишна возраст, имунитетот не треба да се стимулира со ништо, туку треба сам да се оформи.
Не знам веќе што да мислам..........

< Поракaта ја уредил baby_bump -- 4.2.2012 0:13:26 >

(Одговор на членот bombica)
Непосредна врска до пораките: 172
   RE: Витамини на децата
4.2.2012 11:47:17   
Natuska85
Ние го користиме имуно-б на ерба вита еве веќе два месеци и сега за сега сум задоволна.На почеток му давав по два пати на ден,сега само по еднаш.

_____________________________

"Whoever said that money doesn.t buy happiness didn.t know where to shop."

(Одговор на членот baby_bump)
Непосредна врска до пораките: 173
   RE: Витамини на децата
4.2.2012 12:03:29   
kikicka

ИЗВОРНА ПОРАКА: Тања РР

ИЗВОРНА ПОРАКА: kikicka


ИЗВОРНА ПОРАКА: *miki mami*

da ne go nosev maliov so mene ke si gi kupev jas i vitamin c vo lazicka mu rastvaram so malku vodicka i go pie
me napadna koga i rekov deka se za negouser posted image
da i pobaras nesto sovet ke ti rece neznam jas toa......user posted image




Што им е гајле бе на нив а нај што ме нервираат кога докторот ти кажува што да земеш и кога бараш во аптека се прават ааа нема такво нешто не е тоа за деца а внатре пишува дека е за деца user posted image колку пати имам речено ти дај ми јас одговарам за неа..... user posted image


Многу погрешно!!!
Фармацевтот е последна контрола, не си ни свесна колку катастрофални грешки се спречени благодарение на тоа што во аптека прашале за кого е лекот кого го издаваат.
Не сакам да замарам со примери.



Да тања али јас зборувам за тоа што пишува внатре дека е за деца и плус докторот ти рекол а таа вика дека не е така,ме сваќаш ?


_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот Тања РР)
Непосредна врска до пораките: 174
   RE: Витамини на децата
4.2.2012 12:14:59   
Џесика

ИЗВОРНА ПОРАКА: Maca RR

Дали некој  му давал на детето Санистол мултивитамински сируп? Една аптекарка ми ги препорача, ама вика ај прво со вас да се консултирам. 

Ние користиме Саностол, одличен е, приметив дека му се зголеми апетитот, и како што знаеш за месец и пол 3 кила накачи user posted image

_____________________________

Жената по природа е АНГЕЛ, но ако и ги скршат крилата таа лесно ќе научи да лета на метла!!!

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 175
Страница:   <<   < Претходна страница  5 6 [7] 8 9   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  5 6 [7] 8 9   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?