|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Што значи крварење во средина на циклусот?

Редакција Рингераја, 23.4.2014
Spotting, или крварење во средина на циклусот е нормална појава и се јавува за време на овулација
Клучни зборови:

image
/11


 

Болката за време на овулација ја имаат мал број на жени и со тоа јасно може да се одреди во кој јајник се случува овулацијата. Болката настанува како последица на надразнувањето на абдоменот со фоликуларна течност, трае кратко и може да биде со различен интензитет. Зголемената болка  за време на овулација најчесто се јавува кај жени кои имале оперативен зафат во пределот на карлицата и кај жени кои боледуваат од ендометриоза.

До појавата на овулациско крварење обично доаѓа заради наглото опаѓање на нивото на хормонот естроген, кој ја достигнува својата највисока вредност во очекуваното време на овулацијата и со тоа предизвикува блага нестабилност на слузницата на материцата. Крварењето е обично кратко, со траење од неколку часа до најмногу три дена, со оскуден интензитет и кафеава боја и не пречи при забременување. Ако стане константно секој месец и трае подолго од три дена, се советува опсежно испитување, кое вклучува ПАП тест, микробиолошко испитување на брисеви, гинеколошки и ултразвучен преглед, со цел да се исклучат други органски пореметувања (миом, ендометриоза, функционални цисти на јајниците) и секако, одредување на нивото на хормоните во крвта.

 

Урамнотежете ги хормоните и намалете го стресот

Крварењето за време на плодните денови или т.н. spotting е нормална појава која е присутна кај голем број девојки и жени. Падот на естрогенот е во овој случај нормална појава и кај жени во почувствителен организам може да резултира со благо крварење во средината на циклусот.

Ако ги броиме деновите на циклусот, тогаш крварењето се јавува  околу 14-16 ден, зависно од должината на циклусот. Крварењето може да се појави во втората половина на циклусот и тоа пред менструација, а тогаш е поврзано со падот на прогестерон и пропаѓање на жолтото тело (corpus luteus). Во секој случај потребно е да се урамнотежат хормоните и да се намали стресот.  Советите на лекарите се:

  • Јавете се кај својот гинеколог на контрола и барајте совет.
  • Не користете контрацептивни средства без да се посоветувате со лекар.
  • Не користете лековити билки

 

Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

Видео: Тешкиот пат на сперматозоидите
Филмот што ќе го гледате објаснува како се создава човечко суштество и низ кои фази поминува за да настане. Овој филм е ...
27
Кога вие двајца мислите да имате бебе?!
Прашањата како “Кога вие двајца мислите да имате бебе?” или “Како напредуваат обидите да добиете бебе”, можат да бидат т...
10
5 насоки за побрзо забременување
Специјалистите за плодност ги споделија своите стручни насоки, кои ќе ви помогнат да ја зголемите плодноста и побрзо да ...
4
6 стручни совети за да зачнете машко дете
Се прашувате како да зачнете момче? Ако е така, сигурни сме дека сте заинтересирани да ги знаете различните методи за да...
3
Анкета

Mia
MARIKA

Dali Vi se dopaga imeto Mia?

Da (61%)

Ne (12%)

Mnogu (16%)

Ic ne mi se dopaga (10%)


Број на сите гласови: 49

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!