|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Сеќавање на нашите прерано изгубени бебиња

Редакција Рингераја, 15.10.2020
15 октомври е ден кој е посветен на прерано изгубените бебиња во бременоста, или непосредно по раѓањето. Родителите од цел свет палат свеќа во 7 часот попладне и ја оставаат да гори еден час, како знак на сеќавање на прерано изгубените бебиња

image
/11


Бидејќи луѓето од различни делови во светот живеат во различни временски зони, палејќи свеќа 1 час ќе се направи бран од светлина кој ќе ја осветлува земјата во тек на 24 часа, како сеќавање на прерано изгубените бебиња.

 

Кога детето ќе ја изгуби својата мајка го нарекуваат сираче, кога мајката ќе го изгуби својот сопруг, ја нарекуваат вдовица. Само за мајката која го изгубила своето дете не постои назив, веројатно затоа што не може со зборови да се опише тежината на загубата.

 

Изнаоѓaјќи начини да ја запомнат загубата, родителите наоѓаат начини да се помират со неа. Тоа ви помага да се сеќавате, но исто така и да одите напред.

 

Изгубените бебиња засекогаш ќе живеат во срцата на родителите, иако воопшто не биле, или многу кратко време биле заедно со нив. Сеќавајќи се на нив го одржувате споменот жив и продолжувате напред...

 

 

Потсетете се на нашите форуми на своето прерано изгубено бебе/на своите прерано изгубени бебиња.

 


Дали покачениот холестерол е нормален во б...
Зголемениот холестерол за време на бременоста е многу важен за здравјето на мајката и бебето. Сепак, експертите објаснув...
3
Тежината на трудницата по неколку недели о...
Колку е препорачливо да се здебелите во бременоста и зошто килограмите така нагло се зголемуваат?
3
Дали да се депилирате (или не), пред пород...
Ќе боли ли како пекол? И уште поважно, дали е безбедно? Слушнавме дека некои гинеколози советуваат да не се бричите или ...
3
Стрии во бременоста: Превенција и третман
Повеќето жени веруваат дека можат да спречат стрии со употреба на креми и лосиони. Денес на пазарот има многу кремови за...
3


Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:Анкета

/
Jana9

Dali ednas vo nedelata pravite semeen rucek?

Da (100%)

Ne (0%)


Број на сите гласови: 4

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!