|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  3 4 [5] 6 7   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Витамини на децата
25.11.2011 7:58:42   
Felly RR
Славицав, пробај да и го мешаш со сочке, може така нема да го сеќава и полесно ќе го пие. А овој Пиковит IQ е со рибино масло и затоа има поспецифичен вкус, пробај ако не со обичнио пиковит, па Д3 давај и дополнително.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот slavicav)
Непосредна врска до пораките: 101
   RE: Витамини на децата
25.11.2011 8:08:23   
Slagjana
Славица навистина е грозен Picovit IQ. Кога и го давам на ќерка ми мене ми се гади. Ама за да го пие и го давам со шприц. Наеднаш и го вбризгувам и веднаш го голта. Со лажиче нема шанси да и го дадам. 

(Одговор на членот slavicav)
Непосредна врска до пораките: 102
   RE: Витамини на децата
25.11.2011 17:36:34   
anedespo
Ако сакате да давате рибино масло а не ви го пијат децата, има еден препарат кој го сокрива рибиното масло како гумено меко бомбонче. Не знам која фирма беше ама се поприлично скапи. Околу 500 денари доза за еден месец. 

(Одговор на членот Slagjana)
Непосредна врска до пораките: 103
   RE: Витамини на децата
26.11.2011 23:11:42   
slavicav
Znachi nema shansi so nishto da ja prelazam i dadov preeska ama se utepa od plachenje,a so shpric kke povrati ako i dadam sum probalauser posted image po se izggleda ke si kupam pak kapki vigantol drugo chare nema.Tuku da prasham chitav negde imuno bejbi kapki li se toa i samo za imunitet se ili i za apetit?Ni treba neshto i za apetit?help

(Одговор на членот anedespo)
Непосредна врска до пораките: 104
   RE: Витамини на децата
26.11.2011 23:18:48   
Bububebe
ИЗВОРНА ПОРАКА: slavicav

Znachi nema shansi so nishto da ja prelazam i dadov preeska ama se utepa od plachenje,a so shpric kke povrati ako i dadam sum probalauser posted image po se izggleda ke si kupam pak kapki vigantol drugo chare nema.Tuku da prasham chitav negde imuno bejbi kapki li se toa i samo za imunitet se ili i za apetit?Ni treba neshto i za apetit?help


Ова исто како јас да го имам пишувано.Истата ситуација.Зедов пиковит,му дадов поврати.После тоа зедов едни капки бејби вит ,(може да се ставаат во млеко,сок,вода)му ставив во водата па во млекото.И не ја пие ни водата ни млекото.И не знам што ке се прави веке.Дали некој знае  за бедоксин гранулите,од која возраст се даваат? user posted image  има 14 месеци

(Одговор на членот slavicav)
Непосредна врска до пораките: 105
   RE: Витамини на децата
26.11.2011 23:39:27   
Тања РР
Бубубебе можеш да почнеш до давање Бевиплекс гранули но ако ги одбило претходните препарати не верувам дека ќе ги прифати гранулите. Тие дури и повеќе го менуваат вкусот на млекото/водата.

_____________________________

There are two ways to live your life. One is as though nothing is a miracle. The other is as if everything is."......А.А

(Одговор на членот Bububebe)
Непосредна врска до пораките: 106
   RE: Витамини на децата
26.11.2011 23:42:47   
Bububebe
ИЗВОРНА ПОРАКА: Тања РР

Бубубебе можеш да почнеш до давање Бевиплекс гранули но ако ги одбило претходните препарати не верувам дека ќе ги прифати гранулите. Тие дури и повеќе го менуваат вкусот на млекото/водата.


Фала Тања,сепак ќе пробам.Скоро 5  месеци е само на млеко и друго ништо,веќе пукнав,готово

(Одговор на членот Тања РР)
Непосредна врска до пораките: 107
   RE: Витамини на децата
26.11.2011 23:45:00   
Maca25
 Јас за бедоксин гранули не сум чула, ама знам дека има бе-комплекс гранули. Ги има во сите аптеки. Се ставаат во млекце. Јас почнав со тие од кај две години, ама може и порано мислам. По една лажичка дневно е доволно мислам. 

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Bububebe)
Непосредна врска до пораките: 108
   RE: Витамини на децата
26.11.2011 23:47:15   
Bububebe
Уште утре ќе земам,ќе видам што ќе биди  user posted image

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 109
   RE: Витамини на децата
28.11.2011 9:24:56   
miana
ova e nesto novo..Go iskopirav od VECER
ЗА ПРВ ПАТ ВО АПТЕКИТЕ ВО МАКЕДОНИЈА
Органски витамини за зголемен имунитет
БиоВитрум органик имуно е првиот имунолошки производ базиран на органски компоненти кој од неодамна е присутен и на македонскиот пазар. Се работи за мултивитамински и мултиминерален додаток во исхраната, што го произведува реномирана американска компанија, а со кој што на поздрав и поефикасен начин се подобрува работата на организмот. Производите Витрум се препорачани од Здружението на општи лекари на Македонија.
-Дел од органската смеса се одбрани житарки, семе од јачмен, семе од овес, пченица и соини влакна, кои го јакнат имунитетот, го одржуваат здравјето, ги зголемуваат физичките и менталните способности, ги заштитуваат и реставрираат најзагрозените процеси во телото, го подобруваат варењето и позитивно влијаат на кожата - информираат претставниците на компанијата "Дисако" д.о.о.е.л., дистрибутер на органските витамини.

(Одговор на членот Bububebe)
Непосредна врска до пораките: 110
   RE: Витамини на децата
28.11.2011 10:16:18   
kikicka
Мојава без проблем ја пие омегата али толку е грда незнам како ја пие некако рутински си ја свати и после ужина си ја пие првиот пат и се згади ама после нема мака. Child s life се вика фирмата прашајте во аптеките дали ги има овие производи имаат доста ,а и се на природна база скапи се ама убави.еве слика од тоа што до сега има пиено.
user posted image

user posted image
Овој го пиеше од месеци па до 11месеци сега пауза правиме па од 14месеци пак планирам да и земам.

user posted image



< Поракaта ја уредил kikicka -- 28.11.2011 10:22:33 >


_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 111
   RE: Витамини на децата
30.11.2011 10:58:30   
Natuska85
ИЗВОРНА ПОРАКА: Тања РР

има три вида на Пиковит сируп: Пиковит 1+(витамини и минерали) , Пиковит пребио (за регулација на цревната флора и варењето) и Пиковит IQ (со омега 3, за развој на нервниот систем). Првиот се пие 2 пати на ден по 5 мл. за деца до 3 години а другите два се даваат само еднаш дневно.


Денес матичната ни кажа да почнеме да пиеме Пиковит,не ми нагласи кој,а и јас незнаев дека постојат повеќе врсти и не прашав.Сигурно мислеше на првиот,пошто немаме некој посебен проблем чисто така витами плус да внесува. Читав погоре дека се дава од годинка Пиковитотuser posted image user posted image user posted image .


_____________________________

"Whoever said that money doesn.t buy happiness didn.t know where to shop."

(Одговор на членот Тања РР)
Непосредна врска до пораките: 112
   RE: Витамини на децата
30.11.2011 11:09:16   
AnnaMolly RR
Натушке, мислам и јас дека тој е за 1+. Не знам дали има друг некој пиковит, ако знае некој нека пише.
Ама има многу други сирупчиња за под 1 годинка, зошто баш пиковит ти рекла?


_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот Natuska85)
Непосредна врска до пораките: 113
   RE: Витамини на децата
30.11.2011 11:12:12   
AnnaMolly RR
Инаку јас избегнувам сирупи со витамини да му давам на Филип, тие го поттикнуваат апетитот. А мене тоа богами не ми треба. Пиеше пиковит пребио и јадеше како дупка да има во желудникот! А бе на секои 20 минути сакаше да јаде нешто!
Сега му давам за имунитет Omega Kidz од Health Aid. Тоа е рибино масло со не знам некои додатоци и многу било добро, ми го испофалија сите. Не треба ни д3 капки дополнително да се дава.


_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 114
   RE: Витамини на децата
30.11.2011 13:19:57   
Felly RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: Natuska85 RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: Тања РР

има три вида на Пиковит сируп: Пиковит 1+(витамини и минерали) , Пиковит пребио (за регулација на цревната флора и варењето) и Пиковит IQ (со омега 3, за развој на нервниот систем). Првиот се пие 2 пати на ден по 5 мл. за деца до 3 години а другите два се даваат само еднаш дневно.


Денес матичната ни кажа да почнеме да пиеме Пиковит,не ми нагласи кој,а и јас незнаев дека постојат повеќе врсти и не прашав.Сигурно мислеше на првиот,пошто немаме некој посебен проблем чисто така витами плус да внесува. Читав погоре дека се дава од годинка Пиковитотuser posted image user posted image user posted image .



Најверојатно мислела на првиот, зошто тој како што пишала Тања се дава по 2 лажички дневно но за деца над една година, а ако ти рекла тебе да му даваш на К значи од тој може да му даваш по една лажичка дневно. И јас на Матеа и давав по една лажичка уште пред да наполни една година.


_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Natuska85)
Непосредна врска до пораките: 115
   RE: Витамини на децата
11.12.2011 14:43:57   
luna*

ИЗВОРНА ПОРАКА: AnnaMolly RR


Сега му давам за имунитет Omega Kidz од Health Aid. Тоа е рибино масло со не знам некои додатоци и многу било добро, ми го испофалија сите. Не треба ни д3 капки дополнително да се дава.



И јас исто до пред некое време им давав имунобор кидс, па ми го испофалија KidzOmega и го сменив...на нив пишува дека се за џвакање. Им ги дадов, но никако не се џвака таа обвивката, па ја плукаат. А не е како класична капсула внатре со прашок, па да го истуриш прашокот во сокче и готово. овие се како гума внатре полна со течностuser posted image
Сакав да те прашам Anna Molly на кој начин ги даваш овие капсули?

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 116
   RE: Витамини на децата
11.12.2011 14:59:03   
zaklina
јас му давав на син ми капсули колострум ама еве денес отидов да купам и ми викаат дека веке ги немаат тие. не знам што да земам сега. се мислев за имунобор кидс .има некој искуство со овие? 

(Одговор на членот luna*)
Непосредна врска до пораките: 117
   RE: Витамини на децата
11.12.2011 17:10:20   
AnnaMolly RR
luna, jas so igla i spric ja bockam kapsulata i ja vadav tecnosta, pa mu davam od spricot da ja pie. ama mora stom ke ja bocnes kapsulata odma da pocnes da vleces so iglata. ako ne mozes taka, bocni ja so igla i iscedi ja vo lazcka. na kutijata pisuva deka za pomali deca tecnosta moze da se cedi vo lazice, a obvivkata se frla. inaku, mnogu sum zadovolna od niv, kako gi pie mesec dena skoro ni kivnal, ni se razbolel.

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот zaklina)
Непосредна врска до пораките: 118
   RE: Витамини на децата
11.12.2011 20:56:36   
Felly RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: zaklina

јас му давав на син ми капсули колострум ама еве денес отидов да купам и ми викаат дека веке ги немаат тие. не знам што да земам сега. се мислев за имунобор кидс .има некој искуство со овие? 


Жаклина јас давам имунобор кидс на Матеа, и да ти кажам задоволна сум - да не ја подречам, првите два месеци во градинка ко0га тргна, повеќе дома беше отколку во градинка, а сега еве од ноември само неколку дена има отсуствувано, пак носето ќе и се растече, или ќе поткашлува, ама поминуваме без антибиотик, и многу полесно.


_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот zaklina)
Непосредна врска до пораките: 119
   RE: Витамини на децата
11.12.2011 21:02:03   
miana
Jas davam kinder imun i ne sum zadovolna...veke vtor mesec sme nastinati a i ne odime vo gradinka istoto vreme i nikako da se opravime..Taman ke bide ok 4-5 dena i pak bolna..Nisto od ovoj prasok da go zavrsi i go menjam,ama neznam so sto da go smenam..

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 120
   RE: Витамини на децата
12.12.2011 10:43:25   
penelopa
јас почнав да му давам на user posted image ваков сируп за зголемување на имунолошкиот систем user posted image тука овој сируп намногу го препорачуваат педијатрите бидејќи е еднинствен на природна база без конзерванси и различни додатоци, син ми го пие без проблем. Јас исто пиев ваков само за возрасни пред да user posted image за еден месец железото драстично ми се зголеми така да верувам дека е добар и квалитетен.

_____________________________

"When planning for a year, plant corn. When planning for a decade, plant trees. When planning for life, train and educate people."- Kuan Tzu

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 121
   RE: Витамини на децата
13.12.2011 8:23:16   
kremco
Sakav na maliot pak echin aid da mu zemam i sanostol ama gi nemase vo ramstore aptekata i aptekarkata me ubedi za kinder imunot,sodrzi kolostrum i neznam uste sto ne,a moeto since i taka trebase za echinaid da go brkam ,ova se rastvora vo se i ne menuva vkus a cini kolku i dvata sirupa taka da zemav da probam,ama miana sega me zbuniuser posted image
bas bi sakala detevo da mi ojaca za periodov koga kje bidam so malo bebe.

Mu zedov za grlo bonboni so vitC i vitegrin pie,med i caj gripogal i dosta e vekje...
Ah da i Mucoplant sirip za kaslanje navecer...


(Одговор на членот bliznaci29)
Непосредна врска до пораките: 122
   RE: Витамини на децата
13.12.2011 9:03:46   
Maca25
Кремчо мислам дека е доста со витамини. Секако не ги заборавај и овошјето и зеленчукот секој ден. Јас на ќерка ми киндеримун и го растварам во пола цеден портокал и тоа го пие наутро. Кога ќе се вратиме дома од градинка и давам едно вит. Ц ама ако сака, ако не обавезно крушка или јаболко или слива и сок од цеден портокал или мандарина. Мислам дека ова е доволно.

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот kremco)
Непосредна врска до пораките: 123
   RE: Витамини на децата
13.12.2011 11:57:07   
kremco
Od ovosje saka mandarini i jabolka.ne kojznae kolku ama jas sum zadovolna,od zelencuk neznam dali tursija se racunauser posted image

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 124
   RE: Витамини на децата
13.12.2011 12:15:43   
arh_diz
Sirupot sto go ima staveno penelopa e navistina siper mojata kuma ima devojce 5 godini odi vo gradinka i kazuva deka ne se razboluva cesto
Od vitamini davam ceden sok od portokal, vo sekoe jadenje obavezno ili luk, kromid praz.Ovosje i zelencuk obavezno sekoj den kako vareni taka i svezi.Suva brusnica mu davam po nekolku, i med nautro po pola lazicka

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот kremco)
Непосредна врска до пораките: 125
Страница:   <<   < Претходна страница  3 4 [5] 6 7   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  3 4 [5] 6 7   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Што да дознаете.
пеперутка16

Кога би носеле тројки, што би направиле?