|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

7 знаци дека имате циста на јајникот

Редакција Рингераја, 20.11.2018
Повеќето цисти на јајникот се бенигни, фоликуларни цисти кои се појавуваат и исчезнуваат со менструалниот циклус и не е потребна медицинска интервенција
Клучни зборови:

image
/11


Најверојатно не ги ни забележувате. Повеќето жени имаат најмалку една циста секој месец за време на редовните менструални циклуси. Но понекогаш цистите се преголеми, премногу ги има или едноставно не исчезнуваат сами.

Во такви случаи, можеби е потребен хируршки зафат за да не станат цистите канцерогени или да не предизвикаат пеколни симптоми.

Изразот „пеколни“ не е претерување. Ако цистата почне да предизвикува проблеми, ќе почувствувате. 

За среќа, малите цисти покажуваат знаци кога ќе почнат да се јавуваат проблеми. Ако забележите некој од следниве симптоми, веднаш одете на лекар…

1. Чувствувате силна болка во карлицата

Најчестиот симптом на циста на јајникот е болката во долната десна или лева страна на карлицата, таму каде што се јајниците, и не престанува по менструалниот циклус.

Можеби ќе го почувствувате тоа кога вежбате или за време на сексуалните односи, но ќе ја препознаете болката на тоа специфично место.

Ако болката станува посилна или неподнослива, тоа е знак дека можеби имате торзија на јајникот. Кога ќе се случи тоа, се прекинува снабдувањето на јајникот со крв, што предизвикува многу силна болка. Веднаш одете на лекар во ваков случај!

2. Се чувствувате многу надуено

Отеченоста е нејасен симптом, но може да биде поврзан со циста на јајникот, во зависноста од нејзината големина. Повеќето жени имаат цисти со големина под 10 сантиметри. Но некои цисти може да бидат многу големи, како лубеници!

Многу жени ќе помислат дека се здебелиле, но болките во стомакот и надуеноста може да се резултат на масата што расте во желудникот. Ако чувствувате тежина само во стомакот или не можете да пронајдете друга причина зошто сте се здебелиле, тоа е знак за предупредување.

3. Постојано се чувствувате прејадено

Исто како миомите на матката, така и цистите на јајникот можат да предизвикаат чувство на тежина во абдоменот. Цистата е маса што значи дека зазема простор, што може да предизвика чувство на притисок.

Може да чувствувате и нешто слично на запек, но ако немате циста на двата јајници, тоа чувство ќе ја погоди само едната страна на карлицата. Ако вашата столица е во ред, но имате чувство на запек две до три недели, треба да дознаете дали вашите јајници се виновни за тоа.

4. Не сакате секс, бидејќи ве боли

Сексот не би требало да биде болен, па ако дојде до тоа, значи дека нешто не е во ред. Ако имате пенетративен секс и чувствувате болка на едната страна, постои веројатност дека имате циста на јајникот.

Кога некои цисти стануваат големи, може да паднат зад матката и во тој случај се наоѓаат веднаш покрај цервиксот (вратата на матката). Тоа значи дека може да почувствувате длабока продорна болка.

Ендометриомите (цистите на јајникот поврзани со ендометриоза) исто така може да предизвикаат болка во текот на сексот, бидејќи се наоѓаат близу цервиксот.

5. Чувствувате дека постојано морате да мокрите (но понекогаш не можете)

Уште еден симптом на циста на јајникот е постојаното чувство дека мора да мокрите. Ако цистата го притиска мочниот меур, може да чувствувате потреба за мокрење.

6. Постојано чувствувате болка во грбот или нозете

Болката во грбот или нозете може да се должи на различни работи, но ако вашиот доктор отфрлил сè останато, можеби треба да ја земете предвид цистата на јајникот како причина.

Цистите на јајникот може да им наштетат на грбот и нозете кога ќе станат преголеми, односно може да ги притискаат нервите кои се наоѓаат долж задната страна на карлицата.

7. Крвавите и откако ќе ви заврши менструалниот циклус

Кога ќе се појават цисти на јајникот, може да дојдат во конфликт со вашите хормони. Полицистичниот синдром, што значи дека се појавиле многу мали цисти на јајниците, честопати предизвикува нерегуларно крвавење или поради честата овулација или поради недостиг на овулација.

Тоа се должи на неурамнотеженоста на естроген, прогестерон и тестостерон. Ако имате и други симптоми што обично се поврзуваат со полицистични јајници, како што се зголемување на телесната тежина и акни, најдобро е да одите на лекар.

Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

Нека е здраво, паметно и нека биде...
Денешниот начин на живеење многу влијае на потомството. Денес сте во можност да влијаете на зголемување на можноста бебе...
3
6 стручни совети за да зачнете машко дете
Се прашувате како да зачнете момче? Ако е така, сигурни сме дека сте заинтересирани да ги знаете различните методи за да...
3
Како да зачнете девојче - девет совети
Дали вашето срце се топи секогаш кога ќе видите мало розово нежно туту? Секако дека да, затоа сте тука – бидејќи се праш...
3
Седум начини за побрзо забременување
Сакате да забремените баш сега! Секако, оваа задача сакате да ја решите како и сите други задачи и работни обврски. Но,...
3
Анкета

Доење.
пеперутка16

Колку долго доеше?