|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Инхалатор за домашна употреба
30.1.2012 17:38:02   
penelopa

ИЗВОРНА ПОРАКА: arh_diz RR

Jas imam inhalator nubilajzer , bez nego nikadeuser posted image .
Dosega ne sme primile antibiotik.Stom ke se raskasla pravime inhalacija
Арх а ти имаш компресорски или ултразвучен? Ме интересира колку е бучен ако можеш постави слика да видам каков имаш. Фала однапред

_____________________________

"When planning for a year, plant corn. When planning for a decade, plant trees. When planning for life, train and educate people."- Kuan Tzu

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 51
   RE: Инхалатор за домашна употреба
31.1.2012 9:19:25   
arh_diz
Ne e mnogu bucen

user posted image

< Поракaта ја уредил Viktori RR -- 1.2.2012 10:59:06 >


_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот penelopa)
Непосредна врска до пораките: 52
   RE: Инхалатор за домашна употреба
31.1.2012 12:31:21   
penelopa
ИЗВОРНА ПОРАКА: arh_diz RR
user posted image

.Ne e mnogu bucen
Фала ти овој твојов е компресорски попладне ќе купуваме па ќе видиме каков ќе земеме.

< Поракaта ја уредил Viktori RR -- 1.2.2012 10:59:42 >


_____________________________

"When planning for a year, plant corn. When planning for a decade, plant trees. When planning for life, train and educate people."- Kuan Tzu

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 53
   RE: Инхалатор за домашна употреба
1.2.2012 10:34:30   
penelopa
Купивме ваков инхалатор



user posted image




user posted image

user posted image

ќе видиме како ќе се покаже веке го испробавмеuser posted image

_____________________________

"When planning for a year, plant corn. When planning for a decade, plant trees. When planning for life, train and educate people."- Kuan Tzu

(Одговор на членот penelopa)
Непосредна врска до пораките: 54
   RE: Инхалатор за домашна употреба
5.2.2012 10:57:21   
zaklina
ние земавме инхалатор од зегин околу 2300 мислам дека беше. за обична настика освен физиолошки раствор матичната ни рече дека може да се инхалираме и со чај од камилица или нане ама да биде поконцентриран. имате правено вака инхалација и не знам дали чајот треба да е топол или не??? позз ако некој има искуство нека пише

(Одговор на членот penelopa)
Непосредна врска до пораките: 55
   RE: Инхалатор за домашна употреба
5.2.2012 12:34:11   
penelopa
Жаклина јас инхалации му правам на user posted image исклучиво со физиолошки раствор една ампула од 5 мл ставам и тоа си испарува. Сигурно не е ништо страшно и со камилица по мое треба да биде чајот ладен и ја ставаш течноста да испари.

_____________________________

"When planning for a year, plant corn. When planning for a decade, plant trees. When planning for life, train and educate people."- Kuan Tzu

(Одговор на членот zaklina)
Непосредна врска до пораките: 56
   RE: Инхалатор за домашна употреба
25.2.2012 21:55:09   
suzeto
i nie sakame da zememe inhalator za domasna upotreba gi izlistav site strani i procitav sve sekoj so svoe iskustvo,jas ja prasav maticnata za da mi prepise pa da moze da ni gi vratat od fondot parite no taa mi rece deka toa samo treba gore vo detsko oddelenie i mi nabroja nekoj diagnozi bronhitis,astma i dr.ako ima togas prepisuvale,,,,nie sme non-stop zatnati ne moze nikako da disi so nos samo preku usta sega pocnuva i necisto da zboruva ,,,poln e so slajm no nemoze da go isfrli ,,,,gledam ima i od 2300 pa i ne se bas skapi tie jas razbrav deka se po 4000 iljadi dali moze ZAKLINA da mi stavis slika kakov e toj od 2300

(Одговор на членот penelopa)
Непосредна врска до пораките: 57
   RE: Инхалатор за домашна употреба
25.2.2012 22:01:22   
suzeto

ИЗВОРНА ПОРАКА: mami2

Бебихалерот го има во аптеки, јас го земав од Зегин околу 1200 денари. Мислам дека треба да ти препорача лекар кој тип да го земеш, затоа што има пократок и подолг тип.  Нашиот е од подолгиот тип. Се` зависи од намената, кај моето дете е за превенција на астма.
Треба и мала обука околу користењето, правилно поставување, одржувањето, миење на халерот која ни ја спроведе физијатарот од пулмологија на Детска Клиника. 

pa i ovaj e evtin kakov e ...moze slika ...moeto dete ima 6 god.golem e od mal e non-stop nastinat ama i voopsto ne sum ni pomislila za inhalator ama i nikogas ne ni davaa inhalacii pa taka da ne ni razmisluvav za toa deka ke ni koristi .... eve cela zima e zatnat nemoze da disi

(Одговор на членот mami2)
Непосредна врска до пораките: 58
   RE: Инхалатор за домашна употреба
9.3.2012 13:22:29   
Џесика
Ние попладнево одиме да земеме инхалатор. Не зум ич запознаена освен овие од сликиве што ги видов во темава а појма неам каков да барам... само во Зегин имаме разгледано, околу 3000 денари се. Има ли некое друго место кајшто може да се најде или Зегин се сепак најефтини?

< Поракaта ја уредил Џесика РР -- 9.3.2012 13:24:42 >


_____________________________

Жената по природа е АНГЕЛ, но ако и ги скршат крилата таа лесно ќе научи да лета на метла!!!

(Одговор на членот suzeto)
Непосредна врска до пораките: 59
   RE: Инхалатор за домашна употреба
9.3.2012 13:34:35   
JovanaJ
Nie kupivme PicoNeb od edna apteka Biser vo trgovskiot centar Biser vo Aerodrom. Cinese 2900 den. Ama po kvalitet bile podobri od tie sto gi imaat vo Zegin.
Ne znam kako da stavam slika za ti go pokazam. Ne e mnogu bucen, ima maska za dete i vozrasni.
Ke probam i slika da stavam.user posted image

_____________________________

You can never make the same mistake twice, the second time you make it it''s no longer a mistake, it''s a choice!

(Одговор на членот Џесика)
Непосредна врска до пораките: 60
   RE: Инхалатор за домашна употреба
29.3.2012 10:22:30   
Џесика
Ај сеа едно прашање... Дали може да има некаков несакан ефект од инхалациите. Во почетокот на Март почнавме да инхалираме, 3 пати дневно, од кои двапати дневно само физиолошки, а еднаш физиолошки со бисолвон. Тоа траеше 1 недела. Сега последниве 3 дена пак почнавме, па ме фати некое шубе да не нешто му се надразни слузницата, или да не има некој друг несакан ефект... сега инхалираме двапати дневно, наутро, пред градинка, и навечер пред спиење. Гледам дека има супер ефект во однос на искашлување. Симптоми имаме само со течење на носето и кашлање. Слушнав таков муабет, па викам дај мајки што користат инхалатор подолго да ми кажат...

_____________________________

Жената по природа е АНГЕЛ, но ако и ги скршат крилата таа лесно ќе научи да лета на метла!!!

(Одговор на членот JovanaJ)
Непосредна врска до пораките: 61
   RE: Инхалатор за домашна употреба
29.3.2012 10:31:36   
srekna mama
inhalatorite bea fondovski,t.e parite gi vrakase fondot,samop treba potvrda od maticen.jas pred 2 god zemav od zegin i fondot mi vrati 100%sredstva.prasajte mozebi seuste vazi ova,zosto da plakate


(Одговор на членот Џесика)
Непосредна врска до пораките: 62
   RE: Инхалатор за домашна употреба
12.6.2012 8:31:21   
Andriance
Moze li nekoj da mi kaze kolku fizioloshki rastvor treba da stavam??? imam i toa ampulata dekstametazon ili slicno user posted image od nea treba 1/3 od spric???

_____________________________

Зборовите и времето користете ги правилно!!! Ни едното ни другото не можете да ги вратите!!!

(Одговор на членот srekna mama)
Непосредна врска до пораките: 63
   RE: Инхалатор за домашна употреба
12.6.2012 9:39:50   
Luci
Јас М. го имам инхалирано само со физиолошки раствор и му ставав 2мл

_____________________________

Рани куче да те лае!!!

(Одговор на членот Andriance)
Непосредна врска до пораките: 64
   RE: Инхалатор за домашна употреба
12.6.2012 10:42:13   
Yummy Mammy
Prodavam inhalator za domasna upotreba na ZEPTER. Kupen e vo Noemvri 2011, garancijata e 2 godini. Skoro i ne e koristen. So site dodatoci neotpakuvani: maska za vozrasni, maska za deca, maska za bronhijalni zaboluvanja, adapter za vo kola, rezervni filtri i pultroni, torbica, se se se komplet.
Ako ima nekoj zainteresiran, neka mi pise pp.

_____________________________

There are no strangers, just friends you haven''t met yet!

(Одговор на членот Luci)
Непосредна врска до пораките: 65
   RE: Инхалатор за домашна употреба
12.6.2012 11:31:53   
Tanjat7880
ИЗВОРНА ПОРАКА: Andriance

Moze li nekoj da mi kaze kolku fizioloshki rastvor treba da stavam??? imam i toa ampulata dekstametazon ili slicno user posted image od nea treba 1/3 od spric???

Andriance,jas po preporaka na maticniot lekar na mojot 5godishen sin so ampulata dekstametazon1\3 od istata mu stavav 3mililitri fizioloshki rastvor,dali toa zavisi od starosta na deteto ili taka e postapkata nadobro da se konsultirash so lekarot.
Pri obicna inhalacija koristev 5mililitri fizioloshki rastvor

(Одговор на членот Andriance)
Непосредна врска до пораките: 66
   RE: Инхалатор за домашна употреба
12.6.2012 11:54:30   
Andriance
se javiv i mi kaza 2 ml fiz rastvor i 1/3 od ampulata...e sega koga vecer kje go inhaliram pak...pak stavam od ampulata???

_____________________________

Зборовите и времето користете ги правилно!!! Ни едното ни другото не можете да ги вратите!!!

(Одговор на членот Tanjat7880)
Непосредна врска до пораките: 67
   RE: Инхалатор за домашна употреба
12.6.2012 12:28:56   
Tanjat7880
ИЗВОРНА ПОРАКА: Andriance

se javiv i mi kaza 2 ml fiz rastvor i 1/3 od ampulata...e sega koga vecer kje go inhaliram pak...pak stavam od ampulata???

Na dekstametazinot mnogu treba da vnimavash,dali ednash,dva ili tri pati dnevno davash MORASH da se kosultirash so lekarot,za inhaliranje so fizioloshki rastvor ne e problem no ovaa kombinacija mora da e pod nadzor i preporaka na lekar,povtorno javi se.Jas sum imala situacii koga i tri pati dnevno sum davala deks. no i situacii koga samo ednash dnevno imalo potreba...ajde so lesno i brzo da vi pomine

(Одговор на членот Andriance)
Непосредна врска до пораките: 68
   RE: Инхалатор за домашна употреба
12.6.2012 12:35:22   
penelopa

Се сложувам со Тања. Тука во Сло. инхалатор за домашна употреба се употребува само со физиолошки раствор и тоа една ампула од 5 мл. Се останато исклучиво под надзор на педијатар во здравствен дома или во болница.
ИЗВОРНА ПОРАКА: Tanjat7880

ИЗВОРНА ПОРАКА: Andriance

se javiv i mi kaza 2 ml fiz rastvor i 1/3 od ampulata...e sega koga vecer kje go inhaliram pak...pak stavam od ampulata???

Na dekstametazinot mnogu treba da vnimavash,dali ednash,dva ili tri pati dnevno davash MORASH da se kosultirash so lekarot,za inhaliranje so fizioloshki rastvor ne e problem no ovaa kombinacija mora da e pod nadzor i preporaka na lekar,povtorno javi se.Jas sum imala situacii koga i tri pati dnevno sum davala deks. no i situacii koga samo ednash dnevno imalo potreba...ajde so lesno i brzo da vi pomine


_____________________________

"When planning for a year, plant corn. When planning for a decade, plant trees. When planning for life, train and educate people."- Kuan Tzu

(Одговор на членот Tanjat7880)
Непосредна врска до пораките: 69
   RE: Инхалатор за домашна употреба
10.12.2012 15:03:23   
meU87
Bebushot vekje ima 2meseca, denes doktorkata mi kaza deka mozam da i pravam inhalacija , poradi shlajmovite , da stavam 2ml fizioloshki, no zaboraviv da prasam kolku vreme da trae inhalacijata.
Dali moze da mi pomognete okolu ovaa dilema?

(Одговор на членот penelopa)
Непосредна врска до пораките: 70
   RE: Инхалатор за домашна употреба
10.12.2012 15:11:24   
Mihaela 2010
Bebushot vekje ima 2meseca, denes doktorkata mi kaza deka mozam da i pravam inhalacija , poradi shlajmovite , da stavam 2ml fizioloshki, no zaboraviv da prasam kolku vreme da trae inhalacijata.
Dali moze da mi pomognete okolu ovaa dilema?



Pa samo ke ti pokaze,koga vekje nema da ima znaci ste zavrsile...nie koga inhalirame otprilika 7-8 min,nekogas M e mirna sama si drzi ama nekogas i zdosaduva pa sme so prekini...

(Одговор на членот meU87)
Непосредна врска до пораките: 71
   RE: Инхалатор за домашна употреба
10.12.2012 15:25:27   
lilicka
Zenski kade mozam da najdam niz Sk inhalator ama da ne e epten bucen user posted image

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 72
   RE: Инхалатор за домашна употреба
10.12.2012 15:31:04   
arh_diz

ИЗВОРНА ПОРАКА: meU87

Bebushot vekje ima 2meseca, denes doktorkata mi kaza deka mozam da i pravam inhalacija , poradi shlajmovite , da stavam 2ml fizioloshki, no zaboraviv da prasam kolku vreme da trae inhalacijata.
Dali moze da mi pomognete okolu ovaa dilema?

Meu87 mislam deka vie ste mali pod edna godinka , mu ja stavas maskata pa ja trgas disi izdis bar taka jas oravev na sin mi koga bese pomal

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот meU87)
Непосредна врска до пораките: 73
   RE: Инхалатор за домашна употреба
11.12.2012 10:03:48   
Andriance

ИЗВОРНА ПОРАКА: lilicka

Zenski kade mozam da najdam niz Sk inhalator ama da ne e epten bucen user posted image


Јас купив од Зегин,околу 2300..не знам како се вика ама моментално им е натрошен user posted image

_____________________________

Зборовите и времето користете ги правилно!!! Ни едното ни другото не можете да ги вратите!!!

(Одговор на членот lilicka)
Непосредна врска до пораките: 74
   RE: Инхалатор за домашна употреба
11.12.2012 10:14:28   
Mihaela 2010
I nie izgleda istiot sme go kupile ko vie...imalo dva vida,potpolno ista namena samo do firmata bilo i edniot bil dosta poskap...i ovoj e super,vrsi rabota,samo treba i pravilno da se inhalira,so zatvorena usta inaku nema efekt

(Одговор на членот Andriance)
Непосредна врска до пораките: 75
Страница:   <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?