|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Инструкции - како да направите играчка дома

image
/11


 

 

Битолското чупе

Во приказната за Јана своја стави рака

млеко, јогурт и сирење, од се срце сака

ја оздраве Ева, од тага Јана ја спаси

другарството нивно насекаде се огласи.

 

Во оваа сказна хероина е главна

и по добрината сега стана славна

Битолското чупе е мома лична

да се обидеме да направиме кукла, на неа слична.

 

 

1

 

Потребни материјали:

- Ткаенина во бела боја

- Ткаенина во розева боја

- Парче кујнска крпа

- Памук или молтотекс

- Црн фломастер

- Руменило

- Конец и игла

 

Чекор по чекор:

Исечете ги трите делови за телото на куклата по дадената шема.

 

2

 

Составете од нив тело, раце и нозе. Оставете отвор за полнење на куклата.

Откако ќе ги сошиете сите делови, наполнете ја куклата.

Направете украси (пом-пом) по редослед како на сликите

 

 

3

 

Сошијте фустанче од розевата ткаенина и престилка од кујнската крпа. Ставете ги на куклата. На главата сошијте и волница и оставете подолги парчиња за да сплетете плетенка. На главата и половината ставете и ги украсите пом-пом.

 

5

 

Селската момичка е готова.

 

 

Што е "Прегратка на дар"?

 

Мисијата на "Прегратка на дар"

 


Школата за лидери се вклучи во Прегратка н...
Гостување на членовите на асоцијацијата Алумни на ТВ Алфа
4
Приказната за Јана - 3 Дел
3. Дел од приказната-За сите Вас кои ќе изработувате играчки-прегратки и ќе учествувате во акцијата Прегратка на Дар 201...
2
Приказната за Јана - 2 Дел
2. Дел од приказната-За сите Вас кои ќе изработувате играчки-прегратки и ќе учествувате во акцијата Прегратка на Дар 201...
2
Приказната за Јана - 1 дел
1. Дел од приказната-За сите Вас кои ќе изработувате играчки-прегратки и ќе учествувате во акцијата Прегратка на Дар 201...
2


Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:Анкета

govor na dete
mama

moeto dete ima 3 godini i 3 meseci i se uste ne zboruva.

(70%)

(30%)


Број на сите гласови: 10

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!