|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  2 3 [4] 5 6   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Инхалатор за домашна употреба
4.1.2013 14:40:25   
sandriana RR
Дечки, едно прашање за тие што користите инхалатор по дома - колку сте задоволни, има ли ефект исто како и амбулантското инхалиарње? Размислувам дали да купам, за 16 месечно дете?
Вчера прв пат правевме инхалација во амбуланта,само со физиолошки, и имаше ефект.

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 76
   RE: Инхалатор за домашна употреба
4.1.2013 14:43:53   
@Mila@
Nie sega skoro zemavme od Zegin inhalator zoshto cesto so nosot imame problemi ...osobeno otkako trgnavme vo gradinka,i normalno na pocetokot poveke beshe ucenje otkolu inhaliranje bidejki non stop e aktiven i ne mozeme na edno mesto da go zadrzime ama se privikna i da sedi normalno so krati pauzi i ima efekt od ova koristenje...sega za sega oki mu e noseto i planiram i ponatamu da go koristam.Inaku imame 13 meseci.

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 77
   RE: Инхалатор за домашна употреба
4.1.2013 15:14:34   
sandriana RR
Инхалирате само со физиолошки? И колку чини инхалаторот? Фала за одговор...user posted image

(Одговор на членот @Mila@)
Непосредна врска до пораките: 78
   RE: Инхалатор за домашна употреба
4.1.2013 15:17:42   
@Mila@
ИЗВОРНА ПОРАКА: sandriana

Инхалирате само со физиолошки? И колку чини инхалаторот? Фала за одговор...user posted image


Go plativme 2900 ima maska za deca i za vozrasni i jas go testirav prvo na mene :) inaku da samo so fizioloshki rastvor..eventualno ako ima potreba nekogash za neshto dr soodnosot go dava doktor.

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 79
   RE: Инхалатор за домашна употреба
17.1.2013 0:22:46   
paranoid
Дали има некој што има правено/прави инхалации со Пулмикорт

(Одговор на членот @Mila@)
Непосредна врска до пораките: 80
   RE: Инхалатор за домашна употреба
7.2.2013 9:27:08   
miana
Devojki moram da kupam inhalator..Daj predlozete nekoj..Kakov da zemam..Eve pieme vtor antibiotik,pieme sirup salbutamol i moram da pocnam so domasna inhalacija..Ajde kazuvajte koj da go zemam i kako se cenive????

(Одговор на членот paranoid)
Непосредна врска до пораките: 81
   RE: Инхалатор за домашна употреба
7.2.2013 9:38:36   
Mihaela 2010
miana nie kupivme od zegin,imase dva vida,edniot 2400 den drugiot nekoj si 3000 i nesto,razlikata bese samo vo markata,edniot mislam italijasnki drugiot germanski,nie go zemavme poeftiniot,jas sum zadovolna,mada ne go koristime cesto fala mu na boga,ama koga i da se zatne M vednas so fizioloski rastvor samo inhalirame dva tri dena i sme kukurek....

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 82
   RE: Инхалатор за домашна употреба
7.2.2013 13:18:14   
miana

ИЗВОРНА ПОРАКА: @Mila@

ИЗВОРНА ПОРАКА: sandriana

Инхалирате само со физиолошки? И колку чини инхалаторот? Фала за одговор...user posted image


Go plativme 2900 ima maska za deca i za vozrasni i jas go testirav prvo na mene :) inaku da samo so fizioloshki rastvor..eventualno ako ima potreba nekogash za neshto dr soodnosot go dava doktor.

Mila kade go kupi inhalatorov?

(Одговор на членот @Mila@)
Непосредна врска до пораките: 83
   RE: Инхалатор за домашна употреба
7.2.2013 13:36:24   
@Mila@
Miana vo Zegin go zemavme ima poveke modeli,nie go koristime epten...do sega samo so fizioloshki rastvor.Ovaa nedela bevme na spec. za uvo grlo nos mu go aspirirashe nosot izvadi 10 kg gust sekret i deteto se preporodi ni dade terapija za vo inhalator osven fizioloshki geramicin i dexsazon i so cisto nose veke ima rezultati.Za zatnat nos od moe iskustvo e aspiracija pa posle terapija so inhalator.

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 84
   RE: Инхалатор за домашна употреба
7.2.2013 13:54:09   
miana
A sto marka e ? Kako se vika? Mene mi kazaa nekoj italianski CIKONET se vikal 2900 ??/ Znaete li ?

(Одговор на членот @Mila@)
Непосредна врска до пораките: 85
   RE: Инхалатор за домашна употреба
7.2.2013 13:59:40   
dostickage
Miana, od toa sto go gledav po prodavnicive nasi sto se prodava, spored tehnicki karakteristiki ubedlivo najdobar e HAPPYNEB III. Cini 3950 denari i go ima vo Cosmo i vo skoro site apteki.
Jas sakav da kupam i istrazuvav po Skopjevo.Arno ama ne kupiv,me iskara doktorkata deka deteto ednas mi nastinalo i jad odma po inhalator sum se fatila , nemalo potreba.
Inace po karakteristiki e najdobar od ovie po Skopjevo. Znaci po boj na vrtezi, vlezen , izlezen pritisok,nubilizacija i sl.
Mozes na net da vidis reviews. Ispadna deka zreklamirav ama navistina ima mn razlika vo inhalatorite iako ne izgleda taka.

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 86
   RE: Инхалатор за домашна употреба
7.2.2013 14:01:05   
@Mila@
Nashiot e marka emed A440.

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 87
   RE: Инхалатор за домашна употреба
7.2.2013 14:13:07   
miana
Se javiv kaj edna rodnina taa raboti vo apteka i aj prasav koj inhalator e najdobar da go zemam..Taa mi ja kaza ovaa marka CIKONET ( moze i ne se vika taka ama na mob taka mi zvucese) rece deka e italijanski i deka bil mnogu dobar..Ima komplet maski i za vozrasni i za deca i deka se razlikuva od drugite po mnogu raboti ( mi kazuvase karakteristiki - po mikroni na rasprskuvanje i sl ) i rece deka cini okolu 3000 denari go nema kaj nea vo apteka i sega cekam da se javi vo firmata sto gi uvezuva i da mi kaze kaj da go kupam.Inaku ovie gi koristele i na Klinika..Takada jas ke go kupam ovoj ( ako go najdam nali user posted image )

(Одговор на членот @Mila@)
Непосредна врска до пораките: 88
   RE: Инхалатор за домашна употреба
7.2.2013 14:25:48   
dostickage
Pikoneb se vika miana user posted image
Inace da , toj go preporacuvaat za deca, malecok e i kompakten.
Ovoj jas sto go pisav e dosta golem i masiven, pojak od Piconeb e i e so dve maski i za vozrasni. Mozebi zatoa e i pojak.
Na kraj zavis za sto ti treba.
Jas bi ti rekla da gi izguglas i dvata i kje si napravis sama sporedbeni karakteristiki ne ti treba nikoj da ti kazuva . Jas taka napraviv user posted image

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 89
   RE: Инхалатор за домашна употреба
7.2.2013 14:26:54   
dostickage
Inaku Piconeb imas vo Viola vo GTC i cinese mislam 3150 denari.

(Одговор на членот dostickage)
Непосредна врска до пораките: 90
   RE: Инхалатор за домашна употреба
7.2.2013 14:48:15   
miana
Da da toj e user posted image
I se prejaviv i mi potvdri PICONEB ..Toj ke si go zemam....

(Одговор на членот dostickage)
Непосредна врска до пораките: 91
   RE: Инхалатор за домашна употреба
7.2.2013 15:25:36   
masa
Здраво на сите. Јас сум нова и до сега само читав информативно но сега МОРАВ да пишам зошто многу пати сум нашла одговори токму овде без да имам потреба да прашам user posted image Најверојатно незнаете но пред некое време инхалатори можат да се земат преку фондот со потврда од педијатар. И јас незнаев, значи докторите, незнам од која причина не кажуваат, но ми кажаа во Зегин. Предходно ги поминав еден куп аптеки барајќи и споредувајќи марки и цени и таман да извадам пари да го платам ми кажа вработената.Само треба потврдата да биде со ист датум,значи не го земавме тој ден туку наредниот. Сега точно како оди процедурата незнам зошто мене една пријателка ми ја заврши целата работа,јас само потврдата ја однесов,но од други искуства слушнав дека не давале сите доктори на сите дечиња ако немале асма или дуга хронична болест,но има и доктори што даваат на сите.Значи зависи од докторт.А во многу аптеки не ни знаат за ова.Имам две пријателки што работат во аптека и од мене прв пат слушнаа.Затоа пред да купите побарајте си од кај матичните потврди зошто ви следува. А што се однесува до употребата многу е лесно и мислам дека нема разлика од оние во амбуланите и овие што можат да се купат.Дури е подобро дома да се инхалирате зошто е похигиенски прво,а второ можете кога сакате да го правите (секако по препорака на доктор) без да мора да ги изнесувате на ладно и онака болните дечиња. Ние сега имавме опструктивна кашлица и прво се инхалиравме четири дена со вентолин првиот ден по 0,3мл значи не 3мл (ова 10 пати ми го нагласи матичната) првите два пати на 5 часа(на толку најмалку може да се инхалира со вентолин) после на 8 часа по 0,2мл и после тоа 10 дена со пулмикорт два пати на ден по 0,5мл и ми кажа матичната,некаде погоре имаше прашање за пулмикорт дека може до 48 часа да се користи одкако ќе се отвори(во упатството пишува 12 часа,а во аптека ми рекоа само за една употреба).Значи ние цел го користевме 2мл колку што е пакувањето.

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 92
   RE: Инхалатор за домашна употреба
25.4.2013 21:13:00   
miana
Devojki aj ve molam za pomos...
Dali nekogaes do sega vi se ima sluceno da vi dadat ampula gentamicin ( za injektiranje ) da ja stavite vo inhalator? Denes bev kaj doktorkata i mi dade recept,mi rece da zemam 4 ampuli ,ne poglednav kakvi se,a vo apteka mi dadoa gentamicin rastvor za injektiranje,pa neznam dali e toa toa sto mi go prepisa doktorkata ili pogresija vo apteka..Ve molam da mi pisete...Pozdrav

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 93
   RE: Инхалатор за домашна употреба
26.4.2013 9:31:25   
miana
Dobro,niedna od vas nema da mi dade odgovor???/
Fala vi mnogu

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 94
   RE: Инхалатор за домашна употреба
26.4.2013 9:37:18   
dostickage
Iskreno so inhaliranje nemam voopsto iskustvo megjutoa imam iskustvo se Gentamicin.
Ednas mi go ima prepisano Smokovska pred dve godini za V. Gentamicin ampula vo fizioloski rastvor da se dava kako kapki vo nos. Mi rece za tri dena ke go izvadi lepliviot sekret i taka i bidna.
Stom go davaat kako kapki vo nos mene mi ima logika da se stvi i vo inhalator.
Pak ke kazam ova mi e samo logicko sledstvo licno iskustvo nemam.

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 95
   RE: Инхалатор за домашна употреба
26.4.2013 9:55:49   
miana
Ama bas rastvor za injektiranje?
Ako ti go dala za vo nos togas ok e,toa e toa...
Mi rece da stavam 2 ml fizioloski i edna ampula i ubavo da go vdisuva od inhalatorot.
Fala srcka

(Одговор на членот dostickage)
Непосредна врска до пораките: 96
   RE: Инхалатор за домашна употреба
26.4.2013 9:58:05   
Mihaela 2010
miana da ima ampuli,znam mm e po taa rabota toj kupuva,stava vo inhalatorot,se mesa so fizioloski i se inhalira i epten pomaga

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 97
   RE: Инхалатор за домашна употреба
26.4.2013 9:59:48   
miana

ИЗВОРНА ПОРАКА: Mihaela 2010

miana da ima ampuli,znam mm e po taa rabota toj kupuva,stava vo inhalatorot,se mesa so fizioloski i se inhalira i epten pomaga

user posted image
Fala srcki moi....user posted image

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 98
   RE: Инхалатор за домашна употреба
26.4.2013 9:59:54   
Beatris
Немам искуство со употреба на ампуливе за инхалација, ама знам дека ги употребуваат за дечиња. Нас еднаш кога беше А бебче ни имаат препишано за во нос, растворени со капки, не и ги ставав зашто се оправи сама од себе, ама зборот ми е тие се тие истите. Штом ти ги препишале инхалирај со нив

_____________________________

Whatever you are feeling is a perfect reflection of what is in the process of BECOMING...

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 99
   RE: Инхалатор за домашна употреба
26.4.2013 10:01:05   
dostickage
ИЗВОРНА ПОРАКА: miana

Ama bas rastvor za injektiranje?
Ako ti go dala za vo nos togas ok e,toa e toa...
Mi rece da stavam 2 ml fizioloski i edna ampula i ubavo da go vdisuva od inhalatorot.
Fala srcka


Da da toa e toa, po naski inekcija :)))

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 100
Страница:   <<   < Претходна страница  2 3 [4] 5 6   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  2 3 [4] 5 6   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?