|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Како да се храните 30 денови пред терминот?

Редакција Рингераја, 23.6.2022
Влегувајќи во 8-от месец од бременоста, идната мајка треба да обрнe особено внимание на исхраната
Клучни зборови:

image
/11


Влегувајќи во 8-от месец од бременоста, идната мајка треба да обрнe особено внимание на исхраната. Многу жени со чувство на тага се одлучуваат за строга диета. Лекарите советуваат да се држиѕе до балансирана исхрана. Така раѓањето ќе биде полесно. Собравме неколку препораки за исхрана пред раѓањето. Се надеваме дека ќе ви бидат корисни:

- Пред раѓањето е пожелно да соберете сили. За таа цел наспијте се! Трудете се да не се преоптоварување стомакот и да не јадете пред спиење. - Запомнете дека сила ви дава не само месната храна, туку исто така житариците и зеленчукот. Салатите и кашите не го оптоваруваат желудникот и во исто време ви даваат многу енергија. Ограничете ја потрошувачката на животински протеини - риба, месо, јајца, млеко ... - Ако ви се јаде нешто слатко земете овошје. Можете да го комбинирате со малку мед. 11 причини за главоболка во бременоста - Ако уживате билни чаеви, избегнувајте оние кои стимулираат контракциите на матката и можат да доведат до предвремено породување. - По раѓањето некои жени се соочуваат со проблем како чиреви. Можете да го избегнете како секојдневно консумирате по 1-2 лажици растително масло. Додавајте го кон салатите. Препорачуваме маслиново масло или пченкарно масло.

Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

Развој на фетусот месец по месец - видео
Бремена сте? Честитки! Дали сте љубопитни колку е големо вашето неродено бебе во развој, како изгледа вашето бебе додека...
5
Зошто бебињата клоцаат во стомакот?
Прашајте некоја мајка какво е чувството на клоцање на бебето одвнатре? Единствен одговор кој ќе го добиете е: бебето не...
4
Хормон на бременоста – hCG
Клетките на растечкиот ембрион започнуваат да лачат хормон наречен хуман хорионски гонадотропин или hCG, супстанција кој...
3
Сончање во бременоста
Пред на го изложите своето преубаво трудно тело на сонце, прочитајте што (не) им се препорачува на идните мајки, кога е ...
3
Анкета

Двоумење :)
RedRain

За кое име сте вие?

Sofia (87%)

Sirma (13%)


Број на сите гласови: 133

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!