|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  12 13 [14] 15 16   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Крштевка - колку е важна?
8.4.2012 13:25:37   
maki1

ИЗВОРНА ПОРАКА: Ikana

А мора ли рано рано сабајле да биде крштевката? Не може ли попладне? Пошто ние ќе имаме и венчавка во ист ден и што попрво да направам до 10 сабајле...фризер, бебе, шминка или облека?!??!


Mislam deka do 12 mora d abide ,ama prastajte si najubavo.inaku nie na 31.5 na rodendenot na M ke se vencameuser posted image .


_____________________________

Pantai Rai

-Heraclitus

(Одговор на членот Ikana)
Непосредна врска до пораките: 326
   RE: Крштевка - колку е важна?
8.4.2012 13:27:00   
Bububebe

ИЗВОРНА ПОРАКА: Ikana

Женски може ли да ми кажете што ми треба се за крштевка во црква? Значи облека и пешкир за бебето, свеќи, на кумот поклон, и...? Фала многууууuser posted image


Облеката за user posted image ,свеќите се од кумот.А треба да носиш една крпа и сапунче за попот.И толку user posted image

(Одговор на членот Ikana)
Непосредна врска до пораките: 327
   RE: Крштевка - колку е важна?
8.4.2012 13:29:56   
Bububebe
А заборавив за поклонот.Ние поклонот на кумот му го дадевме кога го каневме заедно со поканата

(Одговор на членот Bububebe)
Непосредна врска до пораките: 328
   RE: Крштевка - колку е важна?
8.4.2012 13:30:16   
miana
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  10 11 12 13 [14]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова те
Toa za sapunot i jas ke go pisev i peskirceto za popto..Inaku najubavo e koga ke si zakazete krestevka da si go prasasa popot toj naj tocno ke ti kaze

(Одговор на членот Bububebe)
Непосредна врска до пораките: 329
   RE: Крштевка - колку е важна?
8.4.2012 13:34:06   
mamicka77
ИЗВОРНА ПОРАКА: Bububebe


ИЗВОРНА ПОРАКА: Ikana

Женски може ли да ми кажете што ми треба се за крштевка во црква? Значи облека и пешкир за бебето, свеќи, на кумот поклон, и...? Фала многууууuser posted image


Облеката за user posted image ,свеќите се од кумот.А треба да носиш една крпа и сапунче за попот.И толку user posted image


kumot si nosi i obleka majkata nosi samo bonboni da pocaste i krpa i sapun na popot ,a alista ne sekako user posted image ke go ponese obleceno, a jas doma go daruvav kumot i kumata i kumceto na vrata koga mi ja dadoa

(Одговор на членот Bububebe)
Непосредна врска до пораките: 330
   RE: Крштевка - колку е важна?
8.4.2012 13:42:03   
Ikana
Фала женски, ние го прашавме попот и тој прво ни закажа за во 10 сабајле пошто после имало погреби и јас реков штом е така, може ли попладне и тој реше нема проблем и закажавме во 17ч. Ем дење ќе биде уште, ем после на вечера директ, не мора да чекаме цел ден, а и бебето да не го мачиме.
Е сега ние имаме време до крштевката уште 2 и пол месеци па здравје, мм ќе си го земе кумот и заедно ќе одат да си одбере он што сака (разумно), и тогаш и ќе си го земе поклонот.

(Одговор на членот mamicka77)
Непосредна врска до пораките: 331
   RE: Крштевка - колку е важна?
8.4.2012 16:46:45   
mama_sk
Од ваше искуство што обично се купува за крштевка, злато, облека, играчка или се даваат пари? А што најчесто купуваат кумовите и старосватите? user posted image

(Одговор на членот Ikana)
Непосредна врска до пораките: 332
   RE: Крштевка - колку е важна?
8.4.2012 22:49:17   
miana
Jas kako sto znam kumot treba da go oblece deteto od glava do peti za od crkva,da kupi nekoe zlatce,i nekoe poklonce .Naseto dete bese obleceno od glava do peti,dobi zlatna alka i lulaska od kumovite. Nie koga bevme sega skoro na krstevka kaj vnuce od bratucedka kupivme garderoba,zlatni obetki,patiki i pari ( no pravese i rodenden i krstevka ) Lani isto na edna krstevka kupivme kondurcinja.Ako nemas nekoe svojstvo ( kum ) mozes da kupis sto sakas.

(Одговор на членот mama_sk)
Непосредна врска до пораките: 333
   RE: Крштевка - колку е важна?
8.4.2012 23:55:39   
kikicka
Неми е јасно зошто тине си била на крштевката? Кој така ти кажал декамајката несмее да биде?Зоштоо? Јас бев на нашата а како што читам и ситемајки скоро присуствувале накрштевката на бебето. Тебе свеки пак некој мајтап ти направилаuser posted image .За вакви работи се прашува поп што смее а што не, а не свекиuser posted image
ИЗВОРНА ПОРАКА: mamicka77

ИЗВОРНА ПОРАКА: Bububebe


ИЗВОРНА ПОРАКА: Ikana

Женски може ли да ми кажете што ми треба се за крштевка во црква? Значи облека и пешкир за бебето, свеќи, на кумот поклон, и...? Фала многууууuser posted image


Облеката за user posted image ,свеќите се од кумот.А треба да носиш една крпа и сапунче за попот.И толку user posted image


kumot si nosi i obleka majkata nosi samo bonboni da pocaste i krpa i sapun na popot ,a alista ne sekako user posted image ke go ponese obleceno, a jas doma go daruvav kumot i kumata i kumceto na vrata koga mi ja dadoa




_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот mamicka77)
Непосредна врска до пораките: 334
   RE: Крштевка - колку е важна?
9.4.2012 9:11:00   
Mihaela 2010
Неми е јасно зошто тине си била на крштевката? Кој така ти кажал декамајката несмее да биде?Зоштоо? Јас бев на нашата а како што читам и ситемајки скоро присуствувале накрштевката на бебето. Тебе свеки пак некој мајтап ти направила .За вакви работи се прашува поп што смее а што не, а не свеки


Nie sme kumovi vo Kumanovo i na krstevkata majkata ne prisustvuvase,samo tatkoto i negovite roditeli,bas i jas se zacudiv..Posle od koga zavrsi celata ceremonija iskocivme i otidovme kaj niv doma,ne preceka kumasinkata i trebase da ni bakne raka,a nie da i gi dademe decinjata (bliznacinja se)..i taka

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 335
   RE: Крштевка - колку е важна?
9.4.2012 9:29:16   
arh_diz
ИЗВОРНА ПОРАКА: mama_sk

Од ваше искуство што обично се купува за крштевка, злато, облека, играчка или се даваат пари? А што најчесто купуваат кумовите и старосватите? user posted image

Kumovite na M mu kupija zlatnik raganje i krstenje .Nitu obleka sme nosele vo crkva nitu nisto.Jas si bev prisutna na krstevkata nekade okolu 13  casot bese , posle otidove site na rucek.

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот mama_sk)
Непосредна врска до пораките: 336
   RE: Крштевка - колку е важна?
9.4.2012 23:09:16   
vanessa30
Nie lani bevme kumovi na edno milo devojce koe go krstivme Mila, i za krstevka koga ne kanea ni donesoa pokloni za nas, a nie na krstevkata donesovme obleka za user posted image celosno da se oblece, duri i pelenata bese od nas.(i toa dva para obleka bidejki neznaevme dali ke bide toplo ili ladno vremeto, edno kompletce so fustance, i edno so pantaloncinja i maice, rebook paticinja, coramcinja i zlatno lance so privezok krst), isto taka i svekite vo crkva bea od nas, a vo restoranot donesovme torta.

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 337
   RE: Крштевка - колку е важна?
10.4.2012 7:44:09   
Annet
neznam,nie se mislime,ama izgleda na pocetok na maj ke pravime. kumata treba sveki alista banjarka,a nie nea ja prasavme ne saka nisto,ama ke i zemam nesto za uspomen jas.......i samo domasnite na rucek.
mislevme kako da bide,se odlucivme samo 10 dusi i tolku vo restoran pa za 4 mes i e rodenden ,togas ke ima festa ;-))))

(Одговор на членот vanessa30)
Непосредна врска до пораките: 338
   RE: Крштевка - колку е важна?
3.5.2012 15:46:15   
Ring
Devojki, ajde davajte predlozi za poklon za kumot za krstevka ? za dve nedeli ke go krstime bebusot , a nemam ideja zq poklon ...
Sto kupivte vie ?
kumot e single... pa nekako ic ne mi teknuva sto da kupam...pomagajteuser posted image

(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 339
   RE: Крштевка - колку е важна?
3.5.2012 15:48:34   
Mihaela 2010
Mozes ubav novcanik,ili kozen kais,nekoja kosula,ili ednostavno ubav original parfem...imas dosta izbor baska ti e eden ne mu ja mislis za cela familija.Ja da sum na tvoe mesto bi odbrala parfem nekoj dobar orginal leten...

(Одговор на членот Ring)
Непосредна врска до пораките: 340
   RE: Крштевка - колку е важна?
3.5.2012 22:10:24   
Beatris

ИЗВОРНА ПОРАКА: Ring

Devojki, ajde davajte predlozi za poklon za kumot za krstevka ? za dve nedeli ke go krstime bebusot , a nemam ideja zq poklon ...
Sto kupivte vie ?
kumot e single... pa nekako ic ne mi teknuva sto da kupam...pomagajteuser posted image


Нас кумот ни е сингл, му земавме кондури од Бата, до душа сам си ги одбра, и пошто е сам, за неговите земавме постелнина, а за брат му пижами. Доста е user posted image

_____________________________

Whatever you are feeling is a perfect reflection of what is in the process of BECOMING...

(Одговор на членот Ring)
Непосредна врска до пораките: 341
   RE: Крштевка - колку е важна?
3.5.2012 23:24:23   
Ring

ИЗВОРНА ПОРАКА: Beatris RR


ИЗВОРНА ПОРАКА: Ring

Devojki, ajde davajte predlozi za poklon za kumot za krstevka ? za dve nedeli ke go krstime bebusot , a nemam ideja zq poklon ...
Sto kupivte vie ?
kumot e single... pa nekako ic ne mi teknuva sto da kupam...pomagajteuser posted image


Нас кумот ни е сингл, му земавме кондури од Бата, до душа сам си ги одбра, и пошто е сам, за неговите земавме постелнина, а за брат му пижами. Доста е user posted image


za negovite i jas mislev postelnina...za kumot se mislev za nekoja maska kozena tasna aktovka od mona za dokumenti , ama nekako skapicki user posted image ,
a vo mona imaat edna dobra varijanta da kupis vaucer i da go poklonis , pa posle kumot so saka neka si kupi i neka si dodade pari...moze taka i ke napravam !!!

Fala Beatris i Mihaela 2010

(Одговор на членот Beatris)
Непосредна врска до пораките: 342
   RE: Крштевка - колку е важна?
5.5.2012 16:41:51   
mamicki
По долго размислување user posted image , а крштевка ќе правам дури за 2 месеца user posted image , решив што да им подарам на кумовите. На кумата кожена чанта, марама и козметичка колекција, а на кумот кошула, кожен ремен и некоја добра колекција исто така. Што мислите за таа варијанта? Плус имаат и две ќерки, девојки веќе, ќе морам да земам нешто и за нив, дајте некој предлог?

(Одговор на членот Ring)
Непосредна врска до пораките: 343
   RE: Крштевка - колку е важна?
5.5.2012 16:57:47   
Џесика
Зависи колку планираш да потрошиш за девојчињата, има убави часовници младалачки во swatch.

_____________________________

Жената по природа е АНГЕЛ, но ако и ги скршат крилата таа лесно ќе научи да лета на метла!!!

(Одговор на членот mamicki)
Непосредна врска до пораките: 344
   RE: Крштевка - колку е важна?
5.5.2012 17:34:02   
mamicki
Odlicna ideja, ti blagodaram Jesika user posted image ... Pa planiram so okolu 200-250 evra da gi "sredam" user posted image site cetvorica user posted image

(Одговор на членот Џесика)
Непосредна врска до пораките: 345
   RE: Крштевка - колку е важна?
7.5.2012 14:39:36   
miana
Ние најверојатно крштевката ке ја правиме крајот на мај..Сакам на 27 ми мај,само да видиме дали има термин во ресторанот.Сакаме да правиме во "Ден и нок"
Кумот и кумата ни се млади дечко и девојка...На кумата ке и купиме ланче од сваровски,а на кумот мм ке го праша што сака,ако сака да излезат и да си одбере панталони,кошула и нешто слично...За кумата бирам јас,а за кумот ке бира мм.

(Одговор на членот mamicki)
Непосредна врска до пораките: 346
   RE: Крштевка - колку е важна?
7.5.2012 14:43:59   
Ikana
user posted image user posted image user posted image
Браво Мианке!!!

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 347
   RE: Крштевка - колку е важна?
7.5.2012 19:13:57   
miana
Да,да..Црквата ја закажав на 27 ми во 11 и 30 во автокоманда во св.Архангел Михаил. Сега ми останува добра организација за да можам да постигнам се за дваеетина дена. Инаку читам горе за тоа дека некои мајки не присуствуваат на крштевката на децата..И мајками крштеваше дете во куманово и таа мајка не присуствуваше на крштевката.Изгледа тоа е кумановски обичај. Ете така и нашата крштевка ке бидне..Ајде сите да си ги крстите бебушките што побрзо...user posted image

(Одговор на членот Ikana)
Непосредна врска до пораките: 348
   RE: Крштевка - колку е важна?
7.5.2012 20:53:13   
Ikana
Мислам дека не смееш да влезеш во црква кога имаш циклус, нечиста нешто така велат, незнам навистина! Велат и дека не треба по 12 часот на пладне да биде крштевката, но поповите велат дека може. Мислам дека нема строго правило околу тоа, да имаше сите ќе го знаевме, нели_ сепак се тоа само локални обичаи. Ние крштевката на 24 јуни ја закажавме, здравје имаме време. Сега гледав некои бебешки фустани, има голем избор ни з градов, само не сакам нешто многу нападно да биде со карнери или сл. , туку нешто убаво баш како за тој чин.

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 349
   RE: Крштевка - колку е важна?
7.5.2012 22:32:54   
Andriance
Eve ja od najtaze iskustvo da vi prenesam...mama e prisutna za celo vreme duri i ona go oblekuva soblekuva i prevzema od kum posle banjanje...

mianke..ako ti treba za nesto help pisi slobodno

_____________________________

Зборовите и времето користете ги правилно!!! Ни едното ни другото не можете да ги вратите!!!

(Одговор на членот Ikana)
Непосредна врска до пораките: 350
Страница:   <<   < Претходна страница  12 13 [14] 15 16   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  12 13 [14] 15 16   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?