|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  4 5 [6] 7 8   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Витамини на децата
13.12.2011 23:17:16   
ole2004
Дали некој има искуство искуство со Имунокидс на Саравита и од која возраст се дава.Позз.

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 126
   RE: Витамини на децата
13.12.2011 23:20:44   
miana
eve jas go imam ...Go zemav vo septemvri i ne sum nesto zadovolna da ti kazam pravo...Na nego pisuva za deca postari od dve godini se dava po edna lazicka tri pati dnevno..Znaci pod 2 godini ne se dava...

(Одговор на членот ole2004)
Непосредна врска до пораките: 127
   RE: Витамини на децата
13.12.2011 23:26:40   
ole2004
Благодарам мианаuser posted image

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 128
   RE: Витамини на децата
14.12.2011 13:26:57   
luna*

ИЗВОРНА ПОРАКА: AnnaMolly RR

luna, jas so igla i spric ja bockam kapsulata i ja vadav tecnosta, pa mu davam od spricot da ja pie. ama mora stom ke ja bocnes kapsulata odma da pocnes da vleces so iglata. ako ne mozes taka, bocni ja so igla i iscedi ja vo lazcka. na kutijata pisuva deka za pomali deca tecnosta moze da se cedi vo lazice, a obvivkata se frla. inaku, mnogu sum zadovolna od niv, kako gi pie mesec dena skoro ni kivnal, ni se razbolel.

ти благодарам Anna Molly на советот, но веќе го решивме проблемот. Моиве дека се поголемки (2,5години) пробав со финти...Прво како што кажав ги плукаа капсулите. После им реков џвакајте, ќе ви протече сокче...па им се виде интересно и чекаа да им дојде сокчето. И на крај ми викаат - мамо јас го голтнав цело, е ај на здравје нека ви е user posted image и така сега секој ден чекаат со радост да им ја дадам "црвената бонбона" да ја изџвакаат и на крај да ја голтнат user posted image
како и да е, уште еднаш ти благодарамuser posted image

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 129
   RE: Витамини на децата
14.12.2011 14:49:12   
AnnaMolly RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: luna*


ИЗВОРНА ПОРАКА: AnnaMolly RR

luna, jas so igla i spric ja bockam kapsulata i ja vadav tecnosta, pa mu davam od spricot da ja pie. ama mora stom ke ja bocnes kapsulata odma da pocnes da vleces so iglata. ako ne mozes taka, bocni ja so igla i iscedi ja vo lazcka. na kutijata pisuva deka za pomali deca tecnosta moze da se cedi vo lazice, a obvivkata se frla. inaku, mnogu sum zadovolna od niv, kako gi pie mesec dena skoro ni kivnal, ni se razbolel.

ти благодарам Anna Molly на советот, но веќе го решивме проблемот. Моиве дека се поголемки (2,5години) пробав со финти...Прво како што кажав ги плукаа капсулите. После им реков џвакајте, ќе ви протече сокче...па им се виде интересно и чекаа да им дојде сокчето. И на крај ми викаат - мамо јас го голтнав цело, е ај на здравје нека ви е user posted image и така сега секој ден чекаат со радост да им ја дадам "црвената бонбона" да ја изџвакаат и на крај да ја голтнат user posted image
како и да е, уште еднаш ти благодарамuser posted image



Баш ми е мило што ти успеало. Само сакам нешто да ви кажам во врска со давањето витамини или лекови на децата.
НИКОГАШ не треба да им се кажува дека јадат „бонбони“, „чоколадо“ или слично. Убаво и јасно треба да знаат дека тоа е лек и дека смеат да го пијат само кога мама ќе им го даде. Гледав емисија за еден случај каде што детето нашло кутија со апчиња и зашто мислело дека се бонбони (така им кажувала мајката), си ги изело сите апчиња и едвај го спасиле на токсикологија.


_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот luna*)
Непосредна врска до пораките: 130
   RE: Витамини на децата
15.12.2011 12:41:34   
luna*
Потполно точно и правилно, потпис за ова со двете раце. Никогаш не сум размислила дека можат вакви последици да настанат...од денес нема веќе бонбони user posted image

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 131
   RE: Витамини на децата
15.12.2011 12:50:28   
Maca25
Некаде имам прочитано дека ако детето пие Киндеримун, после 1 тегличе треба да се направи пауза. Баш вчера ја прашав и матичната на Нина за тоа, и таа ми потврди дека мора да се направи еден месец пауза после секоја испиена доза. Ни препорача Ацидосалус спреј, ем е добар за крајниците ем делувал како мултивитамин во зајакнување на имунитетот. Во Зегин кај нас го немаше, треба во друга аптека да го побарам.


_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот luna*)
Непосредна врска до пораките: 132
   RE: Витамини на децата
15.12.2011 12:56:56   
dostickage
ИЗВОРНА ПОРАКА: AnnaMolly RR

Инаку јас избегнувам сирупи со витамини да му давам на Филип, тие го поттикнуваат апетитот. А мене тоа богами не ми треба. Пиеше пиковит пребио и јадеше како дупка да има во желудникот! А бе на секои 20 минути сакаше да јаде нешто!
Сега му давам за имунитет Omega Kidz од Health Aid. Тоа е рибино масло со не знам некои додатоци и многу било добро, ми го испофалија сите. Не треба ни д3 капки дополнително да се дава.



AnnaMolly , aj pls kazi mi koja cena e, kade go naogjas i po kolku kapsulcinja se davaat? Da ne lutam slaba sum so vreme user posted image
Thanks

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 133
   RE: Витамини на децата
15.12.2011 14:49:21   
AnnaMolly RR
dostickage, од една маалска аптека ги зедов, таму беа 670 денари од прилика, во секој случај под 700. Тоа се желатински капсули и се џвакаат. За помали деца може течноста да се исцеди во лажичка или со шприц. Јас со игла и шприц ја вадам течноста. Инаку има 60 капсули, а се дава една дневно, значи за два месеци е една кутија. И мислам дека не е скапо воопшто. А искрено, мислам дека супер му делува. Откако го пие ни нос му тече, ни кашла, ни кива... Башка содржат рибино масло, омега 3 и други додатоци и нема потреба од дополнително давање д3 капки.
Јас топло го препорачувам и ќе си продолжам со него и понатаму.


_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот dostickage)
Непосредна врска до пораките: 134
   RE: Витамини на децата
15.12.2011 15:44:50   
luna*
само да ви кажам дека во Зегин истите капсули се 590 денари user posted image

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 135
   RE: Витамини на децата
15.12.2011 15:54:02   
AnnaMolly RR
Знам дека е поевтино во Зегин, ама немам некоја во близина и додека одам со автобус да купам од Зегин, истите пари ќе ги дадам. :)




_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот luna*)
Непосредна врска до пораките: 136
   RE: Витамини на децата
15.12.2011 23:27:06   
baby_bump
Ми треба препорака од поискусни мамачки, за некој витамински препарат за 1 година дете, нема некој голем проблем со настинки, се е нормално за возраста, ама читав некаде дека нервозата кај децата може да биде предизвикана од недостиг на калциум, па не знам што да дадам? Докторката ми препорача Пиковит, ама знам кај поголемото дете овој сируп не го зголемуваше имунитетот, само апетитот, и пак бевме болни нон стоп. Значи ми треба некоја комбинација на калциум, Б витамини, железо.......

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 137
   RE: Витамини на децата
16.12.2011 8:52:09   
Felly RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: Maca RR

Некаде имам прочитано дека ако детето пие Киндеримун, после 1 тегличе треба да се направи пауза. Баш вчера ја прашав и матичната на Нина за тоа, и таа ми потврди дека мора да се направи еден месец пауза после секоја испиена доза. Ни препорача Ацидосалус спреј, ем е добар за крајниците ем делувал како мултивитамин во зајакнување на имунитетот. Во Зегин кај нас го немаше, треба во друга аптека да го побарам.



Мислам со сите препарати за имунитет е така, мора да се направи пауза. Овие јас што и ги давам на Матеа се даваат 12 недели, па се прави пауза 1 месец најмалку. Мене ме интересира дали во паузата може да и давам друг препарат за имунитет или ништо не смеам да и давам? И што ми препорачувате да и давам?


_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 138
   RE: Витамини на децата
16.12.2011 9:10:14   
AnnaMolly RR
Јас кога му давав Имуно бејби ми рекоа еден месец пауза од него, а во меѓувреме некој друг да му давам.
А сега за овие Омега Кидс не ми рекоа да правам пауза, а во кутијата има за два месеци капсули.
Инаку, еве денес како настинат ми изгледаше, со насолзени очи и провиден секрет од носот, а и киваше. user posted image
Па почнувам да се прашувам колку има вистина во овие препарати...


_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 139
   RE: Витамини на децата
19.12.2011 19:36:39   
Snowhite RR
Јас еве месец и пол му давам Имунобор кидс и откако ги пие, да не го зарекнам не настинал, нема ни ден прескокнато во градинка. Еве веќе второ кутивче пие, а треба 3, па се прави пауза. 

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 140
   RE: Витамини на децата
19.12.2011 20:42:52   
kikicka

ИЗВОРНА ПОРАКА: Felly RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: Maca RR

Некаде имам прочитано дека ако детето пие Киндеримун, после 1 тегличе треба да се направи пауза. Баш вчера ја прашав и матичната на Нина за тоа, и таа ми потврди дека мора да се направи еден месец пауза после секоја испиена доза. Ни препорача Ацидосалус спреј, ем е добар за крајниците ем делувал како мултивитамин во зајакнување на имунитетот. Во Зегин кај нас го немаше, треба во друга аптека да го побарам.



Мислам со сите препарати за имунитет е така, мора да се направи пауза. Овие јас што и ги давам на Матеа се даваат 12 недели, па се прави пауза 1 месец најмалку. Мене ме интересира дали во паузата може да и давам друг препарат за имунитет или ништо не смеам да и давам? И што ми препорачувате да и давам?




Вака ние пиевме витамини и минерали ги завршивме и после месец пауза и земав омега и д3 .сега уште тераме со омегата а од витаминскиот сируп уште паузираме еве веќе 3 месеци,кога ке си одиме пак во ХР а до тогаш омегатаке ја испие ке и земам пак од истиот витамински сируп и пак ке тераме со тој.

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 141
   RE: Витамини на децата
19.12.2011 22:38:48   
Sandric
Me interesira dali ste primetile razlika vo imunitetot na vasto dete od site ovie vitaminski preparati ili gi dvate posto "taka treba"?

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 142
   RE: Витамини на децата
19.12.2011 22:50:06   
ZVONCICA
jas sum naaajzadovolna od vintrum odlicni se otkako pocnav da gi koristam Nikolina e stvarno odlicna dali e radi niv ili imunitetot veke i se zajaknuva neznam

(Одговор на членот Sandric)
Непосредна врска до пораките: 143
   RE: Витамини на децата
20.12.2011 10:23:52   
dostickage
ИЗВОРНА ПОРАКА: AnnaMolly RR

dostickage, од една маалска аптека ги зедов, таму беа 670 денари од прилика, во секој случај под 700. Тоа се желатински капсули и се џвакаат. За помали деца може течноста да се исцеди во лажичка или со шприц. Јас со игла и шприц ја вадам течноста. Инаку има 60 капсули, а се дава една дневно, значи за два месеци е една кутија. И мислам дека не е скапо воопшто. А искрено, мислам дека супер му делува. Откако го пие ни нос му тече, ни кашла, ни кива... Башка содржат рибино масло, омега 3 и други додатоци и нема потреба од дополнително давање д3 капки.
Јас топло го препорачувам и ќе си продолжам со него и понатаму.

Fala mnogu.Gi kupiv jas za V i super si gi prifati.sam ja dzvaka i ja golta mn mu se interesni duri bara i uste user posted image


(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 144
   RE: Витамини на децата
20.12.2011 10:40:06   
kikicka

ИЗВОРНА ПОРАКА: Sandric

Me interesira dali ste primetile razlika vo imunitetot na vasto dete od site ovie vitaminski preparati ili gi dvate posto "taka treba"?


Па дане ја подречам одвен кога вадиме заб тогаш ни тече носко едно 5 дена ,инаку вака супер е

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот Sandric)
Непосредна врска до пораките: 145
   RE: Витамини на децата
21.12.2011 19:39:30   
Snowhite RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: Sandric

Me interesira dali ste primetile razlika vo imunitetot na vasto dete od site ovie vitaminski preparati ili gi dvate posto "taka treba"?


Значи како што пишав и погоре откако ги пие не сме посетиле доктор воопшто


_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот Sandric)
Непосредна врска до пораките: 146
   RE: Витамини на децата
22.12.2011 0:11:05   
*miki mami*
ke moze li nekoj da mi pise sto ima iskustvo so imunobor kic kako se davaat ?
tableti se? prasok? kolu ima vnatre ? jas prasav vo apteka nekade nakaj 500 denari mi rekoa sakam da kupam imame 22 meseca
blagodaram odnapretuser posted image

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 147
   RE: Витамини на децата
22.12.2011 8:43:33   
Felly RR
Имунобор КИдс се капсули, и се дава по една на ден пред јадење. МОже да ја отвориш капсулата и прашакот да го раствориш во сокче на пр. Матеа само во сок ги пие, ако и ја растворам во чај, ја сеќава и не сака да пие.
Како што си пишала околу 500 денари се (550 мислам) и внатре имаш 30, значи за цел месец. Се пијат 3 месеци без прекин, па после се прави пауза.


_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот *miki mami*)
Непосредна врска до пораките: 148
   RE: Витамини на децата
25.12.2011 9:13:52   
Snowhite RR
Јас му ги растворам во лажица во вода, сок не пија и само така можам да бидам сигурна дека ќе го испија, значи мора на гладно на сабајле да ги пија, тоа е најважно

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 149
   RE: Витамини на децата
25.12.2011 13:02:50   
Felly RR
Јас во лажица не можам, многу тешко се раствора. И гледам да е пред јадење, не исклучиво насабајле. Тебе така ти рекоа? Матеа некогаш и во 6 знае да се разбуди и да побара млеко - значи во 8 кога ќе стане пак нема да и биде на гладно капсулата.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 150
Страница:   <<   < Претходна страница  4 5 [6] 7 8   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  4 5 [6] 7 8   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?