|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Сакаш да имаш твој календар?
ПРИЈАВИ СЕ и добивај новости со корисни, интересни и забавни содржини на својата електронска пошта.

Развој на детето: Си играме

Предлози за играње
Ако константно купувате нови играчки, на добар пат сте да банкротирате. Ќе Ви стане јасно дека играчките брзо им стануваат досадни на децата. Можеби е време за поттикнување на Вашата и фантазијата на детето. На тепихот во дневната соба можете да ги расфрлате коцките со кои детето веќе долго не играло и размислете што се можете да направите од нив. Може да се направи многу повеќе од еден обичен столб кој секогаш го градите. И плишаните животни може да станат пациенти ако детето стане лекар.

Оживејте ги играчките

Во собата донесете кутија и со детето играјте куклен театар. Од помош може да Ви биде стара облека, куќен прибор и торбички. Сето тоа ќе ја направи играта поинтересна.

Со детето може да си играте и продавница. Сите играчки кои ги имате ставете ги на подот. Дајте му на детето пари и нека купува играчки кои му се допаѓаат. Така ќе се потсети и на играчките кои ги заборавило. Детето ќе ужива доколку го замолите да ги сортира играчките – според бојата, големината и материјалот. Освен тоа, на тој начин ќе ја уреди својата соба.

Вклучување во спортски активности

Многу родители во овој период се одлучуваат да го запишат детето на спортски активности.

Секоја година во претшколскиот период е многу важна. Обично четиригодишните деца се навикнати на градинката и нејзините правила (активности во групата, прилагодување и почитување на правила...), па затоа родителите имаат помалку проблеми отколку пред една година. Исто така децата полесно го поднесуваат отсуството на родителите, подобро ги разбираат задачите, а исто така се и моторички поспособни.

Во овој период најдобро е детето да го запишете на курс за пливање. Основна цел на овој курс е прилагодување на детето во вода (лебдење на вода, нуркање, гледање под вода, правилно дишење..), а подоцна и учење на техниките на пливање. Зимскиот период можеме да го искористиме за детето да ги направи првите чекори на скии, но тоа треба да го направите кога времето е убаво. При прошетките во природа изберете лесен терен за искачување, со лесно достапна цел, кој нема да биде предолг и пренапорен.

Прочитајте уште

Моето малечко
Развојни фази
Спиење
Здравје и нега
Исхрана
Си играме
Добро е да се знаеАнкета

Каде за Нова Година?
Еца

Каде ќе ја дочекате Новата Година

Дома (61%)

Кај пријатели (15%)

Ресторан (8%)

Кафе бар (3%)

Дискотека (6%)

На Плоштад (8%)


Број на сите гласови: 145

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!