|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  7 8 [9] 10 11   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Колку човек да трпи?
18.3.2013 21:16:05   
Ikana
Можно е, и јас би се запрашала...user posted image

(Одговор на членот ~MiS~)
Непосредна врска до пораките: 201
   RE: Колку човек да трпи?
18.3.2013 22:05:37   
niki
mene poveke mi lici deka the quin ja izgubila nevinosta so tipov, deka e uste mnogu mlada, toj se zabavuval duri bilo slatko, sega bi sakal da se oslobodi no ima griza na sovest ili ne znae kako bidejki gleda deka taa cuvstvuva deka nesto ne e vo red, no ne i e sosem jasno sto i go pritiska grcevito obiduvajki se da ja odrzi vrskata od strav deka nema da ja prifati naredniot.....
nesigurnost golema
majka mu e fina so cel da gi ublazi rabotite duri se svesti sama
nekako ne veruvam deka e gej, mi se cini deka procitav sakal vo trojka so uste edna devojka, ili greska sumuser posted image
kako i da e, the quin namesto so majka mu zosto ne porazgovaras za problemite vo vrskata so majka ti?

_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот ~MiS~)
Непосредна врска до пораките: 202
   RE: Колку човек да трпи?
19.3.2013 13:26:46   
Maria
Јас би ти дала еден совет од лично искуство.
Побарај пауза,секој на своја страна некое време и ќе видиш,ако се "освести" и ти се врати и побара да продолжите заедно,значи те сака и верувам дека работите ќе си се средат,а ако не,тогаш секој по свој пат.Нема што повеќе да бараш со него.
Подобро сега да разрешите,отколку понатаму во брак со деца.user posted image

(Одговор на членот Ikana)
Непосредна врска до пораките: 203
   RE: Колку човек да трпи?
19.3.2013 13:42:08   
Maria
И да...што има ти да изиграваш психијатар и да се обидуваш да промениш нечиј карактер.user posted image
Како што кажа ники ,подобро разговарај со мајка ти,отколку со мајка му,секако таа те сака и ти мисли се најдобро,за разлика од мајка му,со која можеби се договорени нешто.
Како што гледам доби многу корисни и мудри совети,па сама одлучи си кој ќе го примениш во пракса.Штои да одлучиш,не заборавај на твојата среќа и на твоите чувства.
Една стара поговорка вели:Почитувај се себеси ако сакаш и другите да те почитуваат.Со среќа.user posted image user posted image

(Одговор на членот Maria)
Непосредна врска до пораките: 204
   RE: Колку човек да трпи?
25.3.2013 0:00:56   
the quin
zdravo na site, me nemase nekoe vreme, a tuka ,,padnale,,dosta komentari i soveti.
na nekoi ke odgovoram prvenstveno bez da citiram, na prasanjeto zosto ocajno nastojuvam da sum vo vrska,odgovorto e od istata pricina poradi koja ste vo brak.podobro ke mi bidelo sama...zosto togas vasiot status e porazlicen ako imate takvo mislenje deka podobro e covek da e sam???blagodaram na sovetite na.......sam ke se prepoznae.a na niki sakam da i odgovoram deka sosema i e pogresno mislenjeto deka mi e prv decko i deka so nego sum ja izgubila nevinosta i deka toj sega e poln so sozaluvanje i mu tezi toa na sovesta i ne znae kako da me otkaci....vrska nema.imam malku poveke od 30 god.toa nekolku pati bese prasanje.dzesika pp,tvojot komentar navistina go osetiv kako najtocen ,mislam najblisku mozda do problemot, ne znam ,vredi malku za toa da se porazmisli.nekoj spomn sakal tret covek devojka , ne ,ne e biten polot.isto taka imase komentar za pauza...ova sega e posle pauza.pocuvstvuvavme zaednicka potreba da sme zaedno.ima mala sosema mala razlika od pred i potoa vo pozitivno, no sosem malku.vo odgovor za majka mu za sto bev kritikuvana, jas ne sum majka za da kazam , no koga gledas deka deteto nezavisno na kolku godini i da e sekogas deteto si e dete na majkata, se promenilo i odi vo nejasni nasoki sekako deka covek i za vlakno se faka, jas ne mislam deka toa e nekakov zagovor ili dogovor megu nea i nego, pa kao bozem taa gi ublazuva rabotite od neizbeznoto i mi dava vreme da se setam sama.ne se sekavam drugo sto...vo sekoj slucaj blagodaram na kritikite, a toa deka od tema ,,nesrekna vo ljubovta,, ke premine vo tema ,,nesrekna vo brakot,,tie sto komentiraa sirko im e okolu vratot i ne se nasle vo situacija da go cuvstvuvaat bioloskiot casovnik....sekoj saka da izgradi topol dom i da ja oseti radosta od decata. tuku ajde, navleguvam vo druga tema,mozda drug pat.pozzuser posted image

(Одговор на членот Maria)
Непосредна врска до пораките: 205
   RE: Колку човек да трпи?
25.3.2013 7:47:48   
Ikana
Квин ти посакувам се најдобро понатаму, најди го проблемот прво, па потоа пробај да најдеш решение.
Ако е навистина така како што вика Џесика, тогаш подобро ти е да си најдеш друг дечко, никој не преобратил дечко што е геј.
Како и да е, РР е секогаш тука за тебеuser posted image

Сите си го наоѓаат тој со кој треба да бидат во животот, не гледам зошто не би го нашла и ти, верувај во себе, еве пример баба ми ја родила мајка ми на 40 години. Не била мажена пред да го запознае дедо ми. Не се оптеретувај, и не анализирај премногу. Ако ти одговара, супер, ако не секој по свој пат и идеш на нареден дечко.

< Поракaта ја уредил Ikana RR -- 25.3.2013 7:59:18 >

(Одговор на членот the quin)
Непосредна врска до пораките: 206
   RE: Колку човек да трпи?
25.3.2013 9:27:05   
dostickage
The queen , da ti odgovoram samo na prasanjeto zosto sme nie ovde vo brak a delime soveti.
(Ova mozam odgovorno da go tvrdam zasto ne sto ti odgovorivme povekjeto i licno sme se zapoznale i druzele)
- Prvo sme vo brak od ljubov
- Drugo imame i znaeme sto se harmonicni brakovi
- Treto, ne se zalime od mazite nitu na temava nitu na drugite temi
- Cetvrto, imame prekrasni deca i znaeme kako se cuvaat deca i koi se razlikite da si vo vrska, da si vo brak i da si vo brak i da imas deca
- Petto, ne sme se pozalile deka mazite doma ni vrtat grb
- Sesto , nitu edna od nas ne misli na nkogo loso samo si kazuva mislenje!

I kako zaklucok, mislam deka vo tvojava situacija ti si taa sto ima problem a ne toj. Toj barem si kazuva sto saka, grupern sex, trojki ova ona. Ti si taa sto si dojdena do toj stepen na samosozaluvanje i mazenje po sekoja cena, sto si vo situacija da prifatis raboti sto ne se vo sklad so tvoeto razmisluvanje.
Dokolku i ti bese ZA temata grupen sex, togas kje si furavte i nemase da se zalis.

So rekja neka ti e, kje ti treba!   



(Одговор на членот Ikana)
Непосредна врска до пораките: 207
   RE: Колку човек да трпи?
25.3.2013 10:12:43   
anaana
vo sekoj slucaj blagodaram na kritikite, a toa deka od tema ,,nesrekna vo ljubovta,, ke premine vo tema ,,nesrekna vo brakot,,tie sto komentiraa sirko im e okolu vratot i ne se nasle vo situacija da go cuvstvuvaat bioloskiot casovnik....sekoj saka da izgradi topol dom i da ja oseti radosta od decata.


mislam deka jas nesto pisuvav za toa nesrekna vo ljubovta, i sl..
edno samo ne mi e jasno
ti napisa post vo koj barase od site nas nekakov sovet
ja kaza tvojata situacija za koja nie dobivme vpecatok kakva e po toa sto ti go napisa
dadovme soveti sekoj soglasno ona sto misli i onaka kako uspeal da ja protolkuva tvojata situacija
i sega ti izleguvas so post kade na site ni vikas zosto taka ste mi napisale????
gi demantiras site komentari demantiras se.
se pravdas deka ne e taka se crno
deka ti si nesrekna vo vrskata (barem jas ne dobiv vpecatok deka si srekna vo vrskata, moze se lazam), i sepak si so toj decko od ista pricina od koja nie site sme bile vo brak... mislam bez vrska nesto
jas sum vo brak, tocno, pred brakot bev vo vrska od koja jas ne se zalev po forumi. ne kazuvav kolku mi e ocajno i kolku loso se osekjam
ako jas pocnam taka da se osekjam vo brakot togas ke baram soveti i ke gledam malku poobjektivno da gi svatam istite.
ti treba li brak??? do tolku? so bilo koj sakas li da imas deca? ako toj sega e vaka laden kon tebe sto mislis deka ke se desi vo brak i so dete?
ti si znaes ama jas po tvojov posleden komentar svativ deka ti sakase samo da si na napises makata nekade, realno ne si spremna za promena, ne si podgotvena da prifatis sovet

(Одговор на членот the quin)
Непосредна врска до пораките: 208
   RE: Колку човек да трпи?
25.3.2013 13:08:08   
lindicka
Според мојата перцепија, некој/а кога ќе си ја напише маката и бара совет, овде веднаш почнува да се напаѓа личноста на тој/таа што ја напишал маката, а не совет за решавање на проблемот. Ги исчитав сите "совети" и совет не прочитав, со ретки исклучоци, останатите се критики кон quin, напаѓање на нејзината личност, ти што сакаш, ваква си, таква си , и сл.
Очигледно не знаеме да дадеме совет, туку само знаеме да критикуваме.
Јас не би дала никаков совет. Quin некако не даде доволно детали и информации за да делам совет. Така сметам.
Не очекувам реплицирање на мојата реплика, и нема да се вклучувам во понатамошна дискусија. Ова е само забелешка на начинот на однесување и делење совети.
Поздрав

(Одговор на членот anaana)
Непосредна врска до пораките: 209
   RE: Колку човек да трпи?
25.3.2013 13:25:37   
anaana
jas mislam deka vo postovite imase dosta korisni soveti, od tipot razgovaraj so nego, napravi pauza. razmisli sto sakas od zivotot, dali sakas da go pomines zivotot so takov covek
se slagam deka malku detali imase, ama taa si napisa ona sto imase da si napise. nie iskomentiravme na toa.
jas dadov i primer so moja drugarka, i jas do den denes sum na toj stav koj saka neka se luti koj saka neka go svati toa licno i neka mi zameri.
ne mora nekoj da raskaze 3 strani prikaska za da mozeme da sogledame nekoj roboti.
ona napisa deka nesto ne e vo red so niv dvajca. deka e laden deka endostavno ima krizi.
logicen sovet (ako nekoj toa go svaka kako napagjanje neka) vo ovaa situacija bi bil trgni se nastrana. ostaj mu prostor,
tocno deka ne e ova eden napagja drug se brani, i mozebi eve bilo glupavo od moja strana sto vo eden post napisav "ti normalna si" ama ako mene nekoj na 30 godini mi kaze deka e vo agonija od ljubov kon nekoj decko koj i ne bas e zainteresiran za nea (ova so ogled na toa kako taa ni gi prezentira faktite) pa sto da se kaze????
mislam da ljubovta e ljubov. i site sme patele i toa e toa.. ama covek koj stoi cvrsto na dve noze i koj si se ceni sebe si ne bi trebalo da se doveduva do situacija do tolku da pagja zaradi nekoj. toj nekoj ne ja pocituva ako si dozvoluva tolku da ja povreduva.
i ne gledam nisto loso ako jas dadam sovet trgni se od nego za da ne si tazna... vo idnina
ne znam ispravete me ako gresam
uste ednas izvini Quin ako te navrediv ili se oseti napadnata od moi komentari
jas toa sto ti go napisav bi i go dala kako sovet na sestra, na drugarka
ne pisuvam nikogas samo kolku nesto da kazam

(Одговор на членот lindicka)
Непосредна врска до пораките: 210
   RE: Колку човек да трпи?
25.3.2013 14:29:46   
deluxe
zalosno ,zalosno user posted image Kvin devojko sto i da napravis od ponudenive opcii ke bides tazna,i da go ostavis ke ocajuvas,i da si so nego pak ke ocajuvas znaci klucot e vo tebeuser posted image Smeni si ja slikata za sebe,pocni da se cenis i sakas poveke,bidi si ti na prvo mesto,ne dozvoluvaj da te omalovazuvaat i gazat,samo taka ke najdes sreka ,a od ovoj covek "sonce ne gree "begaj!!!!!!!!!

_____________________________

„ Можеш да го извадиш човек од кал,но калта од човекот не!! “

(Одговор на членот anaana)
Непосредна врска до пораките: 211
   RE: Колку човек да трпи?
25.3.2013 21:07:56   
niki

ИЗВОРНА ПОРАКА: the quin

zdravo na site, me nemase nekoe vreme, a tuka ,,padnale,,dosta komentari i soveti.
na nekoi ke odgovoram prvenstveno bez da citiram, na prasanjeto zosto ocajno nastojuvam da sum vo vrska,odgovorto e od istata pricina poradi koja ste vo brak.podobro ke mi bidelo sama...zosto togas vasiot status e porazlicen ako imate takvo mislenje deka podobro e covek da e sam???blagodaram na sovetite na.......sam ke se prepoznae.a na niki sakam da i odgovoram deka sosema i e pogresno mislenjeto deka mi e prv decko i deka so nego sum ja izgubila nevinosta i deka toj sega e poln so sozaluvanje i mu tezi toa na sovesta i ne znae kako da me otkaci....vrska nema.imam malku poveke od 30 god.toa nekolku pati bese prasanje.dzesika pp,tvojot komentar navistina go osetiv kako najtocen ,mislam najblisku mozda do problemot, ne znam ,vredi malku za toa da se porazmisli.nekoj spomn sakal tret covek devojka , ne ,ne e biten polot.isto taka imase komentar za pauza...ova sega e posle pauza.pocuvstvuvavme zaednicka potreba da sme zaedno.ima mala sosema mala razlika od pred i potoa vo pozitivno, no sosem malku.vo odgovor za majka mu za sto bev kritikuvana, jas ne sum majka za da kazam , no koga gledas deka deteto nezavisno na kolku godini i da e sekogas deteto si e dete na majkata, se promenilo i odi vo nejasni nasoki sekako deka covek i za vlakno se faka, jas ne mislam deka toa e nekakov zagovor ili dogovor megu nea i nego, pa kao bozem taa gi ublazuva rabotite od neizbeznoto i mi dava vreme da se setam sama.ne se sekavam drugo sto...vo sekoj slucaj blagodaram na kritikite, a toa deka od tema ,,nesrekna vo ljubovta,, ke premine vo tema ,,nesrekna vo brakot,,tie sto komentiraa sirko im e okolu vratot i ne se nasle vo situacija da go cuvstvuvaat bioloskiot casovnik....sekoj saka da izgradi topol dom i da ja oseti radosta od decata. tuku ajde, navleguvam vo druga tema,mozda drug pat.pozzuser posted image



jas mislam deka nikoj ovde ne zastapuvase ideja deka e podobro da si sam otkolku vo vrska ili vo brak
no so kogo si vo vrska ili vo brak e sosem legitimno prasanje za razmisluvanje, kako i dali i kolku si zadovolna od vrskata i brakot

razbiram deka ti ocekuvase sovet kako da go popravis covekot pokraj sebe, no veruvaj takov sovet ne postoi zatoa i nikoj nema da ti go dade, od iskustvo ti zboruvam, i jas edno vreme barav takvi soveti i djabe si go gubev vremeto, lugeto vo takvi situacii se mokni edinstveno ili da te potapsat po ramo i da socuvstvuvaat so tebe uste poloso da te sozaluvaat ili da da ti udrat samar i da te iskritikuvaat najostro, sto tebe ti prija nikoj ne znae i sto e ona sto ke ti pomogne da si najdes resenie i izlez od ona sto te maci pak nikoj ne znae, mozes da si procitas ovde i na kraj ke moras sama da si procenis

inaku ne ti e loso da gi procitas i temite za svekrvite, da dobies slika kako izgleda da si vo brak so nekoj koj zasekogas ke ostane dete na majka si cii problemi zasekogas ke ostanat nejzina svera na interes, posebno ako mislis so nea da delis temi kako sto se vasite seksualni problemi ili seksualnata orientacija na sin i

isto taka ne veruvam deka si edinstvena na koja i cuka bioloskiot casovnik, megutoa cukal ne cukal nekoi od nas nema da se vpustat vo raganje deca bez da se ispolnat nekoi uslovi koi si gi imame, a ti bi trebalo da razmislis dali imas nekoi granici pod koi ne bi odela i posle da si procenis kade se naoga deckoto so koj si, kade pripaga toj vo kategorija prifatlivo ili neprifatlivo

i skroz e nebitno dali toj saka trojka so masko ili zensko, ona sto bi trebalo da se prasas dali ti sakas i bidejki izgleda deka ne sakas, kako ke go resis toa raziduvanje, jas mislam deka ne bi trebalo da se vpustas vo nesto za sto ne si skroena, no isto taka smetam nefer da si so nekoj koj saka nesto sto ne mozes da mu pruzis, kompromisi ne treba da se pravat bas sekogas




_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот the quin)
Непосредна врска до пораките: 212
   RE: Колку човек да трпи?
26.3.2013 0:31:23   
the quin

ИЗВОРНА ПОРАКА: anaana

vo sekoj slucaj blagodaram na kritikite, a toa deka od tema ,,nesrekna vo ljubovta,, ke premine vo tema ,,nesrekna vo brakot,,tie sto komentiraa sirko im e okolu vratot i ne se nasle vo situacija da go cuvstvuvaat bioloskiot casovnik....sekoj saka da izgradi topol dom i da ja oseti radosta od decata.


mislam deka jas nesto pisuvav za toa nesrekna vo ljubovta, i sl..
edno samo ne mi e jasno
ti napisa post vo koj barase od site nas nekakov sovet
ja kaza tvojata situacija za koja nie dobivme vpecatok kakva e po toa sto ti go napisa
dadovme soveti sekoj soglasno ona sto misli i onaka kako uspeal da ja protolkuva tvojata situacija
i sega ti izleguvas so post kade na site ni vikas zosto taka ste mi napisale????
gi demantiras site komentari demantiras se.
se pravdas deka ne e taka se crno
deka ti si nesrekna vo vrskata (barem jas ne dobiv vpecatok deka si srekna vo vrskata, moze se lazam), i sepak si so toj decko od ista pricina od koja nie site sme bile vo brak... mislam bez vrska nesto
jas sum vo brak, tocno, pred brakot bev vo vrska od koja jas ne se zalev po forumi. ne kazuvav kolku mi e ocajno i kolku loso se osekjam
ako jas pocnam taka da se osekjam vo brakot togas ke baram soveti i ke gledam malku poobjektivno da gi svatam istite.
ti treba li brak??? do tolku? so bilo koj sakas li da imas deca? ako toj sega e vaka laden kon tebe sto mislis deka ke se desi vo brak i so dete?
ti si znaes ama jas po tvojov posleden komentar svativ deka ti sakase samo da si na napises makata nekade, realno ne si spremna za promena, ne si podgotvena da prifatis sovet


ti treba li brak??? do tolku?

a do kolku ? do kolku treba da e za da e potreben?????se cudam na nekoi prasanja ,iskreno.do kolku treba da mi treba za da e brak.....user posted image
ne sum rekla zosto SITE taka ste napisale i ne gi demantiram SITE komentari tuku poedinecni postovi i nekoi prasanja sto ne drzat mesto a samo prostor i visat vo vozduh povrsno i teoretski.
isto i so majkata ne mislam da spodeluvam temi od intimniot zivot, toa nikade ne sum go spomnala.koj maloumen bi go storil toa???????
retko komentira negativno za gej orientirani,so potsmev,no......toa seuste ne e odgovor na prasanjeto i ne znaci nisto.iako nekoi me napagaat ,dali sum bila Svetica, Bogorodica, psihijatar,mislam deka tuka nekoi poim nemaat od psihologija i dlabokite koreni na konkreten slucaj.ne e se crno i belo, postojat i drugi boi vo spektarot i koga najmnogu sakame da dobieme cistina togas najmnogu ni se mesaat boite.lesno e da se osuduva koj i da bilo, nikoj ne odel vo tvoi cevli da znae kako ti e,jas ne go osuduvam ni nego, ne znam kakov zivot imal pred i niz sto pominal, sekoja posledica e so svoi pricini, samo zalam sto se najdov vo takva situacija i dusa ne mi dava da go gledam takov zbunet , natazen ,povlecen i sto i da kazuva znam deka vo dusata dlaboko e osamen.najloso e sto ne saka da razgovara. moze da me osuduva koj kolku saka,jas se bi bila samo da mu ja trgnam tagata sto ja krie zad laznata nasmevka.covek treba da e slep za da ne vidi deka e taka.kakov i da ima kraj ovaa vrska mir nema da imam i cel zivot ke me maci ako si zaminam i ne napravam se na nekoj zbunet sto ne znae da pobara pomos.sigurna sum deka ima mnogu sto da kaze.

(Одговор на членот anaana)
Непосредна врска до пораките: 213
   RE: Колку човек да трпи?
26.3.2013 0:45:10   
the quin
i zaboravi uste nesto,
sustinskoto prasanje za mojata pojava tuka na forumot iako mozda opisuvajki ne nas dvajcata so cel na podobra vizija nad slucajot poveke akcentirav na mojata ,,zapostavenost,,od negova strana, bese kako da se srusi zidot i da se izgradi most na doverba?

(Одговор на членот the quin)
Непосредна врска до пораките: 214
   RE: Колку човек да трпи?
26.3.2013 7:55:43   
Ikana
Мислам дека никој тука не сакаше да навреди некого, туку некои луѓе (бидејќи сепак ова е форум и не се разбира се како што треба), имаат таков начин на изразување, и не треба се да се сфаќа толку лично.
Конкретно јас уште не можам да те разберам што ти сакаш од оваа врска, дали да се омажиш или да му помогнеш на човекот?


Сега и гледам зошто го имаш проблемот што го имаш, не треба да си психолог за тоа. Очајно се држиш за нешто мислејќи дека ќе го поправиш и не сакаш да продолжиш понатаму. Ок, тоа е твое право, меѓутоа те молам воздржи се од истурање на лутината врз други членови. Сепак ти побара совет и мислење, а кога бараш мислење на форум очекувај секакви одговори.

Некогаш подобро е да го оставиш проблемот нерешен, јаснотијата ќе си дојде понатаму. Но тоа ќе се случи кога ќе си продолжиш со животот.
И не можам да разберам зошто не го седнеш човечки наместо да пишуваш по форуми и да го прашаш што му е, и еве речи му дека си на раб со нервите и дека ти треба заклучок. Што си па ти должна да го трпиш и да му ги решаваш виугите во главата? Што е ова драматизирање до толку, дај смири се малку.
Или прифати го таков каков што е, или најди си друг. Па не е квантна физика ова. Или ти одговара или не ти одговара, толку е едноставно, сами си ги комплицираме работите во животот.

< Поракaта ја уредил Ikana RR -- 26.3.2013 8:08:14 >

(Одговор на членот the quin)
Непосредна врска до пораките: 215
   RE: Колку човек да трпи?
26.3.2013 8:27:45   
rina13
Прво никој не е совршен, сите имаат мани за да бидеш со некого треба да му ги прифатиш маните, кои тебе гледам ти сметаат. Второ сигурно си имала и претходни врски па можеш да расудиш што е за тебе прифатливво ,а што не, да си ја знаеш твојата црвена линија.
Трето приметувам во посттовите твои карактеристики на очајна жена која се приклештила за еден маж и е спремна да се жртвува себе само за да се омажи под притисок на биолошкиот часовник.
Драга моја немој да се лутиш за коментарите сме биле ние немажени сме имале врски, не сме се залепиле за некого из чисте мире само за да се омажиме.
Деца и среќна фамилија се желба на секоја жена, ама растењето на деца е најтешката работа што било кој ја напавил во животот. Ти ако сега немаш поддршка тогаш со деца уште помалку кога неспиењето, заморот, обрските ќе си го направат своето.
Немој да се плашиш дека ќе останеш сама, разведени со 2 деца се премажуваат, преженуваат и продолжуваат да си живеат среќно на 35, 40 , 45 години така да не  верувам дека ти си некој исклучок кој никогаш нема да се омажи.А медицината е толку напредна што и на 45 може да се роди без проблем.
Не си ја мачи душата, може едноставно си е човекот таков и ти тек допрва ќе му го менуваш карактерот.
На крајот на краиштата секој сам во животот си наштетува, ќе се фатиш во амка кога со деца и брак зад себе ти ќе бидеш несреќна, ќе си речеш еден ден требаше....А верувај секој треба да мисли пред се на својата среќа а потоа на другите.

(Одговор на членот Ikana)
Непосредна врска до пораките: 216
   RE: Колку човек да трпи?
26.3.2013 8:57:35   
anaana

ИЗВОРНА ПОРАКА: the quin
a do kolku ? do kolku treba da e za da e potreben?????se cudam na nekoi prasanja ,iskreno.do kolku treba da mi treba za da e brak.....


ne mislam deka e toa brojka od 1 do 10 pa sega do kolku
moeto prasanje bese dali si ocajna da se omazis po sekoja cena za brzo vreme? posto povtorno po tvojot post gledam deka si epten ocajna. dali tolku go sakas pa ne gledas deka ima zivot i nadvor od taa vrska, ili pak bitno ti e deka kaj i da e vrskata ke vi premine vo brak.

jas iskreno ne znam sto sovet bi ti dala, a i kako sto napisav ne znam dali ti si spremna za bilo kakov sovet
nemoj da mislis deka te napagjam, tocno e deka sekoj si ima minato i toa minato ostava tragi vo zivotot na covekot. edno e da sakas da mu pomognes na nekoj koj saka da mu pomognes. vo tvojov slucaj toj si e takov povlecen, si ima nekoj krizi, ednostavno verojatno ne ste kompatibilni. mozebi ti sakas da ti kazuva se. da spodeluva so tebe, toj ne e takov covek i tolku.

ne znam sto i da si odlucis tvoj zivot. jas mislam deka vo ovie dva dena dobi dobri soveti i dosta od nas se potrudija so nekakov komentar da ti pomognat.

(Одговор на членот the quin)
Непосредна врска до пораките: 217
   RE: Колку човек да трпи?
26.3.2013 9:18:00   
anaana
kako da se srusi zidot i da se izgradi most na doverba


ova samo so razgovor, i toa so dolgi denovi i noki razgovor. makar i kavga makar i da posle toa ne zboruvate dva dena. samo so upornost i razgovor..
ti veke ne si dete malo pa da mu davas vreme, denovi meseci godini da se odluci sto saka..
ili ke bidete zaedno ili ke si najdes na druga strana sreka
ne e se zavrseno, imas zivot pred tebe...

(Одговор на членот the quin)
Непосредна врска до пораките: 218
   RE: Колку човек да трпи?
26.3.2013 10:08:41   
Octavia
Најтешко е совет да дадеш на некој кој не сака совет, туку само сака да му кажеш дека е во право... а не е во право и не можеш да му кажеш. И овие контра-постови од типот „Колку сте вие тогаш очајни штом сте омажени и зошто јас сум очајна што по секоја цена сакам да се омажам“ само покажуваат дека не е само типот со проблем во врскава, поголем проблем е женава. Таа одлучила дека ќе се мажи и затоа што друг не гледа во околина, го грабнала овој и држ-не дај, има да се омажи, па последно нека биде ако треба user posted image . Мене ситуацијава ми личи како онаа во Индија од неодамна, кога младоженецот доцнел многу на свадбата, па невестава се омажила брже-боље за некој друг таму присутен user posted image . Таа решила дента да се омажи и точка! За кого не е толку важно...
И затоа сите и најдобронамерни совети нема да бидат прифатени. Таа сака да слушне нешто како „Омажи се ти не се секирај, убеди го некако па се ќе се среди“ user posted image . А всушност, сите тука и кажуваат дека проблемите што постоеле пред брак во брак ќе станат уште поголеми, дека и кога луѓе ќе се венчаат од најголема љубов, во бракот може да има проблеми, а да не зборуваме кога еден од партнерите од очај (сите се мажени, само јас не и сл) ќе се реши на таков очајнички чекор. Јас само ќе кажам дека очајните луѓе прават очајнички потези и тогаш најмногу се греши, без разлика со кој одбранбен механизам ќе си ги правдаме постапките.
Од друга страна, ако навистина мислиш дека утре нема сонце да изгрее ако ти не се омажиш за овој, тогаш мажи се де. Дури тогаш сонце ќе те огрее user posted image . Никому од овде нема да наштетиш со тој став, освен себе си. И во тој контекст треба да ги сфатиш сите совети. Ти како да сметаш дека универзумот заедно со жениве тука е против твоето мажење, па сега секоја РР-ка од пуста желба ти да не се омажиш ти дава такви совети.
Еве јас ти велам-омажи се, натерај го некако и ич гајле да не ти е. После свиркај си, мажена ќе си, ти е гајле user posted image

(Одговор на членот anaana)
Непосредна врска до пораките: 219
   RE: Колку човек да трпи?
26.3.2013 17:28:05   
niki

ИЗВОРНА ПОРАКА: the quin

i zaboravi uste nesto,
sustinskoto prasanje za mojata pojava tuka na forumot iako mozda opisuvajki ne nas dvajcata so cel na podobra vizija nad slucajot poveke akcentirav na mojata ,,zapostavenost,,od negova strana, bese kako da se srusi zidot i da se izgradi most na doverba?



izvini ama moram da prasam
tri godini ste zaedno i ti prasuvas kako da se srusi zidot i da se izgradi most na doverba?
pa sto pravevte ovie tri godini vie dvajca? kako voopsto uspeavte da se odrzite zaedno so zid megu vas i bez doverba?
ne znam ama mene tuka nisto ne mi e logicno
za kakov zid zboruvas ajde malku podetalno objasni, kakva doverba nedostiga koja treba doprva da se gradi
nisto ne mi e jasnouser posted image

_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот the quin)
Непосредна врска до пораките: 220
   RE: Колку човек да трпи?
26.3.2013 17:59:35   
nena lonley
Mozebi ke zvuci drsko,no resiv da kazam i jas nesto...

Kakov zbunet,kakov tazen neznam kolku godini imas ther gun ama daj razmisli malku logicno...ostaj ja ajka mu na decko ti nastrana od vasata vrska zatooa sto I MOJATA MAJKA GO SAKASE MOJOT BIVS ZA ZET,NO JAS NE GO SAKAV.......

Imeno decko ti dreme so tebe zosto nema sto da ti kaze i ocigledno mu e dosadno a nema muda da ti raskine,maz koga saka zena vo sostojba e i na mars da se ispenteri-veruvaj,sum sakala i ne sum sakala nekogo...mislam ako ti e do mazenje ic ne go cekaj tipov vreme si gubis

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 221
   RE: Колку човек да трпи?
26.3.2013 18:08:40   
Gwendolin
Квин душичке, како што се спомена во многу постови, сите тука сакаат да ти ги отворат очите и да ја погледнеш реалната ситуација во која се наоѓаш. Никој тука не ти мисли лошо. Ситуацијата како што ни ја претстави, ние сите ја гледаме објективно, а ти си таа што си емотивно вплетена во овој случај и затоа си ја гледаш работата од свој агол. Не ни се лути, сите пробуваат да ти помогнат да ја согледаш вистинската слика. Може те болат некои зборови, зашто многу често вистината боли, па наоѓаме начин да не ја прифаќаме преку лутење,негирање и сл.
Да не ти раскажувам примери на другарки кои се омажиле за дечко само заради што имале над 35 год. Едната е разведена, другата трпи и пие седативи. Не е крај на свет ако посакаш светлина и убав живот за себе. Ете, сакаш да му помогнеш на човекот што го сакаш. Многу храбро и благородно од тебе. А дали тој сака да му помогнеш? Ја прифаќа ли понудената рака? Да ти одговорам на прашањето, мостот се прави од две раце, кога едниот ќе понуди рака, а другиот ќе ја прифати. Тоа е метафорично мостот, кога двете страни ќе решат дека е време да се разберат што сакаат од животот, а НЕ само ЕДНИОТ. А инаку ти предложил ли брак? Разговаравте ли за конкретните работи, значи не теоретски во стил, аха, ќе се земеме, ќе ни биде убаво, туку точно каде ќе се живее, од кои пари, кој што обврски ќе има дома, кога ќе се зачнува дете, како ќе се уреди дневната...Дали вие ЗАЕДНИЧКИ планирате соживот или само ТИ го планираш тоа? Презема ли тој некои чекори за заедничкото живеење, конкретни планови? Зашто ако веќе си решена дека тој е човекот на твојот живот, а времето си лета...кога ќе ги решите тие прашања? Кога ќе му помине кризата, тогаш ли? А како да знаеш колку време ќе го маваат кризи и колку ќе трае тоа? Месец, 5 години?
Немој душичке да се мачиш, те молам само постави си ги овие прашања и искрено одговори си. Не мене или на форумот, ти самата одговори си. Ја жртвуваш ли твојата среќа за каприците на некој друг? Го трошиш ли ти твојот единствен и неповторлив живот и твоето неповратно време со човек кој можеби страда, но со тоа доведува до страдање и други? Нема магично решение кое ќе ја разврзи устата на твојот партнер и ќе го натера да сподели со тебе што му лежи на душата. Или ќе сподели,или не. А дали и кога ќе се отвори, ни ти не знаеш.
А инаку свадба и сл. не прави некоја карактерна промена во човекот. Ради еден ден со ора и чочеци, нема другиот ден човек да се разбуди променет во карактер. Ако ќутел, пак ќе ќути, ако рчел во спиење, пак ќе рчи...Само обврските се поголеми, компромиси за многу работи...
Ете уште еднаш размисли зошто баш го постави тука прашањето - колку човек да трпи? Имаш избор. Треба ли да трпиш воопшто? Или можеби имаш желба да трпиш ради љубов, години и сл. па ајт фрли си го животот во трпење, молчење и неизвесност.
Пак не знам да ти дадам совет како да го натераш човекот да сфати дека постоиш, макар да сум била во ситуација ко твојата. Со таа разлика што имав 28 год. Во мојот случај тој сеуште е повлечен, има некои проблеми и кризен период кој трае веќе 4 и пол години, место ден-два како што ме убедуваше. Сеуште тапка во место со тие кучешки тажни очи и едно младо девојче кое трча по него, му ги исполнува желбите и е нонстоп со него. Го гледам понекогаш, ми се насолзуваат очите зашто сепак го сакав, но избегав од него. Ми пукна филмот, викав по стоти пат по него, а тој по обичај молчеше. Си заминав од него и не кревав на тел. Преживеав пекол, ама преживеав е клучниот збор. Сега имам маж и бебе. Сфатив дека мојот живот ми е побитен од неговиот. Не го продадов остатокот од мојот скапоцен живот за години неизвесност,колебање и несигурност. Ама тоа беше мој избор. Твојот ќе си го направиш сама и ќе си живееш до крајот на животот со твојот избор, каков и да е. Ти посакувам среќа и љубов, без разлика што и да направиш.user posted image user posted image

_____________________________

Само Вселената и човечката глупост се бескрајни. Всушност, за Вселената и не сум толку сигурен. - Ајнштајн

(Одговор на членот Octavia)
Непосредна врска до пораките: 222
   RE: Колку човек да трпи?
27.3.2013 23:28:41   
the quin

ИЗВОРНА ПОРАКА: niki


ИЗВОРНА ПОРАКА: the quin

i zaboravi uste nesto,
sustinskoto prasanje za mojata pojava tuka na forumot iako mozda opisuvajki ne nas dvajcata so cel na podobra vizija nad slucajot poveke akcentirav na mojata ,,zapostavenost,,od negova strana, bese kako da se srusi zidot i da se izgradi most na doverba?



izvini ama moram da prasam
tri godini ste zaedno i ti prasuvas kako da se srusi zidot i da se izgradi most na doverba?
pa sto pravevte ovie tri godini vie dvajca? kako voopsto uspeavte da se odrzite zaedno so zid megu vas i bez doverba?
ne znam ama mene tuka nisto ne mi e logicno
za kakov zid zboruvas ajde malku podetalno objasni, kakva doverba nedostiga koja treba doprva da se gradi
nisto ne mi e jasnouser posted image

pa nas ne deli fizicko rastojanie od okolu 60 tina km i poradi rabotni obvrski preku cela nedela se gledame za vikendi.dalecinata sekako deka si go pravi svoeto, e sega nekoj ke rece ako se sakaat ne treba da pretstavuva problem , da, no zavisi od licnosta, karakter, kontrolata vrz sebe....nekako uspeavme da se zadrzime, ziveeki za vikendi i preku zica vo ostanati denovi, ziveejki sekoj so svoite obvrski.nekoj prasa za planovite,da,imalo takvi , da se planira semejstvo,toj zivee vo svoja kuka,oddelno od roditelite,ima svoi cvrsti principi barem vo domakinstvoto ,ako ne vo zivotot,znae sto tocno i kako,pomalku bi rekla tvrdoglavo.....raboti sto gi imam kazano gi ispolnuva no gi izvrtuva kako da se negovi ne od drug.postoi nekoja zakoravenost na balkanski mentalitet.....

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 223
   RE: Колку човек да трпи?
28.3.2013 9:03:49   
anaana
ili ti na pocetokot ni prikaza sosema poinakva situacija kade toj ne pravi nisto a ti si taa koja saka nesto so nego, ili sega bidejki poveketo soveti (komentari) se od tipot ostavi go.... pa veke ti pocnuvas da go branis.
ne mozam da ja razberam vasava situacija. toa sto ste oddeleni se resava, eden ke se preseli i gotovo. ti vikas deka imas poveke od 30 godini znaci deka sakas stabilen zivot, brak deca.. sto cekate 3 godini togas???
znam ke reces pa rabota pa obvrski pa ova pa ona..
vikas deka toj si ima principi si ima stavovi znaci deka deckoto si ima nekoj karakter i nema bas nekoj krizi (ova pak ke kazam so ogled kako ti ni prezentiras)

kakvi bile negovite odgovori na prasanjata od tipot koga ke pocneme da ziveeme zaedno. mozebi treba da probate. ako ste tolku razdeleni i se gledate za vikendi mozebi e dobro veke leka poleka da razmisluvate da ziveete zaedno a ne odma brak
predlozi mu da se preselis kaj nego, ako ima uslovi. ili ne znam. da vidite kako funkcionirate koga ste podolgo vreme vo ista kukja. da vidis kako e da plakas smetki so nego, kako toj te gleda tebe kako del od negovoto semejstvo.
kakov e negoviot odnos kon tebe, kako ke gi obavuvate domasnite obvrski. koi se negovite gledista koga ke imate deca...
kako reagira na seto ova???

ne znam iskreno ednas edno pisuvas ednas drugo, mozebi dobivame pogresen vpecatok za se

(Одговор на членот the quin)
Непосредна врска до пораките: 224
   RE: Колку човек да трпи?
28.3.2013 10:19:19   
niki

ИЗВОРНА ПОРАКА: the quin


ИЗВОРНА ПОРАКА: niki


ИЗВОРНА ПОРАКА: the quin

i zaboravi uste nesto,
sustinskoto prasanje za mojata pojava tuka na forumot iako mozda opisuvajki ne nas dvajcata so cel na podobra vizija nad slucajot poveke akcentirav na mojata ,,zapostavenost,,od negova strana, bese kako da se srusi zidot i da se izgradi most na doverba?



izvini ama moram da prasam
tri godini ste zaedno i ti prasuvas kako da se srusi zidot i da se izgradi most na doverba?
pa sto pravevte ovie tri godini vie dvajca? kako voopsto uspeavte da se odrzite zaedno so zid megu vas i bez doverba?
ne znam ama mene tuka nisto ne mi e logicno
za kakov zid zboruvas ajde malku podetalno objasni, kakva doverba nedostiga koja treba doprva da se gradi
nisto ne mi e jasnouser posted image

pa nas ne deli fizicko rastojanie od okolu 60 tina km i poradi rabotni obvrski preku cela nedela se gledame za vikendi.dalecinata sekako deka si go pravi svoeto, e sega nekoj ke rece ako se sakaat ne treba da pretstavuva problem , da, no zavisi od licnosta, karakter, kontrolata vrz sebe....nekako uspeavme da se zadrzime, ziveeki za vikendi i preku zica vo ostanati denovi, ziveejki sekoj so svoite obvrski.nekoj prasa za planovite,da,imalo takvi , da se planira semejstvo,toj zivee vo svoja kuka,oddelno od roditelite,ima svoi cvrsti principi barem vo domakinstvoto ,ako ne vo zivotot,znae sto tocno i kako,pomalku bi rekla tvrdoglavo.....raboti sto gi imam kazano gi ispolnuva no gi izvrtuva kako da se negovi ne od drug.postoi nekoja zakoravenost na balkanski mentalitet.....



se gledas ti sebe pokraj nego, preselena vo negovata kuka zaedno so negovata balkanska zakoravenost? go mozes toa, ke si srekna vo tie uslovi?
ili mozebi sakas toj da se preseli kaj tebe?
ili mozebi sakas dvajcata da gi napustite dosegasnite zivealista i da pocnete nekade od nula zaedno?

so negovite cvrsti principi pomalku tvrdoglavi se soglasuvas, ti prijaat, gi delis so nego, sakas da gi vklopis vo tvojot zivot i da zivees po niv?

i ova ne mi e jasno, nesto si mu kazala barala seedno i toj toa go pravi, go prifatil tolku i go pocituva kako otsekogas da go mislel i pravel i sega velis go izvrtuva, ne razbiram kako, ocekuvas sekojpat da ti oddade priznanie sto si mu gi otvorila ocite, vo toj kontekst ti e recenicava ili sto e problemot?

nekako jas dobiv slika za tipov tvoj i mene bar mi e jasen seedno sto ti ne si go razbiras, ama ti sto sakas od nego i od zivotot so nego nekako ne sum razbrala usteuser posted image ne znam dali e do mene ili ti si ustvari zbuneta pa taka konfuzno i pisuvas, ne znam

_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот the quin)
Непосредна врска до пораките: 225
Страница:   <<   < Претходна страница  7 8 [9] 10 11   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  7 8 [9] 10 11   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?