|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  6 7 [8] 9 10   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Витамини на децата
9.2.2012 19:37:37   
bombica
Денес матичната ми препорача да му давам на П. вит. Ц- Ацерола.Го пратив мм да купи и гледам имаат арома на шумско овошје и јагодаuser posted image Што мислите може да се јави алергија од аромата???? Мене некако страв ми е да му дадам па му дадов денес пливит Ц старо провереноuser posted image

(Одговор на членот Џесика)
Непосредна врска до пораките: 176
   RE: Витамини на децата
9.2.2012 22:07:36   
Tanjat7880
Bombica,bash Acerolata jas ja davam na mojot sin,koj pati od alergii i mislam deka nikakov problem ona ne mu pravi a i pokraj nea eve site virusi,bakterii i se ostanato se nashi:)

(Одговор на членот bombica)
Непосредна врска до пораките: 177
   RE: Витамини на децата
10.2.2012 11:05:03   
Felly RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: bombica

Денес матичната ми препорача да му давам на П. вит. Ц- Ацерола.Го пратив мм да купи и гледам имаат арома на шумско овошје и јагодаuser posted image Што мислите може да се јави алергија од аромата???? Мене некако страв ми е да му дадам па му дадов денес пливит Ц старо провереноuser posted image

Мислам од аромата не може да се јави алергија. Штом ти ги препорачал педијатар, слободно давај му.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот bombica)
Непосредна врска до пораките: 178
   RE: Витамини на децата
10.2.2012 14:34:34   
Ikana
Jas sum alergicna na jagodi, dosega od aroma nikogas ne mi se aktivirala alergijata. I jas si piev do pred nekoe vreme vitamin c od acerola. Ti pak prasaj si, jas sum vozrasen covek, ne dete.
Nie sega primame vitamin C vo prasok (so aroma na portokal) i ferum lek.

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 179
   RE: Витамини на децата
10.2.2012 15:05:58   
vezilka RR
Ме интересира овие препарати за имунитет ги давате по препорака на педијататот или на своја рака..сакам да речам дали педијатарот ви предложил вакво средство откако констатирал дека детето често се разболува или како Ние не примаме никакви средства за имунитет, ниту пак педијатарот ни спомнал..Досега само еднаш сме биле болни со сирупче..не знам дали секое дете треба да внесува нешто за имунитет или некои дополнителни витамини user posted image

(Одговор на членот Ikana)
Непосредна врска до пораките: 180
   RE: Витамини на децата
10.2.2012 15:57:52   
JovanaJ

ИЗВОРНА ПОРАКА: vezilka

Ме интересира овие препарати за имунитет ги давате по препорака на педијататот или на своја рака..сакам да речам дали педијатарот ви предложил вакво средство откако констатирал дека детето често се разболува или како Ние не примаме никакви средства за имунитет, ниту пак педијатарот ни спомнал..Досега само еднаш сме биле болни со сирупче..не знам дали секое дете треба да внесува нешто за имунитет или некои дополнителни витамини user posted image

Iskreno ni nas nikogas ne ni preporacal pedijatar deka treba da prima dopolnitelni vitamini (osven C) ili imunostimulatori. Znaci duri i posle cesti razboluvanja. A koga jas prasav dali moze da dadam nekoe vitaminsko sirupce, rece "da da sekako, zosto da ne". Sakam da kazam deka ne sekaogas pedijatrite preporacuvaat, sepak se toa dodatoci vo ishranata i se podrazbira deka moze i bez niv. A normalno ne e steta ako se primaat. I nie ne primavme vitamini nitu imunostimulatori do 3.5godini (neznam kolku imate vie). Koga pocna vo gradinka pocna navistina mnogu cesto da se razboluva i pocnav da mu davam. Ama sepak nastojuvam vitaminite da gi prima preku hranata.

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 181
   RE: Витамини на децата
10.2.2012 22:17:47   
Felly RR
Везилка, овие за имунитет, јас прашав дали да и давам нешто, ама докторката откако слушна дека оди во градинка рече секако нешто мора. Да не одеше во градинка, немаше да и давам ништо друго освен витамини.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот JovanaJ)
Непосредна врска до пораките: 182
   RE: Витамини на децата
18.2.2012 11:15:21   
Bububebe
Мамички после колку време употреба на киндеримуно треба да се прави пауза user posted image

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 183
   RE: Витамини на децата
18.2.2012 14:48:57   
Maca25
Некои викаат еден месец, некој вика дека нема потреба од пауза. Јас решив после една испиена доза да и направам пауза, а во меѓувреме да го воведам Саностол. Задоволна сум од саностолот и сега за сега не ја враќам на киндеримун. Башка и ништо добро не видовме од него искрено. За мене сите ове витамински додатоци ми се исти. Ама затоа што ќерка ми оди во градинка, а и слабо јаде во последно време мора да и давам нешто. Додека не одеше во градинка ништо не и давав.

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Bububebe)
Непосредна врска до пораките: 184
   RE: Витамини на децата
18.2.2012 21:32:39   
Bububebe
ИЗВОРНА ПОРАКА: Maca RR

Некои викаат еден месец, некој вика дека нема потреба од пауза. Јас решив после една испиена доза да и направам пауза, а во меѓувреме да го воведам Саностол. Задоволна сум од саностолот и сега за сега не ја враќам на киндеримун. Башка и ништо добро не видовме од него искрено. За мене сите ове витамински додатоци ми се исти. Ама затоа што ќерка ми оди во градинка, а и слабо јаде во последно време мора да и давам нешто. Додека не одеше во градинка ништо не и давав.


Јас киндеримуно го давам веќе 3 недели.Единственото нешто што не го сеќава во млекото и го пие,затоа се решив за киндеримуно.Најмногу го давам за апетитот,и приметив дека после првата недела детево почна по малку да јаде.Е сега кога ќе ја испие дозата ,поима немам што да давам.Маца да не знаеш нешто слично како киндеримунот,што се става во млеко а да нема некој јак вкус user posted image  Кога пиеше пиковит тројца ја држевме за да му ставам во устата,пола ќе го повратеше и ништо.Фала ти многу Маца user posted image

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 185
   RE: Витамини на децата
18.2.2012 21:46:05   
Maca25
Bubebebe, само не го ставај во топло млеко. Воопшто, се се раствара во топли пијалоци, барем јас тоа го прочитав на упатството.
Кај ќерка ми воопшто не делуваше на апетит, дури и мака мачевме да го испие некогаш. Сега и со саностол не гледам баш некој ефект - во врска со апетитот - ама барем си викам ај уште малце, ќе помине зимото па после нема да мора ништо вештачко да прима.


_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Bububebe)
Непосредна врска до пораките: 186
   RE: Витамини на децата
18.2.2012 21:56:35   
Bububebe
ИЗВОРНА ПОРАКА: Maca RR

Bubebebe, само не го ставај во топло млеко. Воопшто, се се раствара во топли пијалоци, барем јас тоа го прочитав на упатството.
Кај ќерка ми воопшто не делуваше на апетит, дури и мака мачевме да го испие некогаш. Сега и со саностол не гледам баш некој ефект - во врска со апетитот - ама барем си викам ај уште малце, ќе помине зимото па после нема да мора ништо вештачко да прима.



Во млако млеко го ставам,тоа вие ми го кажавте(напишавте) user posted image Фала ти уште еднаш user posted image

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 187
   RE: Витамини на децата
18.2.2012 22:39:53   
kikicka
Јас од денес почнав и б-комплекс ,по препорака на педијатарот да и давам гранули еднаш во денот во млекото ,за апетит немаме проблем со ова само повеќе ке треба јадење,маца рр пробај и ти на Н.да дадеш б комплес за нејадењето па видете.

< Поракaта ја уредил kikicka -- 18.2.2012 22:40:42 >


_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот Bububebe)
Непосредна врска до пораките: 188
   RE: Витамини на децата
19.2.2012 9:50:48   
Felly RR
Bububebe, киндеримунот е повеќе за стимулирање на имуниот систем, а не за подобрување на апетитот. За апетит еве пробај како што пишала кикича со б комплекс

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 189
   RE: Витамини на децата
19.2.2012 10:20:04   
Bububebe
24 часа заштита за Вашето дете
Состав:
100 г. на препарат содржи:
- 70.9 % инулин, 11.5% глукан, 9.2 % прашок од ацерола сок, 6.2 концентрат од колострум ( млеко што се излачува во првите денови после бременоста и содржи висока концентрација на антитела, јаглехидрати и протеини ),
- 1% цинков комплекс,
- 0.9% бифидобактериум лонгум
Витамини во 100г. препарат:
- витамин Б1 31 mg
- витамин Б2 34 mg
- витамин Б6 31 mg
- витамин Б12 62 mg
- фолна киселина 12 mg
- витамин Ц 1.84 g
- цинк 108 mg
За зголемување на одбранбената моќ кај децата Др. Волц создаде идеална имуно комбинација.
Се користи:
• За стимулирање на пасивниот и активниот имунитет
• За регулирање на цревниот тракт
• Како додаток во исхраната
• За зголемување на апетитот кај децата


Текстот е преземен од нет.Шо знам и во аптека ми рекоа дека е за апетит.Пробав и со б комплекс,ама не го сака,не го пие млекото.Има јак мирис и вкус

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 190
   RE: Витамини на децата
19.2.2012 16:39:39   
Felly RR
Добро тоа секако влијае и за апетитот, ама сакав да кажам дека  зајакнувањето на имунитетот му е примарна функција, а зголемувањето на апетитот - секундарна.


_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Bububebe)
Непосредна врска до пораките: 191
   RE: Витамини на децата
28.2.2012 8:31:09   
Sirena##
Posle kolku vreme se javuva rezultat od kinderimuno? d go pie 3 nedeli i gledam nema nekoe podobruvane,pak e nastinata

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 192
   RE: Витамини на децата
28.2.2012 8:54:03   
kikicka
Ние пак се враќаме на првиот сируп '' child's life vitamins & minerals "што го користевме како додатни витамини и минерали имаше резултати најмногу.

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот Sirena##)
Непосредна врска до пораките: 193
   RE: Витамини на децата
28.2.2012 11:08:33   
Sirena##
ИЗВОРНА ПОРАКА: kikicka

Ние пак се враќаме на првиот сируп '' child's life vitamins & minerals "што го користевме како додатни витамини и минерали имаше резултати најмногу.


kikicka od koja apteka go kupuvas ovoj sirup

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 194
   RE: Витамини на децата
28.2.2012 11:20:40   
kikicka
оф сирена незнам дали има во Македонија од овој сируп ,јас го зимам од Хрватска околу 40евра е МНОГУ е ама мислам дека вредат ради тоа што ниеднаш не настина покрај толку шетање и мешање со народ и плус јас бев болна а таа не се разболи покрај мое присуство .
види на нет child's life vitamins изгуглај па побарај во некоја аптека кај нас може и го има.

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот Sirena##)
Непосредна врска до пораките: 195
   RE: Витамини на децата
24.4.2012 16:33:41   
Felly RR
Ние дома имаме од оние таблети вит Ц за џвакање. Во 3 таблети пишува дека има 160 мг вит Ц. Дали смеам од нив да и давам на М по една на ден?

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 196
   RE: Витамини на децата
26.4.2012 11:02:19   
Bububebe
Два месеци давам од Киндервитал,и до сега сум многу задоволна.
Ниту еднаш се нема накашлано,ни кивнато.
Го препорачувам user posted image

user posted image

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 197
   RE: Витамини на децата
26.4.2012 11:09:18   
Beatris
Јас некаде од 6 месеци и давам капки BabyVit, цела зима ја прогуравме без настинки, и сега продолжувам уште да и ги давам. Имаат малку јак вкус на портокал, затоа и ги ставам во овошен чај и си ги пие нема гајле. Е сега едно мало шишенце е 500 ден а се троши бргу ама што да се прави...

_____________________________

Whatever you are feeling is a perfect reflection of what is in the process of BECOMING...

(Одговор на членот Bububebe)
Непосредна врска до пораките: 198
   RE: Витамини на децата
26.4.2012 14:40:31   
Felly RR
Јас сега купив Саностол, ама од толку многу сирупи што пиеше, сега овој не сака ни да го проба. И ставив со сокче, ама пак не го испи.user posted image

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Beatris)
Непосредна врска до пораките: 199
   RE: Витамини на децата
26.4.2012 19:17:02   
Maca25
Јас сум ептен задоволна од Саностолот. Ем крвта и е супер, ем откако го пие има апетит. А откако јаде убаво, поретко и се разболува. Мислам дека комбинацијата Саностол и Ацидосалус и одговара ептен на Нина.

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 200
Страница:   <<   < Претходна страница  6 7 [8] 9 10   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  6 7 [8] 9 10   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Пелени.
пеперутка16

Кога почнавте да го одвикнувате вашето бебе?