|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  18 19 [20] 21 22   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Вештачко оплодување VI дел
24.10.2014 13:36:23   
LoveableMe RR
Фала ти Сањааа, ќе се обратам до нејзе, позз

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот sanjaaaa!)
Непосредна врска до пораките: 476
   RE: Вештачко оплодување VI дел
24.10.2014 15:19:58   
NovaN
I kaj mene e slucaj so nerazjasneta neplodnost. Toa najveke me maci...kao nema problem ni kaj mene ni kaj mm, ama gledas deka veke dolgo vreme ne odi.
Inace jas dobiv vcera, i ne znam dali od injekciite ama uzasni menstrualni bolki imav ovoj pat skoro cel den. Utre odam na hormonalna analiza (3 den od ciklus) pa da vidime sto ke kaze dr za ponataka.

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 477
   RE: Вештачко оплодување VI дел
24.10.2014 15:20:17   
kapina
Inekcii se fraxiparin ida sekojden ke gi primam

(Одговор на членот sanjaaaa!)
Непосредна врска до пораките: 478
   RE: Вештачко оплодување VI дел
24.10.2014 15:28:42   
LoveableMe RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: NovaN

I kaj mene e slucaj so nerazjasneta neplodnost. Toa najveke me maci...kao nema problem ni kaj mene ni kaj mm, ama gledas deka veke dolgo vreme ne odi.
Inace jas dobiv vcera, i ne znam dali od injekciite ama uzasni menstrualni bolki imav ovoj pat skoro cel den. Utre odam na hormonalna analiza (3 den od ciklus) pa da vidime sto ke kaze dr za ponataka.



Пиши ни со кои инекции ќе те стимулира од утре и по колку на ден и дали ти даде да пиеш нешто, витамини фолна и сл? Позз

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот NovaN)
Непосредна врска до пораките: 479
   RE: Вештачко оплодување VI дел
24.10.2014 17:19:20   
skriena
loveableme nemas pojma kolku mi e zal za tebe bidi silna i se ke izdrzime mislev deka se ke bide ok so tvoite embrioncinja ama ne se otkazuvaj kapina so sreka et eve i jas si lezam i si cekam da pominat ovie dve najteski nedeli

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 480
   RE: Вештачко оплодување VI дел
24.10.2014 17:32:22   
Hopeful RR
Loveable Me, уште не ми се верува... user posted image Цел ден размислувам на темата и ми текнуваат работи што сум ги читала во текот на подготовките, па би сакала да ги споделам, може тебе или на друга рингерајка ќе им помогнат.

Кога сега отидов на ургентно, ме прашуваа дали примам Фраксипарин и Клексан, и откога им кажав не, ми го препишаа Дабростон како терапија за поддршка при крварењето, со тоа што Аспиринот ми го прекинаа. Претпоставувам дека имаат слична улога. Прочитав дека честа е појавата на хематоми и крварења кај ивф пациенти кои се на антикоагулантна терапија, конкретно Аспирин, не се знае зошто. Иако ја разретчува крвта и ја подобрува циркулацијата, очигледно предизвикува и нешто друго, се уште неразјаснето.

Од друга страна пак, кога читав за имунолошки проблеми (кои се најтешки и најмистериозни), најдов дека подобро е да се прима Клексан или Фраксипарин отколку Аспирин, затоа што имале улога при самото прифаќање на ембрионот од страна на телото, односно спречуваат појава на килер клетки кои може да направат проблем, а Аспиринот не се препорачуваше. Очигледно, кај секого е различно, не е црно-бело.

Супер е Цвета Динева, ја обожавам и многу ми има помогнато со нејзиниот концепт за исхрана, и пак продолжувам да ја консултирам. Покрај тоа, би ти посоветувала да испиташ алергии и нетолеранции на храна, и исто така да провериш да не имаш некое скриено автоимуно заболување, скраја било.

И само да те прашам дали од сегашна перспектива, би направила хистероскопија, бидејќи сама спомна дека некој цервицит може со тоа да се реши? Не знам што прават на таа хистероскопија, ама значително ги зголемувала шансите, па вреди да се размисли...

Во однос на прогестеронот, дали редовно примаше инекции прогестерон депо, освен боцкањето пред некој ден? Читав дека тоа е основен, најсигурен и најбезбеден начин за дистрибуција на прогестерон при ивф, а вагиналното аплицирање е повеќе поддршка. Претпоставувам дека ако имаш вагинална резистентност вака би се надминал проблемот...

Извинете девојки за долгиот пост, се надевам нешто од ова ќе помогне. Сите сме лаици по темава, но тоа е, мора да истражуваме и да откриваме и сами. Нека не ве обесхрабрува идиопатскиот стерилитет - и јас бев со таа дијагноза долго време, па ете се реши - да не се урочам додуша, дај боже да ми среди хематомот. Порано со мм си викавме - бар да имавме проблем па да знаеме кај да се насочиме, ама не е така - подобро да не си бараме рчки и да бидеме благодарни за тоа што телата ни функционираат како што треба. Јас верувам во тоа дека секој треба да си го најде докторот кој вистински ќе му се посвети и заеднички, со прашања и анализи, да се дојде до решение. Патот е тежок, ама нашите бебиња не очекуваат user posted image

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 481
   RE: Вештачко оплодување VI дел
24.10.2014 18:11:32   
LoveableMe RR
Скриенa, Хoпефул фaлa ви, oвa зa инекциите ќе гo имaм предвид, зa aспиринoт имaм резервa и јaс. Зa хистерoскoпијa пишaв вo сooдветнaтa темa, резервa имaм и зa тoa, пoвеќе сум зa гребење нa мaткa. Генетскo имунoлoшките испитувaњa ми се oк. А инекции прoгестерoн не примaв, тoa требa убaвo дa се рaзгледa сo дoктoрoт и кaквa терaпијa ќе требa, дaли пoдoлг периoд и сличнo.

Инaку, Ремедикa нaпрaвијa мнoгу зa сo сaмo сo 33 пурегoнa дa имaм 14 јaјце клетки и oд нив дa рaзвиеме квaлитетни 7 ембриoни блaстoцисти. Прoблемoт е пo трaнсферoт, некoе делче oд мoзaикoт е прoпуштенo, требa дa нaјдеме кoе и дa гo третирaме, сaмo дa гo нaјдеме кoе е....


< Поракaта ја уредил LoveableMe RR -- 24.10.2014 18:15:05 >


_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 482
   RE: Вештачко оплодување VI дел
24.10.2014 19:21:12   
SOLE
LoveableMe mnooogu mi e zal, iskreno se nadevav I posakuvav ovojpat da bide uspesno I da stavis kraj na makive, ama dobro e barem stom imas zamrznato embrioni pa so nova nades deka togas matkata ke gi prifati, a toa sto vika Hopeful za Progesteron inekciite mislam deka ke bide dobro da se primaat... Inaku znaci isto I moite 2 ivf bea taka, na prvoto prokrvariv na 9ti den I koga se javiv vo ReMedika se zacudija zosto tolku rano, na vtoroto prokrvariv na 12ti den (obilno krvarenje). Na dvete ivf mi bea vrateni po 2 blastocisti, na prvoto na 3ti den, na vtoroto na 5ti den vrateni, znaci probavme I taka I taka i pak nisto, inaku progesteron i jas togas ne primav. No ke dojde i nasiot den! Nadesta i verbata mora da gi imame i da prodolzime ponataka, pozdravce i user posted image od na sledniot transver user posted image

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 483
   RE: Вештачко оплодување VI дел
24.10.2014 19:35:32   
SOLE
a da se nadovrzam I za aspirinot istoto si go mislam odamna I jas, oti znam deka ja razredcuva krvta I predizvikuva krvarenje I mislam deka ne e za mene, bas ke se konsultiram so Petanovski,
Inaku se dogovorivme so Petanovski od koga ke dobijam na 17ti ili 18ti den da idam da se vidime i dogovorime za terapijata a najverojatno odma potoa i ke pocnam so superfakt no eve cekam da dobijam zamislete mi docni, znaci skoro sekogas imam redoven ciklus na 27,28 dena i sega trebase da dobijam na 21 vo vtornik a eve uste ni traga ni glas... sega koga edvai cekav da dobijam za da pocnam sto pobrzo so postapkata i bas sega najde da docni user posted image

(Одговор на членот SOLE)
Непосредна врска до пораките: 484
   RE: Вештачко оплодување VI дел
24.10.2014 19:37:48   
kapina
a drugo sto sakav da kazam otkako ke se napijam aspirin posle 12 casa treba da primam fraksiparin denes ja staviv prvata inekcija loveableme zal mi. e 15 inekcii ke tteba da primam. i embrionite mi bea na vtor den vrateni kaza doktorot denot na punkcija e nulti den no kaza se so najdobra delba

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 485
   RE: Вештачко оплодување VI дел
24.10.2014 19:53:41   
kapina
vo drugi drzavi ima aspirin i od 80 miligrami no ovde go n ema ovde kaj nas da vaat na site od 100 mg a na nekoj treba od 80 mg loveableme nekade procitav oti i septumot moze da bide pricina za biohemiska bremenost no nemora da znaci

< Поракaта ја уредил kapina -- 24.10.2014 19:55:29 >

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 486
   RE: Вештачко оплодување VI дел
24.10.2014 20:41:33   
Hopeful RR
Соле, дај боже ич да не добиеш и да се радуваме user posted image Никогаш не се знае!
Од се што читам за ивф излегува дека е до комбинацијата во терапиите, со тоа што додека се погоди и пронајде вистинската, си оди и времето, а и парите. Трите обиди од фонд се премалку, ама тоа е. За бебе се ќе направиме.
Ме чуди што не ви дале прогестерон инекции, јас и за инсеминациите ги примав, мада матичниот гинеколог се изруга дека ги примам, немало врска, не знаел докторот. Како и да е, јас никогаш не губам надеж за сите нас user posted image

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 487
   RE: Вештачко оплодување VI дел
24.10.2014 21:25:34   
SOLE
ah Hopeful daj Boze da bese taka ama nema sansi ovoj mesec imavme totalna apstinacija oti mm e vo stranstvo, neznam sto mu tekna bas sega da mi docni user posted image

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 488
   RE: Вештачко оплодување VI дел
25.10.2014 0:10:30   
kapina
Jas prokrvariv a rano mi e uste I za ciklus I za se neznam sto da pravam denes mi bese transferot I odma krvarenje ne mnogu no go ima

(Одговор на членот SOLE)
Непосредна врска до пораките: 489
   RE: Вештачко оплодување VI дел
25.10.2014 0:20:52   
skriena
kapina ne se voznemiruvaj primas krinon gel ako go primas mozno da e od toa nemoj da se sekiras strpise do utre i javise vo sistina na dezuren genikolog vidi sto ke ti kaze a mozi i da e od katetarot nesto ako nemas bolki ne se sekiraj nisto strasno

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 490
   RE: Вештачко оплодување VI дел
25.10.2014 0:23:51   
SOLE
kapina toa e od samiot transver, ne panici vednas, lezi ovie denovi I ne se napregaj, pozz I srekno, ti posanuvam user posted image

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 491
   RE: Вештачко оплодување VI дел
25.10.2014 8:54:51   
kapina
Ne nemam bolki samo kako zastarena krv nekoja imam

(Одговор на членот SOLE)
Непосредна врска до пораките: 492
   RE: Вештачко оплодување VI дел
25.10.2014 10:01:31   
lena7
kapina na moja drugarka istoto i se sluci no dokrotorot i rece deka dobro e toa ke ima bremenost i ete sega ima kerka "* ti ja prakakam celata sreka na svetot

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 493
   RE: Вештачко оплодување VI дел
25.10.2014 11:39:21   
gina
LoveableMe mnogu mi e zal za ova sto ti se sluci a bev za tebe tolku sigurna deka ce imaz pozitiven test no ne se predavaj user posted image sega odmori se malku imas zamrznati i sekako ce bide togas user posted image user posted image user posted image

inaki vcera mene mi vratija dve dr. Lazareski bese zadovolen od se do sega zatoa sto sme tezok slucaj i nikogas ne se oplodile olku i so odlicen kvalitet i drigite 3 gi zamrznavme i jas sum prezadovolna uste da gi vidam user posted image se nadevam ce se usrekam ovaj pat po tolku maki i pari a terapijata mi e estrofem po dve tableti nautro i navecer gi ima na recepta od ginekolog 40 den. ,femibion, gel Crinone,Aspirin od 100 nautro i navecer inekcii od 0,4 Frahiparin razlika od 12 sati so aspirinot tie se primale za cirkulacija koga gi prasav taka mi rekoa 15 dena se primat

i sakav da ve prasam apirinot nautro nagladno li go piete jas prvo jadev pa se napiv ama vo upatstvoto pisuvase pred jadenje inakiu samo lezam stanuvam do wc i za jadenje i cela se zdrviv grbot mnogu me boli i sega stanav da vi pisam kako ce se izdrzi po kolku dena lezevte od prvin

ve pozdravuvam site i glavite gore ne se predavajte sto e nase ce dojd user posted image

(Одговор на членот lena7)
Непосредна врска до пораките: 494
   RE: Вештачко оплодување VI дел
25.10.2014 11:55:06   
LoveableMe RR
Gina, фала ти за убавите зборови. Естрофемот знам дека одат на рецепта, уште да одам до ФЗО и ќе го рачистам случајот со мојот матичен гинеколог. капина, не е ништо страшно уживај и одмарај, па чекаме за некое време убави вести.

СОЛЕ, ти прокрваруваше рано по трансферот, кажи ми дали имаш правено хистеро-лапароскопија? Не се сеќавам од твоите постови. Позз

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот gina)
Непосредна врска до пораките: 495
   RE: Вештачко оплодување VI дел
25.10.2014 12:21:36   
tea 88
Gina znaci super si pominala na transfer bravo,plus imas i zamrznato za vtoro moze ke ti zatrebaat. Odmaraj prvite 4-5 dena a potoa mozes niz doma da si se dvizis.jas i prvite denovi stanuvav na sekoe,race da se mijam pred utrogestanot,da jadam voda da si zemam.taka da ne se zamaraj opusti si se maksimalno i po dve nedeli da se pofalis souser posted image user posted image

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 496
   RE: Вештачко оплодување VI дел
25.10.2014 12:25:06   
Hopeful RR
Gina, мене ми потенцираа дека аспирин се пие пола саат пред јадење, а фемибион после јадење.
kapina, ова кај тебе е најверојатно од трансферот, а може и од самата пункција - плус како што викаш застарена крв. Не се секирај, сигурно се е ок!

Со среќа на двете user posted image

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 497
   RE: Вештачко оплодување VI дел
25.10.2014 13:33:34   
kapina
Prestana krvarenjeto Sega samo lezam I nisto drugo odmaram taka mi rece I doktorkata koga se javiv sega vo sistina mnogu mi se spie dali od samata terapija I grcevi imav malku vcera

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 498
   RE: Вештачко оплодување VI дел
25.10.2014 14:16:43   
NovaN
Jas denes bev na hormnonska analiza, se e ok, mi prodolzi terapija so suprefact 0.25 i stimulacija so fostimon od 4 dozi na den. Taka 5 dena pa vo cetvrtok pak na kontrola. Nesto dodatok na ishrana pievte li, vitamini ili nesto slicno, mene nisto ne mi kaza a i zaboraviv da go prasam.

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 499
   RE: Вештачко оплодување VI дел
25.10.2014 15:20:22   
lilika9
LoveableMe mnogu mi e zal tolku se nadevav i raduvav deka ke bide ovaj pat. Toa e mora silno i hrabro da prodolzime bidejki naset_o cydo ceka da dojdi., nikogas ne se znae koga i kako ke bide nase e neprestano da se trudime na sekoj mozen nacin. I nie patime od neobjasneta neplodnost sto najpoveke me maci bidejki sigurno nesto ne w vo red a neznaeme sto e toa. Jas sum blagodarna na ovoj forum najdov mnogu korisni informacii podrska i jas go sovetuvam doktorot sto da pravime :( sakam site sto pobrzo da go najdeme najkratkiot pat do user posted image

< Поракaта ја уредил lilika9 -- 25.10.2014 15:23:05 >

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 500
Страница:   <<   < Претходна страница  18 19 [20] 21 22   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  18 19 [20] 21 22   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Цуцла.
пеперутка16

До кога вашето дете имало цуцла?