|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  90 91 [92] 93 94   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Вештачко оплодување V дел
26.9.2014 12:18:10   
mili4kask
Ајде Sanjaaaa ќе биде! Битно мрдна работата :) Стискам палци за сите што се во постапка user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот sanjaaaa!)
Непосредна врска до пораките: 2276
   RE: Вештачко оплодување V дел
26.9.2014 12:19:17   
sanjaaaa!
mili4kask ти ќе пиеш уште една доза микрогинон нели? Го одложија ли боцкањето од нареден месец или така нешто те разбрав? За боцкање можеш да одиш и кај матичниот лекар, зошто да плаќаш за боцкање... незнам ти си знаеш

(Одговор на членот sanjaaaa!)
Непосредна врска до пораките: 2277
   RE: Вештачко оплодување V дел
26.9.2014 12:22:53   
mili4kask
Да го одложија боцкањето. :) Инаку проблемот е што матичната ми е во поликлиника битпазар и ке треба од работа да излегувам секој ден во исто време. Тоа малку ми ги мати работите. Помислив и на таа варијанта. А овие ми се доле во зградава само да прашам колку чини на крај изгледа ќе се боцкам сама :)

(Одговор на членот sanjaaaa!)
Непосредна врска до пораките: 2278
   RE: Вештачко оплодување V дел
26.9.2014 12:27:32   
sonce79
само што ми се јави ембриологот, одлични вести.. 7 добри ембриони има.. во недела е трансферот.. Ќе ми се јават утре да ми кажат кога точно user posted image

(Одговор на членот mili4kask)
Непосредна врска до пораките: 2279
   RE: Вештачко оплодување V дел
26.9.2014 12:30:34   
mili4kask
Браво sonce79!!! Ти посакувам се да се заврши како што требаuser posted image

(Одговор на членот sonce79)
Непосредна врска до пораките: 2280
   RE: Вештачко оплодување V дел
26.9.2014 12:40:09   
sanjaaaa!
Браво sonce, прекрасно user posted image user posted image user posted image
Ајде со среќа во недела, одмарај и за 2 недели чекаме најјјјубава вест! user posted image user posted image

(Одговор на членот mili4kask)
Непосредна врска до пораките: 2281
   RE: Вештачко оплодување V дел
26.9.2014 13:25:17   
LoveableMe RR
Sonce79, прекрасни вести. user posted image mili4kask , што значи го одложија боцкањето? Ќе почнеш на 15-ти октомври? Санјаа, фала за убавите желби, за сите нека биде!

*******2014*******
user posted image user posted image user posted image АКТУЕЛНОuser posted image user posted image user posted image


21.08 - Kaya - почеток со терапија (Димитров, Ремедика)
01.09 - Zoya - почеток со терапија (Лазаревски, Систина)
05.09 - sonce79 - почеток со терапија (Лазаревски, Систина)
15.09 - Loveable Me RR- почеток со терапија (Димитров, Ремедика)
19.09 - Tea88 -почеток со терапија (Таше Tрпчевски, Плодност)
29.09 - kapina - почеток со терапија (Лазаревски, Систина)
/.09 - Milicka30 -почеток со терапија (Таше Tрпчевски, Плодност)
/ .10 - Anonimen - почеток со терапија (Поповиќ, Систина)
25.10 - mili4kask - почеток со терапија (Ивановски, Систина)
/.10 - butterfly00- почеток со терапија (Лазаревски, Систина)
/.10 - весник - трансфер со смрзнати ембриони (Лазаревски, Систина)
/.10 - skriena - трансфер со смрзнати ембриони (Лазаревски, Систина)
/.11 - sanjaaaa- - почеток со терапија (Ивановски, Систина)


=========================

user posted image ИСЧЕКУВАЛКИuser posted image
12.09 -Kaya =пункција / ///// = ET
25.09 -sonce79 =пункција 28.09 = ET



=========================
/////// - Kaya = ТЕСТ
12.10 - sonce79= ТЕСТ


ПОДДРШКА
user posted image

firenca didi, Adelle,gina,Bogdancanka RR, koki12, skopjance, mimiiiiiiiiiiiii, taci14 ,Herco, trust, kapina, cacim, babyhope, LoveableMe RR, I LOVE, baby77, Anna78, kate.., dzvezda, bubble, SOLE, butterfly00, snekki, milasteve, almushka, Yaya,skriena, brm_bm, mery, macika4, весник, marina111
=====================

2014 година
nataly86 user posted image Lina*user posted image Каrmauser posted image biljana87user posted image Anonimenuser posted image babylove**user posted image avgustina2 user posted image Kolacence user posted image fragolina user posted image lolla user posted image mesecina83 user posted image lily98 user posted image stefanieuser posted image Hopeful user posted image




< Поракaта ја уредил LoveableMe RR -- 27.9.2014 12:36:02 >


_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот sanjaaaa!)
Непосредна врска до пораките: 2282
   RE: Вештачко оплодување V дел
26.9.2014 13:44:13   
mili4kask
Според моите пресметки 25.10 Зависи од циклусот овој месец. Треба да ја допијам оваа доза, и после на 2 ден циклус да поцнам со нова кутија. На 15 ден од неа поцнувам да се боцкам. Рачунав некаде 25-ти октомври.

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 2283
   RE: Вештачко оплодување V дел
26.9.2014 14:10:16   
gina
sonce79 user posted image super vesti

ajde devojki srekno na site

(Одговор на членот mili4kask)
Непосредна врска до пораките: 2284
   RE: Вештачко оплодување V дел
26.9.2014 14:39:17   
lolla RR
sonce, супер бројка на фоликули, ајде со лесно во недела.

Ловабл, супер си одлучила, Пурегоните изгледа се побурни од фостимоните мада П се од 50 ие и изгледа со нив е подолга стимулацијата отколку со фостимоните. Со среќа ајде, мене вторите ден од пурегоните ме здоболебоцкањето до срце, до 12 ден веќе имав искуство и со погодени нерви со укочување ама ајде само замислувај дека се броени денови. Јас се боцкав кај матичната, тие имаа и втора смена сестра, и должам бонбони ко психијатар ми беше секој ден. Викенди одев во ремедика.

Пурегоните исто можат поткожно, но мене ми рекоа дека е доста течност подобро е мускулно а вака све во стомак верувајте пошто испаѓа повеќе од 20 дена со супрефакт последните денови и тие се болни ако се само по 0,3.

Ајде среќно женски на сите и тие во постапка и тие што чекаат да отпочнат.

(Одговор на членот gina)
Непосредна врска до пораките: 2285
   RE: Вештачко оплодување V дел
27.9.2014 11:52:06   
Anonimen
еве и јас да се придружам во ова огромно семејство user posted image денес ми е 1 ден од мензис,а веке од утре треба да почнам со МИКРОГИНОН.одам кај др.поповиќ.ве молам ваши искуства оти ова ми е прв пат!!!!

(Одговор на членот lolla RR)
  Непосредна врска до пораките: 2286
   RE: Вештачко оплодување V дел
27.9.2014 12:23:52   
LoveableMe RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: Anonimen

еве и јас да се придружам во ова огромно семејство user posted image денес ми е 1 ден од мензис,а веке од утре треба да почнам со МИКРОГИНОН.одам кај др.поповиќ.ве молам ваши искуства оти ова ми е прв пат!!!!


Анонимен среќно, штом почнеш со супрефакт пиши ни да те ставиме на списокuser posted image . За докторот викаат дека е супер, имал среќна рака, повеќе искуства можеш да прочиташ од нашите рингерајки во темата Кој доктор за ИВФ.

Јас не знам што ќе правам, ме убиваат главоболки и тоа повеќе од првиот пат кога правев ИВФ, а мене штом ме боли глава за никаде сум. Пијам аналгин, ама не е тоа решение, како ќе издржам ако секој ден ме боли глава лелеее.... денес пробав да јадам од тоа чиа семето, богато со протеини и омега 3, абе ми се згади, многу гадно било бљак, мириса на рибино масло или нешто слично, ууф, а го платив 300 ден, сега ќе мора да го јадам, само не знам како....

Другите што правите? Сонце79 се спремаш за утре?user posted image

< Поракaта ја уредил LoveableMe RR -- 27.9.2014 12:25:11 >


_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот Anonimen)
Непосредна врска до пораките: 2287
   RE: Вештачко оплодување V дел
27.9.2014 13:10:06   
Anonimen
отприлика од тоа што го прочитав обично микрогинон го пијат пред циклус,а мене ми го даде на 2 ден за пиење.па ми реце за 10 дена да одам пак.ај насочете ме оти не знам кај терам!!!user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот LoveableMe RR)
  Непосредна врска до пораките: 2288
   RE: Вештачко оплодување V дел
27.9.2014 13:51:00   
LoveableMe RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: Anonimen

отприлика од тоа што го прочитав обично микрогинон го пијат пред циклус,а мене ми го даде на 2 ден за пиење.па ми реце за 10 дена да одам пак.ај насочете ме оти не знам кај терам!!!user posted image user posted image user posted image


Микрогинон/јасмин се дава на 2 ден од циклус и се пие 21 ден ако не се лажам, толку апчиња беа во кутивчето. на 15-ти ден од циклус (или на 21) кај секого различно одредуваат, ќе ти дадат супрефакт инекции поткожни, треба да ги примаш во рака или стомак, а потоа на 3-ти ден од следниот циклус ќе ти мерат естрадиол ако е низок, продолжуваш со стимулација, тие инекции најчесто ги стават во бут, но може и поткожно гледам од други рингерајки.... ајде тука сме, па ќе ти пишуваме. Како се реши за тој доктор?

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот Anonimen)
Непосредна врска до пораките: 2289
   RE: Вештачко оплодување V дел
27.9.2014 14:30:33   
Anonimen
fala za odgovorotuser posted image pa poslednata inseminacija jas ja pravev kaj nego,a pokraj toa i matcniot mnogu go falase plus gledam na forumov mnogu ringerjaki go falat.ne procitav ne eden negativen komentar!!!

(Одговор на членот LoveableMe RR)
  Непосредна врска до пораките: 2290
   RE: Вештачко оплодување V дел
27.9.2014 14:46:41   
kapina
Jas si kazav ne sakam da se povtoruvam pak jas Sega pocnav so yasmin od 6 den a prviot pat so mikroginon od 1 den taka da toa e individualno mislam jas

(Одговор на членот Anonimen)
Непосредна врска до пораките: 2291
   RE: Вештачко оплодување V дел
28.9.2014 11:57:07   
sonce79
Девојки да ви се пријавам... Сабајлево во 7.30 ми беше трансферот, сега сум со 2 одлични емриончиња:)))
Останаа 5, за кои ми рекоа дека сите се добри за замрзнување и така и направивме!.
Супер помина се, задоволни беа и докторот и емриологот, сега уште овие 2 недели да испаднат плодни user posted image
Поздрав до сите и со среќа на тие што се во процедура

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 2292
   RE: Вештачко оплодување V дел
28.9.2014 12:07:52   
Hopeful RR
sonce79, со среќа!!! Сега уживкај си и не мисли на ништо друго, а за две недели user posted image user posted image Супер што замрзнавте, дај боже со нив и трето дете user posted image

Anonimen, со среќа отпочнување со терапија! user posted image Др. Поповиќ е одличен доктор, и веќе кога почна, немој да се двоумиш туку препушти се и имај доверба во него.

При долг протокол, редовно се дава контрацепција барем еден месец, со тоа што дали ќе се даде на втор, трет или друг ден зависи од пациентот, докторот, и тајмингот на ивф-то. На пример, за мене имаше две опции, во зависност од тоа кога ќе добијам - или да почнам на 2 ден, или на 6. Почнав на 2 ден бидејќи така ми одговараше со мојот одмор, и одморот на докторот. Инаку, Микрогинон и Јасмин се комплетно исти, тоа повеќе пати сме го пишале.

Loveable Me, баш ми е жал за главоболките, изгледа Пурегоните се многу потешки од Фостимоните. Пробај со парацетамол наместо аналгин, кај многу помага. Инаку чиа семето е само протеин, не верувам дека ќе ти помогне со главоболките... Мене не ми беше гадно, и уште го јадам - го грицкам живо, но најдобро е кога го покиснувам во вода. По 15 мин се прави како желе и ако го ставиш во smoothie, се прави како пудинг user posted image Во секој случај продолжи го, многу е корисно. Кога почнуваш со по 4 Пурегони, по мерење естрадиол?

Мене ме фаќа такво шубе до вторник, ќе препукнам. Се осеќам ко да не знам ништо и пак треба да правам тест... Мозоков ќе ме полуди user posted image

< Поракaта ја уредил Hopeful -- 28.9.2014 12:10:08 >


_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 2293
   RE: Вештачко оплодување V дел
28.9.2014 15:21:00   
mili4kask
Браво sonce79 ајде со Господ напред се ќе биде во ред. Узивај овие две недели не мисли на тоа и опушти се! Поздрав до сите!

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 2294
   RE: Вештачко оплодување V дел
28.9.2014 16:17:58   
Anonimen
значи како што го разбрав докторот,ке тераме со микрогинон,а потоа рече за 10-15 дена да одам пак па мислам дека ке даде и уште нешто друго.ма што сака нека дава само да успее user posted image user posted image

(Одговор на членот mili4kask)
  Непосредна врска до пораките: 2295
   RE: Вештачко оплодување V дел
28.9.2014 17:09:49   
kapina
Anonimen kako toa ne ti kaza koga da odes koj den tocno na mene na pr Dr lazarevski mi kaza. na 29 ke pocnes so superfact na 10 da zakazam za kaj nego vo kolku casot tuka nema od toj do toj den znaci

(Одговор на членот Anonimen)
Непосредна врска до пораките: 2296
   RE: Вештачко оплодување V дел
28.9.2014 17:26:49   
gina
user posted image user posted image sonce79 sega uzivaj i za dve nedeli user posted image i super sto ste zamrznale i jas bi go napravila istoto

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 2297
   RE: Вештачко оплодување V дел
28.9.2014 18:18:25   
Hopeful RR
Kapina, Anonimen само што почнала со Микрогинон и очигледно се уште нема ни шема. Следното одење не мора да е поврзано со конкретен ден токму затоа - тогаш тек ќе ја направи шемата. Секако има време за Супрефакт, без паники user posted image

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот gina)
Непосредна врска до пораките: 2298
   RE: Вештачко оплодување V дел
28.9.2014 18:31:19   
kapina
E kako toa kazal I e za mikroginon a zatoa ne znaci edno ivf imam praveno I vtoro vo process sum I sekogas doktorIte mi kazuvale koga da dojdamznaci prviot pat so mikroginon na 15 den da dojdam sega na 29 mi kazaa so superfact da pocnam I na 10 da odam znaci toa mi e malku cudno

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 2299
   RE: Вештачко оплодување V дел
28.9.2014 18:40:40   
Hopeful RR
Секој доктор си има свој начин на работа. И мене не ми кажаа конкретен датум кога да дојдам по почнување со микрогинон, па што. Во крајна линија, тука сме за помош и поддршка, а не да се расправаме ко мали деца.

< Поракaта ја уредил Hopeful -- 28.9.2014 18:43:35 >


_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 2300
Страница:   <<   < Претходна страница  90 91 [92] 93 94   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  90 91 [92] 93 94   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Цуцла.
пеперутка16

До кога вашето дете имало цуцла?