|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  94 95 96 97 [98]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Вештачко оплодување V дел
4.10.2014 23:49:30   
kapina
Oti folnata kiselina moze da stvore ako ne se lazam nedostatak na vit b12 ne sum sigurna bas a toa ge132 jas ne go pijam no mnogu poevtino mi izleva da pijam madzun aloe vera majka mi ima sadeno I pomogna okolu psorijazata a crniot caj slucajno mi se najde doma madzunot isto mi e domasen

(Одговор на членот gina)
Непосредна врска до пораките: 2426
   RE: Вештачко оплодување V дел
5.10.2014 11:14:23   
Hopeful RR
Има многу препарати и опции за имунитет - мултивитамини, АФА алги, матичен млеч, прополис, алое вера и што се не, но јас искрено не сум за претерување. И прејак имунитет е проблем. Голем дел од случаите во кои телото го отфрла ембрионот е токму затоа што имуниот систем работи прекувремено и го препознава како туѓо тело.

Затоа, јас мислам по со усул - здрава протеинска храна, многу овошје и зеленчук, вода, а од суплементи само основните - вит Ц (за антиоксиданси), Мг (за да спречи грчеви на матката и јајниците), Зн и Се (за квалитет на јајце клетки), евентуално б комплекс (за стрес при постапката). Германиум е антиоксиданс - одличен е, но еден доктор кажа дека клетките се навикнуваат на него и после прекинувањето може да произведуваат помалку кислород.

Сепак, неспоредливо битни се и позитивните мисли при целата постапка, смеењето и доброто расположение user posted image

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 2427
   RE: Вештачко оплодување V дел
5.10.2014 11:32:12   
kapina
da da jas procitav na net okolu germaniumot toa se bilo izmama a kolku e tocno neznam najiskreno neznam

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 2428
   RE: Вештачко оплодување V дел
5.10.2014 12:05:03   
kapina
jas od superfactot go menuvam raspolozenieto cas sum raspolozena cas sum nervozna i stomakot mi e izduen mnogu uste sega i gradite isto sestrata sto mi gi stava superfaktot duri ona go primeti toa

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 2429
   RE: Вештачко оплодување V дел
5.10.2014 12:18:54   
lolla RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: Hopeful

Има многу препарати и опции за имунитет - мултивитамини, АФА алги, матичен млеч, прополис, алое вера и што се не, но јас искрено не сум за претерување. И прејак имунитет е проблем. Голем дел од случаите во кои телото го отфрла ембрионот е токму затоа што имуниот систем работи прекувремено и го препознава како туѓо тело.



Потпис за ова! Јас имав мнооооогу јак имунитет и мислам дека ивфто ми беше успешно зш од сите лекови имунитетот ми бше паднат, дури и се чувствував настината после ет. А тогаш освен фолна, магнезиум и цинк не пиев ништо друго. Мг и Зн си ги пиев претходно од други причини после разбрав дека и тоа било важно.

Ама пак тврдам дека бидува како господ ке рече.

Среќно и со лесно да минат деновите на тие што се во 15 дневното чекање.

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 2430
   RE: Вештачко оплодување V дел
5.10.2014 15:42:20   
Nestrpliva28
Здраво девојки....јас сум нова на форумот и сакам да го споделам моето искуство доколку на некоја може да помогнам со моето досегашно искутво но секако да си размениме и по некој советuser posted image
Јас сум моментално во фаза на 2 ден по ембриотрансфер.ова ми е прво ин витро преку фондот.кај мене се беше во ред но сопругот имаше слаб спермограм и затоа се одлучивме на ин витро. По препишаната терапија и боцкање во Систина кај д.р Ивановски, направена ми е пункција на 02.10 со извадени 12јајце клетки, 8се оплодени, 2ми вратија на 04.10 и 3 замрзнавме.сега сум во фаза на лежење, одмарање но секако и како кај другите и кај мене ме фаќа нестрпливоста и возбудата а посебно што сум тип хиперактивен 24часа.
е сега како ќе издржам и како ќе се заврши само Господ знае.примам кринон гел, апирин, прегназон и декортин.тоа е терапија сто ми ја препишаа а да и на секој 4ден треба да се боцкам со прогестерон.
Извинете за волку долго писмо но накратко сакав да опишам низ што поминувам.....Сакам доколку има некој можност да ми каже дали симтомиве што ги осеќам после 2дена трансфер како благи болки во долниот дел од стомакот и мал бел исцедок(кој си мислам дека е од гелот) се нормална појава??Дали лежењето е вистинскиот успех за позитивно ин витро?
Ви благодарам ис е надевам редовно ќе си контактираме со што полесно да поминат овие 16дена неизвесност

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 2431
   RE: Вештачко оплодување V дел
5.10.2014 16:58:38   
sasaiciko
Devojki i jas od denes pocnav so terapija drzete mi sreka user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот Nestrpliva28)
Непосредна врска до пораките: 2432
   RE: Вештачко оплодување V дел
5.10.2014 18:34:49   
kapina
Nestrpliva dobredojde sasaicko srecno

(Одговор на членот sasaiciko)
Непосредна врска до пораките: 2433
   RE: Вештачко оплодување V дел
5.10.2014 19:46:54   
LoveableMe RR
Nestrpliva, добредојде, се надеваме на дружба со тебе на форумов. Нема правило и не барај симптоми кај сите е различно, едни ги боли нешто, едни не, едни мируваат, други шетаат, како мислиш така прави, срцето нека те води. sasaiciko, среќно се најубаво пиши кај кој доктор почна, да те ставиме во табелава. Другите што правите, како сте,позз?

*******2014*******
user posted image user posted image user posted image АКТУЕЛНОuser posted image user posted image user posted image


21.08 - Kaya - почеток со терапија (Димитров, Ремедика)
01.09 - Zoya - почеток со терапија (Лазаревски, Систина)
05.09 - sonce79 - почеток со терапија (Лазаревски, Систина)
15.09 - Loveable Me RR- почеток со терапија (Димитров, Ремедика)
19.09 - Tea88 -почеток со терапија (Таше Tрпчевски, Плодност)
/.09 - Nestrpliva- почеток со терапија (Ивановски, Систина)
29.09 - kapina - почеток со терапија (Лазаревски, Систина)
29.09 - gina - почеток со терапија (Лазаревски, Систина)
29.09 - Milicka30 -почеток со терапија (Таше Tрпчевски, Плодност)
05.10 - sasaiciko -почеток со терапија (/////////////////)
25.10 - mili4kask - почеток со терапија (Ивановски, Систина)
04.10 - skriena - трансфер со смрзнати ембриони (Лазаревски, Систина)
/ .10 - Anonimen - почеток со терапија (Поповиќ, Систина)
/.10 - butterfly00- почеток со терапија (Лазаревски, Систина)
/.10 - весник - трансфер со смрзнати ембриони (Лазаревски, Систина)
/.11 - Pinky30 - почеток со терапија (Глигор Тофовски, ГАК)
/.11 - sanjaaaa- - почеток со терапија (Ивановски, Систина)


=========================

user posted image ИСЧЕКУВАЛКИuser posted image
12.09 -Kaya =пункција ///// = ET
23.09- Zoya = пункција 25.09 = ET
25.09 -sonce79 =пункција 28.09 = ET
01.10 -tea88=пункција 04.10 = ET
02.10 -Nestrpliva=пункција 04.10 = ET

=========================
/////// - Kaya = ТЕСТ
09.10 - Zoya= ТЕСТ
12.10 - sonce79= ТЕСТ
18.10 - tea88 =TЕСТ
18.10 - Nestrpliva=TЕСТ


ПОДДРШКА
user posted image

firenca didi, Adelle,gina,Bogdancanka RR, koki12, skopjance, mimiiiiiiiiiiiii, taci14 ,Herco, trust, kapina, cacim, babyhope, LoveableMe RR, I LOVE, baby77, Anna78, kate.., dzvezda, bubble, SOLE, butterfly00, snekki, milasteve, almushka, Yaya,skriena, brm_bm, mery, macika4, весник, marina111
=====================

2014 година
nataly86 user posted image Lina*user posted image Каrmauser posted image biljana87user posted image Anonimenuser posted image babylove**user posted image avgustina2 user posted image Kolacence user posted image fragolina user posted image lolla user posted image mesecina83 user posted image lily98 user posted image stefanieuser posted image Hopeful user posted image




_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 2434
   RE: Вештачко оплодување V дел
5.10.2014 21:42:39   
almushka
zdravo devojki ne sum pisala dolgo vreme eve me pakpo pauza od 7 meseci sega ke se spremam za 2 ivf veke podnesov dokimenti vo fondot i cekam pa ke vidime sto ke bidit momentalno pijam gluformin i spironolactone poradi policisticnite jajnici no imat efek se gledase so poslednite analizi no mi izleze eden problem na briseveti mi izleze deka imam mikroplazma piev levofloxacin ne pomaga piam eritromicin momentalno mi rekoa da probam so tamponi so maslinovo maslo so kantarion dali nekoja od vas ima iskustvo so ova ili kazete mi nesto sto da pravam barem dur go dobijam odgovorot pa da se nadevam na user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 2435
   RE: Вештачко оплодување V дел
5.10.2014 22:17:18   
tea 88
dobredojde nestrpliva .i jas imav vcera transfer na 2 osumkletocni embrioni i sega odmaram.simptomi nemam osven poduenost na stomakot i blagi peckanja vo jajnicite.moze e seuste rano neznam ova mi e prvo ifv se nadevam posledno. Ti kade pravese ifv i kolku kletocni embrioni ti vratija? a za imunitetot mislam ne e dovolna samo ishranata zasto so hranata ne mozeme da vneseme sekojdnevno se sto mu treba na organizmot a imunostomulatorite nemaat vrska so zdravata ishrana. Sekoj e preporaclivo da se hrani zdravo ama pri odredeni bolesti, bakterii,vo zima i pri stresni situacii e potrebno imunostimulator.Toa e moe mislenje ne da se preteruva i so niv ama pteventivno zaradi balans.a isto ne e dobro da e slab imunitetot i da se pravi ifv.

(Одговор на членот almushka)
Непосредна врска до пораките: 2436
   RE: Вештачко оплодување V дел
5.10.2014 22:40:56   
kapina
jas piev klaritromicin za ureoimikoplazma

(Одговор на членот tea 88)
Непосредна врска до пораките: 2437
   RE: Вештачко оплодување V дел
5.10.2014 22:43:00   
kapina
jas bev bolna od bronhit koga dr tase mi pravese invitro go znaese toa togas od sistina posto od tamu gi zemav spricevite se cudea kako moze na bolna od bronhit da prave invitro

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 2438
   RE: Вештачко оплодување V дел
5.10.2014 22:59:01   
kapina
jas denes na oddelenieto za ginekologija cel cas cekav da mi stavat superfact posto imale poragaj veruvajte placev duri od maka doktorot sto mi e prijatel ne bese na smena mu se javiv mi kaza samo ne se potresuvaj ne placi ke ti stavat inekcija morat

< Поракaта ја уредил kapina -- 5.10.2014 23:00:41 >

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 2439
   RE: Вештачко оплодување V дел
6.10.2014 8:41:42   
Nestrpliva28
Здраво теа и добренајдов.искрено појма немам колку клеточни се зошто ниту ми кажаа ниту прашав.сега лежам ама не верувам дека уште многу ќе издржам :) ти правиш некои движења,раскренуваш по дома?што терапија примаш?и јас сеуште чувствувам пецкање во стокот а понекогаш и мали болки.навечер ставам од кринон гелот па насабајле имам бел исцедок.леле дај Боже побрзо да ни минат деновите со позитивен исход ;)

(Одговор на членот tea 88)
Непосредна врска до пораките: 2440
   RE: Вештачко оплодување V дел
6.10.2014 9:09:38   
Nestrpliva28
Dobranajdov i pozdrav do site,se nadevam dogo ke se druzime i razmenuvame soveti i iskustva user posted image

(Одговор на членот Nestrpliva28)
Непосредна врска до пораките: 2441
   RE: Вештачко оплодување V дел
6.10.2014 9:55:48   
Hopeful RR
Добредојде Nestrpliva28, со среќа и со лесно! user posted image

Болките се нормални, и ич не се замарај за тоа. Се е од претходната стимулација, заради што се зголемуваат јајниците. Исцедокот е од кринонот, и понекогаш може да излезе и цела грутка следниот ден, да знаеш да не се плашиш. Лежењето е битно, и ако под раскревање низ дома подразбираш дигање товар, буткање ствари или какво било стоење на нозе подолго време - никако. Сите сме с'клет кога станува збор за лежење, ама што мора - мора. Таман работа толку терапија, спремање и трошоци па да не се издржи едно мирување 4-5 дена! user posted image Овие денови не станувај за ништо освен за тоалет, евентуално да земеш нешто за јадење, а после неколку дена веќе друг муабет. Само лабаво и ќе биде user posted image

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот Nestrpliva28)
Непосредна врска до пораките: 2442
   RE: Вештачко оплодување V дел
6.10.2014 10:10:53   
Nestrpliva28
Lele mila toa i mi bese moabetot,dali site 16dena da ne stanam od krevet :)
Inaku stanuvam za do wc,da jadam i eventualno nekoja casa da zamijam posto preku den sum sosema sama pa moram nesto i da napravam.za krevanje teski raboti i dr.fiz aktivnosti ne mi ni paga na pamet.....ufff za ova so iscedokot mi olesna ko mi kaza,malku mi bese sube najiskreno a sepak nemam so kogo da se konsultiram....a najveke da ti kazam sto mi e makata ,vo sabota pravat kumovite svadba i sega tolku sum so prasalnici dali da odam ili ne....abe sto da ti kazam....ama i pustata zelba za bebence e uste pogolema....samo Gospod znae sto ke bide na kraj no nie sekako da se nadevame na najdobroto...inaku denes mi e 3den i poleka peckanjeto vo jajnicite poleka mi pominuva....imas uste nekoj sovet??fala ti duso uste ednas sto barem na vakov nacin si pomagame :*

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 2443
   RE: Вештачко оплодување V дел
6.10.2014 10:21:08   
Hopeful RR
Неее, не сите 16 дена, таман работа user posted image После 4-5 дена, се препорачува благо движење низ дома, или шетање надвор, затоа што сепак потребна е нормална циркулација. За свадбата ич не се замарај и оди - до тогаш ќе има поминато повеќе од недела дена. Само не мора да идеш на сите дешавки и адети, и сепак не забегувај со играње и скокање, претежно седи си на маса, и ок си. Јас исто бев на свадба два дена пред тестот, и гледав да седам повеќе, мада поиграв малце user posted image

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот Nestrpliva28)
Непосредна врска до пораките: 2444
   RE: Вештачко оплодување V дел
6.10.2014 10:27:01   
Nestrpliva28
Srcka si....daaa i jas taka mislev samo da odam na glavnatadesavanka vo restorant de ke mora da go izbegnam...a moze da mi ja kazes tvojata storija kakva e da ne navrakam nazad na forumov posto gledam bajagi ima :)

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 2445
   RE: Вештачко оплодување V дел
6.10.2014 10:51:37   
sonce79
Dobredojde,Nestrpliva28, i jas sum kako tebe vo tie 2 nedeli cekanje.
jas imav transfer na 28.09,malku pred tebe. Se sto osekas e normalno. Jas posle 5 dena se javiv i prasav dali smeam da si otidam na rabota, posto nemam fizicki napor tamu.. mi rekoa slobodno, normalno da si pravam se, no da izbegnuvam napor, skali mnogu, fizicki aktivnosti i sl. I jas sabotava imav svadba, da ne se mislis,da si odis i da si pomines najubavo. user posted image Mene doktorot sam posle tranferot mi rece deka nema potreba site denov da lezam, a nitu 24/7 da sum nepokretna. Kako se cuvstvuvas ti, taka pravi si..
So sreka, da te fati majata od Hopeful user posted image

(Одговор на членот Nestrpliva28)
Непосредна врска до пораките: 2446
   RE: Вештачко оплодување V дел
6.10.2014 11:09:21   
Nestrpliva28
Fala ti sonce na sovetot....jas mislam deka i kolku sakas da se pazis i lezis i niso da ne pravis,ako saka da bide ke bide.jas zemav 1nedela odmor od rabota ama planoram zdravje ako sum dobra od slednata nedela da si odam i onaka i jas nemam nekoja teska rabota tuku mi e kancelariska.a dali primas odredena terapija i koja?
I jas ti posakuvam mn sreka i so lesno ;)

(Одговор на членот sonce79)
Непосредна врска до пораките: 2447
   RE: Вештачко оплодување V дел
6.10.2014 11:11:43   
Nestrpliva28
I dali najnormalno si se banjas i ostanati raboti pravis?

(Одговор на членот sonce79)
Непосредна врска до пораките: 2448
   RE: Вештачко оплодување V дел
6.10.2014 11:37:49   
LoveableMe RR
Девојки, бидејќи ги исцрпивме страните на темата која ги нуди сите рекорди на дискусија и читаност, продолжуваме во Нова тема- Вештачко оплодување VI делuser posted image

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот Nestrpliva28)
Непосредна врска до пораките: 2449
Страница:   <<   < Претходна страница  94 95 96 97 [98]
Страница: <<   < Претходна страница  94 95 96 97 [98]
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?