|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

6 стручни совети за да зачнете машко дете

Редакција Рингераја, 8.10.2020
Се прашувате како да зачнете момче? Ако е така, сигурни сме дека сте заинтересирани да ги знаете различните методи за да се наредат шансите во ваша корист, кога станува збор за зачнување момче

image
/11


Како да зачнете момче - основа

Пред да ги разгледаме советите за тоа како да зачнете момче, постојат неколку важни основи што треба да ги знаете.

 

Машките репродуктивни клетки (сперматозоиди) содржат еден од двата хромозоми поврзани со полот на вашето бебе. За девојче, тоа ќе биде Х, а момче ќе биде Y. Затоа, спермата што го оплодува јајцето ќе го одреди полот на вашето бебе.

 

Како да загарантирате зачнување на машко бебе

Ако барате методи за гарантирање на машко бебе, во моментов не постојат познати природни опции за 100% гаранција за полот на вашето бебе.

Единствениот начин на кој можете да го направите ова е преку вештачки средства, ако вашата земја дозволи избор на пол во клиниката за плодност.

Меѓутоа, ако не сакате да одите по клинички пат, или ако не сте во можност, најголемите шанси да зачнете момче се преку методите споменати во овој напис.

 

Кој е методот Шетлс за зачнување на момче?

Ако сакате да знаете како да зачнете момче, можеби сте слушнале за Методот Шетлс.

Д-р Ландрум Шетлс, автор на најпродаваната книга „Како да се избере полот на вашето бебе“, верува дека машките и женските сперматозоиди имаат голем број клучни разлики.

Преку истражување, д-р Шетлс објави дека открил дека машката сперма е послаба, помала и побрза од женската сперма.

Тој исто така објави дека женските сперматозоиди се поотпорни, бидејќи можат да преживеат подолго во телото на жената.

Сепак, некои медицински специјалисти не се согласуваат со неговите наоди, конкретно дека машките и женските сперматозоиди имаат некакви разлики.

 

Упатствата за д-р Шетлс може да се најдат во некои од предлозите подолу, заедно со други поактуелни ставови за тоа како да се зачне момче.

 

Како да зачнете момче # 1: Полови пози

Д-р Шетлс веруваше дека длабоката пенетрација е важна за да се зачне момче. Со помало растојание за патување, машките сперматозоиди ќе може да ги натпливаат женските сперматозоиди и да ја најдат јајце-клетката.

Методот Шетлс тврди дека за да ги подобрите шансите да зачнете момче, треба да имате секс во положби што овозможуваат длабока пенетрација.

Можеби не звучи многу романтично, но колку поблиску до грлото на матката спермата се ејакулира, толку е поголема веројатноста побрзо да ја пронајде јајце-клетката.

 

Најдобри секс пози за зачнување момче

# 1: Doggy стил

Позицијата што најмногу се препорачува за оние кои сакаат да знаат како да забременат со момче е Doggy стил. Doggy стил овозможува длабока пенетрација и се смета за оптимална позиција во која може да се зачне момче. Треба да клекнете на четирите екстремитети и нека вашиот партнер влезе во вас од позади.

Можете исто така да ја прилагодите оваа позиција така што ќе клекнете или се потпирате над подигната површина, доколку сакате.

 

# 2: Стоејќи

Друга позиција што овозможува длабока пенетрација е стоење.

Според некои експерти, на машките сперматозоиди им се дава предност во оваа позиција.

Ова е затоа што машката сперма може да плива побрзо од женската и во трката против гравитацијата да стигне до јајце клетката.

Додека стоите, вашиот партнер може да може да ве подигне или ако сакате можете да се потпрете на ѕид.

 

# 3: Јавање

Друга одлична позиција за зачнување на машко бебе е стил јавање.

Мажот треба да лежи или да седи на креветот, столот, софата или каде и да одберете.

 

Жената треба да седи на него, како да вози велосипед.

Врската овозможува длабока пенетрација, но со дополнителна корист од тоа што жената ја има контролата.

Ако мажот има голем пенис, или ако жената чувствува непријатност при пробување на погоре споменатите позиции, таа може да претпочита ваква позиција каде што може да биде на врвот.

Ова ќе и овозможи да ја контролира длабочината на пенетрација.

 

 

Како да зачнете момче # 2: Која храна да ја јадете за да зачнете момче

Дали сакате да знаете како да забремените со момче? Треба да јадете банани!

Една студија тврди дека диетата богата со калиум и натриум го фаворизира зачнувањето на момче.

Специјалист по биологија на цицачи на Универзитетот Ексетер, Фиона Метјус, рече:

„Ние бевме во можност да ја потврдиме приказната на старите жени дека со јадењето банани е поврзан зголемениот внес на калиум и зачнувањето момче.

Бананите се едно од најлошите плодови за содржина на јаглени хидрати (што значи дека ќе го зголемат нивото на шеќер во крвта). Значи, ако имате дијабетес или сакате да избегнете гестациски дијабетес, одете лесно на овошјето.

 

Како да зачнете момче # 3: Најдобро време за зачнување машко бебе е по менструацијата

Се верува дека овој совет е еден од најважните - кој е најдобриот ден за зачнување машко бебе по менструацијата? Бидејќи машката сперма е побрза, Шетлс сугерира да имате односи што е можно поблиску до овулацијата. Ако имате секс неколку дена пред овулацијата, помалку издржливата машка сперма може да згасне. Ова остава повеќе женски сперматозоиди за оплодување на јајце-клетката.

 

Не сте сигурни како да откриете дали имате овулација или не?

Добра идеја е да започнете со цртање на вашиот месечен циклус.

Исто така, околу времето на овулација, можете да користите комплети за тест за овулација (како комплети за тест за бременост) за да видите дали овулирате.

 

Проверете ја нашата статија за знаци на овулација.

 

 

Како да зачнете момче # 4: Лабавата долна облека е најдобра за зачнување момче

Веќе знаете дека долната облека што ја носи еден маж може да влијае на производството на сперма. Значи, ова е нешто што можеби не сакате да го мешате, особено ако машкиот партнер има проблеми со плодноста. Потесната долна облека предизвикува скротумот да достигне повисока температура, намалувајќи го бројот на сперматозоиди. Боксерици се најдобра долна облека ако сакате да зачнете момче.

Потесната долна облека очигледно го фаворизира преживување на поотпорните женски сперматозоиди.

 

Како да зачнете момче # 5: Женскиот оргазам е клучен ако сакате да забремените со машко бебе.

Популарна теорија е дека женскиот оргазам игра важна улога во тоа како да се зачне момче. Некои извори тврдат дека за време на женскиот оргазам се ослободува алкална секреција во вагината. Оваа алкална секреција им дава на машките сперматозоиди зголемена можност за преживување. За да ги зголемите шансите да зачнете момче, треба да доживеете оргазам пред да ејакулира вашиот партнер.

 

Значи да резимираме:

Поверојатно е да имате момче ако

Имате исхрана богата со калиум и натриум. Фиона Метјус, специјалист по биологија на цицачи на Универзитетот Ексетер, потврди дека да се има висок внес на калиум и натриум е поврзано со зачнување момче.

Имате односи што е можно поблиску до овулацијата, бидејќи машката сперма е побрза од женската.

Вашиот партнер има лабава долна облека - потесната долна облека го фаворизира преживувањето на поотпорните женски сперматозоиди.

Имате оргазам пред вашиот партнер. За време на женскиот оргазам, постои алкален секрет ослободен во вагината. Ова го зголемува преживувањето на машката сперма.

Вашиот партнер има голем број на сперматозоиди.

 

Среќно!

Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

Како да имате поквалитетни јајце-клетки за...
Во минатото се сметаше дека староста е единствен фактор кој го одредува здравјето на јајце-клетките и јајниците. Врз ос...
4
Цервикална интраепителна неоплазија - ЦИН
Вашиот последен ПАП тест е рапортиран како ЦИН 1, ЦИН 2, ЦИН 3 или едноставно како ПОЗИТИВЕН ПАП ТЕСТ? Што значат овие п...
4
Што значи крварење во средина на циклусот?
Spotting, или крварење во средина на циклусот е нормална појава и се јавува за време на овулација
4
Рингераја табела за следење на плодни денови
Сакате да забремените, а не знаете кога е вашата овулација? Сакате природен начин на контрацепција? Следете ги плодните ...
4
Анкета

Сезони.
Admin

Во која сезона е родено вашето дете?