|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

На внуката и ги пробушила ушите без знаење на мајката

Редакција Рингераја, 2.2.2021
Една жена полудела поради постапка на свекрвата, која по сопствена иницијатива ги пробушила ушите на нејзината тримесечна ќерка

image
/11


"Семејството на мојот сопруг и јас се соочувавме со некои културолошки бариери во минатото. Се обидувам да ги надминам, но кога во се работи за моите деца (имам четиригодишно момче и ќерка од три месеци), едноставно не можам “, напиша таа на „ Редит “.

Како што вели таа, бушење на ушите на децата е дел од традицијата на семејството на нејзиниот сопруг, и тоа им се прави веднаш по раѓањето.

"Не се чувствував добро поради тоа. Знаев дека детето нема да се сеќава на тоа и дека болката е занемарлива, но сакав еден ден да одлучи сама дали сака да го стори тоа или не. Да, дупките може да зараснат, но повеќе сакам да го сторат тоа сами по сопствен избор “, објасни таа.

И рекла на свекрвата дека сака да ја почитува нејзината одлука, а нејзиниот сопруг се согласил. Мислејќи дека тоа е решена работа, три месеци по раѓањето ја оставила својата ќерка со свекрвата.


"Кога се вративме, ушите на ќерка ми беа пробушени. Ми рече дека го сторила тоа со помош на јатрвата. Го правела тоа на сите бебиња во семејството и тоа е традиција за неа. Бев бесна. Се чувствував нападнато, ги зедов моите деца и и реков да си оди. И мојот сопруг полуде и се расправаше со неа пред куќата, а потоа таа замина “, ја раскажа таа ситуацијата.

Од тој ден, таа не дозволува свекрвата да ги гледа внуците и ги праша луѓето дали е во право. Многумина го дадоа своето мислење :

"Тоа воопшто не е во ред. Не е дека таа ги излакирала ноктите на детето за да може да се поправи штетата. Таа направила дупки во ушите на вашето дете. Непростливо", вели една личност.

"Децата се ваши, не се нејзини. Ако не може да ги почитува одлуките на другите луѓе, тогаш таа не е добар избор за чување деца", додава друга.

„Свекрвата ти работеше зад грб и не треба да ги гледа децата ако не може да следи едноставни упатства“, заклучува третиот.

 

Како би постапиле вие?

Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

БАРАМЕ 12 Ѕвезди за бебе календар за 2022 ...
Драги родители, не ги пропуштајте моментите на среќа и чиста радост со вашите малечки, зачувајте ги тие спомени како неш...
20
Пример за правилни фотографии - Ѕвезда на ...
Проверете како да направите правилна фотографија за натпреварот Ѕвезда на бебе календар за 2022 година спонзорирана од J...
11
Пост бебешки гради - 8 работи кои никој не...
Градите после породувањето, независно од тоа дали доите или не, се соочуваат со промени неколку месеци откако ќе се поро...
5
Исхрана за време на доењето
Додека доите зголемена е потребата за калории. Разновидната и здрава исхрана во која уживавте во бременоста треба да про...
5
Анкета

Izbor na ime za bebufff
Ikana

Zdravo RR-ki! Imame edna slatka nedoumica so izbor na imeto na bebufkata nasa, pa bi sakala od vas da cujam mislenje, bidejki nie ne mozeme da se odlucime definitivno za edno ime :)

Kaja (45%)

Mina (20%)

Marina (14%)

Konstantina (21%)


Број на сите гласови: 271

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!