|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Стрии во бременоста: Превенција и третман

Редакција Рингераја, 10.10.2020
Повеќето жени веруваат дека можат да спречат стрии со употреба на креми и лосиони. Денес на пазарот има многу кремови за кои се тврди дека спречуваат стрии. Тие можат да помогнат да се намалат стриите, но нема научни студии што го поддржуваат ова
Клучни зборови:

/11


 

Веројатно познавате барем еден родител, кој се колне во путер од какао или во некоја друга формулација за да спречите стрии. Ако ништо друго, триење на овие креми во стомакот, му овозможува на вашето неродено бебе лесна и пријатна масажа. Тие исто така може да ви дадат мир на умот знаејќи дека сте направиле се што е можно за да спречите стрии.
Најдоброто нешто што можете да направите за да ги минимизирате стриите настрана од употребата на какви било креми или навлажнувачи што ќе ги одберете е добивање на препорачаната количина тежина за време на бременоста. Лекарите препорачуваат повеќето жени да добиваат помеѓу 25 и 34 фунти. Да добиете многу повеќе од ова може да предизвика да развиете повеќе стрии.
Повеќето жени се грижат за стрии откако ќе го добијат своето бебе. За среќа, повеќето стрии исчезнуваат со текот на времето. Обично по 12 молци после породувањето повеќето стрии се лесни и помалку забележливи. Нивната текстура може да остане различна од околната кожа. Многу жени забележуваат како стриите бледнеат во белузлави линии кои се минимално забележливи.
Некои жени имаат многу тешки стрии кои влијаат на нивната самодоверба по бременоста. Постојат многу достапни третмани за жени кои сакаат да го подобрат изгледот на нивните стрии.
Ако стриите ви се особено лоши, може да се консултирате со вашиот лекар или дерматолог. Некои локални третмани како крем третиноин можат да помогнат во намалување на стриите. Овие креми мора да се користат по бременоста, бидејќи тие можат да предизвикаат дефекти кај вашето неродено бебе.
Повеќето достапни локални третмани треба да се користат кратко време по породувањето, пред да започнат да бледнеат. Колку повеќе време поминува помеѓу испораката и употребата на крем, толку е помала веројатноста тие да бидат ефективни.
Ако доите, важно е да се консултирате со вашиот лекар пред да користите какви било третмани со стрии. Некои третмани можат да влијаат на снабдувањето со млеко или да го пренесат мајчиното млеко на вашето бебе.
Повеќето достапни креми за намалување на стриите не помагаат во олеснување на опуштената кожа што исто така го придружува породувањето. Постојат некои понови третмани, вклучително и ласерски третмани, сепак, кои можат да ја подобрат еластичноста на кожата и да помогнат во намалување на стриите. Некои жени, исто така, размислуваат за пластична операција откако ќе завршат со раѓањето деца. Спитчењето на стомакот може да помогне да се сокријат некои стрии и да се намали опуштената кожа.
Повеќето жени се во можност радосно да ги превидат стриите кога размислуваат за чудото на животот што го внесуваат во светот. За повеќето, малата вознемиреност, дури и најлошите стрии што ја носат, вреди за радоста да донесете новородено бебе на светот. Направете што можете за време на бременоста за да одржите соодветна тежина и обидете се да не се грижите премногу за стрии. Многу жени ги носат со гордост, „воена рана“ или „значка на честа“ поврзана со нивната бременост. Зошто да не ги носиме со гордост?
За видеото: Д-р Сузан Ван Дајк дискутира како стриите, исто така познати како стрии, можат да се спречат и третираат.

Веројатно познавате барем една мајка, која се крсти во путер од какао или во некоја друга формулација за да ги спречистриите на стомакот во бременоста. Ако ништо друго, триење на овие креми во стомакот, му овозможува на вашето неродено бебе лесна и пријатна масажа. Тие исто така може да ви дадат мир на умот знаејќи дека сте направиле се што е можно за да ги спречите стриите.

Најдоброто нешто што можете да го направите за да ги минимизирате стриите, настрана од употребата на какви било креми или навлажнувачи што ќе ги одберете, е добивањето на препорачаната тежина за време на бременоста. Лекарите препорачуваат повеќето жени да добиваат помеѓу 11 и 14 килограми. Ако добиете многу повеќе од ова, може да предизвика  појава на стрии.

Повеќето жени се грижат за стриите откако ќе го добијат своето бебе. За среќа, повеќето стрии исчезнуваат со текот на времето. Обично по 12 месеци по породувањето, повеќето стрии се помалку забележливи. Нивната текстура може да остане различна од околната кожа. Многу жени забележуваат како стриите бледнеат во белузлави линии кои се минимално забележливи.

Некои жени имаат многу изразени стрии кои влијаат на нивната самодоверба по бременоста. Постојат многу достапни третмани за жени кои сакаат да го подобрат изгледот на нивните стрии.

Ако стриите ви се особено лоши, може да се консултирате со вашиот лекар или дерматолог. Некои локални третмани можат да помогнат во намалување на стриите. Овие креми мора да се користат по бременоста, бидејќи тие можат да предизвикаат дефекти кај вашето неродено бебе.

Повеќето достапни локални третмани треба да се користат кратко време по породувањето, пред да започнат да стриите да бледнеат. Колку повеќе време поминува помеѓу породувањето и употребата на крем, толку е помала веројатноста тие да бидат ефективни.

Ако доите, важно е да се консултирате со вашиот лекар пред да користите какви било третмани за стрии. Некои третмани можат да влијаат на снабдувањето со млеко или да се пренесат преку мајчиното млеко на вашето бебе.
Повеќето достапни креми за намалување на стриите не помагаат во олеснување на опуштената кожа што исто така го придружува породувањето. Постојат некои понови третмани, вклучително и ласерски третмани, сепак, кои можат да ја подобрат еластичноста на кожата и да помогнат во намалување на стриите. Некои жени, исто така, размислуваат за пластична операција откако ќе завршат со раѓањето деца. 

Повеќето жени се во можност да ги игнорираат стриите, кога размислуваат за чудото на животот што го донесуваат на светот. За повеќето, малата вознемиреност, дури и најлошите стрии што ја носат, вреди за радоста да донесете новородено бебе на светот.

Направете што можете за време на бременоста за да одржите соодветна тежина и обидете се да не се грижите премногу за стриите. Многу жени ги носат со гордост, како „воена рана“ или „значка на честа“ поврзана со нивната бременост. Зошто да не ги носиме со гордост?


За видеото: Д-р Сузан Ван Дајк дискутира како стриите да се спречат и третираат.

Хормон на бременоста – hCG
Клетките на растечкиот ембрион започнуваат да лачат хормон наречен хуман хорионски гонадотропин или hCG, супстанција кој...
4
Дали да се депилирате (или не), пред пород...
Ќе боли ли како пекол? И уште поважно, дали е безбедно? Слушнавме дека некои гинеколози советуваат да не се бричите или ...
3
Како да ја чувате бременоста во тајност?
Ако сте решиле да ја чувате бременоста во тајност сe додека не влезете во вториот триместар, еве неколку совети како да ...
3
Најдобрите фотографии од породување во 2016
Секоја година, Интернационалната асоцијација на фотографи која брои 1200 членови во 42 земји од светот, ги прогласува на...
3


Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:Анкета

izbor na ime
dona

eve nekolku predlozi za mojata princeza

stefani (33%)

tamara (15%)

irina (26%)

melanija (26%)


Број на сите гласови: 39

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!