|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  11 12 [13] 14 15   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Крштевка - колку е важна?
25.3.2012 15:43:39   
Ikana
Ние на 12 мај се земавме user posted image
Планираме некаде во јуни крштевка...здравје само!

(Одговор на членот Andriance)
Непосредна врска до пораките: 301
   RE: Крштевка - колку е важна?
25.3.2012 23:09:53   
miana
i nie vo juni ke pravime krstevka... Nie se zemavme na 22 ri juni a bebeto ke ni ima 6 meseci i vremeto ke bide toplo..Aj kazete nekoe ubavo restorantce so ubav dvor za krstevka...

(Одговор на членот Ikana)
Непосредна врска до пораките: 302
   RE: Крштевка - колку е важна?
25.3.2012 23:24:48   
Andriance
ИЗВОРНА ПОРАКА: miana

i nie vo juni ke pravime krstevka... Nie se zemavme na 22 ri juni a bebeto ke ni ima 6 meseci i vremeto ke bide toplo..Aj kazete nekoe ubavo restorantce so ubav dvor za krstevka...


Miana, nie kje pravime vo RAGUZA..na terasata..ubavo e pokriena,si ima rekicka user posted image uslugata e na nivo...i baska si imaat besplatno zivo muzice ako sakas...onakvi sevdalinki..

< Поракaта ја уредил Andriance -- 25.3.2012 23:25:38 >


_____________________________

Зборовите и времето користете ги правилно!!! Ни едното ни другото не можете да ги вратите!!!

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 303
   RE: Крштевка - колку е важна?
25.3.2012 23:29:29   
miana
aaa da super predlog... Sum bila vo Raguza i epten sum zadovolna i od hranata i od uslugata. Mozeee super predlog..Ima vreme do juni ama sepak sakam da razgledam poveke opcii...Taman da bide i za pusacite user posted image Ama da ne e tesno nadvor vo Ragusa???? Ke razgledam..Vie ako imate uste idei pisuvajte..Jas misam i na oreov lad,mada toa pa e mnogu dalekuuser posted image Ke smislime

(Одговор на членот Andriance)
Непосредна врска до пораките: 304
   RE: Крштевка - колку е важна?
3.4.2012 21:59:27   
Andriance
Devojki...de dajte mi nekoja ideja za minimalno ukrasuvanje na prostor i bombincinja za krstvekata....ja sakav baloni vrzani za ogradata na restoranot ( toa e bas pokraj masite), sakav nekoi interesni detski bomboncinja, salvetki, onaka vo sredina da bide so plavo platno ili zeleno...i sto znam..taka nesto sarenko na nego..kako konfetki ili too much user posted image

_____________________________

Зборовите и времето користете ги правилно!!! Ни едното ни другото не можете да ги вратите!!!

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 305
   RE: Крштевка - колку е важна?
3.4.2012 22:23:32   
Sneska25
Nie krstevkat ke ja pravime na 15 april na den Veligden user posted image Mislam deka ubav den sme odbrale za krstevka a i prv rodenden i e na mojata mala princeza user posted image

(Одговор на членот Andriance)
Непосредна врска до пораките: 306
   RE: Крштевка - колку е важна?
4.4.2012 8:26:14   
Luci

ИЗВОРНА ПОРАКА: Andriance

Devojki...de dajte mi nekoja ideja za minimalno ukrasuvanje na prostor i bombincinja za krstvekata....ja sakav baloni vrzani za ogradata na restoranot ( toa e bas pokraj masite), sakav nekoi interesni detski bomboncinja, salvetki, onaka vo sredina da bide so plavo platno ili zeleno...i sto znam..taka nesto sarenko na nego..kako konfetki ili too much user posted image

user posted image
user posted image

_____________________________

Рани куче да те лае!!!

(Одговор на членот Andriance)
Непосредна врска до пораките: 307
   RE: Крштевка - колку е важна?
4.4.2012 10:03:19   
Bububebe
user posted image

(Одговор на членот Luci)
Непосредна врска до пораките: 308
   RE: Крштевка - колку е важна?
4.4.2012 10:05:04   
Bububebe
Еве ги и бомбончињата


user posted image

(Одговор на членот Bububebe)
Непосредна врска до пораките: 309
   RE: Крштевка - колку е важна?
4.4.2012 10:32:39   
penelopa
Убаво украсено Бубубебе, а кој ти украсуваше или сама плус едно прашање бомбончињава со торта се даваат или?

_____________________________

"When planning for a year, plant corn. When planning for a decade, plant trees. When planning for life, train and educate people."- Kuan Tzu

(Одговор на членот Bububebe)
Непосредна врска до пораките: 310
   RE: Крштевка - колку е важна?
4.4.2012 10:35:22   
Bububebe

ИЗВОРНА ПОРАКА: penelopa

Убаво украсено Бубубебе, а кој ти украсуваше или сама плус едно прашање бомбончињава со торта се даваат или?



Фала Пенелопа и јас мноогу сум задоволна.Ептен убаво дојде
Ми украсуваше Анастасија балони од Битола.
А бомбончињата јас ги давав пред тортата,за сите по едно user posted image

(Одговор на членот penelopa)
Непосредна врска до пораките: 311
   RE: Крштевка - колку е важна?
4.4.2012 11:45:26   
Andriance

ИЗВОРНА ПОРАКА: luci


ИЗВОРНА ПОРАКА: Andriance

Devojki...de dajte mi nekoja ideja za minimalno ukrasuvanje na prostor i bombincinja za krstvekata....ja sakav baloni vrzani za ogradata na restoranot ( toa e bas pokraj masite), sakav nekoi interesni detski bomboncinja, salvetki, onaka vo sredina da bide so plavo platno ili zeleno...i sto znam..taka nesto sarenko na nego..kako konfetki ili too much user posted image

user posted image
user posted image


Aaaaa Luci, preubavo znachi...mnogu mi se dopagja masata...kradam nekoja ideja..tebe koj ti ukrasuvase?? a bomboncinjata?

_____________________________

Зборовите и времето користете ги правилно!!! Ни едното ни другото не можете да ги вратите!!!

(Одговор на членот Luci)
Непосредна врска до пораките: 312
   RE: Крштевка - колку е важна?
4.4.2012 13:17:10   
vanessa30
I nie vo juni krsevka ke pravime, ama nasata ke bide vo Bt i toa vo Sv Arhangel Mihail. A za restoran seuste ne sme izbrale.

(Одговор на членот Andriance)
Непосредна врска до пораките: 313
   RE: Крштевка - колку е важна?
4.4.2012 13:22:50   
AnnaMolly RR
Кај нас немаше бонбончиња, мене тие ми се како за на свадба. Зошто па се даваат бонбони на крштевка user posted image

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот vanessa30)
Непосредна врска до пораките: 314
   RE: Крштевка - колку е важна?
4.4.2012 13:27:00   
Maca25
И јас тоа сакав да прашам - зошто се даваат бонбончиња на крштевка?

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 315
   RE: Крштевка - колку е важна?
4.4.2012 13:53:20   
vanessa30
Neznam, nekoja nova moda, trgovcive izmisluvaat nacini kako da ni zemat poveke pari. Neli za veselba i taga togas najmnogu pari se davaat.
Sestrami za krstevkata na vnuk mi nemse vakvi bonboncinja i za krstevkata za naseto kumasince nemase vakvi bonboncinja. Ama na edna krstevka lani kaj bratucetka na maz mi imaa isti vakvi so bebence kako ukras.

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 316
   RE: Крштевка - колку е важна?
4.4.2012 14:06:46   
Luci

aaaa Luci, preubavo znachi...mnogu mi se dopagja masata...kradam nekoja ideja..tebe koj ti ukrasuvase?? a bomboncinjata?

Балоните од Флексбол ги донесоа а др.работи сама. Плавото платно хартија си го купив од цвеќара, топчињата и каменчињата што се низ масата ги земав од Џамбо, салфетките сама ги направив а бонбончињата ги нарачав од маалска цвеќара.
Иначе како што пиша Ванеса, некој си нов тренд е да се даваат вакви бонбончиња на крштевка и секако начин да ни земат пари трговците. Јас кога прв пат ги видов мнооогу ми се допаднаа и од таа причина и јас си порачав за крштевката на синот

_____________________________

Рани куче да те лае!!!

(Одговор на членот Andriance)
Непосредна врска до пораките: 317
   RE: Крштевка - колку е важна?
4.4.2012 14:18:35   
blue_blue
Jас се прашував што е модава со бомбони давање - дека јас колку што знам тие за на свадба се за торта и по правило се даваат на немажени/неженети демек маја да ги фати - да се оженат/омажат. А на крштевка за што се даваат? И мене лично ми е премногу и украсување на просторот и салфетки со бебиња, со играчки и итд...Крштевка ми е интимен чин кога бебето ја зема религијата и ми е за ептен за тесно семејство, некако се ми иде да биде мирно, тивко, интимно, не гледам тука причина за славење, за правење свадба, особено што детето ништо не разбира. Ама нели секој како си сака и си сфаќа, и нормално така ќе си прави...ние на крштевка имавме 20 луѓе (беше и прв роденден на децата) и после крштевка бевме на седенка со шведска маса во тенискиот клуб што е во гимназијата Георги Димитров. За нас беше тоа идално, мирно, тивко без помпа, само со ептен блиска фамилија (мајка, татко, брат, сестра), кумови и неколку многу многу блиски пријатели.

(Одговор на членот vanessa30)
Непосредна врска до пораките: 318
   RE: Крштевка - колку е важна?
4.4.2012 14:23:48   
blue_blue
Ако баш сакате да почитувате религија треба кумот да не биде јаден и пиен ништо од сабајле (ни вода), демек за да бил чист кога ќе ја прима религијата за детето. Од таа причина (ако го почитувате ова) логично е да закажете крштевка порано од сабајле за да не ви умре кумот од глад и од жед user posted image

ИЗВОРНА ПОРАКА: Beatris RR

Јас мислам дека треба да биде до 12ч, ама не сум сигурна user posted image , ајде нека каже некоја од поискусниве мамички.

(Одговор на членот Beatris)
Непосредна врска до пораките: 319
   RE: Крштевка - колку е важна?
4.4.2012 14:24:50   
blue_blue
aa да, и требало од да дојде кај вас и да го изнесе он детето од дома, ама ова не знам зошто беше user posted image

(Одговор на членот blue_blue)
Непосредна врска до пораките: 320
   RE: Крштевка - колку е важна?
4.4.2012 14:31:20   
blue_blue
ти треба само кум за крштевка, освен ако не си случај како мене па ти треба и кума за да го крштева заедно со кумот другото дете user posted image  Јас многу ја сакам мојата кума (и кумот) и толку многу беше радосна што и она ќе крштева, пошто таа должност нели секогаш е на кумот, кумата не доаѓа на ред. И стварно ептен профи и двајцата ја обавија работата, им се гледаше колку се радувааи децата ни еднаш не заплакаа

ИЗВОРНА ПОРАКА: Ikana

А може ли на пример, бидејќи немаме кума уште (кумот ни е сингл), кума да биде моја блиска другарка? Исто, која улога ја има старосватицата во крштевката, ако веќе имаме кум што ќе го крсти детето? И исто мора ли да биде старосватицата истата што се потпиша во матично, или? Пошто незнам, ама мислам дека таа функција подобро ќе одговара (кума на крштевка) на друга личност, исто многу блиска.

(Одговор на членот Ikana)
Непосредна врска до пораките: 321
   RE: Крштевка - колку е важна?
4.4.2012 14:45:07   
AnnaMolly RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: Ikana

А може ли на пример, бидејќи немаме кума уште (кумот ни е сингл), кума да биде моја блиска другарка? Исто, која улога ја има старосватицата во крштевката, ако веќе имаме кум што ќе го крсти детето? И исто мора ли да биде старосватицата истата што се потпиша во матично, или? Пошто незнам, ама мислам дека таа функција подобро ќе одговара (кума на крштевка) на друга личност, исто многу блиска.


И нашиот кум беше сингл, сестра му беше во улога на кума само колку да има некој да му ги придржува свеќите додека тој го држи бебето. А старосватицата нема ама апсолутно никаква улога на крштевката.
А ти ако сакаш некој друг да ти го крсти детето, а не кумот што ви бил за свадбата, може. Ако сакаш и сите деца може различен човек да ти ги крсти.


_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот blue_blue)
Непосредна врска до пораките: 322
   RE: Крштевка - колку е важна?
4.4.2012 15:11:47   
Ikana
А мора ли рано рано сабајле да биде крштевката? Не може ли попладне? Пошто ние ќе имаме и венчавка во ист ден и што попрво да направам до 10 сабајле...фризер, бебе, шминка или облека?!??!

< Поракaта ја уредил Ikana -- 4.4.2012 15:12:08 >

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 323
   RE: Крштевка - колку е важна?
8.4.2012 13:22:43   
Ikana
Женски може ли да ми кажете што ми треба се за крштевка во црква? Значи облека и пешкир за бебето, свеќи, на кумот поклон, и...? Фала многууууuser posted image

(Одговор на членот Ikana)
Непосредна врска до пораките: 324
   RE: Крштевка - колку е важна?
8.4.2012 13:24:31   
maki1
Ikana,vie samo za kumot ako mu kupuvate nesto ta treba da go nosis,se drugo e od kumot.Znaci oblekata ,peskirot ,svekite seto toa kumot si go nosi,normalno vie od doma ke si se doterate,ama od crkva se izleguva vo obleka od kumot.

_____________________________

Pantai Rai

-Heraclitus

(Одговор на членот Ikana)
Непосредна врска до пораките: 325
Страница:   <<   < Претходна страница  11 12 [13] 14 15   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  11 12 [13] 14 15   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Пелени.
пеперутка16

Кога почнавте да го одвикнувате вашето бебе?