|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  17 18 [19] 20 21   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Вештачко оплодување VI дел
24.10.2014 10:21:16   
Hopeful RR
Капина, одлуката за бројот на вратени ембриони е на докторот. Јас полу на шала реков ај три да вратиме, ембриологот се сложи, но докторот рече не. Разговарај и види, и со среќа!

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 451
   RE: Вештачко оплодување VI дел
24.10.2014 10:40:55   
sonce79

ИЗВОРНА ПОРАКА: kapina

mene me cud i sega sto osven estroferm crinon gel i pregnazon nisto drugo ne mi dadoa terapija znam samo doktorot koga kaza na ovaa ne smeeme drugo da i davame ni aspirin ni nisto milicka odi ispitaj si preku krv ne panicni tie testovi ne se sekogas tocni



Kapina, doktorot znae kakva terapija ti treba.. I mene mi bese istata, samo imav + i aspirin 100.
Taka da, samo slusaj go doktorot i ne se zamaraj voopsto.. user posted image

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 452
   RE: Вештачко оплодување VI дел
24.10.2014 11:04:32   
LoveableMe RR
Најнова состојба на табелава

*******2014*******
user posted image user posted image user posted image АКТУЕЛНОuser posted image user posted image user posted image


29.09 - kapina - почеток со терапија (Лазаревски, Систина)
29.09 - gina - почеток со терапија (Лазаревски, Систина)
05.10 - sasaiciko -почеток со терапија (Хаџилега, Ремедика)
25.10 - mili4kask - почеток со терапија (Ивановски, Систина)
04.10 - skriena - трансфер со смрзнати ембриони (Лазаревски, Систина)
13.10 - Anonimen - почеток со терапија (Поповиќ, Систина)
/.10 - butterfly00- почеток со терапија (Лазаревски, Систина)
./10 - Nova N почеток со терапија (Tаше Трпчевси, Плодност)
/.11 - Pinky30 - почеток со терапија (Глигор Тофовски, ГАК)
/.11 - sanjaaaa- - почеток со терапија (Ивановски, Систина)
/11 - Kaya трансфер со смрзнати ембриони (Димитров, Ремедика)
/.12 - весник - трансфер со смрзнати ембриони (Лазаревски, Систина)
/12 - LoveableMe RR- трансфер со смрзнати ембриони (Димитров, Ремедика)

=========================

user posted image ИСЧЕКУВАЛКИuser posted image


21.10 - skriena= трaнсфер сo смрзнaти ембриoни
22.10- gina= пункцијa 25.10= ЕТ
22.10 - kapina = пункцијa 25.10= ЕТ


=========================

07.10- skriena = TЕСТ
08.10-gina= ТЕСТ
08.11- kapina = TЕСТ


2014 година

nataly86 user posted image Lina*user posted image Каrmauser posted image biljana87user posted image Anonimenuser posted image babylove**user posted image avgustina2 user posted image Kolacence user posted image lolla user posted image mesecina83 user posted image lily98 user posted image stefanieuser posted image Hopeful user posted image sonce79 user posted image tea88user posted image Nestrpliva28 user posted image




< Поракaта ја уредил LoveableMe RR -- 24.10.2014 15:27:24 >


_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 453
   RE: Вештачко оплодување VI дел
24.10.2014 11:16:58   
LoveableMe RR
Денес направив домашен тест и беше негативен, очекував бидејќи крварев предвреме последните дена, исто како и за првото ИВФ и очекував дека ќе биде негативен тестот. Купив од Еурофарм, некои Ин-витро тестови продаваат произведени во Турција по лиценца, не се скапи 32 денари е, а многу практичен и веднаш покажува резултат. Се мислев дали да правам преку крв, земав и упат за ГАК, ама исто како и прошли пат знам ќе покаже негативно, џабе да одам и да правам тестови, тоа е што е....

Инаку, кога прокрварев, примив инекција прогестерон и ми рекоа да продолжам со терапијата, до тестот и дека не можат ништо да направат дури не видат резултат. Доста копав по Интернетот и не најдов многу информации за ова што ми се случува во двете ИВФ кога после 9 или 11 ден од трансфер почнувам обилно да крваравм, имам јаки бодежи и болки како за абортус и потоа тестот прво позитивен (за првото ИВФ), па негативен, а за второво не се ни мачев да правам дента кога прокрварев пошто знаев дека нема фајде, но ете чекав до денес да направам тест. Најдов на еден хрватски сајт одговор од доктор декаа во вакви случаеви, можно е да има проблем со апсорпција на прогестеронот, но не пишуваше како се третира тоа, или евентуално хроничен ендоцервицитис, кој се третира со хистероскопија (но обично тој се утврдува преку брисеви, а кај мене врисевите демек се ок) и секако тироидната жлезда (која ја регулирам редовно).

Е сега исто што забележав е дека по пиењето на аспирин имам ваква реакција при ИВФ, иако секаде пишува дека нема контраиндикации со еутирокс, јас неколку дена по земање аспирин почувствував движења и како нелагодност во тироидната жлезда, па сега мислам да изигравам сама свој доктор и ќе земам во континуитет Крилово улје (замена за аспирин) и нема да пијам аспирин.

Многу можни причини, а одговори скоро никаде, барем досега никој не ми го најде чарето. Во секој случај ќе почнам консултации имаме 5 смрзнати бластоцисти и во следните месеци, прво да осигурам некои работи за матката, па ќе продолжиме со трансфер. Денот ќе дојде, само е прашање на време кога ќе станам user posted image

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 454
   RE: Вештачко оплодување VI дел
24.10.2014 11:24:52   
LoveableMe RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: lena7

zdravo na site jas sum nova na forumov,ova mi e prva poraka i sakam da raskazam nesto za mene.Vo brak sum 5 godini.pravev laparaskopija,histeroskopija, 4 neuspesni ineminacii i 1 in vitro ne uspesno......

Medicinski problem nema a 5 godini nemam deca...
na in vitroto mi se oplodija 3 jajce kletki i istite mi bea vrateni vo matkata isto taka imav hiperstimulacija (koja navodno sekogas bila prosledena so bremenost)no po 11 sum gi isfrlila :( Veke ne znam ni samata sto da pravam i kade da se obratam...



_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 455
   RE: Вештачко оплодување VI дел
24.10.2014 11:26:05   
LoveableMe RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: LoveableMe RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: lena7

zdravo na site jas sum nova na forumov,ova mi e prva poraka i sakam da raskazam nesto za mene.Vo brak sum 5 godini.pravev laparaskopija,histeroskopija, 4 neuspesni ineminacii i 1 in vitro ne uspesno......

Medicinski problem nema a 5 godini nemam deca...
na in vitroto mi se oplodija 3 jajce kletki i istite mi bea vrateni vo matkata isto taka imav hiperstimulacija (koja navodno sekogas bila prosledena so bremenost)no po 11 sum gi isfrlila :( Veke ne znam ni samata sto da pravam i kade da se obratam...




Лена7, кажи ни подетално што била причината за неуспешните ИВФ, пипи каде ги правеше, дали кај двајцата со сопругот се е во ред....па ќе споделиме мислења.....

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 456
   RE: Вештачко оплодување VI дел
24.10.2014 11:49:06   
orchid7
Zdravo na site,

Redovno ve citam i mislam deka e vaka mnogu polesno koga ke se procitaat i drugi mislenja i iskustva.
Jas sum na samiot pocetok, pocnav so Yasmin pred nekolku dena pa zdravje na slednata kontrola ke dobijam ponatamosni instrukcii i terapija.
Vi posakuvam na site ubavi vesti i pomalku teskotii vo samata borba za bebence!

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 457
   RE: Вештачко оплодување VI дел
24.10.2014 11:50:37   
lena7
laparaskopija,histeroskopija i inseminaciite gi pravev vo drzavna kaj dr.trajkovski,in vitroto go pravev vo re medika kaj petanovski,hormoni,pap,brisevi,spermogram site rezultati se dobri..od koga se ustanovi deka ivf ne bilo uspesno togas petan mi rece da napravam afa d dimeri i hemostaza na tie ispituvanja afa mi bese pokaceno.Slednoto ispituvanje bese trombocitoza sum imala...navodno slednoto ivf da sum primala kleksan

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 458
   RE: Вештачко оплодување VI дел
24.10.2014 11:51:36   
tea 88
LoveableMe mnogu mi e zal za negativniot test.ne mozam da ti opisam kolku mnogu.se si mislev deka ke bide kaj tebe zasto se vo red i plus blastocisti.....ama toa e glavata gore i sledniot pat da bidat user posted image user posted image .i jas pijam eytirox i aspirin zaedno neznam sto da recem sekoj organizam e razlicen.

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 459
   RE: Вештачко оплодување VI дел
24.10.2014 11:56:11   
LoveableMe RR
Лена, штом ти откриле што е уживај, ќе примаш клексан и има решение. Јас што да кажам, супер се, а имам проблем со задржување по трансферот и крварам и сите дигаат раменици, не знаат што да ми кажат...тоа повеќе фрустрира..

А да ви кажам две работи што ми се случија деновиве. Една колешка ми се јави, знае дека сум на одмор, но појма нема што правам каде сум, вика извини знам дека си на одмор, ама да ти кажам те сонував си била бремена со близнаци??? Викам фала ти, чул те Господ... а денес си купив ТЕА и внатре бебешки шампон, е ќе пукнев од мака и од иронија, викам може ли ова мене да ми се случува. Дај Боже сонот на колешката во следните месеци да стане реалност.user posted image

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот tea 88)
Непосредна врска до пораките: 460
   RE: Вештачко оплодување VI дел
24.10.2014 11:57:41   
Milicka 30
ЛовеаблеМе те user posted image силно.
После неуспешно инвитро мислам дека и самите доктори треба повеќе да се посветат на случајот, значи мора да постои некој проблем. Јас стварно незнам како ќе биде, планирам наредната недела да се видам со докторот и сакам да ги направам сите можни испитувања, не би сакала уште еднаш да поминувам низ сето ова.
Што ти кажа докторот?

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 461
   RE: Вештачко оплодување VI дел
24.10.2014 12:02:04   
LoveableMe RR
Миличка30, направи се што треба, тоа е за твое добро пред следно ИВФ. Минатиот пат дигаа раменици и викаа не знаеме зошто вака се случило, а сега не сум била но не очекувам да кажат нешто посебно, иако би требало веќе да предложат нешто. Ете, второво ИВФ со сосем друга терапија, друг протокол, други апчиња по трансфер, па пак ист резултат....

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот Milicka 30)
Непосредна врска до пораките: 462
   RE: Вештачко оплодување VI дел
24.10.2014 12:02:46   
lena7
LoveableMe RR DAJ BOZE DA TI DADE GOSPOD 3 PA DA NE ZNAES AJ DA SE SVRTIS :) I JAS SAKAM MNOOGU do psihijatri stignav...

(Одговор на членот Milicka 30)
Непосредна врска до пораките: 463
   RE: Вештачко оплодување VI дел
24.10.2014 12:05:23   
sanjaaaa!
Баш ми е жал LoveableMe, очекувавме убава вест од тебе, ништо... од тоа.
Борбата за дете мора да продолжи. user posted image
Мој совет за тие парови што немаат никаков здравствен проблем, а ниту природно ниту со ивф не добиваат дете е да се обидат со ХОМЕОПАТИЈА.
Познавам пар на кој хомеопатија им помогна. Природно 5 години не успеаја да дојдат до бременост, едно ивф неуспешно, и потоа со терапија од хомеопатија, природно добија дете, после 1-2 години, си добија и второ дете, пак природно!
Сите ќе дојдеме до дечиња, некој полесно, некои по потешкиот пат, тоа е, важно сите ќе се радуваме на дечиња!!!!

(Одговор на членот tea 88)
Непосредна врска до пораките: 464
   RE: Вештачко оплодување VI дел
24.10.2014 12:09:14   
kapina
Mene mi vratija dva embrionI so najvisok kvalitet

(Одговор на членот sanjaaaa!)
Непосредна врска до пораките: 465
   RE: Вештачко оплодување VI дел
24.10.2014 12:10:00   
nataly86
Баш ми е жал за негативниот тест...и јас си милсев бластоцисти се ок дека нема утка но ете..чудни се патиштата господови....
user posted image user posted image user posted image главата горе , види најпрво што можеби е проблемот па на следен трансфер и близнаци user posted image

(Одговор на членот sanjaaaa!)
Непосредна врска до пораките: 466
   RE: Вештачко оплодување VI дел
24.10.2014 12:10:47   
LoveableMe RR
Лена7, неплодноста е тежок проблем и кој не знае не може да разбере. Во странство им следи стручна помош во самата клиника при неуспешни ИВФ, за паровите полесно да го надминат тоа, а тука сме оставени сами на себе....ко ти помага тоа, во ред, е мораш на некој начин да го надминеш периодов.....

Сањааа, пиши предлог за кои хомеопати зборуваш, да се обратиме, јас секако мислев да одам кај нутриционистот Цвета Динева, иако гледам здраво да се хранам, знам дека парови одат кај нејзе пред ИВф...знам водителкава на АЛФА одеше кај неа и потоа доби близнаци со успешно ИВФ....

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот sanjaaaa!)
Непосредна врска до пораките: 467
   RE: Вештачко оплодување VI дел
24.10.2014 12:13:40   
kapina
Nemozese tri embrionI otI sum mlada uste malku ke napolnam 30

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 468
   RE: Вештачко оплодување VI дел
24.10.2014 12:16:09   
LoveableMe RR
Капина, честитики, уживај овие две недели и чекаме потоа да ни јавиш убави вестиuser posted image

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 469
   RE: Вештачко оплодување VI дел
24.10.2014 12:38:13   
tea 88
Kapina so sreka sega uzivaj si i po 2 nedeli user posted image pa da slavime.

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 470
   RE: Вештачко оплодување VI дел
24.10.2014 12:49:00   
kapina
Mene Sega mi dadoa fraxiparin inekciidali fondot gi refundira li parite za niv

(Одговор на членот tea 88)
Непосредна врска до пораките: 471
   RE: Вештачко оплодување VI дел
24.10.2014 12:56:19   
LoveableMe RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: kapina

Mene Sega mi dadoa fraxiparin inekciidali fondot gi refundira li parite za niv


Капина, пиши ај молим те поточно аспирин два пати неделно рече, а тие фраксипарин за што се, како ќе ги примаш и колку време? Може ќе биде важно и за мене, јас сум на мислење дека не треба да пијам аспирин.

Фала ти, позз

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 472
   RE: Вештачко оплодување VI дел
24.10.2014 13:01:35   
kapina
Jas bev kaj ivanka nikolovska transfuziolog I ona mi rece dva pati nedelno aspirin a fraxiparin mi dade sega Dr lazarevskineznam zosto najverojatno oti mojata majka ima tromboza zatoa I otI prviot pat imav blighted ovum

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 473
   RE: Вештачко оплодување VI дел
24.10.2014 13:04:12   
LoveableMe RR
Тоа се апчиња фраксипарин, инекции? Како ќе примаш? Секој ден? По колку доза?

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 474
   RE: Вештачко оплодување VI дел
24.10.2014 13:26:13   
sanjaaaa!
LoveableMe неколу пати пробав да ти пратам ПП но неуспеав, незнам што е проблемот!
Еве што ти пишав, па ако можеш тргни ја од форумот, земи ги информациите што ти требаат?


LoveableMe пред малку ти пишав незнам дали ја доби пораката . Значи се работи за хомеопат Ели Диновска од скопје.... пријателката што беше кај неа и си го реши проблемот за дечиња. Таа ме убедуваше и мене и мм да одиме, но бидејки кај нас имаше проблем со машка неплодност, која тешко се лечи, не се обидовме. Третманите чинеле околу 3000 денари. Мојата пријателка остана бремена по 2 месеци откако ја користеше терапијата на Ели. Таа е многу задоволна и многу верува во неа.

Напомена: линковите се кај модераторот, доколку сакате информации, пишете му приватна порака.

< Поракaта ја уредил LoveableMe RR -- 24.10.2014 13:35:44 >

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 475
Страница:   <<   < Претходна страница  17 18 [19] 20 21   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  17 18 [19] 20 21   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?