|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  94 95 96 [97] 98   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Вештачко оплодување V дел
3.10.2014 17:20:28   
profe
Mene do sega vo Sistina mi nemaat pobarano krvna grupa. Do sega imam primeno devet fostimona, i imam po cetiri folekuli na dvata jajnika. Doktorot tece deka e dobro, ama pak deka ocekuval povekje. Po kolku folekuli imavte vie? Dali rabotata e za nerviranje? :) Jas sum pozitivna, mu rekov na doktorot edno bebce neka e, ne mora povekje :). Fala

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 2401
   RE: Вештачко оплодување V дел
3.10.2014 17:58:15   
весник
profe...kaj koj doktor si???? ne se sekiraj,i jas imav po 4-5 na jajnik...pa 10 izvadoa,7 se oplodija...ne se sekiraj za toa ama ic??? srekno!!!!

(Одговор на членот profe)
Непосредна врска до пораките: 2402
   RE: Вештачко оплодување V дел
3.10.2014 18:01:26   
весник

ИЗВОРНА ПОРАКА: butterfly 00

RR mnogu se nerviram zosto ne mozam da pocnam so IVF postapkata se uste nema reagensi vo Manu cekam tri meseci veke pocna strav da me faka deka ke mi izmine vaucerot, a i gubam samo vreme, rekoa ke dobijat okolu 1 oktomvri sega mi vikaat najverojatno za dve do tri nedeli pa ne se normalni, jas moram da gi imam rezultatite zosto vrz osnova na niv ke treba da mi prepisat terapija. Mnogu se nerviram prasuvav na drugo mesto ne gi pravat, tie sto gi pravat na transfuziologija veke gi imam napraveno ama tamu gi nema site.



peperutce...a mora na manu...ne cinat rezultatite od klinika,od transfuziologija...sega me bunis..jas site raboti sto mi gi dade maticniot ginekolog za ispituvane,se mi e za na transfuziologija.mislam deka i kapina tamu proveruvase se...ako ne sum greska..kapina ke ni napisi dali sum vo pravo??? pozdrav do site i srekno na site...moeto in vitro so zamrznati embrioni ke se prolongira,zasto ne sum vo sostojba sega,premnogu sum stresna i sakam eve nekoi ispituvanja da napravam..pa da odam so cista misla.

(Одговор на членот butterfly 00)
Непосредна врска до пораките: 2403
   RE: Вештачко оплодување V дел
3.10.2014 18:24:17   
LoveableMe RR
Профе среќно, кај кој доктор си? Весник баш ми е жал, ајде среди се, трансферот треба да биде кога ќе бидеш и психички подготвена.

Јас само што ги земав резултатите од Ремедика, во урина пишува ешерихија коли, па ќе пишам во соодветната ТЕМА, таму дајавте женски совети што имате, бидејќи веќе сум во постапка на ИВФ.

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот весник)
Непосредна врска до пораките: 2404
   RE: Вештачко оплодување V дел
3.10.2014 19:32:21   
SOLE
Profe ne se sekiraj ne se malku folikulcinja bitno e da bidat kvalitetni I potoa da se oplodat, Pozdravce I so sreka user posted image
ИЗВОРНА ПОРАКА: profe

Mene do sega vo Sistina mi nemaat pobarano krvna grupa. Do sega imam primeno devet fostimona, i imam po cetiri folekuli na dvata jajnika. Doktorot tece deka e dobro, ama pak deka ocekuval povekje. Po kolku folekuli imavte vie? Dali rabotata e za nerviranje? :) Jas sum pozitivna, mu rekov na doktorot edno bebce neka e, ne mora povekje :). Fala
user posted image

(Одговор на членот profe)
Непосредна врска до пораките: 2405
   RE: Вештачко оплодување V дел
3.10.2014 19:54:45   
kapina
Jas samo na transfuziologija pravev ispituvanja na afa ddimeri I la drugi ne I hemostaza isto na manu ne pravev oti maticniot rece ne treba ina

(Одговор на членот SOLE)
Непосредна врска до пораките: 2406
   RE: Вештачко оплодување V дел
4.10.2014 0:36:46   
butterfly 00
Ne mi rekoa doktorite deka ispituvanjata ne cinat na trasfuziologija, tuku tamu gi nema site sto mi gi baraat imaa samo 4 mutirani geni za ispituvanje, a vo Manu gi imaat site, inaku site ostanati ispituvanja gi imam napraveno na transfuziologija.

_____________________________

3 inseminacii, 2 IVF = / , 2 FET = /

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 2407
   RE: Вештачко оплодување V дел
4.10.2014 10:41:11   
tea 88
Samo sto zavrsi transferot.mi vratija 2 embrioncinja. Sega ostanuva da cekam 2 nedeli i da lezam i da se nadevam na user posted image .pozz do site

(Одговор на членот butterfly 00)
Непосредна врска до пораките: 2408
   RE: Вештачко оплодување V дел
4.10.2014 11:00:53   
Milicka 30
Теа88 со среќаа , дај боже и двете да се фатат па да си имаш убави близначињаuser posted image
Сега опушти се, размислувај позитивно и за две недели да си видишuser posted image

(Одговор на членот tea 88)
Непосредна врска до пораките: 2409
   RE: Вештачко оплодување V дел
4.10.2014 11:25:30   
sonce79
Со среќа Tea88, да фатат и двете и за 2 недели да се фалиш со user posted image user posted image

(Одговор на членот Milicka 30)
Непосредна врска до пораките: 2410
   RE: Вештачко оплодување V дел
4.10.2014 11:30:41   
LoveableMe RR
Tea88, со лесно уживкај и одмарај. Смрзнавте ли ембриони?

да ви кажам вчера јадев авокадо, божем за имплантација било добро да се јаде пред пункција и трансфер и по пункција, абе тврдо тоалелее а башка горчеше бљак, како јадете тоа чудо? Што ссве мора да изнабутаме во стомак за бебиња, брееее.....

*******2014*******
user posted image user posted image user posted image АКТУЕЛНОuser posted image user posted image user posted image


21.08 - Kaya - почеток со терапија (Димитров, Ремедика)
01.09 - Zoya - почеток со терапија (Лазаревски, Систина)
05.09 - sonce79 - почеток со терапија (Лазаревски, Систина)
15.09 - Loveable Me RR- почеток со терапија (Димитров, Ремедика)
19.09 - Tea88 -почеток со терапија (Таше Tрпчевски, Плодност)
29.09 - kapina - почеток со терапија (Лазаревски, Систина)
29.09 - gina - почеток со терапија (Лазаревски, Систина)
29.09 - Milicka30 -почеток со терапија (Таше Tрпчевски, Плодност)
25.10 - mili4kask - почеток со терапија (Ивановски, Систина)
04.10 - skriena - трансфер со смрзнати ембриони (Лазаревски, Систина)
/ .10 - Anonimen - почеток со терапија (Поповиќ, Систина)
/.10 - butterfly00- почеток со терапија (Лазаревски, Систина)
/.10 - весник - трансфер со смрзнати ембриони (Лазаревски, Систина)
/.11 - Pinky30 - почеток со терапија (Глигор Тофовски, ГАК)
/.11 - sanjaaaa- - почеток со терапија (Ивановски, Систина)


=========================

user posted image ИСЧЕКУВАЛКИuser posted image
12.09 -Kaya =пункција ///// = ET
23.09- Zoya = пункција 25.09 = ET
25.09 -sonce79 =пункција 28.09 = ET
01.10 -tea88=пункција 04.10 = ET


=========================
/////// - Kaya = ТЕСТ
09.10 - Zoya= ТЕСТ
12.10 - sonce79= ТЕСТ
18.10 - tea88 =TЕСТ


ПОДДРШКА
user posted image

firenca didi, Adelle,gina,Bogdancanka RR, koki12, skopjance, mimiiiiiiiiiiiii, taci14 ,Herco, trust, kapina, cacim, babyhope, LoveableMe RR, I LOVE, baby77, Anna78, kate.., dzvezda, bubble, SOLE, butterfly00, snekki, milasteve, almushka, Yaya,skriena, brm_bm, mery, macika4, весник, marina111
=====================

2014 година
nataly86 user posted image Lina*user posted image Каrmauser posted image biljana87user posted image Anonimenuser posted image babylove**user posted image avgustina2 user posted image Kolacence user posted image fragolina user posted image lolla user posted image mesecina83 user posted image lily98 user posted image stefanieuser posted image Hopeful user posted image




< Поракaта ја уредил LoveableMe RR -- 4.10.2014 19:56:34 >


_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 2411
   RE: Вештачко оплодување V дел
4.10.2014 11:50:49   
tea 88
Blagodaram za podrskata mnogu mi znaci,premnogu.daj Boze site da si gi vidat svoite user posted image pa i jas.ne zamrznavme zasto od 5 kolku sto se oplodija 2 bea so odlicen kvalitet i mi gi vratija denes a trite bile poslabi.

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 2412
   RE: Вештачко оплодување V дел
4.10.2014 12:12:09   
Hopeful RR
Tea 88, со среќа! Уживај си и за две недели те чекам да ми правиш друштво :)
Loveable Me, ако е тврдо и горчливо авокадото тогаш е недозреано :) кога ќе бираш, гледај да биде меко како слива или лимон, но не премногу меко. Со маслиново, балсамико и сол е прекрасно :)

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот tea 88)
Непосредна врска до пораките: 2413
   RE: Вештачко оплодување V дел
4.10.2014 14:12:12   
mili4kask
Tea 88 ajde so lesno, sto pobrzo da ni se falis so pozitiven test :) Inace LovebleMe avokadoto ti bilo nezrelo zatoa imalo takov vkus. Koga go zimas gledaj da e pomeko no d anema crni tocki po nego. Koga e ubavo sozreano i so lazicka se lupi. :)

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 2414
   RE: Вештачко оплодување V дел
4.10.2014 14:24:06   
lolla RR
За авокадото да дозрее брзински, стави го во замрзнувач, нека замрзне, после откако ке се одмрзне ке биде меко и сочно за јадење. А онака, кога ке го притиснеш треба да е меко, да ти пропадне прстот 2-3 мм ама после да се врати, да не остане дупка. Треба навокнување, сега ми сака душата, и во блага и во солена варијанта.

(Одговор на членот mili4kask)
Непосредна врска до пораките: 2415
   RE: Вештачко оплодување V дел
4.10.2014 18:06:25   
butterfly 00
RR ve molam pisete mi piete li nekakvi vitamini pred IVF za da go zajaknete imunitetot ?

_____________________________

3 inseminacii, 2 IVF = / , 2 FET = /

(Одговор на членот lolla RR)
Непосредна врска до пораките: 2416
   RE: Вештачко оплодување V дел
4.10.2014 18:17:09   
skriena
zdravo prvo so sreka na site tie sto ocekuvaat user posted image a isto i na novite trudnici jas eve pocnav so suprafakt od po 0,6 toa samo 7 dena bockanje i so estrofem 3x2 pa na eho kaj lazarevski za transfer da mi kaze so zamrznatite bebuski pa ke pisam kako ke bide vo momentot mn sum zbuneta i pojma nemam kako odi ova so bockanjeto me boli neznam zosto i prviot pat se bockav sama ne bolese a sega boli pomalku moze od misla ama ke izdrzime pozz do site mojata situacija e taja momentalnouser posted image user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот lolla RR)
Непосредна врска до пораките: 2417
   RE: Вештачко оплодување V дел
4.10.2014 20:16:46   
kapina
I mene sega mnogu me boli superfactot prviot pat ne me bolese tolku sega si mislam ke proplacam od bolki

(Одговор на членот skriena)
Непосредна врска до пораките: 2418
   RE: Вештачко оплодување V дел
4.10.2014 20:17:50   
LoveableMe RR
Фала ви женски, ама јас таа гадотија и да е мека, не знам дали ќе можам да ја јадам, ќе пробам да ги замрзнам, па да видам дали ќе омекне авокадово и дали така ќе можам да ги јадам, секако ги платив ѓавол и пол се скапи бреuser posted image . Јас денес бев на ехо, естрадиол ми мереа, не ми дадоа листа, докторот рече задоволен сум ќе има доста фоликули, понеделник па ехо-естрадиол, па да ми кажат што понатаму, веројатно среда или четврток пункција, а до понеделник продолжувам со истата терапија.

Батерфлај, за имунитет матичен млеч, ГЕ132 црвено пакување го препорачува др. Таше неколку недели пред ИВФ и во текот на ИВФ, исто има таблети цинк,магнезиум,калциум, витамин Д, тоа е една таблета со сите витамини, секако Б-комплекс и фолна, ако имаш слаба крв и додаток за железо, тоа е многу важно за имунитет.

Скриена, честитки што почна, пиши кога ќр биде трансферот, издржи, мора да се издржи за бебче.

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот skriena)
Непосредна врска до пораките: 2419
   RE: Вештачко оплодување V дел
4.10.2014 20:40:01   
tea 88
Butterfly dobro e da si zemes za imunitet zasto teloto vo tekot na ifv dozivuva stres od celata postapka i psihicki i fizicki i zatoa mu treba pomos da se odbrani i zajakne.ti posakuvam uspesna postapka. Jas cel den lezam samo za vo wc stanuvam i taka mi rekoa da odmaram barem5-6 dena a potoa po malku da stanuvam po doma i na kafe moze da otidam na kratko pa pak da odmaram. Inaku cel den nekako crevata mi krkorat i malku me pecka kaj jajnicite.

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 2420
   RE: Вештачко оплодување V дел
4.10.2014 20:45:56   
tea 88
Skriena so lesno da ti e i sto pobrzo da se raduvas so user posted image user posted image .ne se plasi Lazarevski e profesionalec si znae on kako treba.ti opusti se i pravi sto ke ti kaze.poz

(Одговор на членот tea 88)
Непосредна врска до пораките: 2421
   RE: Вештачко оплодување V дел
4.10.2014 21:46:45   
kapina
I godzi bobinkite bile dobri za plodnosta na zenite samo neznam od kade da najdam a vo blizina na sistina ima li nekoj market ili nesto oti na mene ke mi bide vtor pat vo petok da odam tamu. jas od vit pijam b kompleks omega3 ace cink selen magnezium calcium vit d I l arginin piev ama od nego mi se aktivira herpesot na ustata I veke ne pijam. jadam puter pd kikiriki sekojden aronija jadam na gladno zaradi tiroidnata oti pokacuvanjeto na estradiolot moze da ja vlose sostojbata pijam crn caj I za imunitet madzun I med so mladi orevi I maticen mlec

(Одговор на членот tea 88)
Непосредна врска до пораките: 2422
   RE: Вештачко оплодување V дел
4.10.2014 21:47:33   
kapina
A I folna kiselina pijam

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 2423
   RE: Вештачко оплодување V дел
4.10.2014 23:10:04   
skriena
fala vi zenski na podrskata i znam deka si go imam najdobriot doktor vo cela makedonija i za nisto nema da si go smenam toj e za mene vrv pozz sekoj so svoe mislenje ke pisam kako ke bide

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 2424
   RE: Вештачко оплодување V дел
4.10.2014 23:16:45   
gina
tea 88 so sreka dusicke i daj boze dvete da se fatat te cekame so pozitiven test sega odmaraj

lele vistina i mene me boli ova superfaktov sto ce bese ova pecenje meseto mi pomodreuser posted image

jas od vitamini pijam samo vitamin E, folnai ,i vitamin D vo kapki a zosto gi piete B komleks i folna od kolku miligrami pieteuser posted image

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 2425
Страница:   <<   < Претходна страница  94 95 96 [97] 98   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  94 95 96 [97] 98   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Пелени.
пеперутка16

Кога почнавте да го одвикнувате вашето бебе?