|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  10 11 [12] 13 14   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Крштевка - колку е важна?
11.3.2012 5:24:39   
Goddess*

ИЗВОРНА ПОРАКА: mamicki

Уште од сега планирам што и како ќе купувам user posted image , небаре во тоа е поентата на крштевката, а планирам да правам и крштевка и да славам прв роденден... Бројам, бројам... куп гости ми се собираат, голема фамилија, а на кумовите се чудам што да им купувам, имаат две големи ќерки, девојки, а едната од нив ќе го крсти Климент, па некако логично ми е да и купам нејзе најголем дар, но што?



ja bi ti predlozila nesto od Swarovskiuser posted image za kumata, ima dosta golem izbor i za secij dzebuser posted image

(Одговор на членот mamicki)
Непосредна врска до пораките: 276
   RE: Крштевка - колку е важна?
11.3.2012 5:28:26   
Goddess*

ИЗВОРНА ПОРАКА: Goddess*


ИЗВОРНА ПОРАКА: mamicki

Уште од сега планирам што и како ќе купувам user posted image , небаре во тоа е поентата на крштевката, а планирам да правам и крштевка и да славам прв роденден... Бројам, бројам... куп гости ми се собираат, голема фамилија, а на кумовите се чудам што да им купувам, имаат две големи ќерки, девојки, а едната од нив ќе го крсти Климент, па некако логично ми е да и купам нејзе најголем дар, но што?



ja bi ti preporacala nesto od Swarovskiuser posted image za kumata, ima dosta golem izbor i nema utka so takov poklonuser posted image


(Одговор на членот Goddess*)
Непосредна врска до пораките: 277
   RE: Крштевка - колку е важна?
11.3.2012 10:03:24   
kikicka
Јас би рекла кој како си заслужил....еве јас толку ги почитував али они мене не не дојдиа на роденденот на Л и пто сега да зборувам,инаку за крштевката ги дарував по 50 евра ,значи кум,кума,ќерќа им и синот кој не беше али сепак ајде за сите и плус на старатанекоија спавача и земав ,е сега не се сеќавам дали тие донесоа нешто или само тоа што се облекува во црква ама се сеќавам дека рекоа од нас толку од господ повеќе ,а имаат,ама не ме нервира тоа туку тоа што саакаат да ги почитуваш а не те почитувааат ,е нема така!

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот Goddess*)
Непосредна врска до пораките: 278
   RE: Крштевка - колку е важна?
12.3.2012 22:04:53   
Andriance
I nie se dogovorivme so mm krstevka za Andrej da pravime za denot na nashata svadba - 6-ti maj...nedela e ubav den...mm nejke se da pravime na prv rodenden..nejkel dva ubavi povodi da spoi u eden,.znam deka se mng pari ( a bas ne
gi imame na pretek hiihhi plus kej ideme i na odmor..)ama rekovme ako ne pa rodendento moze vo igroteka...ili neshto kako hakuna matata...

se mislam samo sto i kako se kupuva od nasa strana za kumovi a i obratno dali shto i kolku od prilika???

_____________________________

Зборовите и времето користете ги правилно!!! Ни едното ни другото не можете да ги вратите!!!

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 279
   RE: Крштевка - колку е важна?
14.3.2012 11:31:32   
Beatris
Уфф тешка работа е ова, ние па решивме 2 во 1, ептен залади па неќев крштевка во зима, сега ќе треба со се роденден.

Се фаќам за работа да ја исчитам темава од почеток user posted image user posted image user posted image  

_____________________________

Whatever you are feeling is a perfect reflection of what is in the process of BECOMING...

(Одговор на членот Andriance)
Непосредна врска до пораките: 280
   RE: Крштевка - колку е важна?
14.3.2012 13:06:23   
Annet
leleeee sega se mislam i jas sto da pravam.sakam da ja krstime I posle Veligden,ama vikav domasnite samo,no ziveeme mnooguuu so starosvat i cicko na mm...lellee vrti-suci pak 30 lugese sobiraat,doma nema sansa sigurno vo nekoj restorant.
jas nesakam i rodenden i krstenka vo eden den,maltretiranje e za site posebno za deteto,vaka za 2-3 saati gotovo aj sikter hahahha
a ova sto velite za kumovi jas si ja prasav kumata,i kazav koi se adettite mi kaza nesakam nisto ova e za I nema mene sto da mi kupuvas,sekako ke kupam nesto za uspomen os krstenkata...i takaaa aj samo neka e zdrava i ziva.so ke prais toa e.....za rodenden e dr prikaska..zdravje

(Одговор на членот Beatris)
Непосредна врска до пораките: 281
   RE: Крштевка - колку е важна?
14.3.2012 13:15:25   
maki1
Nie krstevka pravevme na 3 meseca,i bea samo kumovite,starosvaticata moite roditeli,brat mi i na mm roditelite,se na se 15 dusi.Mislev deka taka e najdobro ,ako vikavme tetki i strini ke bese svadba,i da vi kazam epten bese ubavo,intimno,bez guzvi e sega za rodendenot ke gi vikneme normalno i potesniot krug od familijata.inaku za daruvanje ,na site im kupivme casovnici i plus na kumata postelnina od tac i za maloto obleka,a za M,kumovite donesoa samo ona sto treba za oblekuvanje i torta ,a starosvaticata za user posted image garderoba.

_____________________________

Pantai Rai

-Heraclitus

(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 282
   RE: Крштевка - колку е важна?
14.3.2012 14:29:44   
penelopa
Едно техничко прашањеuser posted image : во колку часот се закажува чинот на крштевање, има определено или е по желба и договор. И колку трае?
Прашувам бидејќи син ми спие од 12 до 14 и не сакам да му го реметам редот па би сакала крштевката да биде околу 14.30 и после тоа на ручек во ресторан. Дали е тоа изводливоuser posted image

_____________________________

"When planning for a year, plant corn. When planning for a decade, plant trees. When planning for life, train and educate people."- Kuan Tzu

(Одговор на членот maki1)
Непосредна врска до пораките: 283
   RE: Крштевка - колку е важна?
14.3.2012 14:32:52   
Beatris
Јас мислам дека треба да биде до 12ч, ама не сум сигурна user posted image , ајде нека каже некоја од поискусниве мамички.

_____________________________

Whatever you are feeling is a perfect reflection of what is in the process of BECOMING...

(Одговор на членот penelopa)
Непосредна врска до пораките: 284
   RE: Крштевка - колку е важна?
14.3.2012 14:32:57   
miana
Jas kako sto znam se krsteva do 12 h pretpladne a ne potoa ,mada sega po nekoi novi zakoni pravat i koga sakas,zavisi do crvkata. Takada najubavo e da si prasate vo crkvata vo koja sto sakate da go krestevate bebeto.,

(Одговор на членот penelopa)
Непосредна врска до пораките: 285
   RE: Крштевка - колку е важна?
14.3.2012 14:35:45   
miana
I jas edvaj cekam da dojde denot koga ke ja krstime mojata princezicka.... Za prvoto dete ne bevme mnogu finansiski mokni No sepak napravivme ubava krstevka so 30 tina dusi a za ova dete ke pravime malce poubavo bidejki imame podobri uslovi. Sakam da ja krstevam vo avtokomanda ( mnogu e ubava crkvata i dvorot za slikanje -tamu pravev i za prvoto dete )Mislam deka e vazna krstevkata bidejki sum vernik,i veruvam vo boga..Planirame da i ja napravime koga ke ima 6 meseci a toa bi bilo juni-juli nekoj den ..Edvaj cekam

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 286
   RE: Крштевка - колку е важна?
25.3.2012 10:38:49   
Ikana
Јас имам...па да речам мала недоумица. Имено јас и мм не сме венчани во црква, само граѓански брак имаме склопено. Е сега, мм е така, малку по терсене по тие работи, иако е крстен, како и јас. Разговарав со него и се согласи на венчавка во црква и крштевка за малата, чисто за да ме усреќи. Е сега, ние венчавката во црква треба да ја правиме пред крштевката или како? М е родена во зима, па или би ја правела ова лето крштевката, или сега венчавката (не зборам за свадба, мала венчавка со макс 15 луѓе, најблиските), па крштевката наредната зима. Тоа што ме интересира е, мора да оди по некој редослед или?

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 287
   RE: Крштевка - колку е важна?
25.3.2012 11:01:08   
mila mama

ИЗВОРНА ПОРАКА: penelopa

Едно техничко прашањеuser posted image : во колку часот се закажува чинот на крштевање, има определено или е по желба и договор. И колку трае?
Прашувам бидејќи син ми спие од 12 до 14 и не сакам да му го реметам редот па би сакала крштевката да биде околу 14.30 и после тоа на ручек во ресторан. Дали е тоа изводливоuser posted image


Мислам дека е изводливо, се е ствар на договор. Ние имавме закажано во 13 часот, како за беља Е. заспа во кола па ја чекавме до кај 13:30 да се разбуди. Се зависи дали црквата е зафатена после вашата крштевка со друга, или свадба или сл.

_____________________________

Razbirlivo e deteto da se plasi od temninata...
No, ne e razbirlivo vozrasen da se plasi od svetlinata.

(Одговор на членот penelopa)
Непосредна врска до пораките: 288
   RE: Крштевка - колку е важна?
25.3.2012 11:01:11   
mamicki
Икана, може и двете церемонии во еден ден да се обават, околу тоа треба да разговараш со свештеникот. Прво вас ќе ве венчаат, а потоа ќе го крстат user posted image , и најнакрај- ручек со најблиските на некое убаво место.

(Одговор на членот Ikana)
Непосредна врска до пораките: 289
   RE: Крштевка - колку е важна?
25.3.2012 11:03:58   
mamicki

ИЗВОРНА ПОРАКА: miana

Jas kako sto znam se krsteva do 12 h pretpladne a ne potoa ,mada sega po nekoi novi zakoni pravat i koga sakas,zavisi do crvkata. Takada najubavo e da si prasate vo crkvata vo koja sto sakate da go krestevate bebeto.,

Ne se krsteva samo do pladne! Ako sakas, i na polnokj moze, samo treba da ne e vo tn. nekrsteni denovi, t.e od Bozik do Vodokrst, samo togas ne se krsteva. A za vencavka, isto, ne e vazno kolku e casot, samo da ne e vo posti i povtorno, vo nekrstenite denovi.

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 290
   RE: Крштевка - колку е важна?
25.3.2012 11:13:45   
bombica

ИЗВОРНА ПОРАКА: Ikana

Јас имам...па да речам мала недоумица. Имено јас и мм не сме венчани во црква, само граѓански брак имаме склопено. Е сега, мм е така, малку по терсене по тие работи, иако е крстен, како и јас. Разговарав со него и се согласи на венчавка во црква и крштевка за малата, чисто за да ме усреќи. Е сега, ние венчавката во црква треба да ја правиме пред крштевката или како? М е родена во зима, па или би ја правела ова лето крштевката, или сега венчавката (не зборам за свадба, мала венчавка со макс 15 луѓе, најблиските), па крштевката наредната зима. Тоа што ме интересира е, мора да оди по некој редослед или?

Пишав и во друга тема ист случај сме и ние.Само имаме склучено грѓански брак, црковен не.Тука некаде читав као морало да бидат родителите венчани за да се крсти бебето така да ако е ова точно тогаш ќе мора прво да се венчаме па после да го крстиме П..Е сега колку е ова вистина дека мора да бидат родителите венчани незнам.Имам неколку пријатели кои не се венчани во црква а деацата им се крстени.Баш за ова разговарав пред некој ден со една пријателка што ги талка овие работи и ми рече дека не мора но дека според црквата детето ќе ни биде ванбрачно.Ќе треба да одам да прашам во црква да видам што ќе речат....Инаку ние бевме со план сега во април да го крстиме П. ама кумовите имаа некои проблеми така да не се знае дали ќе успееме да го крстиме до 1 год.user posted image

(Одговор на членот Ikana)
Непосредна врска до пораките: 291
   RE: Крштевка - колку е важна?
25.3.2012 11:23:28   
Ikana
Па се сомневав дека е така некако, мора венчавка па крштевка. Работата е во тоа што кога се земавме, планиравме дека еден ден ќе направиме свадба, ама така излегоа работите, а сега и некако со мало бебе не ми се прават церемонии, од типот на свадбарски обичаи или носење венчаница. Не ја носев кога требаше, па сега ќе ја носам....мислам чему? Па тек на крштевка да носам венчаница...незнам мене ми е смешно тоа.

(Одговор на членот bombica)
Непосредна врска до пораките: 292
   RE: Крштевка - колку е важна?
25.3.2012 12:26:54   
mamicki
Ok, ako e ater za vencanica rabotata user posted image Inaku, mozes da obleces fustan/komplet koj bi bil eleganten, no ne vencanica. Mnogu devojki iako pravat svadba so site adeti- ne oblekuvaat vencanica. Toa mi e mn. vpecatlivo i interesno (imam moznost da vidam golem broj nevesti bidekji kako pretstavnik na opstinata sklucuvam gragjanski brakovi), ima nevesti obleceni vo preubavi modeli, najcesto vo boja na sampanj ili slonova koska, pa so sesir i dr. modni dodatoci preubavo izgledaat.

(Одговор на членот Ikana)
Непосредна врска до пораките: 293
   RE: Крштевка - колку е важна?
25.3.2012 12:51:38   
Ljubovce
Mnogu ubav moment,Andrej go krstev koga bese okolu 3 i pol meseci,vernik sum i uste od koga napravi 40dena veke mi bese vo plan krstevkata. Duri ne si go krstev ic ne se osekav ubavo ,ssekoj den toa mi bese vo glava,zosto go znam znacenjeto na svetoto krstenie i nemav mir dur ne go krstivme :)
Inaku pravevme samo za najbliskite roditelite nasi,kumovi i starosvat,na kumovite im napraviv nesto kako bovci so se ubavi raboti otprilika me fati po okolu 6000 od covek,dvajca se mladi,kumata e moja najnajbliska drugarka a kumot blizok rpijatel na maz mi i zatoa niv gi odbravme.
A Andrej dobi mnoguuuuuu podaroci od niv,edna OGROMNA kutija polna so alista epten mnogu,jas kako malo dete se raduvav koga gledav edno po edno,i toa se ubava i skapa obleka,igracki,stolce za jadenje,dubak i mnoguuuuu ubava torta.
pominavme mnogu ubavo,nekoe posebno cuvstvo me obzema ia vistinski uzivav vo toj den.
A malku poplace ama na banjkanjeto bese miren:)si znaese dteteto deka nesto mnogu ubavo i golemo mu se slucuva :))

(Одговор на членот mamicki)
Непосредна врска до пораките: 294
   RE: Крштевка - колку е важна?
25.3.2012 13:28:11   
Ikana
А може ли на пример, бидејќи немаме кума уште (кумот ни е сингл), кума да биде моја блиска другарка? Исто, која улога ја има старосватицата во крштевката, ако веќе имаме кум што ќе го крсти детето? И исто мора ли да биде старосватицата истата што се потпиша во матично, или? Пошто незнам, ама мислам дека таа функција подобро ќе одговара (кума на крштевка) на друга личност, исто многу блиска.

< Поракaта ја уредил Ikana -- 25.3.2012 13:32:42 >

(Одговор на членот Ljubovce)
Непосредна врска до пораките: 295
   RE: Крштевка - колку е важна?
25.3.2012 13:34:15   
bombica
Икана на крштевка треба само кум/кума значи 1 ја обавува церемонијата.Старосватот нема никаква улога во крштевањето туку во венчавката во црква.Исто за венчавка треба и девер.

(Одговор на членот Ikana)
Непосредна врска до пораките: 296
   RE: Крштевка - колку е важна?
25.3.2012 13:40:15   
Ikana
ААА Бомбица фалааа! user posted image
Значи вака:
Кум -Чек!
Девер-Чек!
Старосватица-Чек!
Е па ги имам сите потребни актери, време е да почнам да планирам крштевка и венчавка! Јас мислам да ги однесам во град и да си одберат што сакаат за поклон, дали саат, дали облека, дали накит и фино лепо да им го купам и дадам на денот Д. Која е поентата да купувам нешто што нема да им се допадне. Ова како за бурмите user posted image
И нив ќе ги најдам шо да праам, адети! user posted image

ЕЕЕЕЕЈЈЈ заборавив!
А што мислите за ова:
Јас кога останав бремена беше точно на Велигден. И Велигден чекавме во црквата Св. Ѓоргија во Кисела Вода. Единствена црква каде што стапнав за време на бременост беше Св. Ѓоргија и се породив на ден Св. Ѓоргија исто, на 9-ти декември. Е сега јас сакам во таа црква да ја крстам, бидејќи и мм е таму крстен.

< Поракaта ја уредил Ikana -- 25.3.2012 13:43:45 >

(Одговор на членот bombica)
Непосредна врска до пораките: 297
   RE: Крштевка - колку е важна?
25.3.2012 15:01:28   
Џесика
Можеш во која црква сакаш ако имаат термин, ние од Карпош се заакавме во Автокоманда, исто, на ден св.Архангел се веривме, и во таа црква правевме венчавка, крштевка, молитви, секој повод во таа црква си го обавувамеuser posted image А за крштевката исто правеше мој братучед, на истиот ден венчавка и крштевка, само што прво они се венчаа, па после го крстеа малиот... и знам дека најчесто закажуваат до пладне, односно до 12 да се заврши крштевката.

_____________________________

Жената по природа е АНГЕЛ, но ако и ги скршат крилата таа лесно ќе научи да лета на метла!!!

(Одговор на членот Ikana)
Непосредна врска до пораките: 298
   RE: Крштевка - колку е важна?
25.3.2012 15:18:55   
Ikana
Моите малце се изненадија што сакам во Св. Ѓоргија, наша фамилијарна црква со генерации е Св. Димитрија, а и на мм родителите, слава им е на Митров ден. Тоа исто е Св. Димитрија, ако не се лажам. Ама бидејќи Св. Ѓоргија не чуваше и беше единствен светец пред кој се помолив во црква, за време на цела бременост, онака си го имам како заштитник на мојата мала Огнена Марина (тој е празникот на М).

(Одговор на членот Џесика)
Непосредна врска до пораките: 299
   RE: Крштевка - колку е важна?
25.3.2012 15:38:45   
Andriance
Eve i nie vekje zakazavme krshtevka..kje ja pravime na denot na svadbata plus prazni...6-ti maj..zakazavme vo sveta petka, tam,u go nosev za 40 dena i ubavo mi e..posle ideme ma rucece so malku mizice ama kje imame odprilika 50 gosti...i site ni se epten bliski...jas sakam vakvi raboti, me ispolnuvaat..ubavo se cuvstvuvam...Andrej kje ima bezmalku 8 meseci..naracav i torta i sega samo uste ja da se stokmam user posted image

_____________________________

Зборовите и времето користете ги правилно!!! Ни едното ни другото не можете да ги вратите!!!

(Одговор на членот Ikana)
Непосредна врска до пораките: 300
Страница:   <<   < Претходна страница  10 11 [12] 13 14   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  10 11 [12] 13 14   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Пелени.
пеперутка16

Кога почнавте да го одвикнувате вашето бебе?