Вештачко оплодување V дел (Целосна верзија)

Форум >> [Забременување] >> Проблеми со забременување



Порака


Melanija RR -> Вештачко оплодување V дел (16.11.2013 14:19:08)

Се надевам дека продолжението на темата ќе донесе многу многу трудници и рингерајчиња [sm=bravo.gif]

*******2013*******

[sm=rozica.gif][sm=rozica.gif][sm=rozica.gif] АКТУЕЛНО[sm=rozica.gif][sm=rozica.gif][sm=rozica.gif]

07.10. -I LOVE -почеток со терапија
14.10. -latica -почеток со терапија
15.10. - LoveableMe RR -почеток со терапија
31.10.- maceee - почеток со терапија
6.11. - butterfly00а - почеток со терапија
11.11. -baby77 -почеток со терапија
13.11. -kate.. -почеток со терапија

=========================

31.10. -I LOVE =пункција / 3.11. = ET
3.11. -latica= пункција / 8.11. = ЕТ
6.11. -LoveableMe RR= пункција /8.11. =ЕТ
19.11. -baby77 =пункција /

[sm=nosecka.gif]ИСЧЕКУВАЛКИ[sm=nosecka.gif]
17.11. - I LOVE= TЕСТ
22.11. - latica = ТЕСТ
22.11. - LoveableMe RR = TEСТ


ПОДДРШКА
[img]http://s.rimg.info/b2f7df1390160efd03076835d4d3e16c.gif[/img]

Kolachence , firenca didi , Adelle, gina , milasteve , mesecina83 , Bogdancanka RR , bubble , koki12 , skopjance, mimiiiiiiiiiiiii , Lina* , taci14 , Herco , trust, kapina , Didi80, Tajci_pp, bybe10 , cacim , babyhope

=====================
2013 година
Ema$[sm=9nebesa.gif]nadezda[sm=9nebesa.gif]bebus1[sm=9nebesa.gif]beblak [sm=9nebesa.gif]menada[sm=9nebesa.gif]belli[sm=9nebesa.gif]marijana81[sm=9nebesa.gif]cacisk[sm=9nebesa.gif]




bubble -> RE: Вештачко оплодување V дел (16.11.2013 17:40:46)

BUTTERFLY 00 ...jas suprefaktot go primav vo stomak (tamu najlesno mi beshe da go stavam sama) a fostimonot bez razlika dali primash 2 ili 3 se sprema so edna vodichka i se stava od pozadi vo but. najchesto se stavaat vo isto vreme suprefaktot vo stomacheto so podkozna igla...a fostimonot vo but, musculno. inaku hormonot go ispituvaat za da vidat so kolkava terapija da se pochne ( mislam za musculnite inakcii) i potoa vo tekot na terapijata treba da se zgolemuva nagore i nagore.... [sm=smiley1.gif]
ti posakuvam uspeh...[sm=pikapoka1.gif][sm=pikapoka1.gif][sm=pikapoka1.gif]




maceee -> RE: Вештачко оплодување V дел (16.11.2013 19:34:58)

jas fostaminot gi primam tri ama mi gi rastvaraat so trite vodicki ama valda nema vrska..pozdrav[sm=bravo.gif]




babylove** -> RE: Вештачко оплодување V дел (16.11.2013 19:58:09)

[sm=bravo.gif][sm=bravo.gif][sm=bravo.gif][sm=bravo.gif][sm=bravo.gif]Kolku sum srekna sto ve imam najmili moi,jas navistina se nadevam od dnoto namojata dusa deka kaj da e vo bliska idnina site ke si se raduvame na nasite [sm=modricrtici.gif] crtki SITE DO EDNA...PREKRASNI STE...Vi blagoaram stome procitavte i sto ste so mene,macee ti blagodaram za informacijata na tvoeto iskustvo za preporakata na doktorot,mene mi ja preporacaa Klementina Kezovska vo Sistina znae li nekoj za ovaa doktorka neso da mi kaze...vo ponedelnik ke odam ama neznam kade ke odam hahaha[sm=smiley36.gif] bitno samo znam deka ke trgnam po patot da si go pronajdam moeto malo angelce znam deka nekade me ceka sigurna sum vo toa...MILI MOI samo radost radost radost i se taka do uspeh,jas sum pozitivna,plasliva,i lesno ranliva me vikaat SRNA ama sepak jas ke se boram kako LAVICA ....Ajde da bideme site LAVICI...i da uspeeme ....[sm=smiley1.gif][sm=smiley1.gif][sm=smiley1.gif]




LoveableMe RR -> RE: Вештачко оплодување V дел (16.11.2013 20:08:44)

Devojki, so srekja V-to poglavje Vestachko oploduvanje, 5ka za uspeh[sm=duda.gif]. Jas Fostimonot go primav 3 so dve vodicki, pa na krajot 4 so dve vodicki. Klementina ja promoviraat vo posledno vreme, no ne znam nisto za nea.Pozz




biljana87 -> RE: Вештачко оплодување V дел (16.11.2013 22:29:09)

Dragi moi rr jas se odluciv za kaj Dr. Petanovski vo Remedika ce mi kaze li nekoj ako ima iskustvo kaj nego pozz




kapina -> RE: Вештачко оплодување V дел (16.11.2013 23:00:41)

Jas pak ne primav fostimon tuku menogon neznam zosto mi gi dadoa tie inekcii mestofostimon




cacisk -> RE: Вештачко оплодување V дел (16.11.2013 23:32:26)


ИЗВОРНА ПОРАКА: maceee

jas fostaminot gi primam tri ama mi gi rastvaraat so trite vodicki ama valda nema vrska..pozdrav[sm=bravo.gif]


3 фостимона се раствараат 2 водички. Знам дека и за 2 ИВФ исто ги растворав. И 4 фостимона да примаш пак со 2 води се раствараат. Јас и првиот и вториот пат ги примав поткозно, т.е. во стомак.




maceee -> RE: Вештачко оплодување V дел (16.11.2013 23:58:17)

KADE I DA SE ODLUCIS SO SREKA PA NASKORO DA SE RADUVAME NA NASITE [sm=rozacrtici.gif][sm=modricrtici.gif][sm=duda.gif][sm=bravo.gif]

ME STAVI NA MISLA ZA FOSTAMINOT KE SE JAVAM UTRE KAJ SESTRATA DA VIDAM SO KE KAZE[sm=bravo.gif]




LoveableMe RR -> RE: Вештачко оплодување V дел (17.11.2013 9:24:11)

Devojki, da pojasnam za inekciite da nema zabuna:

- stimulativnite inekcii Fostimon, Merional, Menopur ili Puregon se odobreni od Fondot za zdravstvo. Bilo koi od niv mozat da se primenuvaat vo IVF terapijata, zavisno sto ke resi doktorot spored istorijatot na parot koj pocnuva IVF postapka

- Site stimulativni inekcii se rastvoraat so vodicki, a brojot na vodickite go odreduva doktorot, taka sto strogo pridrzuvajte se kaki ke vi kazat, taka pravete

- Stimulativnite inekcii se primaat muskulno, vo zadnik, toa I sestrite na Oddelot vo sistina I za vikendi vo urgenten kaj niv koga primav, site gi stavaa vo zadnik.

Caci, da ne si greska za stavanje na fostimonot vo stomak? Da ne. si gi smesala so Suprefactot?




butterfly 00 -> RE: Вештачко оплодување V дел (17.11.2013 11:23:41)

Devojki denes bev sabajle da go proveram estradiolot rezultatot mi bese dobar i od popladne pocnuvam so fostimon 3 inekcii. E sega da se nadovrzam na diskusijata jas denes se go preprasav i doktorot i sestrite za fostimonot, do sega suprefaktot gi primav vo stomak, a za fostimonot doktorot vaka mi kaza tvoj e izborot dali sakas vo stomak ili vo but, dokolku se odlucis za vo stomak ke primas 3 fostimona so edna vodicka deka se vo stomak, a vo but 3 fostimona so dve vodicki. Sestrata mi kaza deka oni vo nivnata praksa praktikuvaat 3 so dve vodicki i gi stavaat vo but i deka dejstvoto e isto, mnogu poretko ima zeni sto se bockaat so niv vo stomak deka sepak jaka e dozata i zatoa togas se koristi samo edna vodicka. Taka da izborot e nas kade sakame, no sepak gledam deka site se bockaat vo but. Jas prvo se zamisliv za vo stomak, no potoa resiv da se bockam vo but zosto poveketo taka se bockaat. Vo cetvrtok sum na prvoto eho pa da vidime kako ke rastata moite folikulcinja.
Ve molam da mi pustite sreka i jas na site vi ja pustam sto se blizime do punkcijata.
Golemi guski do site RR
[sm=bravo.gif][sm=bravo.gif][sm=bravo.gif]
Ajde ovaa nova godina da sme srekni i vo stomacinjata so mali bebuscinja [sm=nosecka.gif][sm=nosecka.gif][sm=nosecka.gif][sm=nosecka.gif]




cacisk -> RE: Вештачко оплодување V дел (17.11.2013 11:25:42)


ИЗВОРНА ПОРАКА: LoveableMe RR

Devojki, da pojasnam za inekciite da nema zabuna:

- stimulativnite inekcii Fostimon, Merional, Menopur ili Puregon se odobreni od Fondot za zdravstvo. Bilo koi od niv mozat da se primenuvaat vo IVF terapijata, zavisno sto ke resi doktorot spored istorijatot na parot koj pocnuva IVF postapka

- Site stimulativni inekcii se rastvoraat so vodicki, a brojot na vodickite go odreduva doktorot, taka sto strogo pridrzuvajte se kaki ke vi kazat, taka pravete

- Stimulativnite inekcii se primaat muskulno, vo zadnik, toa I sestrite na Oddelot vo sistina I za vikendi vo urgenten kaj niv koga primav, site gi stavaa vo zadnik.

Caci, da ne si greska za stavanje na fostimonot vo stomak? Da ne. si gi smesala so Suprefactot?


Ne, ne 100% sum sigurna za Fostimonot. Prvite nekolku dena mi gi stavaa na Urgentno, a posle sama si gi stavav. Prvo Fostimonot ce go stavev vo stomak, pa posle Suprefaktot od drugata strana, naizmenicno gi menuvav. Za dvete IVF ista bese procedurata.




butterfly 00 -> RE: Вештачко оплодување V дел (17.11.2013 12:02:01)

Cacisk da tocno e toa se primaat i vo stomak fostimonot i mene doktorot mi rece ako se odlucam za vo stomak da menuvam, no prvo suprefakt od ednata strana pa od drugata fostimon. Samo tri fostimona so edna vodicka da se mesaat vo toj slucaj.




latica -> RE: Вештачко оплодување V дел (17.11.2013 12:36:14)

Девојки, ај ве молам да не правиме забуна околу инекциите, лекарот на секој му има кажано како да ги прима. Секој си е индивидуално третиран. Еве на пример јас примав Пурегон X3 мускулно во бут.

Ќе ми каже ли некоја што е спотинг, кога се јавува и зошто, што значи?

Поздрав[sm=smiley1.gif]




maceee -> RE: Вештачко оплодување V дел (17.11.2013 12:42:47)

srekno i za skoro da no se pofalis so[sm=rozacrtici.gif][sm=modricrtici.gif][sm=duda.gif][sm=bravo.gif].inaku jas bas sabajlevo i se javiv na sestrata da prasam za fostimonot dane slucajno pogresno sum razbrala posto jas gi primam vo but i trite mi gi rastvaraat so tri vodicki sestrata mi rece vaka slobodno primajsigi so trite vodicki toa nekoj sto gi rastvaraat so dve e samo za pomalku tecnost inaku dejstvoto e isto utre sum na kontrola pa ke vidime so ke kazat pozdravceee




butterfly 00 -> RE: Вештачко оплодување V дел (17.11.2013 12:53:02)

Macee tocno e toa sto ti go kazala sestrata i mene mi rekoa ako sakas moze i so tri vodicki da se rastvaraat ama za da ima pomalku tecnost vo spricot da ne te bockaat podolgo zatoa vo Sistina praktikuvaat so dve vodicki, no sekako mi rekoa i so tri si e vo red. Sekoja bolnica razlicno si praktikuva taka da nisto ne e greska.
Vo sekoj slucaj site neka si praktikuvaat kako sto ke im kaze doktorot i sestrite, sepak oni najdobro si znaat, nase e samo da slusame i da primenime, sekako ne e na odmet da se informirame.
Ajde so sreka na site :)




bube10 -> RE: Вештачко оплодување V дел (17.11.2013 12:55:42)

Спотинг е мн слабо крварење (spot - точка), и бојата може да е кафена или розикава. Не е нормално, ама се јавува. Може да се јави во случај на циста, прерано постепено опаѓање на прогестеронот (наместо нагло опаѓање - кое доведува до почеток на менструацијата) итн. Времето на јаувување зависи од причината. Кога се јавува заради постепено опаѓање на прогестеронот се јавува 2-3-4 дена пред менструација и понекогаш во тој случај може да помогне Б6 витамин.

Поздрав до сите




butterfly 00 -> RE: Вештачко оплодување V дел (17.11.2013 12:58:32)

Biljana87 jas nemam iskustvo kaj d-r Petanovski, no imam slusnato deka e dobar i strucen vo svojata rabota, mislam deka si napravila dobar izbor.
Ti posakuvam sreka i [sm=rozacrtici.gif][sm=modricrtici.gif]




bube10 -> RE: Вештачко оплодување V дел (17.11.2013 13:16:13)


ИЗВОРНА ПОРАКА: biljana87

Dragi moi rr jas se odluciv za kaj Dr. Petanovski vo Remedika ce mi kaze li nekoj ako ima iskustvo kaj nego pozz


Иако моето прво ивф не беше успешно, јас сум многу задоволна од Др. Петановски и неговиот тим. И Докторот и сестрите можеш да ги прашаш се што те интересира дури и телефонски можеш да ги добиеш во било кое време, барем јас имав такво искуство. Со среќа и не си направила грешка [sm=smiley1.gif]
Позз




Melanija RR -> RE: Вештачко оплодување V дел (17.11.2013 14:14:53)

ИЗВОРНА ПОРАКА: biljana87

Dragi moi rr jas se odluciv za kaj Dr. Petanovski vo Remedika ce mi kaze li nekoj ako ima iskustvo kaj nego pozz


Имаме тема Кај кој доктор за IVF? = ТУКА па може да прочиташ повеќе мислења.

Има тема за Фостимон инекции=ТУКА може има некој совети и искуства плус




baby77 -> RE: Вештачко оплодување V дел (17.11.2013 14:25:48)

Melanija jas ti falam na spisokot [sm=smiley36.gif]..So terapija pocnav na 11.11 so fostimon po 4 na den so 2 vodicki.I mene mi gi stavaa vo but (citaj zadnik [sm=smiley36.gif]). Po 3 dena mi dodadoa Cetrotide po 1 potkozno (stomah ili raka) Imam 4 folikuli i denes E2 e 223 a Lh e 4i neznam sto toa znaci??.Endometrium 10.Vecer primam Pregnil 10 000 i vtornik 19.11 punkcija .Pa dragi moi drzete srekicka [sm=bravo.gif][sm=bravo.gif][sm=bravo.gif].




Melanija RR -> RE: Вештачко оплодување V дел (17.11.2013 14:32:56)

baby77 исправив, од копи паст нешто сум утнала.Со среќа [sm=bravo.gif]




baby77 -> RE: Вештачко оплодување V дел (17.11.2013 14:35:09)

Blagodaram... A mozes li nesto da mi objasnis za E2 i lh sto mi oznacuvaat?




LoveableMe RR -> RE: Вештачко оплодување V дел (17.11.2013 14:59:22)

Baby 77, so srekja postapkata, posakuvame naskoro da gi vidis famoznite crtki[sm=modricrtici.gif]. Estradiolot ti e super, imas povekje folikuli I toa e dobro. Mene ne mi ispituvaa LH, samo estradiol, taka sto ne znam sto znaci. Se nadevam nekoja clenka ke ti pise sto imala slicno iskustvo.

Latica, spotting znaci epten blago krvarenje, kako tockici, moze da se javi po ovulacija, a moze I po vgnezduvanje na embrionot vo matkata[sm=smiley1.gif].

Pozz na site zenicki vo IVF I koi ke bidat vo IVF[sm=jezicek.gif]




I LOVE -> RE: Вештачко оплодување V дел (17.11.2013 16:41:42)

Devojki utre treba da pravam test[sm=smiley1.gif] Me faka panika,strav....denes sum tolku nervozna bidejki neznam utre sto me ceka.Mnogu sakam da si gi vidam[sm=rozacrtici.gif][sm=modricrtici.gif] ako dade gospod...ringerajki drzete mi sreka za golema BETA[sm=bravo.gif][sm=bravo.gif][sm=bravo.gif][sm=bravo.gif]




Страница: [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>