|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  8 9 10 [11] 12   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Колку човек да трпи?
3.4.2013 20:46:27   
Octavia
Знаеш како се вели „Еден отишол-подобар дошол“. Нормално е да ти е тешко, ама не претерувај. И со тагата треба мерка. Колку побрзо ќе се кренеш на нозе, толку поскоро ќе сфатиш дека не си изгубила многу, си изгубила една навика и едно очекување (за брак, за семејство) ама не си изгубила ништо што си имала... реално, ти не си го имала тоа со него дури ни во најава. Едноставно, си очекувала нешто што тој не посакувал. Се случува. Тебе те боли повеќе идејата за брак и деца, отколку раскнувањето. Не дозволувај годините да ти се тежина заради која ќе избрзуваш. Пред да сакаш друг, сакај се себеси, а со тоа и твоето искуство, твојот живот, твоите години, се. Научи да бидеш среќна сама со себе за да можеш да бидеш среќна со некој друг. Тебе како човек не те дефинира тоа дали си во брак или не, ти си човек, жена, сама по себе. Партнерот е твое надополнување, ама не и твоја суштина. Помисли на сите опции кои се отвораат пред тебе, една врата се затворила, безброј други се отвораат. Тагувај, заврши со тоа и продолжи напред со насмевка.

(Одговор на членот the quin)
Непосредна врска до пораките: 251
   RE: Колку човек да трпи?
3.4.2013 21:11:17   
Pepelaska *
Тхе квин , само ти си знаеш како ти е во душата сега, ама верувај ќе помине.
Животот е премногу краток за низ него да влечкаме толку тежок товар како овој што го имаше ти.
Верувај во себе , немој да се затвораш во себе , ќе преболиш и ќе бидеш среќна.
Се најубаво ти посакувам

_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот Octavia)
Непосредна врска до пораките: 252
   RE: Колку човек да трпи?
3.4.2013 22:18:02   
the quin
ke se raduvam mnogu ako uspeam da ja preminam linijata i eden den sto pobrzo da mozam da delam i jas vakvi prekrasni soveti od iskustvo na nekoj na koj ke mu bidat potrebni.

(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 253
   RE: Колку човек да трпи?
4.4.2013 15:26:58   
anaana
ke ja premines linijata bidi sigurna i eden den koga ke se zavrtis nazad ke si se cudis kako si mozela da bides tolku opsednata so nekoj takov

mislam deka gore dolu site sme imale nekoe bolno raskinuvanje, i sekogas posle takviot cin sledi custvo deka gotovo nema veke sreka nema veke ljubov. pa eden period kade ekstremno sakas da go vidis sakas da mu pises sakas da ispadne situacija da se sretnete i sl.. moze da imas i period kade ke se obvinuvas deka mozebi si pogresila mozebi si mozela uste nesto da napravis za da ja spasis vrskata.

i posle sledi eden moment kade nekoj ke go spomne negovoto ime i veruvaj tebe ke ti se zgorzi, nema da sakas veke da znaes nisto za nego, i togas ke si recis lele pa jas sum sega srekna i slobodna. ke vidis deka ke dojde toj moment.
bidi srekna sto ste vo razlicni gradovi taka sansata da naletas na nego e mala, taka pobrzo ke ti izbledne od mislite. izleguvaj druzi se nasoci gi mislite na nesto drugo. ne gledaj sliki so nego, izbegnuvaj temi povrzani so nego

ke vidis deka brzo ke ti pomine. imas i drugi obvrski vo denot pa ke nemas vreme da mislis na nego.
so sreka. sekogas koga ke se oset_is loso, pisuvaj na forumov, nekoj ke te soslusa ke ti dade sovet
ova jas sto ti go pisuvam e od iskustvo. jas od segashen aspekt si vikam lele kolku sum bila srekna sto ne sum poveke so toj moj glupav bivsi decko. kako sum mozela togas da imam zelbka a da bidam so nego... nekogas navistina gospod ne saka (barem mene me sakal) sto mi gi otvori ocite. i togas koga mislev ooo boze zosto ova mene??? ama toa bilo za moe dobro..


< Поракaта ја уредил anaana -- 4.4.2013 15:30:18 >

(Одговор на членот the quin)
Непосредна врска до пораките: 254
   RE: Колку човек да трпи?
4.4.2013 16:03:33   
dostickage
Ubavo ti vika anaana, koga kje se osetis loso mozes slobodno da pises tuka, nie kje ti dademe maksimalna poddrska.
Sega ti e loso, megjutoa veruvaj da ostanese so nego kje ti bese uste poloso.
Sega digaj glava, puni kartici i trk na shopping, zivotot e prekratok za da se rflis vo depresija.
Site sme go pominale ova dore-dolu , taka da ne se sekiraj kje pomine.

(Одговор на членот anaana)
Непосредна врска до пораките: 255
   RE: Колку човек да трпи?
5.4.2013 19:34:13   
the quin
kakvi se prijatelstvata posle vrska?imate li iskustvo so nekoe takvo,,prijatelstvo,,?i kolku e toa dobro da se sluci?
:)ova onaka od sto ne znam sto da prasam,jas ne bi glupo mi e ,aj ke bideme prijateli ke odime po kafinja, ke setame,psss, ajde be, koga mi trebase te nemase , sega...ama sepak sakam da imam mislenje i da znaam sto da pramav ,ako ima takov predlog za vo idnina,koga nekoj ima pominato niz ova znae sto e i kako e.

(Одговор на членот dostickage)
Непосредна врска до пораките: 256
   RE: Колку човек да трпи?
5.4.2013 20:22:36   
Ikana
Мислам дека потешко ќе ти биде тебе ако останеш пријателка со него....заборави го и продолжи си со животот девојко, дај си шанса за среќа.

(Одговор на членот the quin)
Непосредна врска до пораките: 257
   RE: Колку човек да трпи?
6.4.2013 0:11:51   
Pepelaska *

ИЗВОРНА ПОРАКА: the quin

kakvi se prijatelstvata posle vrska?imate li iskustvo so nekoe takvo,,prijatelstvo,,?i kolku e toa dobro da se sluci?
:)ova onaka od sto ne znam sto da prasam,jas ne bi glupo mi e ,aj ke bideme prijateli ke odime po kafinja, ke setame,psss, ajde be, koga mi trebase te nemase , sega...ama sepak sakam da imam mislenje i da znaam sto da pramav ,ako ima takov predlog za vo idnina,koga nekoj ima pominato niz ova znae sto e i kako e.


Пријателствата после врска се без врска.user posted image Ова смешно дојде.
Колку и да се трудиш да останеш пријател со кој некогаш си го делел креветот и слично секогаш ќе има некои искушенија и прашања кои никогаш нема да имаат одговор.Затоа ако сакаш да си го средиш животот и да почнеш од ново, заборави го.
Штом не се сменил досега нема ни како твој пријател да го стори тоа.

_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот the quin)
Непосредна врска до пораките: 258
   RE: Колку човек да трпи?
6.4.2013 11:23:49   
sandriana RR
Нема добри другари после љубов - Нови Фосили мислам дека ја имаа песнава user posted image . Има искушенија, па лажна надеж, па пак болни сеќавања - има се', само не другарство, вистинско. Ако сакаш побргу да преболиш и заборавиш - не паѓај на такво искушение. Таквите дружби само пролонгираат животот да ти тргне во нова, позитивна насока.

(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 259
   RE: Колку човек да трпи?
7.4.2013 13:06:09   
Maria
Правилно си постапила the quin што си си ги скратила маките.
user posted image Знаеш,секогаш по дождот иде сонце.user posted image
Знам дека е тешко,но не очајувај и не дозволувај да паднеш во депресија.
Ти посакувам се најубаво.user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 260
   RE: Колку човек да трпи?
7.4.2013 22:46:07   
the quin
vi blagodaram na site za poddrskatauser posted image bidna neizbeznoto,poinaku ne se mozese.teski denovi se ova,iako s[ ocekcse kako da me snajde nespremna.denovive imam poveke verm za mislenje i premisluvanje i se mi se pomeruva niz glava,
sakav da kazam kolku cudno, funkcionira nasiot mozok,koga si so nekoj,ova ne eok,ona ne e,a koga ne si ubavite momenti prvi se.toa nekoj zakon e ,ironija ili,neminovna glupost da te rcka samo kaj te boli.user posted image

(Одговор на членот Maria)
Непосредна врска до пораките: 261
   RE: Колку човек да трпи?
7.4.2013 23:02:17   
deluxe
toa ti se vika iskusenie ,probaj da se sprotivstavs,ne podlegnuvaj na iskusenieto,bori se sama so sebe ,ke uspees imas poddrska od site nas, bidi silna devojka user posted image

_____________________________

„ Можеш да го извадиш човек од кал,но калта од човекот не!! “

(Одговор на членот the quin)
Непосредна врска до пораките: 262
   RE: Колку човек да трпи?
7.4.2013 23:36:04   
anaana

ИЗВОРНА ПОРАКА: the quin

kakvi se prijatelstvata posle vrska?imate li iskustvo so nekoe takvo,,prijatelstvo,,?i kolku e toa dobro da se sluci?
:)ova onaka od sto ne znam sto da prasam,jas ne bi glupo mi e ,aj ke bideme prijateli ke odime po kafinja, ke setame,psss, ajde be, koga mi trebase te nemase , sega...ama sepak sakam da imam mislenje i da znaam sto da pramav ,ako ima takov predlog za vo idnina,koga nekoj ima pominato niz ova znae sto e i kako e.


spored mene nikako prijatelstvo
prijatel mozes da si so nekoj za kogo nemas cuvstva. se drugo e macenje na samata sebe da se ubedis deka ti mozes da bides so nego ama kako drugarka. do vcera ste delele se a sega samo na dalecina piete kafe.
i edna vecer ke te isprati do doma, i ke bidne toa sto ke bidne i pak eden nov zacaran krug od koj nema izlez.
mozes li da da go slusas kako ubavo si go pominal denot. kako bil izlezen i se zabavuval.
mozes utre da go slusas ako ti kaze deka si fatil devojka?
sega zasega ne ti treba takvo macenje.
ostavi se nastrana imas vreme za razmilsuvanje iskoristi go pametno
ubavite momenti si se ubavi momenti i zaedno so losite ke si ostanat vo minatoto. ke si dojde nekoj drug koj ke ti go svrti pametot, daj si samo vreme
jas od iskustvo kazuvam prijatelstvo posle vrska nikako. posebno vo momenti kade ti se nadevas deka mozebi ima nekoja sansa za vas. eden dobar gest od negova strana i ti ke pomislis se smenil. nemoj... barem ne sega. za vo idnina koga nema da imas cuvstva kon nego veke e drugo. samo sto togas nema ni da te interesira nisto za nego..
i spored mene nikako slusanje na telefon (ova bidejki ste vo razlicni gradovi). nemoj ni skype komunikacija ni fb nisto. ne moras da go izbrises vednas, ama ne komuniciraj nikako.. polesno ke ti bide
pozdrav i poddrska od mene

(Одговор на членот the quin)
Непосредна врска до пораките: 263
   RE: Колку човек да трпи?
8.4.2013 10:31:43   
niki

ИЗВОРНА ПОРАКА: the quin

vi blagodaram na site za poddrskatauser posted image bidna neizbeznoto,poinaku ne se mozese.teski denovi se ova,iako s[ ocekcse kako da me snajde nespremna.denovive imam poveke verm za mislenje i premisluvanje i se mi se pomeruva niz glava,
sakav da kazam kolku cudno, funkcionira nasiot mozok,koga si so nekoj,ova ne eok,ona ne e,a koga ne si ubavite momenti prvi se.toa nekoj zakon e ,ironija ili,neminovna glupost da te rcka samo kaj te boli.user posted image


najdi si zanimacija, pokreni se, izleguvaj pocesto, druzi se pocesto, pocni nekoe novo hobi koe ke te okupira i nema da ti dozvoli da razmisluvas tolku i da se izmacuvas
normalno e toa sto ti se slucuva, no ne si dozvoluvaj da te obzeme i samo na toa da mislis
i mavni se od idei za prijatelstvo
ok ako se sretnete slucajno pa da se pozdravis i od ljubeznost da napravis dva reda muabet, no slusanje, gledanje, izleguvanje ne ti treba, ti treba da se svrtis i da gledas napred kon zivotot a ne da se vrakas nazad
sigurno imas vistinski prijateli i nesomneno toj krug niz zivotot ke go prosiruvas, no nemoj novi prijateli da baras vo bivsite deckovci
ne go biva, ne moze da trae, ne moze da bide iskreno, sekojpat ke ima nekoja zadrska
batali go vo sekoj pogled, da bese toj vreden za cuvanje nemase da dozvoli da vi se sluci raspad na vrskata


_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот the quin)
Непосредна врска до пораките: 264
   RE: Колку човек да трпи?
15.4.2013 12:31:53   
Anonimen
Vcera mm za malku kje me udrese. Ova se slucuva prvpat. Pricinata bese sto mu kazav deka negovata bivsa ima dete, i mu kazav kako go krstila deteto. Mozebi znaese vekje, a mozebi se iznenadi, mozebi tie taka planirale da go krstat nivnoto. Nie uste nemame deca, vo brak sme 5 godini, kaj nego e pricinata, nema zdravi spermatozoidi, doktorite velat deka i invitro e pod znak prasalnik. Pravevme, sega pak kje pravime invitro.
Koga mu kazav odma pocna da mi vika deka sum glupa i prosta i deka se zamaram so zivotite na drugite luge, i sum opsednata so dete, deka imam psihicki problemi sto se zamaram so zivotite na drugite. t.e so zivotot na negovata bivsa, a vo pomal grad ziveeme, i da ne sakam kje doznaam. Pocnav da se pravdam deka namerno ne doznav tuku mi kazaa, sto e tocno, voopsto ne se zamaram so zivotot na negovata bivsa. Togas zamavna so rakata, velejki deka lazam, ama vo momentot se osvesti izgleda, i samo onaka me fati za glavat grubo odozgora zatoa sto sedev na sekunda i odma se pusti, se osvesti sto napravi.
Celata postapka mnogu me povredi, go znam praviloto onoj koj ednas zamavnuva i udira kje udri pak, mozebi sum i vinovna sto go provocirav. Ne znam. Sega ne zboruvame, ne mozam da go podnesam, celo vreme mi se vrti slikata od vcera. I ona sto mozese da se sluci.user posted image user posted image

(Одговор на членот niki)
  Непосредна врска до пораките: 265
   RE: Колку човек да трпи?
15.4.2013 13:02:08   
niki
izlisno e da se zboruva za udiranjeto, toj sekako nema pravo takvo nesto da si dozvoli, no aj da zememe deka mu se prostuva bidejki sepak se vozdrzal
dali ke se vozdrzi i drug pat jas ne bi sakala da navleguvam

no i da ne se slucel konfliktot jas bi si go stopirala invitroto i bi razmislila dali sakam vistinski da sum vo toj brak
bidejki vo tebe gledam deka problemot so dobivanje dete go gledas vo nego, a ne vo vas
ako ne moze da ti bide problemot vas togas e verojatno pocesno da si pobaras drug maz bidejki ti seedno mozes da imas deca i ne bi trebalo da se lisuvas od toa sto mnogu go sakas i zaradi toa da se odnesuvas ocajno i opsednato
mene ne mi e jasno zosto si morala bivsata da ja spomenuvas kakva vrska ima taa so vaseto nemanje deca pa donekade reakcijata na mt mi e razbirliva
neznam sto si sakala so toa da postignes, a toj verojatno go protumacil kako zabeleska kon negovata nemok, dokaz za negova vina isl.

razmisli si i porazgovaraj so nekoj nepristrasen


_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот Anonimen)
Непосредна врска до пораките: 266
   RE: Колку човек да трпи?
15.4.2013 13:22:08   
anaana
a kako se odnesuvase toj posle celata taa situacija? ti se izvini barem?
ne e ubav poteg od negova strana, ne smeel taka da si dozvoli. ama bitno e kakva e negovata reakcija posle sevo ova
svesen e zosto ne mu zboruvas? dali probuva nesto da razgovara so tebe da ti se izvini?
mislam mnogu banalna rabota za sto krenal raka na tebe..
ne znam kakov sovet bi ti dala i dali voopsto ti da pocnes da razgovaras so nego. jas ne bi razgovarala se dodeka ne dojde da mi se izvini i da vidam sto ima da kaze i sto mu se cinelo deka pravi koga ja krenal rakata,
a drug pat ste imale kavgi? kako bil postaven


(Одговор на членот Anonimen)
Непосредна врска до пораките: 267
   RE: Колку човек да трпи?
15.4.2013 14:02:57   
the quin
iskusenie , da, no borbata e zestoka,pokusavam so cela sila da ottrgnam misli ,donekade uspesno,ama ponekogas me sovladuvat.
nemqa telefoni , nema potsetnici od nikoj , sama so sebe teram i maki macam kkoga ke napadne kako silen dozd od nastani ,no mehanizmot na samosaztita mi e zestok i logicen .
koga sakas da spaszs nesto mislis na ubavo , koga ne....obratno.i uspeva......a i koga ke sumiram taka mu doaga , poveke losi raboti od ubavi.

(Одговор на членот deluxe)
Непосредна врска до пораките: 268
   RE: Колку човек да трпи?
15.4.2013 14:11:15   
the quin

ИЗВОРНА ПОРАКА: Anonimen

Vcera mm za malku kje me udrese. Ova se slucuva prvpat. Pricinata bese sto mu kazav deka negovata bivsa ima dete, i mu kazav kako go krstila deteto. Mozebi znaese vekje, a mozebi se iznenadi, mozebi tie taka planirale da go krstat nivnoto. Nie uste nemame deca, vo brak sme 5 godini, kaj nego e pricinata, nema zdravi spermatozoidi, doktorite velat deka i invitro e pod znak prasalnik. Pravevme, sega pak kje pravime invitro.
Koga mu kazav odma pocna da mi vika deka sum glupa i prosta i deka se zamaram so zivotite na drugite luge, i sum opsednata so dete, deka imam psihicki problemi sto se zamaram so zivotite na drugite. t.e so zivotot na negovata bivsa, a vo pomal grad ziveeme, i da ne sakam kje doznaam. Pocnav da se pravdam deka namerno ne doznav tuku mi kazaa, sto e tocno, voopsto ne se zamaram so zivotot na negovata bivsa. Togas zamavna so rakata, velejki deka lazam, ama vo momentot se osvesti izgleda, i samo onaka me fati za glavat grubo odozgora zatoa sto sedev na sekunda i odma se pusti, se osvesti sto napravi.
Celata postapka mnogu me povredi, go znam praviloto onoj koj ednas zamavnuva i udira kje udri pak, mozebi sum i vinovna sto go provocirav. Ne znam. Sega ne zboruvame, ne mozam da go podnesam, celo vreme mi se vrti slikata od vcera. I ona sto mozese da se sluci.user posted image user posted image


daj mu vreme neka razmisli i sam uvidi sto napravil,ova go kazuvam so rezerva zosto tesko deka moze zasega nekoj da mi ja vrati verbata vo maz posle preziveani ,, traumi,,.ne se site isti , no povejketo kako da nemaat um da razmisluvaat.sepak ti si znaes kako si pominala so nego, kakvi vi se cuvstvata ,kakov zivot imas,mozda si go isprovocirala jako i si go doprela do cuvstviteln tocka so sto si ja predizvikala taa reakcija, no dobro e sto zaprel, vo lutinata mozel da napravi nepopravlivi raboti.zatoa ne izbrzuvaj so prevzemnje na merki.cekaj!!!!bidi na rstojanie neka vidi sam zosto i kako.

(Одговор на членот Anonimen)
Непосредна врска до пораките: 269
   RE: Колку човек да трпи?
15.4.2013 14:34:36   
Pepelaska *

ИЗВОРНА ПОРАКА: Anonimen

Vcera mm za malku kje me udrese. Ova se slucuva prvpat. Pricinata bese sto mu kazav deka negovata bivsa ima dete, i mu kazav kako go krstila deteto. Mozebi znaese vekje, a mozebi se iznenadi, mozebi tie taka planirale da go krstat nivnoto. Nie uste nemame deca, vo brak sme 5 godini, kaj nego e pricinata, nema zdravi spermatozoidi, doktorite velat deka i invitro e pod znak prasalnik. Pravevme, sega pak kje pravime invitro.
Koga mu kazav odma pocna da mi vika deka sum glupa i prosta i deka se zamaram so zivotite na drugite luge, i sum opsednata so dete, deka imam psihicki problemi sto se zamaram so zivotite na drugite. t.e so zivotot na negovata bivsa, a vo pomal grad ziveeme, i da ne sakam kje doznaam. Pocnav da se pravdam deka namerno ne doznav tuku mi kazaa, sto e tocno, voopsto ne se zamaram so zivotot na negovata bivsa. Togas zamavna so rakata, velejki deka lazam, ama vo momentot se osvesti izgleda, i samo onaka me fati za glavat grubo odozgora zatoa sto sedev na sekunda i odma se pusti, se osvesti sto napravi.
Celata postapka mnogu me povredi, go znam praviloto onoj koj ednas zamavnuva i udira kje udri pak, mozebi sum i vinovna sto go provocirav. Ne znam. Sega ne zboruvame, ne mozam da go podnesam, celo vreme mi se vrti slikata od vcera. I ona sto mozese da se sluci.user posted image user posted image


Мене не ми е јасно што си сакала да постигнеш со тоа што си му кажала такво нешто? Мислиш дека нему му е лесно што не можете да си имате СВОЕ дете? Мислиш ли дека му е лесно да слуша за кој и да е не само за бившата како го крстил детето додека тој се бори да добие негово дете со ТЕБЕ?
Не те осудувам,ама не е на место ни твојата ни неговата постапка, само си го чепнала во многу болна рана.Ти советувам понатаму да не си играш со таквите чувства , според неговата реакција можам да заклучам дека нему не му е ни малку лесно.
И не можам да ги разберам коментарите од типот како бил порано, дали те тепал, бегај од него , прво размисли што му кажуваш ако воопшто го сакаш тој човек.
И може да напишеш зошто воопшто му кажа такво нешто? Не можеше да си го задржиш за себе? Што има врска ако ти кажале?

_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот Anonimen)
Непосредна врска до пораките: 270
   RE: Колку човек да трпи?
15.4.2013 14:40:51   
anaana
И не можам да ги разберам коментарите од типот како бил порано, дали те тепал, бегај од него , прво размисли што му кажуваш ако воопшто го сакаш тој човек.
И може да напишеш зошто воопшто му кажа такво нешто? Не можеше да си го задржиш за себе? Што има врска ако ти кажале?


tocno deka ne se kazuva se i sesto, posebno ne osetlivi temi i sl..
ama da krene raka zaradi toa? sto ako ja udrel sto ako stanela golemata. i na krajot na denot zosto seto toa?
ne ja opravduvam nejzinata postapka, navistina nemalo potreba. ama pa od druga strana treba li taa da se plasi sekogas koga ke kaze nesto sto mozebi ne treba, ili ne e bas na mesto deka moze kjotek da dobie?????
malku i toj preteral...
za toa begaj od nego nema potreba barem ne sega. ama sepak bi bilo dobro da i se izvini za negovata reakcija. a posle vo eden ubav razgovor bi trebalo i taa nego da mu se izvini bidejki sigurna sum deka go povredila
ama pak ne opravduvam toa sto krenal raka.

(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 271
   RE: Колку човек да трпи?
15.4.2013 16:56:59   
Mihaela 2010
Celosno se slozuvam so Pepelaska od zbor do zbor
I mene ni mi e jasna potrebata za spomnuvanje na bivsi i toa vo brak...aj da ste vo vrska pa da razberam takvi prepiranja no vo brak???
Site imame bivsi i toa e minato zavrsena prica.
Ne e ni strasno sto ti namavnal sepak ne te udril i ne mora da znaci deka ke se povtori nelad pak, vo toj pogled ti najdobro si go znaes.
I ete i jas se prasuvam koja bila pricinata da ja izustis taa informacija.da e problemot vo tebe da ne mozes da ostanes trudna pa sega mu ja spomnuvas u stil ete taa ke ti rodese, ama problemot e vo nego taka da i so nea da bil sudbinata bi bila taa.
Inaku sum protiv razvod, oborete se do kraj, ako ne ja biva so in vitro dokolku ste reseni mozete i da si posvoite, ako se saka i ako i dvajcata go sakate toa.
koleska moja 18 god evo brak bez deca pa nikogas ne pomislile na razvod lako gospod sto e nikoj ne e, toa se sudbini, eve ceka za posvojuvanje.

(Одговор на членот anaana)
Непосредна врска до пораките: 272
   RE: Колку човек да трпи?
15.4.2013 17:22:02   
Џесика
И јас мислам дека си претерала... ако за 5 години не те удрил при секаква несогласица, не е тип што удира... очигледно си го прободела до срж... И уште ако коментираш дека „проблемот“ не е кај тебе, ако го потенцираш тоа, верувај, ќе го искомплексираш. Ако го сакаш без оглед на се, немој да ги двоиш работите, ќе се бориш заедно со него. Ако сакаш по секоја цена дете, дајте си време, шанса, и ако не бива, разведете се и решен проблем. Не е финтата сега испровоцирај го до коска, па после дека збеснал и замавнал да ти е тој крив. Ме разбираш? Смири ја топката, ситуацијата не ви е да си ги мерите зборовите, напротив, треба да сте многу флексибилни и смирени. Како и да го крстила детето, која и да била „срцка, ќе ни даде бог и на нас дете, како и на сите други“, не одма да се осудувате.
Ти посакувам многу среќа, трпение и што побргу да си ја постигнете посакуваната цел!

< Поракaта ја уредил Џесика РР -- 15.4.2013 17:26:00 >


_____________________________

Жената по природа е АНГЕЛ, но ако и ги скршат крилата таа лесно ќе научи да лета на метла!!!

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 273
   RE: Колку човек да трпи?
15.4.2013 17:48:54   
anaana
Pricinata bese sto mu kazav deka negovata bivsa ima dete, i mu kazav kako go krstila deteto. Mozebi znaese vekje, a mozebi se iznenadi, mozebi tie taka planirale da go krstat nivnoto


dali ti mislis deka toj mozebi zali sto ne e so nea??? vie ste 5 godini zaedno, mislis li deka toj saka dete so nea?? bidejki vikas deka mozebi planirale taka da go krstat nivnoto dete?? malku ne mi e jasno zosto si odela nataka?? imas pricina da se somnevas nesto

jas pak ne ja opravduvam negovata reakcija, ama pa ne mozam ni tebe da se svatam. ne deka treba da se pazis sto ke kazis pa da ne reagira loso toj, ama zosto?? ne deka e bog znae kolku strasno da se spomne negovata bivsa ama vo situacija kade vie se obiduvate da imate dete, a problemot e vo nego, ne mislam deka treba da se provocira.
ubavo razgovarajte, vidi kako toj ke se odnesuva sega sprema tebe, mozebi i toj ima pricini da bide lut isto kako sto i ti imas pricina da bides malku isplasena.
ama ne gledam pricina za razvod ama ic. smirete se malku, so oladeni glavi razgovarajte.

(Одговор на членот Anonimen)
Непосредна врска до пораките: 274
   RE: Колку човек да трпи?
15.4.2013 18:50:18   
Ikana
Можда има малку презир од твоја страна кон него, некои луѓе ни на сон не би кажале такво нешто на сопругот. Мислам дека поентата ти била повеќе да го навредиш, свесно или несвесно бидејќи бившата негова добила дете, а вие не. И после нормално изнервирај го до лудило со таква информација, правдај се дека ненамерно било, искарај се и така он е насилник и пишувај на форум дека ќе те удрел и дека он е крив што немате деца.
Преиспитај се сериозно.

< Поракaта ја уредил Ikana RR -- 15.4.2013 18:51:43 >

(Одговор на членот anaana)
Непосредна врска до пораките: 275
Страница:   <<   < Претходна страница  8 9 10 [11] 12   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  8 9 10 [11] 12   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?