|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  13 14 [15] 16 17   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Крштевка - колку е важна?
8.5.2012 9:05:06   
Luci
И свеки моја запна демек мајката не смеела да присуствува на крштевка ама јас ко што ме дал Господ одма зврц во црква и фино лепо си прашав и ми рекоа дека тоа се однесува на мајките кои крштеваат деца до 40 дена и единствено тогаш а и кога имаат циклус не присуствуваат бидејќи не се чисти. А што се однесува до тајмингот за крштевање, летно време поточно овој период стрикно за во Св. Пресвета Богородица закажуваат до 19 часот, зимно време е порано бидејќи порано се стемнува

_____________________________

Рани куче да те лае!!!

(Одговор на членот Andriance)
Непосредна врска до пораките: 351
   RE: Крштевка - колку е важна?
9.5.2012 14:18:10   
Annet
леле ја ве читам и се чудам ,нели е многу 200 и кусур евра да дадеш поклон за кум??кум си е кум најсвето ама па.......
колку што знам за свадби толку дадов сега за детето за крштевка толку многу?? ами не ме свакајте погрешно ама јас мислам да купам нешто убаво и за успомен ама 200 евра не,башка нашата кума несака ништо,и претерано е тоа мислам..кај ти е црква,ресторан,гости торта бакшиш?? ааа не стасуваат 500 евриња така.....на детето на книшка ќе му ги ставам,жими се.не сум стипса ама многу е.јас мислам нешто од сваровски да земам.................може и некоја друга идеја ќе видам од тука

(Одговор на членот Andriance)
Непосредна врска до пораките: 352
   RE: Крштевка - колку е важна?
9.5.2012 14:54:15   
miana
Леле мамички јас ич не размислив,си закажав крштевка,а ке имам добиено тогаш..И сега што да правам?? и бај д веј user posted image никаде неможам да најдам толку мало фустанче за моето бебе..Се се некако големки...Уффф што да правам сега???

(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 353
   RE: Крштевка - колку е важна?
9.5.2012 14:59:12   
Annet
miance ako ne dois napij se nekoe apce za odlozuvanje ,zosto da ne odis ;-))) nekoi ke me karaat amasea......vidi vo anzi ili weniceza fustance
ИЗВОРНА ПОРАКА: miana

Леле мамички јас ич не размислив,си закажав крштевка,а ке имам добиено тогаш..И сега што да правам?? и бај д веј user posted image никаде неможам да најдам толку мало фустанче за моето бебе..Се се некако големки...Уффф што да правам сега???


(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 354
   RE: Крштевка - колку е важна?
9.5.2012 15:03:42   
miana
видов во анжи се многу скапи а ми треба за пола саат зошто кумот ке си ја облече после тоа ....Инаку дојам и неможам да пијам ништо...Неее дека ке одам,сигурно ке одам ама како кога попот ке ми даде крст да бацам...цт цт цт ц ама се зазнав...Да му се јавам на гинекологот ке ме направи луда- срамота е ...ништо што е тука е ,ке ми прости господ

(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 355
   RE: Крштевка - колку е важна?
9.5.2012 15:08:14   
dostickage
ИЗВОРНА ПОРАКА: miana

видов во анжи се многу скапи а ми треба за пола саат зошто кумот ке си ја облече после тоа ....Инаку дојам и неможам да пијам ништо...Неее дека ке одам,сигурно ке одам ама како кога попот ке ми даде крст да бацам...цт цт цт ц ама се зазнав...Да му се јавам на гинекологот ке ме направи луда- срамота е ...ништо што е тука е ,ке ми прости господ


ja iskreno prv pat slusam za ova.Koga bev jas na krstevka za sin mi nemase moment deka nema da vlezam.Popot ni e semeen pop povekje od dvaeset godini taka sto veruvam deka ako nesto trebalo kje me prasal ili kje mi kazel.
Ako imas dobieno u krajna linija ne slusaj rekla kazala od mene ili bilo koj tuku prasaj si go popot.Kako kje ti kaze taka kje si napravis.

Jas barem taka pravam, ako mi treba nesto prasuvam strucno lice :-) 

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 356
   RE: Крштевка - колку е важна?
9.5.2012 15:12:21   
miana
Знам ама па срам ми е да му пријдам на попот и да му речам - оче јас имам мензис и сега што??/? Единствено да појдам во некоја друга црква и онака да прашам поп - што ако мајката има мензис? Уффф ( ова мензис па колку глуп збор е )

(Одговор на членот dostickage)
Непосредна врска до пораките: 357
   RE: Крштевка - колку е важна?
9.5.2012 15:19:29   
ivanaborjan
Zdravo na site !!! Ve citam postojano i se razbiram primenuvam nekoi od vasite soveti !!!! Nova sum na forumov i pozdrav do site mamicki... Jas imam 7mesecen sin i uste go nemame krsteno !!! Od site postojano slusam deka za deteto e poubavo koga e krsteno pomalo,no nie sepak se resivme da go krstime na godinkata ...Inaku so mm ne sme vencani i nekoi vikaat deka nema da ni go krstat deteto dokolku nie ne sme vencani...Neznam sega toa kako e...sekoj kazuva razlicno... user posted image user posted image Sepak za podarocite i daruvanjeto na kumovite mislam deka treba da e neso pomalo i simbolicno otkolku ogromni bovci i podaroci bidejki kako i da e i na svadba ste gi daruvale...Baska mojot kum e super,za nasata registracija im spremiv bovci so nemozea da si gi odnesat ddo doma (ne klasnicni ) a sea za krstevka znam deka ke kupam samo neso simbolicno...I sega nekoj sovet..... Dali treba da se vencam pred da mi go krstat deteto..Koga prasavme eden pop toj ni rece deka trebalo da bideme vencani ama ne bilo moralno...... Pozdrav do site od mama IVana i Borjan

(Одговор на членот dostickage)
Непосредна врска до пораките: 358
   RE: Крштевка - колку е важна?
9.5.2012 15:24:00   
miana
Јас сега кога закажував ме прашаа ( кога запишуваа таму ) во црквата дали сме јас и мажот крстени ,дали е кумот крстен и дали сме венчани во црква..Би ви рекла во ист ден да го направите и тоа и тоа,баш би било симпатично..Мама и тато да се венчаат и бебето да се крсти..Од друга страна пак детето не треба да влегува во црква ако не е крстено такада ке треба некој да го цува додека вие се венчате па потоа да го крстат бебето. вО секој случај прашај те поп. И патем - добре дојде на форумов...

(Одговор на членот ivanaborjan)
Непосредна врска до пораките: 359
   RE: Крштевка - колку е важна?
9.5.2012 15:24:23   
arh_diz

ИЗВОРНА ПОРАКА: miana

Знам ама па срам ми е да му пријдам на попот и да му речам - оче јас имам мензис и сега што??/? Единствено да појдам во некоја друга црква и онака да прашам поп - што ако мајката има мензис? Уффф ( ова мензис па колку глуп збор е )

Mozes da vlezes vo crkva ako imas menzis nemozes samo da se molis i da zapalis sveka

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 360
   RE: Крштевка - колку е важна?
9.5.2012 15:27:06   
miana
Знам ама зборувам за крстењето на бебето... Дали смеам да бидам таму кога ке се крсти и нели попот дава да се бакне крстот а јас знам дека не смеам

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 361
   RE: Крштевка - колку е важна?
9.5.2012 15:43:16   
riba79
za krstevka na bebe ne mora roditelite da se vencani vo crkva tuku samo da se krsteni tie i kumot,,,,nie ne sme vencani vo crkva pa kerka mi e krstena vo sv dimitrija...user posted image

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 362
   RE: Крштевка - колку е важна?
9.5.2012 15:47:07   
ivanaborjan
Fala Vi mnogu,Jas znam deka moze da se vleguva vo crkva so dobieno,megutoa nemozes da baknuvas krst i ikoni jas taka znam....Sepak kako i da e site razlicno kazuvaat i da prasas 3 popovi site razlicno ke ti kazat... :)

(Одговор на членот riba79)
Непосредна врска до пораките: 363
   RE: Крштевка - колку е важна?
9.5.2012 15:50:53   
ivanaborjan
Ti blagodaram miana....I jas bi sakala taka i vencavka i krstevka i rodenden se vo edno,ama do septemvri ima vreme..Ke isplanirame se !!!!

(Одговор на членот riba79)
Непосредна врска до пораките: 364
   RE: Крштевка - колку е важна?
9.5.2012 17:19:21   
arh_diz

ИЗВОРНА ПОРАКА: miana

Знам ама зборувам за крстењето на бебето... Дали смеам да бидам таму кога ке се крсти и нели попот дава да се бакне крстот а јас знам дека не смеам

Jas ne sum baknuvala krst.Dokolku imas menzis mislam deka nesmees da bacuvas krst
A zosto ne go prasas popot sto te maci , i taka ke moras da odis da ja zakazes krstevkata, nisto sramno da mu kazes deka ke imas menzis


_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 365
   RE: Крштевка - колку е важна?
9.5.2012 18:46:20   
kikicka
Леле луѓе што го тупите само со ова дека мајка несмеела да присуствува,ако она не е таму тогаш незнам кој треба да е! Одете слободно,јас незнам што е толку срамота да речеш попе неможам да бацувам крст од џ причини и тоа е...не ти е брат попот па да му се срамиш,извини што сум груба ама сега стварно е безврска. И не се замарај толку дека неможеш да најдеш фустанче,и онака е за пола саат,облечи си го нормално,а после мисли му а заедно со кумот доколку те праша што сакаш да и облечете,па тогаш барај фустанчиња. Нема шанси да нема никаде!!
Јас па не се ни сеќавам на крштевката на Л што и како било,и дали сум имала менструација,дури мислам дека попот ме праша пред да бакнам,што не е нешто срамно,па мајкаму стара не сме тинејџери да се срамиме од нешто што е најнормалоuser posted image

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 366
   RE: Крштевка - колку е важна?
10.5.2012 0:37:57   
miana
И јас решив да не се замарам,п ана крај и краева и овамензисот ни го дал господ и тоа е господова работа..А инаку кикичке за фустанче навистина нема такв

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 367
   RE: Крштевка - колку е важна?
10.5.2012 0:44:11   
miana
Нема такво фустанче како што сакам јас а тоа е бело и,како невестинско ..Незгодно ми е да му кажувам на кумот како да ја облече ( ако ме праша- Да ке кажам ) а од причина што незнам во што ке ја облечат кумовите,јас сакам да имам слики од бебето онака како јас што ке го дотерам ( да ми биде најубаво) Сакам да имам слики ид неа дотерана од денот па како и да ја обечат кумовите нема да замерам..А што ако тие не и ја погодат големината и да изгледа како кловн??еве свеки ми купила едно фустанче ( најмалото ) и беше сигурна дека ке и биде точно а тоа како долга хаљина и ми изгледа како тетка некоја..Еве што ако така погрешат и кумовите??? А не сакам да се правам многу паметна и да им кажувам јас што и како. Верувам во кумата млада девојка е и сигурно ке одбере нешто убаво но од претходно наведените причини јас сакам да си ја дотерам и да си имам убави слики од неа..Така беше со првото така ке биде и со ова...И јас барам и се надевам дека ке најдамм големина..Ако најдам баш ке ви пишам.

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 368
   RE: Крштевка - колку е важна?
10.5.2012 10:24:31   
riba79
miana,a zosto ne i kazes na kumata koe brojce za da ne zgresi...jas koga ja krstev malata me prasaa sto,kako i so koj prasako da go isperat zasto jas ne pereno ne oblekuvam na sebe a ne pak na malo bebe..moj sovet da i kazes,brojce,otprilika model,boja ili ako ste bliski odete zaedno kupete go..ne e toa sramotauser posted image

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 369
   RE: Крштевка - колку е важна?
10.5.2012 10:48:52   
bebe82
Miana, jas za mojata lepotica imam edno nevestinsko fustance kako sto go opisuvas, ama e svetlo rozevko, onaka epten e svetla rozevata, i mi e zemeno od Mothercare, ne znam dali proveri tamu, i imam uste edno belo kako nevestinsko ama ima kafeavi cvetovi niz nego i mnogu e ubavo i toa, toa mi e zemeno od Tilla (go ima vo Anzi toj brend) (znaci i dvete na krajot imaat onaka kako cipka ama fraerska).
Proveri vo Mothercare, duri i mislam deka vidov belo fustance onaka sto se sekavam, bev tamu minatata nedela.

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 370
   RE: Крштевка - колку е важна?
10.5.2012 12:09:19   
mamicka77

ИЗВОРНА ПОРАКА: miana

Нема такво фустанче како што сакам јас а тоа е бело и,како невестинско ..Незгодно ми е да му кажувам на кумот како да ја облече ( ако ме праша- Да ке кажам ) а од причина што незнам во што ке ја облечат кумовите,јас сакам да имам слики од бебето онака како јас што ке го дотерам ( да ми биде најубаво) Сакам да имам слики ид неа дотерана од денот па како и да ја обечат кумовите нема да замерам..А што ако тие не и ја погодат големината и да изгледа како кловн??еве свеки ми купила едно фустанче ( најмалото ) и беше сигурна дека ке и биде точно а тоа како долга хаљина и ми изгледа како тетка некоја..Еве што ако така погрешат и кумовите??? А не сакам да се правам многу паметна и да им кажувам јас што и како. Верувам во кумата млада девојка е и сигурно ке одбере нешто убаво но од претходно наведените причини јас сакам да си ја дотерам и да си имам убави слики од неа..Така беше со првото така ке биде и со ова...И јас барам и се надевам дека ке најдамм големина..Ако најдам баш ке ви пишам.


miana abe srcka pa od prilika znaes kako e oblecena prvata kerkicka od kumot isto taka mislam ke bide i za vtoroto ako ti se e svigalo zaprvata kerkicka sigurno i sega ke ti se sviga dvete se devojcinja

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 371
   RE: Крштевка - колку е важна?
11.5.2012 11:52:15   
Annet
prasanjeto mi e :dali treba torta od majkata i tatkoto,ili samo od kumata.neznam kako e redot

(Одговор на членот mamicka77)
Непосредна врска до пораките: 372
   RE: Крштевка - колку е важна?
11.5.2012 11:58:12   
Ikana
Анет, јас вака си викам...ако се заинтересира кумот, ќе му кажам точно што да купи за облекување, и ако треба торта, по нивни вкус нека биде.
Инаку мојата старосватица нема да биде тука кога ќе биде мојата венчавка и крштевката на бебето, па сега си барам нова старосватица. Штета, навистина ми е жал. Кумов ако не се заинтересира во скоро време што треба и како треба, јас сама се ќе си купам.
Во црква ќе влезам и те како на крштевката, не може тоа без мене да се одвива.
Фустанче купив за пред чинот, а изгледа ќе си купам и за после чинот. Планирам и целосна смена на улоги да направам околу сето ова. Ете така. user posted image

(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 373
   RE: Крштевка - колку е важна?
11.5.2012 13:47:34   
miana

ИЗВОРНА ПОРАКА: riba79

miana,a zosto ne i kazes na kumata koe brojce za da ne zgresi...jas koga ja krstev malata me prasaa sto,kako i so koj prasako da go isperat zasto jas ne pereno ne oblekuvam na sebe a ne pak na malo bebe..moj sovet da i kazes,brojce,otprilika model,boja ili ako ste bliski odete zaedno kupete go..ne e toa sramotauser posted image

Kumata ni e od drug grad i me prasa samo dalia da gi ispere i da gi ispegla alistata..I rekova - pa da bi bilo pozelno i se nasmeav. Vo ponedelnik ke odime kaj niv i se ke se dogovorime.
Inaku za torta bi trebalo kumovite da si donesat,ama jas toa nema da im kazuvam zosto mi e sram - mislam nema na niv da cekam tuku ako donesat ok ,ako ne zdravje..Majkami ke mi kupi torta.Za prvoto bebe mi kupija na mm babamu ,majakmi i kumovite ( drugi bea kumovi na prvoto dete) e sega pak ke mi kupi majkami,pa koj drug ke donese- neka doneseuser posted image

(Одговор на членот riba79)
Непосредна врска до пораките: 374
   RE: Крштевка - колку е важна?
11.5.2012 13:52:48   
Mihaela 2010
Nie bidejki ist den pravevme krstevka i prv rodenden torta si imavme nie,neli normalno za vo igrotekata,iako kumata me prasa dali da kupuva rekov nema potreba so ke im pravam posle na tortive ,ke mi ostanat...taka da se e do lugeto,ete mene me prasaa...

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 375
Страница:   <<   < Претходна страница  13 14 [15] 16 17   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  13 14 [15] 16 17   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?