|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  92 93 [94] 95 96   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Вештачко оплодување V дел
30.9.2014 8:30:44   
LoveableMe RR
Milicka 30, среќно и пишувај ни како ќе тече постапката. Пинку30, среќно со документацијата. За терапијата е кај секого индивидуално, не мора да значи дека ќе се здебелиш од терапијата. Тука сме за совети, пиши кога ќе добиеш ваучер. Имаме тема за Стерилитет кај мажот, има корисни совети за одредено подобрување. Позз

*******2014*******
user posted image user posted image user posted image АКТУЕЛНОuser posted image user posted image user posted image


21.08 - Kaya - почеток со терапија (Димитров, Ремедика)
01.09 - Zoya - почеток со терапија (Лазаревски, Систина)
05.09 - sonce79 - почеток со терапија (Лазаревски, Систина)
15.09 - Loveable Me RR- почеток со терапија (Димитров, Ремедика)
19.09 - Tea88 -почеток со терапија (Таше Tрпчевски, Плодност)
29.09 - kapina - почеток со терапија (Лазаревски, Систина)
29.09 - gina - почеток со терапија (Лазаревски, Систина)
29.09 - Milicka30 -почеток со терапија (Таше Tрпчевски, Плодност)
/ .10 - Anonimen - почеток со терапија (Поповиќ, Систина)
25.10 - mili4kask - почеток со терапија (Ивановски, Систина)
/.10 - butterfly00- почеток со терапија (Лазаревски, Систина)
/.10 - весник - трансфер со смрзнати ембриони (Лазаревски, Систина)
/.10 - skriena - трансфер со смрзнати ембриони (Лазаревски, Систина)
/.11 - Pinky30 - почеток со терапија (Глигор Тофовски, ГАК)
/.11 - sanjaaaa- - почеток со терапија (Ивановски, Систина)


=========================

user posted image ИСЧЕКУВАЛКИuser posted image
12.09 -Kaya =пункција / ///// = ET
25.09 -sonce79 =пункција 28.09 = ET
01.10 -tea88=пункција 04.10 = ET


=========================
/////// - Kaya = ТЕСТ
12.10 - sonce79= ТЕСТ
18.10 - tea88 =TЕСТ

ПОДДРШКА
user posted image

firenca didi, Adelle,gina,Bogdancanka RR, koki12, skopjance, mimiiiiiiiiiiiii, taci14 ,Herco, trust, kapina, cacim, babyhope, LoveableMe RR, I LOVE, baby77, Anna78, kate.., dzvezda, bubble, SOLE, butterfly00, snekki, milasteve, almushka, Yaya,skriena, brm_bm, mery, macika4, весник, marina111
=====================

2014 година
nataly86 user posted image Lina*user posted image Каrmauser posted image biljana87user posted image Anonimenuser posted image babylove**user posted image avgustina2 user posted image Kolacence user posted image fragolina user posted image lolla user posted image mesecina83 user posted image lily98 user posted image stefanieuser posted image Hopeful user posted image



< Поракaта ја уредил LoveableMe RR -- 30.9.2014 8:35:29 >


_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 2326
   RE: Вештачко оплодување V дел
30.9.2014 10:09:18   
lolla RR
Lovable, за главболката пробај да пиеш мнооогу вода уште од сега, за да полесно се чистат остатоците од инекциите од организмот, исто и лимон, електролити може по 250мл засега и лесни вежи за циркулација и проток на кислород. Дури има и јога пози за главоболка кои стварно помагаат.

За доручек кој јаде, идеално е сардини или хумус, тие се идеален оброк и за после во бременоста, во нив има се што треба од хранливи состојки.

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 2327
   RE: Вештачко оплодување V дел
30.9.2014 10:10:10   
Hopeful RR
Tea88, со среќа утре на пункција! Ќе те чекаме да ни пишеш после тоа, кога ќе можеш user posted image

Milicka 30, gina и kapina, со среќа отпочнување со терапија.

Pinky30, со среќа со документација и што побрзо нека ти дадат ваучер. Инаку, пункцијата се прави со краткотрајна и лесна целосна анестезија, да.


_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 2328
   RE: Вештачко оплодување V дел
30.9.2014 11:59:30   
SOLE
UUU bravo be devojki user posted image drustvo golemo site so pocetok na terapija I toa tri vo eden den, Milicka 30, kapina I gina so sreka pocetok na terapija, a Isto I loveable RR I ti si pocnala so bockanje so srekicka na site.
Tea 88 tebe ti posakuvam srekno na punkcija da imas ubavi folikulcinja koi ke bidat ubavi user posted image user posted image .
Mene me koci toa exo 4D, imam zakazano na 8mi pa se nadevam ako e sve vo red istiot den I da podnesam vo FZOM. I edvai cekam da podnesam user posted image
Pozdravce do site I samo jakoooo nie sme hrabri I se ke napravime I izdrzuvame za user posted image user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот Milicka 30)
Непосредна врска до пораките: 2329
   RE: Вештачко оплодување V дел
30.9.2014 12:35:17   
sonce79
Здраво здраво на сите.. Еве јас да се пријавам, одмарам, шеткам до тераса и назадuser posted image и проаѓа времето некако. Непланирам да седам дома 2 недели, до петок сигурно потоа ќе излезам малку а од понеделник мислам дека ке се вратам во нормала. Со пазење нормално ама не вака само дома.
LoveableMe, и јас мислам дека водста ќе ти помогне со главоболките, само немој мно ладна, туку на собна температура.. Ако осетиш дека ти почнуваглавоболка испи една чаша вода одеднаш..И не знам дали имаш некакви физички активности, ама ако имаш немој да ги прекинуваш, помагаат сигурно..
Hopeful, како помина денес ти? :)
Теа88 со среќа утре, да имаш што повеќе здрави и добри јк па после со мене на лежење и чекање user posted image

(Одговор на членот SOLE)
Непосредна врска до пораките: 2330
   RE: Вештачко оплодување V дел
30.9.2014 14:19:15   
LoveableMe RR
Женсски фала ви, главоболките биле нормални од напливот на хормони и за првото ИВФ имав доста главоболки, а мене ми поминува од аналгин, ми кажаа уште тогаш во Систина дека може аналгин. А парацетамол ако се напијам, ќе се испотам ко прасе и ќе спијам со саати, не е тој за менеuser posted image user posted image user posted image .

Денес бев на мерење естрадиол, 525 ми е после 5 дена стимулација, докторот ме гледаше на ехо рече добро, задоволен сум, не прашав колку што-како, си викам ај поарно да не прашувам, да не мислам....Ми рече да продолжам со супрефакт 0,3 и со по три пурегона до сабота, 10 дена стимулација и пак да мерам естрадиол, па тога ќе знае кога пункција.

Ми рече до тестот за бременост никако јаглехидрати, само протеини, а таман мислев после пункција да си м`снам тестенце, но тоа е, а без кафе не можам барем едно дневно, уште толку ме боли глава ако не се напијам.....user posted image а за движење се движам, пешачам ама брзо, покрај Вардар секој втор ден по 5-6 километри.

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот sonce79)
Непосредна врска до пораките: 2331
   RE: Вештачко оплодување V дел
30.9.2014 14:51:35   
Melanija RR
Ми мириса на бран од user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 2332
   RE: Вештачко оплодување V дел
30.9.2014 15:00:23   
sanjaaaa!
user posted image user posted image user posted image Loveableme прекрасно. Штом докторот ти потврдил дека е задоволен од стимулацијата досега, така е,прекрасно. Ајде уште малку и ти ќе им се придружиш на исчекувалките! Со позитивни мисли и расположение и се ќе биде добро.
Со среќа и на другите што од вчера почнаа со терапија. И јас верувам дека во оваа тема отсега натаму само радости ќе споделуваме! Нека се множат user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 2333
   RE: Вештачко оплодување V дел
30.9.2014 15:16:53   
Hopeful RR
Еве ме и мене, само што се вратив од ехо user posted image Видовме две! user posted image
Рано е се уште за срцева акција, се обиде докторот но не се гледа. Сега за сега растат одлично, и за две недели пак.

Loveable Me, супер е естрадиолот после 5 дена стимулација, а за тестенце стрпи се user posted image И јас сум лебарка, сега на враќање се почестив симит погача, ионака ја јадам еднаш на 6 месеци user posted image

sonce79, со лесно лежењето, и да, немој повеќе од 4-5 дена. Сепак, треба и циркулација, да се храни.

И мене ми мириса на бран мешињааа! Ве влечам за нос user posted image user posted image user posted image

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот sanjaaaa!)
Непосредна врска до пораките: 2334
   RE: Вештачко оплодување V дел
30.9.2014 15:23:13   
LoveableMe RR
Hopeful, одлични вести, јас цело време мислам дека ќе имаш две к..иња, ама ајде да сочекаме следно ехоuser posted image . Со лесно на сите, влечи не за носuser posted image

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 2335
   RE: Вештачко оплодување V дел
30.9.2014 16:09:14   
mili4kask
Браво Hopeful!!!user posted image user posted image user posted image најважно е дека се е во ред user posted image И секако влечи не за нос ситеuser posted image

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 2336
   RE: Вештачко оплодување V дел
30.9.2014 16:12:18   
kapina
Hopefull super stom se dve. na mene mi izleze herpes na ustata neznam kako da go sredam pece boli

(Одговор на членот Milicka 30)
Непосредна врска до пораките: 2337
   RE: Вештачко оплодување V дел
30.9.2014 16:35:36   
sonce79
Hopeful супер вести...user posted image
Kapina за херпес Aciklovir Mast mnogu pomaga..

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 2338
   RE: Вештачко оплодување V дел
30.9.2014 19:15:39   
Milicka 30
Колку убави вести хоупфул и ловеаблеме user posted image user posted image

Мене боцкањето наутро ми е ептен проблем треба да излегувам од работа за да се боцкам ,незнам дали да пробам сама ако можам...инаку денес 1 ден без кафе...тешко ,со главоболка ама ке истраам некако. Поздрав девојки

(Одговор на членот sonce79)
Непосредна врска до пораките: 2339
   RE: Вештачко оплодување V дел
30.9.2014 19:30:09   
kapina
Mozes toplo cokolado da pies mesto kafe

(Одговор на членот Milicka 30)
Непосредна врска до пораките: 2340
   RE: Вештачко оплодување V дел
30.9.2014 20:39:54   
gina
ve guskam site taka silno user posted image user posted image user posted image za podrskata sto si e davame i site da bideme so user posted image user posted image user posted image

Hopefull user posted image user posted image user posted image ajde da se cujat dve srcinja

jas pijam kafence vo malo fingjalce na dva dena i mene glavata me bolese vcera i plus sum so nizok pritisok i samo si drema a i me pecat superfaktof od posle vise nemoze mesevouser posted image da izdrzi od tolku ivf

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 2341
   RE: Вештачко оплодување V дел
30.9.2014 23:31:45   
sonce79
Milicka 30, ако епоткожно боцкањето ќе можеш и сама. Мускулните инекции се потешки за ставање.
И тоа за кафето, ти рекоа да не пиеш или сама го отфрли? Јас без едно барем кафе на ден не можам, и доколку не ти потенцирале да не пиеш, мислам дека нема да ти пречи едно кафе. Јас имам низок притисок природно и сум кома без кафе, плус мислам дека повеќе е стрес без едно кафе одколку што ќе шкоди ако го испиеш user posted image

(Одговор на членот gina)
Непосредна врска до пораките: 2342
   RE: Вештачко оплодување V дел
1.10.2014 8:35:51   
sanjaaaa!
Hopeful, БРАВО user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image
Така си и очекувавме 2 бебушки! Со лесно и уживај во бременоста! Кај д-р Ивановски ли беше на преглед или кај матичниот гинеколог. Бидејки сметам дека овој преглед си го плаќаш, не влегува во сумата што ја покрива фондот, ниту тестот нели?

Денес ја очекуваме Теа88 со информација за пунцијата, нека и е со лесно и се убаво да помине!

< Поракaта ја уредил sanjaaaa! -- 1.10.2014 8:39:36 >

(Одговор на членот sonce79)
Непосредна врска до пораките: 2343
   RE: Вештачко оплодување V дел
1.10.2014 10:37:04   
Hopeful RR
sanjaaaa, кај него бев на овој преглед, и не го покрива ваучерот, исто како и тестот за бременост user posted image За понатаму ќе комбинирам кај него и кај матичниот, инаку стварно е прескапо.

sonce79, подобро не пиј кафе, прави разлика, посебно после трансфер. Ако до толку не можеш, пробај со безкофеинско - не е ист вкусот, ама проаѓа иштавот. И јас сум природно со низок притисок и зевам по цел ден, ама ствар на навика е, еве сега сум константно поспана ама не ми смета.

gina, боли малце мешето, ама одма проаѓа. Мене ми беше цело со модрици, и си викам добро што почнав таму наместо во рака - оди објасни после со кратки ракави од кај толку модрици user posted image

Теа88, навиваме за тебе!

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот sanjaaaa!)
Непосредна врска до пораките: 2344
   RE: Вештачко оплодување V дел
1.10.2014 10:51:20   
Milicka 30
Мене др. ми кажа да не се замарам многу да си пијам само ГЕ132 , дури ми кажа и да си продолжам со зумба user posted image .
Секаде каде што читав за исхраната при инвито вика да се исфрли кафето, е мене ми е малку тешко дека имам низок притисок ама пијам повеќе вода со лимон па се надевам ќе ми помине.
Инаку другарка ми со успешно инвитро зад себе, си пиеше кафе,си јадеше се што сака ама ете кога требало да биде ќе биде.

(Одговор на членот sonce79)
Непосредна врска до пораките: 2345
   RE: Вештачко оплодување V дел
1.10.2014 12:16:38   
sonce79
Да, до трансферот и јас одев секој втор ден на вежбање, user posted image бев и дента пред пункција и дента после..и мене докторот ми рече дека не морам да престанам. А и за кафето, исто ми кажа и сега, доколку не е над 200мл дневно кафе не е проблем. Меѓутоа секој треба да прави како мисли, нема потреба да се стресува за ништо.. Колку е порелаксиран човек подобро.. Мое мислење! user posted image

(Одговор на членот Milicka 30)
Непосредна врска до пораките: 2346
   RE: Вештачко оплодување V дел
1.10.2014 13:11:42   
LoveableMe RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: Milicka 30

Мене др. ми кажа да не се замарам многу да си пијам само ГЕ132 , дури ми кажа и да си продолжам со зумба user posted image .


Среќно девојки, се најубаво. Миличка30, докторот ти кажа да ги пиеш ГЕ132 и по трансфер до тест за бременост, во бременост или..? Ме интересира до кога препорачува да се пијат.

За кафето и чајот, ќе пишам во соодветна тема, но секако тие што имаат низок притисок мора некако да го регулираат инаку така се забавува циркулацијата и уште полошо за емрбионите.

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот Milicka 30)
Непосредна врска до пораките: 2347
   RE: Вештачко оплодување V дел
1.10.2014 13:33:39   
mili4kask
Околу кафето за првото ИВФ јас пиев по ЕТ по едно малецко шољиче насабајле бидејќи притисокот природно ми е многу низок. Се бесе во ред. Сакав да ве прашам нешто. Ивановски ми кажа дека треба да се боцкам во периодот од 14 и 30 до 16 и 30. Тој период сум на работа некаде кај подвожњакот Црниче. Локациски лошо. Никако не ми одговара секој ден да одам до систина и назад. Како да искомбинирам со боцкање? Тука има една приватна се вика Policlinic Skopje ама ми дадоа луда цена од 300 ден на ден боцкање. Дали моам да појдам до овие тука во близина државниве да ме боцкаат или ми треба упат за такво нешто?

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 2348
   RE: Вештачко оплодување V дел
1.10.2014 13:37:39   
tea 88
milicka 30 , gina i Loveable Me da imate uspesni postapki koi ke vrodat souser posted image user posted image . jas si dojdov od punkcija. mi izvadoa 7 jajce kletki, e sega ne mi kazaa nesto posebno dali cinat -ne cinat, dali se kvalitetni i mi dadoa eden kup apcinja.odvaj cekam utre da mi se javat da mi kazat dali se oplodile i kolku.

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 2349
   RE: Вештачко оплодување V дел
1.10.2014 13:39:26   
mili4kask
Одлично Теа одлична бројка! Стискам палци за повеќе оплодени user posted image

(Одговор на членот tea 88)
Непосредна врска до пораките: 2350
Страница:   <<   < Претходна страница  92 93 [94] 95 96   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  92 93 [94] 95 96   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Пелени.
пеперутка16

Кога почнавте да го одвикнувате вашето бебе?