|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Рубеола е вирусна болест, која се јавува во детството. Се шири преку респираторни секрети (носот и устата).
Клучни зборови:

image
/11


Ако неимунизиранабремена жена се инфицира со рубеола, нејзиното дете може да умре предпородувањето или може да се роди со сериозни оштетувања, како што се катаракта,ментална ретардација, глувост, срцева мана, кожен исип и зголемување на црниотдроб и слезената.

Децата со рубеолаобично имаат благо покачена темепратура, црвеникав, средно крупен исип накожата и зголемени и осетливи лимфни жлезди, зад ушите и позади на вратот. Возраснитеможе да имаат лесно покачена темепратура, главоболка и течење на носот. Тие можеда се жалат на болка и оток на зглобовите.

Инфекцијата можеда помине и без да се пројават јасни симптоми. Во ретки случаи, може да настаневоспаление на мозокот .
Инкубациониот период изнесува 14-21 дена.

Во РепубликаМакедонија имунизацијата (вакцинација и ревакцинација) против ова заболување езадолжителна и континуирана во тек на целата календарска година согласнопостоечкиот годишен Календар за задолжителна имунизација.

Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

Житарици во исхраната на децата
Житариците се едни од најдобрите извори на лесна и брзо достапна енергија. Ако се потсетиме на пирамидата на здравата ис...
6
10 неверојатни супермоќи кои ги имаат беби...
Бебиња - Сите ние го започнуваме животот како едно. Бебињата се мали, гласни, често смрдливи и имаат навика да прават ни...
5
Кортикостероиди за дерматолошка примена
Кога ќе се спомне кортикостероид, кај родителите веднаш се појавува страв, недоумица и се поставуваат безброј прашања - ...
4
Доењето е здравствено прашање, а не начин ...
Американската академија за педијатрија суптилно ги промени упатствата за доење на новородените бебиња: Доењето веќе не е...
3
Анкета

Doenje
AnMari

Koga prestanavte da go doite deteto?

na 2 god (100%)

na 3 god (0%)

na 4+ god (0%)


Број на сите гласови: 1

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!