|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  8 9 [10] 11 12   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Витамини на децата
14.8.2012 22:11:42   
Barbicki2
Maca RR jas sega bev vo zegin kupiv echinavit c mnogu go falat,za imunitet,i mojte se nastinati so kaslanje i slajm gust,ama gotovo iskasluvaat. si rekov porano da pocnam sega so nesto za imunitet,zosto lani pocnav kasno i sekoj mesec bea bolni.Ova sirupcevo ima ehinacea,slez i uste nesto i se dava preventivno,i koga e pocetok na nastinka,a na neko pisuva se dava 6 do 8 nedeli,ama ne pisuva kolku pauza se pravi.jas ke napravam 1 nedela pa pak ke go pocnam.A sakam i revita maticen mlec da im davam.

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 226
   RE: Витамини на децата
15.8.2012 0:05:42   
Тања РР
МАлку е пауза од една недела кога се зема ехинацеа. Подобро после 8 недели давање ехинацеа да продолжите со некој мултивитамниски препарат и да направите подолга пауза.

_____________________________

There are two ways to live your life. One is as though nothing is a miracle. The other is as if everything is."......А.А

(Одговор на членот Barbicki2)
Непосредна врска до пораките: 227
   RE: Витамини на децата
15.8.2012 8:34:57   
Barbicki2

ИЗВОРНА ПОРАКА: Тања РР

МАлку е пауза од една недела кога се зема ехинацеа. Подобро после 8 недели давање ехинацеа да продолжите со некој мултивитамниски препарат и да направите подолга пауза.

Kolku od prilika pauza eden mesec ili poveke?

(Одговор на членот Тања РР)
Непосредна врска до пораките: 228
   RE: Витамини на децата
15.8.2012 8:45:50   
Felly RR
Тања, ај и јас да те прашам. Јас лани давав Имунобор кидс - комбинација од бета глукан и ехинацеа, и плус и друго имаше, дали некои вит не се сеќавам. Давав 12 недели, па 5 недели пауза, ама после продолжив со Киндеримун, што ми се покажа полош од имуноборот.
Годинава сакам пак Имунобор да давам, и кажи ми според тебе дали е доволно 8 недели да давам, 4 пауза, па пак 8 да давам, или да си одам 12 како што е во упатството?

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Barbicki2)
Непосредна врска до пораките: 229
   RE: Витамини на децата
15.8.2012 12:00:27   
Annet
jas navreme go kupiv surupceto od floradiks KINDERVITAL.mojava pocna da kivka i mrsulcinja po malku ima,i dadov so vodicka,kako sokce go ispi,ubavo e vkusno,ke i davam obavezno po 2 pati na den po 5ml.samo pisuva 2 nedeli da se koristi a golemo e sisevo,nema sansa da go ispie za 2 nedeli,moze li da se koristi podolgo vreme??? ne e bas eftin ,pa da go frlam li?? ne mi e jasno?kazete mi kako pravite vie? pozdrav

< Поракaта ја уредил Annet -- 15.8.2012 12:01:27 >

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 230
   RE: Витамини на децата
15.8.2012 12:21:59   
Bububebe

ИЗВОРНА ПОРАКА: Annet

jas navreme go kupiv surupceto od floradiks KINDERVITAL.mojava pocna da kivka i mrsulcinja po malku ima,i dadov so vodicka,kako sokce go ispi,ubavo e vkusno,ke i davam obavezno po 2 pati na den po 5ml.samo pisuva 2 nedeli da se koristi a golemo e sisevo,nema sansa da go ispie za 2 nedeli,moze li da se koristi podolgo vreme??? ne e bas eftin ,pa da go frlam li?? ne mi e jasno?kazete mi kako pravite vie? pozdrav



Анет,за 4 недели мора да се испие.Така пишува на пакетчето.АКо даваш редовно,таман за 4 недели ќе се испие user posted image

(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 231
   RE: Витамини на децата
15.8.2012 12:52:30   
Barbicki2
Felly RR citav sega nesto za ehinaceata se dava 8 nedeli i se pravelo pauza 4 nedeli,a mozelo i 2 ama zavisi koj preparat e,jas taka najverojatno ke napravam,ama i ke ja prasam maticnata.Annet za 4 nedeli ke go ispiete toj kako sokce e i mora za 4 da se ispie taman ako i davas 2 pati po edno lajce. A dave prasam za pikovit iq dali e dobar za zimava i dali otvara apetit?

(Одговор на членот Bububebe)
Непосредна врска до пораките: 232
   RE: Витамини на децата
15.8.2012 13:39:21   
lilicka

ИЗВОРНА ПОРАКА: Annet

jas navreme go kupiv surupceto od floradiks KINDERVITAL.mojava pocna da kivka i mrsulcinja po malku ima,i dadov so vodicka,kako sokce go ispi,ubavo e vkusno,ke i davam obavezno po 2 pati na den po 5ml.samo pisuva 2 nedeli da se koristi a golemo e sisevo,nema sansa da go ispie za 2 nedeli,moze li da se koristi podolgo vreme??? ne e bas eftin ,pa da go frlam li?? ne mi e jasno?kazete mi kako pravite vie? pozdrav

Јас на Л и земав Пиковит божем да и отвори апетит но ништо исто е поарно ни беше од Бејбивит него од Пиковит!!
Колку го зема Киндервитал??

(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 233
   RE: Витамини на децата
15.8.2012 13:40:55   
AnnaMolly RR
Barbicki, мене еднаш ми дадоа Пиковит пробио да му давам на син ми со антибиотикот и детево како лудо ми јадеше. А буцко си е, нема потреба од стимулација на апетитот. Веднаш го прекинав, прашав во аптека и ми рекоа дека СИТЕ Пиковит сирупи поттикнуваат апетит.

Јас лично витамини не давам, зимоска давав Омега Кидс од Ерба вита и сум препрепрезадоволна. Не знам дали е баш до тоа, ама детево цела зима не ми се разболе (и плус лук во секое јадење, природен витамин user posted image ). Планирам и зимово да му земам од нив.

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот Barbicki2)
Непосредна врска до пораките: 234
   RE: Витамини на децата
15.8.2012 13:44:14   
lilicka
Рр-ки препорачајте ми некои витамини за апетит имаме 13 месеци???user posted image

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 235
   RE: Витамини на децата
15.8.2012 13:44:56   
Barbicki2
ajde ke probam so pikovit za apetit,fala Anna Molly bas moze i toj probio ke go zemam,a so ima vo sostavot?vitamini ima?

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 236
   RE: Витамини на децата
15.8.2012 13:45:08   
Yummy Mammy
ИЗВОРНА ПОРАКА: Annet

jas navreme go kupiv surupceto od floradiks KINDERVITAL.mojava pocna da kivka i mrsulcinja po malku ima,i dadov so vodicka,kako sokce go ispi,ubavo e vkusno,ke i davam obavezno po 2 pati na den po 5ml.samo pisuva 2 nedeli da se koristi a golemo e sisevo,nema sansa da go ispie za 2 nedeli,moze li da se koristi podolgo vreme??? ne e bas eftin ,pa da go frlam li?? ne mi e jasno?kazete mi kako pravite vie? pozdrav


Siseto lici golemo, ama ke vidis ke go potrosis pobrzo. Ako davas 10ml dnevno ko sto vikas, za 2 nedeli ke ti otide. Jas go koristev dodeka se potrosi siseto, poveke od 3 nedeli ne mi traelo.

_____________________________

There are no strangers, just friends you haven''t met yet!

(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 237
   RE: Витамини на децата
15.8.2012 13:48:47   
Barbicki2

ИЗВОРНА ПОРАКА: lilicka

Рр-ки препорачајте ми некои витамини за апетит имаме 13 месеци???user posted image

lilicka kindervital e dobar za apetit i okolu 460 denari e,a eve i za pikovit vikaat dobar bil. Jas im davam i pivski kvasec nekogas primetuvam razlika,ama neznam od koga se dava toj.

(Одговор на членот lilicka)
Непосредна врска до пораките: 238
   RE: Витамини на децата
15.8.2012 13:57:15   
Annet
vo pravo si yimmy mammy,ne izracunav ama aj;-))) taman si e
fala:)

(Одговор на членот Barbicki2)
Непосредна врска до пораките: 239
   RE: Витамини на децата
16.8.2012 1:12:21   
Тања РР

ИЗВОРНА ПОРАКА: Felly RR

Тања, ај и јас да те прашам. Јас лани давав Имунобор кидс - комбинација од бета глукан и ехинацеа, и плус и друго имаше, дали некои вит не се сеќавам. Давав 12 недели, па 5 недели пауза, ама после продолжив со Киндеримун, што ми се покажа полош од имуноборот.
Годинава сакам пак Имунобор да давам, и кажи ми според тебе дали е доволно 8 недели да давам, 4 пауза, па пак 8 да давам, или да си одам 12 како што е во упатството?


Леле шест пати од сабајле се обидувам да ти одговорам, стално некој ме прекинува и се откажувам.

Според мене осум недели континуирана примена на препарат со ехинацеа е доволно, потоа е препорачливо да се направи пауза. Не е добро да се претерува со стимулација на имуниот систем.

_____________________________

There are two ways to live your life. One is as though nothing is a miracle. The other is as if everything is."......А.А

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 240
   RE: Витамини на децата
16.8.2012 10:47:55   
Natuska85
Женски а со пиковитот треба да се прави пауза или не?

_____________________________

"Whoever said that money doesn.t buy happiness didn.t know where to shop."

(Одговор на членот Тања РР)
Непосредна врска до пораките: 241
   RE: Витамини на децата
16.8.2012 11:30:37   
Sandric
Ne mi e jasno zosto site davate vitamini i koga realno nema potreba od toa t.e. vo sred leto koga ima neograniceno kolicini na svezo ovosje i zelencuk i plus decata vi se zdravi bez nekoj poseriozen pad na imunitet?

(Одговор на членот Barbicki2)
Непосредна врска до пораките: 242
   RE: Витамини на децата
16.8.2012 12:15:26   
Barbicki2

ИЗВОРНА ПОРАКА: Sandric

Ne mi e jasno zosto site davate vitamini i koga realno nema potreba od toa t.e. vo sred leto koga ima neograniceno kolicini na svezo ovosje i zelencuk i plus decata vi se zdravi bez nekoj poseriozen pad na imunitet?

moite ne jadat ni ovosje ni zelencuk,samo sok sto pijat gusti od praska po 2 kila na den znaci po litro ednata i drugata.

(Одговор на членот Sandric)
Непосредна врска до пораките: 243
   RE: Витамини на децата
16.8.2012 12:18:20   
Annet
Eve jas ke ti kazam zosto jas pocnav.Mojata kerkicka uste od raganje se nastinata e,non-stop sme po doktori,slab imunitet,slaba krvna slika.......Infekcija vo nose koja postojano e prisutna...mrsuli,kivanje... cela edna godina,eden den ne se raatisavme.Sega resiv da pocnam so surupi za imunitet,bidejki sakam da vidam dali istoto ke ni se slucuva ili ne.Iako ima 1 godinka ne jade zelencuk ama nikako,ovosje da ama ke kasne edno parce i tolku,iako ima vo izobilie...
Eve ja pak ima mrsuli i kiva,nesakam da i davam poveke antibiotici,mi se smaci veke navistina od trcanje po doktori,a ja pazam epten od se...Ovaa godina vaka ke probam i ke vidam ,ako deteto ne mi se razboluva taka,nema da zazalam a mislam deka nema zijan od plus vitamini.....

(Одговор на членот Sandric)
Непосредна врска до пораките: 244
   RE: Витамини на децата
16.8.2012 12:39:52   
Yummy Mammy
Mojava ima 10 meseci, i jade mnogu ovosje i zelencuk, ama pak e non stop zatnata. Pisuvav i pogore, otkako e rodena non stop bez prestan sme po doktori. Od pred dva dena pocnav so Kindervital, pa ke vidime kako ke bide.

_____________________________

There are no strangers, just friends you haven''t met yet!

(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 245
   RE: Витамини на децата
16.8.2012 13:01:44   
Sandric
Ne sakam nikoj pogresno da me sfati, zboram za mnogu deca sto pijat vitaminski sirupi iako nema pricina za toa, znaci potpolno zdravi deca.
A za toa deka nema zijan od vitamin da, ama od prirodni, za ovie sirupive bas i ne sum sigurna.
Nikogas decata ne piele mi se cini poveke vitamini od sega a ne gledam deka se nesto pozdravi od porano.
Jas sekako bi vnela nekoj dodatok vo ishranata dokolku postoi pricina ama ne i preventivno.

(Одговор на членот Barbicki2)
Непосредна врска до пораките: 246
   RE: Витамини на децата
16.8.2012 13:06:30   
Yummy Mammy
Taka e. Jas koga ja prasav nasata doktorka dali da i davam Pikovit na golemata kerka (koga bese okolu godina dena otprilika, togas samo Pikovit mi bese poznat, ne znaev za drugi detski suplimenti), togas dr ni kaza "ma ajde gluposti, sto ke vi se tie koncentrati, se se toa samo sekeri, ne se zalazuvajte, jadete si doma ovosje i zelencuk, barem kaj nas se ima na pazarite".
E sega kolku toa na pazarite se polno so vitamini ili pesticidi, toa e druga tema. :(

_____________________________

There are no strangers, just friends you haven''t met yet!

(Одговор на членот Sandric)
Непосредна врска до пораките: 247
   RE: Витамини на децата
16.8.2012 13:09:53   
Barbicki2
i nie lani bevme site tri sekoj mesec bolni znaci 2 nedeli bolni,2 zdravi,i pak od pocetok. Im davav maticen mlec,propolis med,vitamini,vit c,b kompleks i pak nisto. E sega od sega duri kupiv sirup echinavit c,ke im go davam 8 nedeli,pa pauza 4,pa pak 8 i taka,pa ke vidime sto ke bide. A ke im kupam i pikovit so omega 3 i b kompleks so folna kiselina,pa si vikam godinava pozdravi daj boze ke bidat.

(Одговор на членот Sandric)
Непосредна врска до пораките: 248
   RE: Витамини на децата
16.8.2012 13:10:46   
Тања РР

ИЗВОРНА ПОРАКА: Natuska85 RR

Женски а со пиковитот треба да се прави пауза или не?


Нема потреба Натушка, тоа се само витамини.

_____________________________

There are two ways to live your life. One is as though nothing is a miracle. The other is as if everything is."......А.А

(Одговор на членот Natuska85)
Непосредна врска до пораките: 249
   RE: Витамини на децата
16.8.2012 20:06:17   
Maca25
А вистина е дека сирупите со Ехинацеа не се даваат ако детето е болно? нешто вакво имам слушнато.
Јас уште немам ништо купено, само вит. Ц ама кај и да е ќе треба да земам. Мислам дека ќе продолжиме со Саностол.

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Тања РР)
Непосредна врска до пораките: 250
Страница:   <<   < Претходна страница  8 9 [10] 11 12   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  8 9 [10] 11 12   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?