|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  91 92 [93] 94 95   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Вештачко оплодување V дел
28.9.2014 19:05:45   
Anonimen
се уште немам шема.ама ми кажа на 15 ти ден да одам пак.дури и ми даде тел.од сестрата ако нешто не ми е јасно да и се јавам.ке и се јавам утре да и кажам дека започнав со микрогинон таблетите и веројатно ке ми каже точно кога да одам!! веројатно тогаш ке ми дадат и шема.прв пат ми е!!се надевам и последен!!!user posted image user posted image

(Одговор на членот Hopeful RR)
  Непосредна врска до пораките: 2301
   RE: Вештачко оплодување V дел
28.9.2014 19:06:10   
LoveableMe RR
Hopeful, ај бе кулирај со толкава бета нема место за паника уживај до вторник лудувајuser posted image ! Јас еве секој ден се боцкам со супрефакт 0,3 и со по 3 пурегона, абе многу ме пржат леле како ќе издржам, а приметив и дека кога мокрам малку пече.

Претходно правев брисеви, мокрача се е во ред, не знам дали е од ова инекцииштава пече, морам да го прашам докторот, аман веќе заморчиња невидени сме.

Сонце79, одлични вести, сега придружи се на групава легачи до тестот. Анонимен, слушај го докторот и терај постапката, па пишувај како ќе ви оди. Позз

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 2302
   RE: Вештачко оплодување V дел
28.9.2014 19:12:57   
Hopeful RR
Ма имаш право Лавбл user posted image Додуша, јас само сакам да ја охрабрам Анонимен, а и сите во постапка да се олабават и да им веруваат на докторите.
За пецкањето, пиј увин чај и брусница, периодов е опаден за настинки и цистити. Ајде, со секој ден имаш се помалку и помалку пурегони user posted image


_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 2303
   RE: Вештачко оплодување V дел
28.9.2014 19:17:35   
kapina
Abe ne mi e rabotata da se raspravame daleku od toane mi bese jasno samo kako da ne I kazat na koj den da odam

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 2304
   RE: Вештачко оплодување V дел
28.9.2014 19:18:41   
LoveableMe RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: Hopeful
За пецкањето, пиј увин чај и брусница, периодов е опаден за настинки и цистити. Ајде, со секој ден имаш се помалку и помалку пурегони user posted image


Aбе не сум настината, немам такви симптоми да му се невиди, а дека имам помалце секој ден имам, како да не тек сега почнав....неколку дена, имам уште една недела, ренде работава...user posted image user posted image

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 2305
   RE: Вештачко оплодување V дел
28.9.2014 22:21:48   
tea 88
Sonce79 super vesti sega uzivaj si 2nedeli douser posted image user posted image .anonomen da imas uspesna postapka i slusaj si go doktorot sto ke ti kaze toa.loveableme probaj za glavobolkata b6 so paracetamol zaedno mene vednas mo pominuva. Jas denes bev na eho i mi prodolzi merional uste tri i cetrotide mislam se vikaa uste utre i sreda izgleda punkcija. Denes na eho mi kaza deka ke izvadi 7-8 sto znaci od merionalot i novi folikuli sozreale a jas kako bev isplasena deka ke bidat3-4 samo ama dobro e sega zasega.estradiolot denes mi bese 1600. utre sum povtorno na eho pa ke ve izvestam sto ke bide:-P

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 2306
   RE: Вештачко оплодување V дел
28.9.2014 22:24:42   
kapina
super tea odlicna brojka jas od utre pocnuvam so superfact 0,5

(Одговор на членот tea 88)
Непосредна врска до пораките: 2307
   RE: Вештачко оплодување V дел
28.9.2014 22:37:22   
tea 88
Da imas uspesna postapka Kapina.ovoj pat sigurno ke bide user posted image i se ke si bide vo red.

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 2308
   RE: Вештачко оплодување V дел
28.9.2014 23:02:37   
kapina
daj boze i kaj tebe isto jas denes davav mekici za vnuceto kaj majka mi slednite ke bidat za moeto dr lazarevski mi dade mnogu nadez da ne bidam pogresno svatena znaci ke si kazam za mene rece ovaa ostanala bremena pak ke ostane

(Одговор на членот tea 88)
Непосредна врска до пораките: 2309
   RE: Вештачко оплодување V дел
29.9.2014 8:35:15   
sanjaaaa!
sonce79 супер си поминала на ЕТ, сега уживај, за 2 недели те чека голема радост user posted image user posted image
А и на другите што се на тој пат им посакувам се да биде како што треба и заедно тука да ги споделуваме искустата и радости!!! Верувам дека до краот на оваа 2014 година ќе го наполниме розевиот список на Loveableme!!!

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 2310
   RE: Вештачко оплодување V дел
29.9.2014 9:55:26   
Hopeful RR
Tea 88, супер за бројката на фоликули! Мерионалот ептен си ја завршил работата, веројатно денес ќе знаеш кога пункција user posted image

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот sanjaaaa!)
Непосредна врска до пораките: 2311
   RE: Вештачко оплодување V дел
29.9.2014 10:16:00   
LoveableMe RR
Tea88, супер пиши ни кога пункција навиваме за што повеќе ембриончињаuser posted image !

Женски, давајте идеи за доручек, докторот ми рече да исфрлам скроз тесто и благо од исхраната овие 10-тина дена, па само јајца варени компири, ориз јадам и јогурт и ми е едно те исто. Пишете некоја идеја со протеинчиња за доручек. Зеленчук и овошје јадам, но не можам само тоа или јајца за доручек...ајде хелпuser posted image

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 2312
   RE: Вештачко оплодување V дел
29.9.2014 10:18:10   
Hopeful RR
Овес! user posted image

Овес потопен со врела вода, и семки внатре (сончоглед, тиква, лен, чиа) и евентуално некое суво овошје за вкус и таман си со протеини user posted image

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 2313
   RE: Вештачко оплодување V дел
29.9.2014 10:21:02   
LoveableMe RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: Hopeful

Овес! user posted image

Овес потопен со врела вода, и семки внатре (сончоглед, тиква, лен, чиа) и евентуално некое суво овошје за вкус и таман си со протеини user posted image


Леле, фала, имам овесни снегулки, ама се плашев да не се јаглехидратиuser posted image , а семки јадам, башка јаткасто овојштеј..ама не знам колку ќе ме држи сита тоа бре...user posted image

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 2314
   RE: Вештачко оплодување V дел
29.9.2014 10:25:01   
Hopeful RR
Ќе те држи, четири супени лажици овес мене ме држат до кај 14ч сигурно, посебно па ако е со семки. Инаку, компир и ориз е исто јаглехидрат, гледај помалце од тоа. Јас сум огромен фан на компири, ама ги извадив скроз од страв и јадев секој ден јајца на различен начин... Досадно, ама делува user posted image Најдов список храна за во ивф, ќе ти пишам во темата за совети при ивф, да не се расплинувам тука.

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 2315
   RE: Вештачко оплодување V дел
29.9.2014 10:26:52   
LoveableMe RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: Hopeful

...... Најдов список храна за во ивф, ќе ти пишам во темата за совети при ивф, да не се расплинувам тука.


Супер, помагајте женчиња user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image !

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 2316
   RE: Вештачко оплодување V дел
29.9.2014 18:05:36   
gina
user posted image user posted image jas devojki pocnav od deneska so terapija e primiv prvata inekcija od 0,5 superfakt i dr.mi rece da pijam vitamin E i folna kiselina i Vitamin D koj moze i vo kapki e sega jas sum malku zbuneta zedov kapki vo apteka mi rekoa po 3 kapki ovie se Vigantol ama na niv pisuva vitamin D3 dali se tie inaku kako apcinja ili kapsuli nikade gi nemase a Skopje gi imase ama mi bea skapi okolu 1000den

Kazetemi vie koi vitamini gi piete

Hopeful i LoveableMe kazuvajte kakva hrana i jas da se prefrlam na taa tema inaku jas poveke sum na ovosje i zelencuk na utro jadam zitarici so jogurt ili mleko so koronfleks suvi smokvi koga ce mi se jade blago i med

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 2317
   RE: Вештачко оплодување V дел
29.9.2014 18:10:37   
kapina
Gina srecno dusicke I jas isto kako tebe denes ja primiv prvata superfact inekcija od0,5 miligrami no imam nekoe malo cesanje okolu estoto kade me bocnaa minatiot pat ne mi se slucI takvo nesto.

Da tiese vigantol. jas koga ispituvav vit d mi bese granicna vrednost I endokrinologot mi gi dade a kako bese dali dve ili tri kapki ne se sekavam bas sega si zemam sumlivi tableti na svoja raka sto sodrzat magnezium kalcium cink vit c I vit d od zegin gi kupuvam Inaku posle pienjeto na vigantol vit d bese vo red zemaj I selen I cink I b kompleks.


< Поракaта ја уредил LoveableMe RR -- 30.9.2014 8:36:32 >

(Одговор на членот gina)
Непосредна врска до пораките: 2318
   RE: Вештачко оплодување V дел
29.9.2014 20:39:11   
tea 88
Denes bev na eho povtorno. estradiolot 2400 i vecer ja primiv stop inekcijata i sreda punkcija. sega odmaram pa kako ke bide taka.

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 2319
   RE: Вештачко оплодување V дел
29.9.2014 21:02:07   
LoveableMe RR
Tea88,среќно што повеќе фоликулчиња и се најубаво!user posted image Џина, среќно со терапијата тебе и на Капина. Џина пиши дали беше кај Лазаревски, ако добро се сеќавам? За исхрана, протеини треба, ОВДЕ имаш совети, позз



< Поракaта ја уредил LoveableMe RR -- 30.9.2014 8:31:30 >


_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 2320
   RE: Вештачко оплодување V дел
29.9.2014 21:51:58   
gina
LoveableMe da deneska bev kaj Lazareski na kontroloa od histeroskopijata mi recee deka se e super i deka odma ce pocnime so terapija deka sega e praviot moment jas mu rekov da ne e rano deka samo dve nedeli pominaa od HSC bas zatoi mi rece deka e taze i mi rece do 5-ti da gi pijam cikloproginova i estrofem da se bockam so 0,5 superfakt i na vtor den od cuklis da pojdam ako slucanjo mi zakasni nekoj den da pojdam na 10 ubavezno deka ce mi e smeni terapijta deka nema da prodolzam so superfakt so drugi mi rece i posle so fostimoni i plus da gi pijam vitaminite pogore sto gi pisav

od kolki miligrami piete folna k. jas zedov od TIFOL od krka , a pak sum zagrizena gi prosetav site apteki barav vo kapsuli vitamin D ne najdov mi e ovi kapki jas sto gi zedov da ne se za deca vo apteka mi rekoa poubavo e da najs kapsuli (tableti)

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 2321
   RE: Вештачко оплодување V дел
29.9.2014 21:55:34   
kapina
Gina I jas ke bidam na 10 kaj nego kaj dr lazarevski

(Одговор на членот gina)
Непосредна врска до пораките: 2322
   RE: Вештачко оплодување V дел
29.9.2014 22:18:07   
kapina
Ne se za deca jas gi piev vigantol pogore tI pisav I deca gi pijat dodusa jas folna kiselina zaedno so b kompleks zemam od zegin29 den e

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 2323
   RE: Вештачко оплодување V дел
29.9.2014 22:23:26   
Pinky30
Devojki zdravo na site jas sum nova vo grupava...spremam dokumenti za prvo bebe i prvo invitro...Jas sum ok ama MM e so los spermogram dijagnoza ima oligospermija slava podviznost i slabo oformeni...se nadevam deka ke pustime dokumenti za vaucer vo fond i za dve nedeli da ni go odobrat...kazete mi koga se pravi punkcija stavaat lokalna anestexija ili....jas kaj Gligor Tofoski ke pravam ivf i toj ke mi go vodi cel proces....i kazete mi dali se zdebelivte i potekovte od stimulaciite?

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 2324
   RE: Вештачко оплодување V дел
29.9.2014 23:55:01   
Milicka 30
Здраво девојки ! И јас денес почнав со супрефакт 0,05 на сабајле и навечер, а од утре и по 6 мерионала навечер, 6 дена ќе ги примам па после тоа хорм.статус. И покрај тоа што имам ниска вредност на Амх др. одлучи да одиме со максимална стимулација за да виде како ќе реагирам. Некако многу ми стојат ама се надевам дека се ќе биде во ред. Од витамини само да продолжам со ГЕ132 црвен, а јас си пијам и фолна, ц,цинк и јадам мед. Некако не ми е јасно како ќе оди целата процедура, некако многу информации наеднаш ми дојдоа. Одам на аеробик, др.ми рече да си продолжам слободно. Слободно советувајте ме јас цела тема ја исчитав и некако се ми е размешено во главата user posted image

(Одговор на членот Pinky30)
Непосредна врска до пораките: 2325
Страница:   <<   < Претходна страница  91 92 [93] 94 95   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  91 92 [93] 94 95   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Цуцла.
пеперутка16

До кога вашето дете имало цуцла?